stříkání modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 18 dub, 2012 10:52 am

Chailapko555 píše:Zdravím. Chcem sa opýtať... minule som s airbrushkou striekal plast. doštičku a na povrchu sa mi robily akésik žmolky alebo neviem ako by sa to dalo nazvať...
hrudky? :( ... neviete pls čím to je? :? Prosím o Help.. Díky :)


Nejlíp vložit fotku at víme o co přesně jde... Příčina může být mnohá - blbě naředěná barva, moc vzduchu, víření barvy /prach aj aj...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Chailapko555 » stř 18 dub, 2012 12:13 pm

okay... skusím to :) PS. je to REVELL Email
Uživatelský avatar
Chailapko555
 
Příspěvky: 71
Registrován: pon 09 led, 2012 5:46 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Tomáš » pon 30 dub, 2012 10:32 pm

t6791225 píše:Nevěděl jsem kam to napsat, tak jsem to dal sem, snad to neurazí...
Věděl by prosím pěkně někdo jakou červenou barvu použít na T478.1 v továrním (polomáčeném) nátěru? Na výrobci barvy mi moc nezáleží...
Předem díky za odpověď


Já použil :červeň višňová RAL 8300
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Lehrak » ned 27 kvě, 2012 10:42 am

Před nějakým časem jsem sem dal fotku mýho prvního leptu. Nic moc, pořád jsem na to koukal a nějak se mi to nelíbilo...
Tak jsem tu MUVku vykoupal v ředidle a zkusil jsem to znova. A výsledek vypadá takle:

Obrázek

Na několika místech jsem pásku špatně utěsnil a nežádoucí barva vyvzlínala tam kam nemá... Tak jsem se chtěl zeptat co s tím děláte? Jestli to brousíte nebo utžít s hadříkem namočeným v ředidlu.... Protože třeba taková černá na bílé se už těžko překrejvá, navíc, když se to udělá tak se část rozpustí a je z toho šedá...

Ale tak na to, že je to moje de facto druhá zkušenost s barvením to docela ujde...
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 28 kvě, 2012 11:00 am

Metoda č1 - když je barva ještě relativně živá, odmývám místo s přestřikem špičatým štětcem navlhčeným v ředidle kterým jsem barvu pro stříkání ředil (nefunguje u nitro a gunze, tam to rozpouští vše...)

Metoda č 2 - jemné odbroušení přestřiku
Metoda č. 3 - lokální nátěr podkladovou barvou přes přestřik - u bílé barvy trochu problém s následnými "kocoury", proto stříkám bílou (bílý surfacer) většinou až jako poslední...
Metoda č. 4 - pomocí pistole a kousku pásky místo znovu přestříkám podkladovou barvou - nejrychlejší a nejuniverzálnější metoda...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Radek Strnad » sob 07 črc, 2012 12:47 pm

Už skoro půl roku mi doma odpočívá nová pistole Fengda BD130-bohužel zatím bez kompíku a využití-stále foukám fixírkou od Revella.Konečně by teď na něj mělo dojít.Řeším jaký by byl nejvhodnější a nejužitečnější.Vypadá to na již zmiňovaný Fengda AS 189.Předpokládám,že s ním napumpuju třeba i kolo či pneu k autu....????Tedy by byl užitečný i mimo občasné nastříkání nějakého modelu,což je u mě cca5x/rok.Asi bude lepší než Fengda AS 06(ten je membránový)a tedy nedává stabilní výkon delší dobu.Je to tak????Je AS189 správná volba????
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 08 črc, 2012 9:34 am

Radek Strnad píše:Už skoro půl roku mi doma odpočívá nová pistole Fengda BD130-bohužel zatím bez kompíku a využití-stále foukám fixírkou od Revella.Konečně by teď na něj mělo dojít.Řeším jaký by byl nejvhodnější a nejužitečnější.Vypadá to na již zmiňovaný Fengda AS 189.Předpokládám,že s ním napumpuju třeba i kolo či pneu k autu....????Tedy by byl užitečný i mimo občasné nastříkání nějakého modelu,což je u mě cca5x/rok.Asi bude lepší než Fengda AS 06(ten je membránový)a tedy nedává stabilní výkon delší dobu.Je to tak????Je AS189 správná volba????


AS189 je také bezolejový, takže dělší doba stříkání není možná - tepelná pojistka ti po hodině i dřív spolehlivě vypne a i tak je kompík zahřatý jak kamna! Źe by jsi s tím nafoukal auto nebo cokoliv co chce vysoký tlak vzduchu - s tím se rovnou rozluč. Tenhle kompík je vhodný fakt jen k modelařině a to ještě omezeně - viz poznámka o tep. pojistce výše. Při koupi trvej na odzkoušení - tzn nech kompík běžet až na dofuk max tlaku co jde na něm nastavit, teprv až sám několikrát za sebou vypne, bude držet tlak a teprv po odpuštění vzduchu zas zapne, pak kupuj! Kamarád si ho objednal a kompík ucházel v oblasti tlakového spínače. Můj zase ucházel pod těsněním hlavy - nebrat nikdy za držadlo! Má to za následek uvolnění těsnění /já ho měl papírový!/ Zkrátka levný čínský .... . Pokud chceš kvalitu, kupuj Werthera alias Sintec!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Radek Strnad » ned 08 črc, 2012 1:05 pm

Koukal jsem na Sintec...ale to je tedy rána.U Model Plus 8-10.000,-kč,to je nářez.Pěkné jsou,o tom žádná,budou se dobře přenášet,oproti čínským jiná dimenze....jenom ty prachy.Asi se tedy budu muset s nafoukáním kol rozloučit nebo ještě došetřit do prasátka.Mám tedy o čem přemýšlet,co pro těch mých pár modelů za rok pořídit.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Tomas_C. » ned 08 črc, 2012 5:21 pm

Radku zkus si přečíst toto:
http://www.modelplac.cz/pages/tipy_triky/tlakovka.htm

Na tvé občasné stříkání ti to vydrží 2-3 roky a znovunaplnění je za babku. a hlavně to je naprosto nehlučné.
Celkové náklady kolem 2000-3000,-.
Mnoho lidí se toho bojí ale jeden náš kolega to již používá nějaký ten rok k naprosté spokojenosti.
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: stříkání modelů

Příspěvekod male zvire » ned 08 črc, 2012 5:47 pm

Já to řeším stejně jako Houmr: http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00005.htm
V práci mám starou vyřazenou klimatizaci, takže kompresor zdarma, trubky coby vzduchojem taky takže koupím jenom rychlospojky a regulátor a někdy po šichtě tomu věnuju chvilku času a kompresor v podstatě zdarma...
... profíkům to sice vonět nebude, ale na to moje domácí patlání dobrý :)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Radek Strnad » ned 08 črc, 2012 7:52 pm

Díky za info ,chlapci.Cca 15let starý hasičák s 6kg CO2 mám doma.Naštěstí jsem ho zatím nemusel použít.Zrovna tak mám doma už starší lednici,kterou chci nahradit modernější.Tam bych si musel u někoho nechat vyrobit tlakovku s ventily a regulací.Tedy možnosti jsou hned obě.Nevadí barvě u CO2 předpokládaná(mnou) nízká teplota stlačeného plynu????Většinou používám Gunze,ale pokud není,používám i klasiky Revell a Humbrol.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod male zvire » ned 08 črc, 2012 8:49 pm

U velkých nádob se tohle asi neprojeví, ale když jsem dělal pokusy s pohonem pistole pomocí stlačeného plynu tak mi nádobka po minutě stříkání zamrzla -> pokles tlak a bylo po stříkání... :cry:
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod MirekTT » ned 08 črc, 2012 9:27 pm

male zvire píše:U ....pomocí stlačeného plynu tak mi nádobka po minutě stříkání zamrzla.....

Tohle dělají spreje se zkapalněným plynem. Taky jsem s tím stříkal, po chvilce byla jinovatka na nádobce a pokles tlaku, že nešlo skoro stříkat. Pokles tlaku ale uvolnil místo pro expanzi plynu vázaného v kapalině, v nádobce to naráz žbluňklo a vychrstlo to naráz hodně plynu (i s barvou) a bylo vymalováno. No a ledničák byl rázem na světě :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 09 črc, 2012 6:37 am

Radek Strnad píše:Díky za info ,chlapci.Cca 15let starý hasičák s 6kg CO2 mám doma.Naštěstí jsem ho zatím nemusel použít.Zrovna tak mám doma už starší lednici,kterou chci nahradit modernější.Tam bych si musel u někoho nechat vyrobit tlakovku s ventily a regulací.Tedy možnosti jsou hned obě.Nevadí barvě u CO2 předpokládaná(mnou) nízká teplota stlačeného plynu????Většinou používám Gunze,ale pokud není,používám i klasiky Revell a Humbrol.



To co potřebuješ máš de facto doma... Když k tomu dokoupíš tlakový spínač s regulátorem tlaku a pojistný ventil plus nějaký ty hadice, mezi tlak spínač a kompík si uděláš odlučovač oleje -nebo případně budeš pravidelně čistit a kontrolovat nádobku co bývá součástí tlakovýho spínače/regulátoru tlaku, tak máš kompík samo domo s tlakovkou z hasičáku!

Jinak Fengdu nezatracuju, pro modelaření naprosto stačí - jen je třeba si vše před koupí zkontrolovat a vyzkoušet!

Pokud chceš něco i na gumy a domácnost, kup si v Bauhausu nebo Obi velký kompík - nafouká spolehlivě nejen gumy, ale slouží mi jako nouzovka pro stříkání modelů (když mi Sintec po 4-5 hodinách neustálýho běhu odpojí tepelná pojistka), a navíc stojí do 3000 :D

Jeho nevýhodou je ale velikost a relativní randál - tedy přesněji vždy když znovu sepne tak nadskočím tak, že mi všechna barva z pistole jde někam jinam :lol: Kdybych nebyl línej a pohodlnej, koupil bych si dlouhou 15m hadici s dalším manometrem, natáhl ji od garáže k modeldílně a mám profi vzduchový rozvod a Sintec by byl uplně zbytečný!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 09 črc, 2012 6:46 am

Jinak přes Honzíkovy vláčky http://www.honzikovyvlacky.cz/ jsem se dostal k hodně dobrý věci - stříkací pistoli s malým kompíkem (je do de facto sice jednočinná fengda, ale v poho postačí - viz recenze co jsem psal pro dovozce - výňatek viz níže - a cena co vím je hodně pod cenou samotnýho Fengda kompresoru!

Pistole TG-135B plus minikompresor TG216 white/black
dovozce Ing. Pavel Mihula
NOWATRON Elektronik spol. s r.o
www.miniairbrush.cz

Parametry
• pistole tryska 0,4-0,5 mm JEDNOČINNÁ/SINGLE ACTION
• kompresor pístový bezolejový 12V/15 PSI

Použití, praktické zkušenosti
Velmi pozitivně hodnotím, že držák na pistoli je součástí dodáváného kompletu. Držák je z relativně křehkého plastu, bohužel proto ale neodolává běžným rozpouštědlovým ředidlům (nitro 6000).
Zapnutí kompíku je pohodové, velmi příjemně mne překvapila velmi nízká hlučnost kompresoru, srovnatelná s olejovými kompresory (např. Sintech 46). Po delší činnosti však dochází k nepříjemnému drnčení přiliš volně uložených ovládacích tlačítek. V návodu je uvedeno, že je nutno dbát opatrnosti a hlídat ohřev kompresoru. Je přímo zmíněno max 20 minut běhu kompresoru plus nevystavovat jej působení slunečního záření a neumísťovat jej v blízkosti topidel – sem je možno zahrnout i žárovku, počítač aj teplo produkující zařízení! S ohledem na tuto skutečnost je zřejmé, že kompresor není vybaven tepelnou pojistkou proti přehřátí, což je největší negativum této soupravy!

Samotné stříkání barvy – po uvedení kompresoru do činnosti pomocí červeně podsvíceného tlačítka začne proudit vzduch přes hadičku do pistole a z ní pak ven – pozor, pistole je skutečně jednočinná (single action), tj. proud vzduchu MUSI neustále protékat pistolí ven, jinak při sepnutém kompresoru hrozí nebezpečí roztržení hadičky nebo pístové komory! Přetlakový ventil není v návodu zmíněn, předpokládám tedy, že kompresor jím není vybaven.

Po sepnutí hlavního tlačítka je automaticky nastaven režim stříkání při nejvyšším tlaku H (high preasure) odpovídající cca 15 PSI. Tlak vzduchu je možno změnit v závislosti na stisknutí tlačítka MODE – volba je bud už uvedené H, nebo M (medium – střední), nebo L (low – nízký), a nastavení příslušného režimu je signalizováno rozvícením červené diody u příslušného symbolu.
Samotné stříkání – při „H“ nastavení tlaku a hodně naředěné barvě Gunze Mr. Color (1/8 ve prospěch nitroředidla) není vůbec žádný problém stříkat čáry 1,5-2mm, dtto i skvrnky podobné velikosti! Přiznám se, že takový výsledek jsem jako skeptik vůbec nečekal! Čáry 2,5-3mm se dají stříkat i při nejnižším L tlaku. Prostě v této cenové relaci naprostá paráda! O něco horší výsledek jsem docílil při stříkání syntetických barev (Agama a Revell), což je ale dáno hrubším pigmentem těchto barev. Tryska se při žádném z pokusů neucpala, a to ani při ředění barvy přímo v nádobce pistole (nalití ředidla, aplikace barvy do ředidla pomocí štětce plus následné rozmíchání přímo v nádobce bez předchozího filtrování barvy přes jemné síto).
Naposledy upravil Petr Zatrepalek dne pon 23 črc, 2012 6:49 am, celkově upraveno 2
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků