Statická tráva

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Statická tráva

Příspěvekod Myšpulín » čtv 15 pro, 2011 7:27 pm

Že se Tome nestydíš takhle tady podrývat pracovní morálku. :lol: :lol: :lol:
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Statická tráva

Příspěvekod mnitka » pát 16 pro, 2011 6:51 pm

mnitka: po tvém vzoru jsem přiložil figurku k dílu


vše co dělám jsem okoukal :wink:
Tvoje práce je jako vždy, perfektní. Těším se na další obrázky.
Tomáši jak děláš ty květy? Prosím popiš postup...
Poslední poznámka :wink: figurky jsou nejlepší od fy Preiser
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Statická tráva

Příspěvekod TomBart » pát 08 čer, 2012 8:30 am

zase jeden pokus. Třeba poslouží jako inspirace pro ostatní :o))
Přílohy
P6072896.JPG
P6072886.JPG
P6072873.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Statická tráva

Příspěvekod vape777 » pát 08 čer, 2012 8:48 am

Je to perfektné. Mám dotaz k použitému materiálu. Od koho sú vlákna?
vape777
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob 19 led, 2008 6:54 pm
Bydliště: Poprad

Re: Statická tráva

Příspěvekod TomBart » pát 08 čer, 2012 9:04 am

vape777 píše:Je to perfektné. Mám dotaz k použitému materiálu. Od koho sú vlákna?

Polák, Heki
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Statická tráva

Příspěvekod greenery » pát 08 čer, 2012 11:43 am

......... no vypadá to fantasticky. To by chtělo více fotek a i pěkně zblízka. paráda.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Statická tráva

Příspěvekod TomBart » pát 08 čer, 2012 1:27 pm

více fotek až dodělám zeď, tak to dám pak na web
detailní fotky se taky najdou
Přílohy
P6072897.JPG
P6072896.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Statická tráva

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 09 čer, 2012 7:00 am

TomBart píše:více fotek až dodělám zeď, tak to dám pak na web
detailní fotky se taky najdou


Tome, kolikastupnovou máš tu šikmou zed? Když si dával na svůj web fotky ze stavby, nepřišlo mi to tak moc zkosený... Takhle v detailu je to teda síla... Budeš tam dávat nějako fototapetu nebo stromy?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Statická tráva

Příspěvekod TomBart » sob 09 čer, 2012 10:05 am

Petr Zatrepalek píše:
TomBart píše:více fotek až dodělám zeď, tak to dám pak na web
detailní fotky se taky najdou


Tome, kolikastupnovou máš tu šikmou zed? Když si dával na svůj web fotky ze stavby, nepřišlo mi to tak moc zkosený... Takhle v detailu je to teda síla... Budeš tam dávat nějako fototapetu nebo stromy?



síla to opravdu je. úhel je asi 38° Když já zase nechtěl moc vyčnívat nad okolní baráky. takhle mám barák o metr vyšší.
fototapetu kvůli zkosení právě dát nemůžu. jedině všude stromy, jak to je třeba tady. nic jinýho mi bohužel nezbývá
Přílohy
TB8-34.jpg
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Statická tráva

Příspěvekod mnitka » sob 09 čer, 2012 10:34 am

Jednoznačně, je to SUPER.
Celkový dojem je za jedna. Detaily detailů bych se netrápil. Skvěle vyšla i barevnost, ikdyž focení dělá svý.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Statická tráva

Příspěvekod mnitka » stř 13 čer, 2012 11:20 am

Taky se snažím něco dělat :wink:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Statická tráva

Příspěvekod rawen » stř 13 čer, 2012 11:54 am

Ahoj.
Když přeskočím chválu, mám jeden námět k zamyšlení - na fotkách je perfektní statická tráva, ale zcela chybí dvouděložné potvůrky jako pampelišky a různá plazivá plevel. Prostě takový nepravidelný podrost mezi trsy travin.
Zkoušel to někdo řešit?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Statická tráva

Příspěvekod greenery » stř 13 čer, 2012 12:32 pm

.... nic neukážu, nějak postrádám čas, ale myslím si, že to není až takový problém. Vezmeš listí od Poláka, škálu má obrovskou (nebo Noch) a vsypeš, nebo natupuješ to statické trávy nebo naaplikuješ naopak nejdřív a pak statiku.
A myslím si, že na některých obrázcích Tomáše Bartoše je vidět listí v trávě nebo použití různých polotovarů od Poláka (vysoká tráva nebo křoviny) a úplně stačí a vypadá to pěkně.
Detailní pampelišky a vlčí boby od Busche si myslím nejsou tou pravou cestou, to je spíš kýč.

Mininatur má v nabídce foliáže se spadaným listím http://www.mininatur.de/images/produktf ... 734-21.jpg, postupoval bych podobně.
Modelscene v trochu jiné variaci http://www.model-scene.com/xx_f507_cz.html , prostě použít lístečky a hrát si :-)
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Statická tráva

Příspěvekod mnitka » stř 13 čer, 2012 4:53 pm

S názorem na "kytičky" BUSCH souhlasím.

Podrost lze jednoduše vytvořit drceným molitanem, a to buď jako první vrstvu zeleně nebo lze molitan s travními vlákny prostě smíchat. Kombinací různých barev vláken a molitanu se dá dosáhnout moc pěkných efektů. Navíc, aplikovaná směs vláken a molitanové drti vytváří drny, které nejsou tak plné (méně vláken).
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Statická tráva

Příspěvekod TomBart » stř 13 čer, 2012 8:10 pm

mnitka píše:S názorem na "kytičky" BUSCH souhlasím.

Podrost lze jednoduše vytvořit drceným molitanem, a to buď jako první vrstvu zeleně nebo lze molitan s travními vlákny prostě smíchat. Kombinací různých barev vláken a molitanu se dá dosáhnout moc pěkných efektů. Navíc, aplikovaná směs vláken a molitanové drti vytváří drny, které nejsou tak plné (méně vláken).



hmm, ty mi zase dáváš :D S tou svojí silnicí taky ještě něco musím udělat.
Jen takové slovo do pranice. Efektně tráva vypadá super, ale nejsem úplně přesvědčen, zda je travnatá plocha tvořená jen z trsů. Někdy před týdnem, jak jsem měl služebku na jich a zrovna flokoval tu vlečku, tak jsem hodně koukal, a není to v takovém měřítku, Na té vlečce jsem zkusil nejdřív udělat takové koláče ale bez "bobků" lepidla a naflokovat barevné směsi 2 mm a pak až do toho udělat ty drny. Zkus to Martine taky, nebo jinak, určitě něco vymyslíš, ale podle mne je dobré mít jakýsi základ a pak až místy doladit trsy.

Co se týče těch květů, tak BUSCH jsem měl v ruce jen jednou a přišlo mi to strašně umělý a tak jsem to dal zase do šuplíku. V poslením pokusu vlečky jsem úplně upustil od molitanu a trsy dělal jen pomocí lepidla. Důvod je asi moje lenost a hlavně strašný přístup ke kolejišti, protože jsem buď ohnutej, zkoucenej nebo se všude nedostanu a velké problémy mi dělá šikmý strop. Jednoduše, flokuju to tak, aby to nějak bylo, ale molitan mi někde pod řidčí vrstvou prosvítá a nevypadá to hezky. Stačí to udělat hodně nahusto, ale jak jsem psal, je to fuška a trochu to odflakuju.

Jak už kolega zmínil, kytičky a různé takové hovadiny jsem dělal tím, že jsem do plochy statiky nasypal bud samostatné listí nebo květy jako zbytky od Polákových balení. Ale ty květy myslím i někdo samostatně prodává. Zde bych ale rád podotknul, že je dobré si uvědomit na co to vlastně je. Bavíme se tu o drobnostech, maxidetailech atd, ale to je dobré na moduly, dioramata a do popředí kolejiště. Detail pampelišky vzadu na kolejišti už vypadá jako pěst na oko. Osobní zkušenost mám doma na kolejišti, jak jsem výše vyvěsil fotku se štítovou stěnou půdy, tak třeba tyhle lesy ze vzdálenosti 1,5 m a více vypadá naprosto úžasně a identicky za minimálních nákladů (celé to možná stálo tak 400,-), ale z blízka už to tak pěkné není. Jenže kdo se na to bude dívat z kratší vzdálenosti, když se k tomu už nikdy nedostanu. Je dobré si uvědomovat i tento fakt. Stejné to máte se stromy. Ten mertlík z blízka a 1 ks hrůza děs, ale ve větší hmotě a ve větší vzdálenosti podle mne nenahraditelný mnohem hezčí, než třeba stromky od Romana Bezuchy nahusto nasázené ve Žďáru. Naopak samsotně vytvořené stromy, co třeba zkoušel Martin nebo úžasně umí Norbert jsou jako jeden kus úžasné, ale do lesa absolutně nepoužitelné. .. To jsme se dostali asi někam jinam, ale je dobré si toto uvědomit. Naprosto se třeba shoduju s názorem Tomáše Samohýla, že člověk vnímá kolejiště jako celek a jako celek musí trochu působit. Když tam budu mít miliony detailů, na které budu chtít nějak upozornit, tak to dopadne strašně. Dobrým efektemje zmenšování staveb atd co jsou vzdálené od kraje kolejiště. Kolejiště tím dostane hloubku a dělá dojem více prostorného. Kolejiště je jako kulisy v divadle, ostatně je to taková krajinová scéna
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků