Statická tráva

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 20 úno, 2007 8:48 pm

Michal Dalecky píše:
Houmr píše:No jeden hotový přístroj jsem objevil. Má dva výstupy, jeden 7kV a druhý 5,5 kV. Nevím jestli je budu moct spojit, musím to konzultovat s elektrikářem. Jinak i na těch 7kV krátká tráva šla v pohodě a dostal jsem i pěknou pecku :lol: To jsou ty provizorní zapojení :evil: Pokud to bude úspěšné, tak zkušenosti dám na stránky.
Houmre, priznam se, ze ja bych v tomto pripade zadne navody nikde nezverejnoval. Duvod je jasny. Dobrou radu ano, ale predstav si, jake mohou byt nasledky podobnych experimentu. Je to ale muj nazor.


Určitě lidé s elektrotechnickým vzděláním a kvalifikací [např vyhlášky 50 §6 a vyšší] nesou i odpovědnost i za to co publikují, ovšem pokud dodrží zásady bezpečnosti to je například v této aplikaci velikost maximálního proudu významně menšího než je bezpečný není třeba se obávat, zvlášť když na nebezpečí spojené s použitím vysokého napětí upozorní. V návodu poslaném do fóra F.Placheta je psáno, že maximální proud je 0,7 mA což je více než cca 10x méně než je dle CZ norem bezpečný proud, který je 10 mA.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod F. Placheta » čtv 22 úno, 2007 7:16 pm

Houmr píše:No jeden hotový přístroj jsem objevil. Má dva výstupy, jeden 7kV a druhý 5,5 kV. Nevím jestli je budu moct spojit, musím to konzultovat s elektrikářem. Jinak i na těch 7kV krátká tráva šla v pohodě a dostal jsem i pěknou pecku :lol: To jsou ty provizorní zapojení :evil: Pokud to bude úspěšné, tak zkušenosti dám na stránky.


Neuveritelne Houmre, opet jsi dokazal, ze dokazes z niceho vytezit uplne maximum. Ten napad s kopirkou se mi zda tak genialne jednoduchy, ze se do neho asi pustim i ja, elektrikar uplny amater. Jen tak dal!
F.P.
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Houmr » pát 23 úno, 2007 3:26 pm

Tak jsem přidal i varování. Snad to takhle bude OK. :?
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Tomáš » pon 30 črc, 2007 10:19 am

no a je ještě nějaká další možnost? pač se mi tu nikde v okolí žádná nefunkční kopírka neválí...jak ještě by se dal vytvořit silný náboj aby trávu postavil?
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Houmr » pon 30 črc, 2007 1:57 pm

Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Tomáš » stř 01 srp, 2007 1:17 pm

jak geniální :lol: už jsem si ju objednal...jinak jakej musí být ten podklad musí to být polystyren kterej vede dobře statickou elektřinu (nebo jinej vodivej materiál) nebo to může být klidně i papír ... jestli jsem to dobře pochopil tak jeden kontak se zapíchne na plochu kde bude tráva "růst" a druhej kontakt je na tom sítku do kterýho se tráva nasype a pak se "cukruje", po dopadu mezi sítkem a povrchem podkladu vznikne el.pole a tráva se postaví????...
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Radek Mende » čtv 02 srp, 2007 4:38 am

Může to být jakýkoliv materiál,když použiješ vodouředitelné lepidlo(herkules)a jednu elektrodu zapíchneš přímo do lepidla.
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod kvasha » pon 31 pro, 2007 9:52 am

hmm, jedna vlastní zkušenost (překopírováno z mých stránek): ... při pokusu "naflokovat" trávu na 4 mm silnou/tenkou dřevotřískovou desku se efekt statické elektřiny jaksi nedostavil v očekávané míře a tráva popadala na lepidlo naplocho a efekt byl spíše trávy zválené. Řekl jsem si, že na tomto kousku to nevadí, časem to určitě napravím. Na zbytku jsem chtěl mít ale efekt dokonalý. Nevím, zda-li je příčinou slabá vrstva lepidla nebo druh lepidla sám (ředěný transparentní Soudal na dřevo), ale nechci dlouho trávit nad hledáním příčiny. Spíše jsem své úsilí napnul k nalezení řešení. Okamžitě mne napadlo, že polystyren bude vhodnějším podkladem než dřevo a zbylou plochu k zatravnění jsem polepil tenkou, 2mm vrstvou, polystyrenu. Ten jsem potřel lepidlem jemně smíchaným s hnědým balakrylem. To pro lepší barvu podkladu. Na předchozích fotkách z pokusu je vidět, že pokud je tráva "zaseta" řídčeji, tak bílé lepidlo prosvítá. Což není úplně dobré. Nu a začal jsem tedy opět flokovat. Výsledek. Fantastický. ...
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Houmr » pon 31 pro, 2007 10:58 am

To bys nám mohl ukázat fotky :lol:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 31 pro, 2007 1:26 pm

kvasha píše:hmm, jedna vlastní zkušenost (překopírováno z mých stránek): ... při pokusu "naflokovat" trávu na 4 mm silnou/tenkou dřevotřískovou desku se efekt statické elektřiny jaksi nedostavil v očekávané míře a tráva popadala na lepidlo naplocho a efekt byl spíše trávy zválené. Řekl jsem si, že na tomto kousku to nevadí, časem to určitě napravím. Na zbytku jsem chtěl mít ale efekt dokonalý. Nevím, zda-li je příčinou slabá vrstva lepidla nebo druh lepidla sám (ředěný transparentní Soudal na dřevo), ale nechci dlouho trávit nad hledáním příčiny. Spíše jsem své úsilí napnul k nalezení řešení. Okamžitě mne napadlo, že polystyren bude vhodnějším podkladem než dřevo a zbylou plochu k zatravnění jsem polepil tenkou, 2mm vrstvou, polystyrenu. Ten jsem potřel lepidlem jemně smíchaným s hnědým balakrylem. To pro lepší barvu podkladu. Na předchozích fotkách z pokusu je vidět, že pokud je tráva "zaseta" řídčeji, tak bílé lepidlo prosvítá. Což není úplně dobré. Nu a začal jsem tedy opět flokovat. Výsledek. Fantastický. ...


No flokovat přímo na bílý podklad (myslím jen jeho barvu ;-) není zrovna nejlepší. I tráva roste z hnědé hlíny ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod kvasha » čtv 03 led, 2008 4:37 pm

k té barvě: není to zas až tak dramatické a občas to naopak může vypadat zajímavě?! Ale jak jsem již psal, finální stav je takový, že do lepidla kápnu třeba lesklý hnědý Balakryl

nějaké fotky: jsou na http://vlacky.kvasha.net/ v sekci stavba
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Tomáš » čtv 03 led, 2008 8:02 pm

no musím říct máš to excelentní..mě ta tráva takhle pěkně nestojí :cry: ..používám zatravňovač vyrobenej z tý plácačky ale pořád to jaksi není ono.trávu používám HEKi 5mm....no posuďte sami

http://tauvec.rajce.idnes.cz/el.zatravnovac/#album
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod kvasha » čtv 03 led, 2008 9:08 pm

díky, potěšil si mne :wink: ... nevím s Heki jsem nikdy nepracoval, zkusím pořídit a vyzkouším. Zatím dělám s délkou 6 mm a vsypávám do toho i 3 mm. Udělá to podstatně realističtější efekt.
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 03 led, 2008 9:54 pm

Já bych se rád Kvasho zeptal, co za hezký modely škodovek (120 a 100) máš na kolejišti?
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod 123ps » pát 04 led, 2008 5:43 am

Tomáš píše:no musím říct máš to excelentní..mě ta tráva takhle pěkně nestojí :cry: ..používám zatravňovač vyrobenej z tý plácačky ale pořád to jaksi není ono.trávu používám HEKi 5mm....no posuďte sami

http://tauvec.rajce.idnes.cz/el.zatravnovac/#album


Tomáši, nic proti tvé plácačce, ale takhle nějak vypadá statika na mém kolejišti ( možná ještě lépe ), kterou aplikuji pouze cedníkem bez jakéhokoli statického udělátoru. Používám dlouhé chlupy od Poláka a když tyto ještě trochu stopořím vysavačem přes fusekli, vypadá to docela dobře. Ale je pravda, že je potřeba travní plochu dělat celkem nařídko, což ale v některých částech kolejiště ( třeba u vodní plochy ) vypadá dobře.
Uživatelský avatar
123ps
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 01 lis, 2006 12:10 pm
Bydliště: Přerov

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků