stříkání modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: stříkání modelů

Příspěvekod MirekTT » sob 05 lis, 2011 6:59 am

hektor732 píše:nemyslíte že by bylo třeba použít nějaký regulační ventil, protože je ten kompík nějak moc silnej? Děkuju

Samozřejmě že potřebuješ regulaci vzduchu. Ani ne tak kvůli kompresoru silnějšímu, nežli rozsah pistole, ale kvůli barvám a jejich konzistencím. Hustota barvy a nastavení vzduchu dávají výsledek nástřiku.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod hektor732 » sob 05 lis, 2011 8:37 am

Asi jsem si parametry špatně přeložil, je to pistole Fendga BD-130 a pracovní tlak je mezi 15-50 PSI to asi nebudou litry za minutu po prozkoumání internetu jsem našel u mého kompresoru tlak 50PSI tak asi bude vše v pořádku, pistoli jsem sice ještě nevyzkoušel. Omlouvám se za ten hloupý dotaz.
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Jeňa Sova » sob 05 lis, 2011 11:21 am

Není se za co omlouvat, od toho je forum, aby se o nějakém tématu pobavili lidé z celé republiky, popř. dvou. A jestli to já dobře chápu, tak pistole pracuje s tlakem 1,5 - 5 barů a kompresor umí 5 barů. http://www.original-kompresor.cz/orlik- ... icky-AS189 - já mám tady ten, údajně ho vyrábí i Fengda. Podle mě budeš mít něco podobného, popř. bez jímky. Je tak?
Naposledy upravil Jeňa Sova dne sob 05 lis, 2011 1:00 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Martin HO » sob 05 lis, 2011 11:42 am

Běžné nastavení tlaku pro airbrush přes příslušný ventil na výstupu z kompresoru je obvykle 0 - cca 2,5 kg/cm2.
Martin HO
 

Re: stříkání modelů

Příspěvekod hektor732 » sob 05 lis, 2011 12:21 pm

Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 07 lis, 2011 9:26 am

Bohužel z odkazu není jasné, zda tento levný kompík má a) vyrovnávací nádobu b) zminovanou regulaci tlaku vzduchu. Pokud toto NEMA nelze jej pro uvedenou pistoli použít - tedy přesněji zminovaná pistole je dvoučinná, tj. bez vyrovnávací tlakové nádoby a možnosti regulace vzduchu na výstupu z kompresoru je bez větších předchozích zkušeností prakticky nemožné docílit kvalitního nástřiku (bez krupice, slitků barvy, kocouru aj....) a na myšlenku stříkání malých čar a jemných difuzních přechodů barev bez pracného šablonování je možný rovnou zapomenout!!!

Jinak u komíků Fengda a jejich derivátů co se taky pohybují na českém trhu - NIKDY nenosit za držadlo nahoře! Pitomci čínský totiž držadlo dali do vršku kompíku co je našroubovaný a pomocí papírovýho (!!!) těsnění zatěsněn k pracovní části kompresoru. Při manipulaci se pak přes držadlo deformuje poměrně měkký kov a papírový těsnění naprosto není schopný udržet větší tlak vzduchu - takže kompík není schopen dát po čase větší výkon než 20-30%! Měl jsem fengdu (s tlak. nádobou) a po necelým půlroce roce ji s odplivnutím vyhodil z domu.... Pozor ale, nechci tím tvrdit že kompíky maj špatný, jen je třeba dbát na výše uvedený problém s těsněním plus na přehřívání - fengda bezolejový membránový kompíky vydrží tak max 30 minut práce na plný výkon, pak ho tepelná pojistka odpojí a cca 1-2 hodinky se musí nechat vychladit. Olejový kompíky maj proti tomu výhodu v delší době maximálního výkonu a velmi nízký hlučnosti, na druhou stranu je nutný dávat bacha na hladinu oleje...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod hektor732 » pon 07 lis, 2011 9:24 pm

Regulátor vzduchu mám ale tlakovou nádobu ne, to abych si sehnal nějakou jednočinnou pistoli.
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: stříkání modelů

Příspěvekod PaMi » sob 21 led, 2012 1:26 am

Viděl jsem, že se prodává originální ředidlo na vodou ředitelné barvy Valejo. Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl ředění barev tímto ředidlem a ředěním normální vodou z kohoutku?
Díky
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 21 led, 2012 8:52 am

PaMi píše:Viděl jsem, že se prodává originální ředidlo na vodou ředitelné barvy Valejo. Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl ředění barev tímto ředidlem a ředěním normální vodou z kohoutku?
Díky

Ahoj PaMi, to ředidlo je určené na barvy na štětec. Stříkací barvy ModelAir už se neředí...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: stříkání modelů

Příspěvekod vorisekml » sob 21 led, 2012 7:50 pm

Já bohužel Vallejo bezbarvý lak musím ředit, na moje stříkání je dost hustý. Zavadalo mě to na jehle a tvořilo jakési rampouchy na trysce. Po naředění se tyto potíže zmenšily. Používám destilovanou vodu s troškou Ironu, tak 10-15% ironu /jen nový (nové složení), žadné stoleté zásoby/, tip jsem získal tady na fóru. Celokové naředění barvy dělám pridáním cca 20-30% vody do barvy. Taky jsem zjistil, že je potřeba tyhle barvy velice rychle vyčistit z pistole, páč po zaschnutí je to mnohem obtížnější a po 4h zavadnutí je to už rozbozku trysky.
Vadí mě dlouhá doba zrání laku. Zavadnutý /aby šel model vzít do ruky/ je rychlé, ale vyzrání laku je v řádu měsíce. Bohužel nic lepšího neznám /gunze je nedostupné a taky šíleně smrdí/.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 22 led, 2012 2:55 pm

Gunze lak je dostupný! Stačí objednat třeba v Hong Kongu nebo Japonsku... Sám sp to tam objednávám, EU se svejma pitomejma rádobynormama mi může být ukradená...

Pokud jde o vallejo - nezkoušel si použít Vallejo spomalovač (retarder), omezuje právě zasychání na trysce... Jinak nezbytnost při použití akryl barev je následný vymytí pistole spec přípravkem - třeba Airbrush cleaner od Hansy aj - odstraní ještě ne zcela vytvrdlé stopy barev. Pokud už barva zatvrdne, dvě metody - a) kompletní rozborka, vyndat těsnění a jednotlivý komponenty ponořit do nitroředidla nebo Gunze ředidla b) kompletní rozborka a vyčistit ultrazvukem
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod PaMi » ned 22 led, 2012 5:45 pm

Děkuji za vysvětlení a tipy. Tím mi tady vyvstal ještě jeden dotaz. Mohu kompletní pistoli (včetně otevřeného vzduchového přívodu) ponořit do vody a dát do ultrazvukové čističky? Nemůže se nějak poničit ventil? Díky za rady zkušených.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 23 led, 2012 9:20 am

PaMi píše:Děkuji za vysvětlení a tipy. Tím mi tady vyvstal ještě jeden dotaz. Mohu kompletní pistoli (včetně otevřeného vzduchového přívodu) ponořit do vody a dát do ultrazvukové čističky? Nemůže se nějak poničit ventil? Díky za rady zkušených.


Nevím, já dělám vždy kompletní rozborku, lenost se v tomto nevyplácí... A vzduch ventil jsem nikdy čistit nemusel, ono není de facto taky proč...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod PaMi » pon 23 led, 2012 9:57 am

Petr Zatrepalek píše:Nevím, já dělám vždy kompletní rozborku, lenost se v tomto nevyplácí... A vzduch ventil jsem nikdy čistit nemusel, ono není de facto taky proč...

Já ji také vždy kompletně rozeberu, ale když už čistím, tak také chci vyčistit nádobku na barvu. Zatím jsem to řešil tak, že jsem pistoli vždy nějak naaranžoval aby byla ponořená jenom ta část bez ventilu. Proto jsem se chtěl zeptat, že kdybych věděl že se jí nic nestane, tak bych ji tam hodil celou a neblbnul s nějakým aranžováním.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 23 led, 2012 11:00 am

PaMi píše:
Petr Zatrepalek píše:Nevím, já dělám vždy kompletní rozborku, lenost se v tomto nevyplácí... A vzduch ventil jsem nikdy čistit nemusel, ono není de facto taky proč...

Já ji také vždy kompletně rozeberu, ale když už čistím, tak také chci vyčistit nádobku na barvu. Zatím jsem to řešil tak, že jsem pistoli vždy nějak naaranžoval aby byla ponořená jenom ta část bez ventilu. Proto jsem se chtěl zeptat, že kdybych věděl že se jí nic nestane, tak bych ji tam hodil celou a neblbnul s nějakým aranžováním.



Tak nějak nechápu - pistoli KOMPLET rozebereš nebo ne? Samo že ji rozebranou můžeš ponořit, musíš jen mít vyndaný to těsnění... U vody a ultrazvuku by to snad neměl být problém ani s nerozebranou ale přijde mi to jako blbost, když pistoli rozeberu, můžu ji přece i líp vyčistit...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků