Jak napnout lano

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak napnout lano

Příspěvekod MirekTT » pát 29 kvě, 2009 4:42 pm

U jeřábů, které mám, řeším problém s lany. Nejmodelověji (TT) mi vyšlo lano stočené ze dvou vláken z tenkého kablíku. Sice se obtížně barví, ale i to jsem překonal. Na noc je namočím v brzdové kapalině, pak opláchnu, odmastím tech. benzínem, stříknu surfcem a barvím. Jenže nedrží napnuté. Na laně jsou nevzhledné a nepřirozené ohyby. Závaží použít nelze. Nit používat nechci, je málo modelová. Jde použít nějaké tvrdidlo, kterým se lano potře napnuté mimo model, aniž by ztratilo strukturu stočených pramenů? Po vytvrdnutí by na model umístit šlo, ikdyž obtížněji, ale jak na to?
Nebo máte jiný recept na výrobu lan? Mimo nitě s nagelovanými vlasy.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod rawen » pát 29 kvě, 2009 6:43 pm

"Papíroví" modeláři používají pružné nitě. Vypadá to jako silon na cívce, ale je to roztažné. Potkal jsem různé průměry i "tuhosti", ale jsem už nějaký čas mimo obor, takže neznám aktuální situaci.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 31 kvě, 2009 9:28 am

Ty pružné nitě by mě taky dost zajímali! Hlavně na vyplétání dvouplošníků! Jinak hodně tenké lanko lze vytáhnout z jemné sítotiskové síťky co používaj v tiskárnách. Pokud netrváš na spletenci lan, existuje i rybářský vlasec v rezavé barvě s průměrem 0,1 mm.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod MirekTT » ned 31 kvě, 2009 4:14 pm

Po těch pružných nitích jsem pátral, ale zatím bezúspěšně. Musím ale říct, že nevím, jestli by mi ta jejich pružnost vyřešila problém. Potřebuji, aby visel hák s kladkou na laně jeřábu bez zavěšeného břemene, dále potřebuji rovná lana od kladky k navijáku. Vše musí být špičkově rovné, jinak to hrozně degraduje vzhled. Pomalu se začínám vzdávat těch smotávaných drátků, ikdyž vypadají fantasticky. Až se k tomu dostanu, začnu zkoušet rovnou ocelovou strunu. Až to dopadne - nějak - tak vám to ukážu.
Myslím, že tato problematika je dosti zajímavá i z pohledu telegrafního vedení, kde je opačný problém udělat modelový průvěs způsobený ve skutečnosti jednak vůlí, jednak vahou drátů, což se do modelu přenáší obtížně. Stačí jen malá výchylka drátu do strany a vzhled je vtahu. U těch telegrafů se napnuté pružné vlákno strávit dá, ale malé ohbí na laně jeřábu je tragedie.
Házejte sem vše k tomuto tématu - odkazy, nezdařené pokusy, jiné zkušenosti.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Vladimír » ned 31 kvě, 2009 5:02 pm

Pánové zkusím se zapojit do této debaty. Pružná nylonová lanka či nitě jsou používány při výrobě náramků, náhrdelníků apod., kdy jsou na ně navlékány korálky. Lze to koupit v galanteriích či výtvarných potřebách nabízejí věci na malbu, decoupage, malování na sklo, patchwork apod. Tady je odkaz na podobné nitě (pro představu):
http://www.marketart.cz/kategorie/Navlekani%7C1741
Snad to někomu pomůže.
HO, DCC
Vladimír
 
Příspěvky: 129
Registrován: pon 04 úno, 2008 6:47 pm
Bydliště: Kladno

Příspěvekod MirekTT » ned 31 kvě, 2009 5:31 pm

Dobrý odkaz Vladimíre. Já jen upozorním na této stránce na modelovací hmoty a hlíny. Momentálně pracuju s http://www.marketart.cz/produkt/samotvr ... ina%7C7065
a dlužno dodat, že je dost dobrá. Tu pružnou nit asi vyzkouším. Mám rád zásoby a v tomle éšopu je celkem dost zajímavých a užitečných věcí.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Jak napnout lano

Příspěvekod ladino1 » ned 31 kvě, 2009 6:36 pm

No nevím, jestli pružné nitě vyřeší problém napnutého lana po uvolnění tahu. Před časem jsem v Baumaxu nebo podobném obchodě viděl řídký vteřiňák ve spreji. Možná by stálo za pokus vytvarované, případně napnuté lanko stříknout vteřiňákem a nechat zatvrdnout.
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Příspěvekod rawen » ned 31 kvě, 2009 6:57 pm

Další z variant by mohla být "nit" vytažená nad teplem z rámečku plastikového modelu (prostě z polystyrenu, Evergreenu, ...). Kdysi se z nich dělaly antény ke kitům.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 31 kvě, 2009 8:07 pm

Pozor - ty vytažené nitě z plastu jsou velmi velmi křehké! Někteří místo toho na anteny používají vhodný chlup ze smetáku... Ale co od plastikářů možno bez problémů použít - nit vytaženou z kousků hmoty ze které jsou uděláno "nové" pásy k bojové technice! Po vytažení je i mírně průžná! Bohužel větší násilí nevydrží - já z ní měl dráty k telegr. sloupům a pár výpletů k dvouplošníkům. Když sem o to zavadil prstem, tak to praskalo!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod MirekTT » pon 01 čer, 2009 8:23 am

K této problematice čtěte také http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=34468
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod harmi » pon 01 čer, 2009 9:14 am

Pruznejsie nez z plastu a celkom dlhe vlakno sa da vytiahnut z tavneho lepidla, mozno su nejake rozdiely medzi pattex a noname z baumaxu, ale ohybne su obe.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Příspěvekod Ondřej » pon 01 čer, 2009 9:43 am

Ja pouzivam jednu fintu. Medene dratky, jakkoli slabe, pred pouzitim vyziham (slabe lze nad plamenem zapalovace). Jednak se spali izolace z laku, jednak se zacnou chovat rozumne. Uplne zmeknou a ztrati pruznost. Pak je staci nainstalovat a lehkym tahem napnout. Po uvolneni tahu uz zustanou rovne. Lze pouzit i pro spletence. Pri ohrivani slabych dratku pozor, at se neroztavi, je to hned :(
Akorat nevim, jestli to natazeni prezije vrstva surfu a barvy, ale asi ne :roll: Pak by to chtelo barvit az po instalaci a nebo nechat barvu opaleneho kovu a akorat lehce "washnout" ridkou barvou.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Jak napnout lano

Příspěvekod Radek » čtv 11 čer, 2009 11:18 am

MirekTT píše:... Nit používat nechci, je málo modelová...........strukturu stočených pramenů?

Ono to s tou modelovostí není tak uplně pravda. Jeřáby totiž nepoužívají "klasická" šestipramenná lana, ale dvouvrstvá (17 pramenů ve vnější vrstvě), nebo i vícevstvá, takže ve stodvacetině bych řekl, že nit bude reálnější, než spletené drátky.
viz: http://www.hekttor.biz/images/galerie/20/EDK10-06.JPG
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod MirekTT » čtv 11 čer, 2009 12:10 pm

Pokud na to koukáš pod lupou Radku, tak rozhodně ano. Pokud jako pozorovatel modelu 1:120 z určité vzdálenosti, je ta pramennost smotaných drátů "dojmovitě lanovitější", nežli nit (můj názor), ale přiznávám, rozhodně ne modelovější vzhledem k předloze..

Možná jsem našel řešení v rybářském obchodě. Je to spletené textilní pravděpodobně uhlíkové vlákno o průměru 0,1mm, dokonce už vhodně barevné. Je velmi jemňulinké, co se týče ohebnosti. Je nasákavé, tedy půjde případně vytvrdit. A je také očividně pletené, vypadá jako lano bez případných úprav. Zatím nemohu více referovat, ještě jsem se k tomu nedostal. Lanko jsem koupil u nás ve V.Bílovicích. Nemají éšop ani web. Nicméně mi ho prodavač doporučil jako náhradu za wolframovou strunu na muškaření, nebo co. Už nevím, kde jsem ten termín pochytil, ale dal mi tuto nit, že je prý lepší. K modelařině jsem se mu nepřiznal. Až to bude hotové, ukážu vám to na mém rajčeti, tak vydržte. Avšak nápady chrlte dál, díky.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Radek » čtv 11 čer, 2009 7:17 pm

MirekTT píše:Pokud na to koukáš pod lupou Radku, tak rozhodně ano. Pokud jako pozorovatel modelu 1:120 z určité vzdálenosti, je ta pramennost smotaných drátů "dojmovitě lanovitější", nežli nit (můj názor), ale přiznávám, rozhodně ne modelovější vzhledem k předloze..

Omlouvám se. Po přečtení svého blábolu zjišťuju, že jsem vyjádřil jen půl myšlenky, takže unká smysl....... :?
Chtěl sem říct, že zatímco na šestipramenném lanu jsou prameny výrazné, vícevrstvé působí hladce. Proto bych nit nezavrhoval. V pondělí v práci nafotím rozdíl.
To rybářské vlákno zní dobře :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků