stříkání modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: stříkání modelů

Příspěvekod shodan » čtv 27 pro, 2012 10:48 pm

Nezkousel jste nekdo predelat Kolejový jeřáb od ROCO ten zlutej na CSD verzi? modrej zlute rameno... tedy spise jestli se daji sehnat potisky ? uz se neda sehnat tak jsem myslel, ze ho zbastlim :)
Přílohy
56096-11-1218640837.jpg
56096-11-1218640837.jpg (24.95 KiB) Zobrazeno 9522 krát
shodan
 
Příspěvky: 185
Registrován: ned 17 říj, 2010 2:40 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod TomBart » pon 25 bře, 2013 8:13 am

Ahoj, potřeboval bych radu.
Mám problém se stříkáním. Při nástřiku mi to dělá jemnou krupici, někdy více, někdy téměř vůbec. Je to nepravidelné. Je to jako kdybych nanášel nějakou strukturu smirkového papíru. Výsledek je hrubý nástřik asi jako 1000 smirk. Okem to je patrné až po detailním pohledu, ale zásadní je, že nástřik je více matný, než by měl být. Ale hlavně, když použiji na patinu technický benzín, tak barva jde okamžitě dolů sotva se toho dotknu. Stříkám už několik let a nikdy jsem s tímto problém neměl. Používám dvojčinnou pistoli a stále stejný kompresor někde z baumaxu, ale tento problém zaznamenávám tak cca 1/2 roku. Tlak asi 1 - 2 bary. Tlaková nádoba kompresoru je vymývaný lihem a měl by být bez vody. Na výtlaku mám i olejový filtr. Přijde mi, že to dělá hlavně při větším rozstřiku. Prachem a vlhkostí vzduchu si myslím, že to není. Zkoušel jsem i rozprašovat vodu a na zadní stěnu stříkání dávám vlhký hadr kvůli chloupkům. Ať to takto dělám něbo ne, problém je stále stejný. Navíc když stříknu sufracel, tak povrch je krásně hladký a čistý. Bohužel změnit celkový prostor stříkání nemůžu. Stříkám to v garáži, ale kdybych šel do koupelny, tak mě manželka za živa stáhne z kůže.
Zvažuji koupi jiného kompresoru, ale bojím se, abych se tohoto problému zbavil.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Houmr » pon 25 bře, 2013 8:32 am

Tomáši co používáš za barvy, tam bych asi hledal zásadní problém, navíc i tlak na stříkání mi přijde zbytečně velký, já stříkám tak na 0,3 PSI a stačí to bohatě.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: stříkání modelů

Příspěvekod TomBart » pon 25 bře, 2013 8:49 am

Houmr píše:Tomáši co používáš za barvy, tam bych asi hledal zásadní problém, navíc i tlak na stříkání mi přijde zbytečně velký, já stříkám tak na 0,3 PSI a stačí to bohatě.


syntetika Agama Revell. Některé mám úplně nové a dělá mi to stejně. ředidlo taky revell
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Houmr » pon 25 bře, 2013 9:14 am

Je fakt že matné agamy tohle co popisuješ umí velice rády, já používám nejraději polomatné barvy a pak pokud to jde gunze. Doporučil bych snížit tlak a víc naředit, já tedy ředím nitroředidlem. jo ještě doplním tu patinu, že se ti to hned smije, možná byrvy nedokáží tak rychle zaschnout jak jsi byl dříve zvyklí, já hlavně u agam to nechám i klidně týden vyzrát a pak teprve lakuji a pak patinuji.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: stříkání modelů

Příspěvekod TomBart » pon 25 bře, 2013 9:17 am

Houmr píše:Je fakt že matné agamy tohle co popisuješ umí velice rády, já používám nejraději polomatné barvy a pak pokud to jde gunze. Doporučil bych snížit tlak a víc naředit, já tedy ředím nitroředidlem.


vše stříkám polomatem. Agamy jsou prevíti, ale tohle se mi stalo i u Revellu. S tím jsem problém nikdy neměl. Ten tlak je spíš od 1,5 dolů. pak doufoukávám. Ředěné to je také hodně. Zhruba 1:1
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Houmr » pon 25 bře, 2013 9:26 am

Klidně bych šel s tlakem pod 1 a ředit mnohem víc, klidně 3 ku 1, nebo i víc pokud to barva dovolí.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 25 bře, 2013 9:26 am

Tohle vidím jako že máš smůlu na špatný barvy nebo ředidlo... Zkus barvu naředit 6006 ředidlem, procedit zkrz punčochu a stříknout, Pokud to bude dělat dál, zkus koupit druhou plechovku barvy. Oproti smývání barvy při patinaci ti poradím jedno - vždy a za každých okolností před patinou přestříkni model lakem (nejlépe gunze č 181, stačí ho ředit normálním nitroředidlem...), pak už žádný smývání hrozit nebude!

Jinak revellky už nejsou taky co dřív - dle EU nařízení tam dávají trochu jinou chemii, což je průser... Zkus jejich akrylovky, měly by dělat stejný odstíny jako v syntetice.

Pokud ti to už udělá krupici, nech barvu vytvrdnout a na rozleštění použij Gunze leštící utěrky - v pohodě to rozlestíš do hoodně velkýho lesku...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 25 bře, 2013 9:26 am

Já ředím 5:1 a stříkám ve více vrstvách...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Houmr » pon 25 bře, 2013 9:28 am

Ano tak jsem to myslel :P koukám že jsem se nějak propletli. :D
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: stříkání modelů

Příspěvekod TomBart » pon 25 bře, 2013 10:17 am

Petr Zatrepalek píše:Tohle vidím jako že máš smůlu na špatný barvy nebo ředidlo... Zkus barvu naředit 6006 ředidlem, procedit zkrz punčochu a stříknout, Pokud to bude dělat dál, zkus koupit druhou plechovku barvy. Oproti smývání barvy při patinaci ti poradím jedno - vždy a za každých okolností před patinou přestříkni model lakem (nejlépe gunze č 181, stačí ho ředit normálním nitroředidlem...), pak už žádný smývání hrozit nebude!

Jinak revellky už nejsou taky co dřív - dle EU nařízení tam dávají trochu jinou chemii, což je průser... Zkus jejich akrylovky, měly by dělat stejný odstíny jako v syntetice.

Pokud ti to už udělá krupici, nech barvu vytvrdnout a na rozleštění použij Gunze leštící utěrky - v pohodě to rozlestíš do hoodně velkýho lesku...


tak to zkusím, uvidíme, no.
Ale je mi divný, že mi to dělá jak šeď střední Agama, tak i červená revell rumělka i višeň (čísla ti ted nepamatuju), kterou mám novu, tak i žlutá agama žluť chromová. dělají to všechny barvy, bez vyjímky.
takovej blbej dotaz, ty jejich akrylovky nějak zásadně poznám? kupuju to v Pardubicích v Globusu a tam mi nikdo moc neřekne. Ted jsem používal syntetiky SM. Čím se pak myje pistole? tyhle vodou ředitelný barvy nemám moc rád, protože se mi potom blbě myje nádobí. Normálně stříkám cca 3 nástřiky.

Přemýšlím, že to celý sundám a zkusím znovu. Jenže jsem první nátěr sundával asi třikrát a začala mi líst dolů i základovka (bílý sufracel). Ale vubec ne dobře. barvy sundávám isopropylalkoholem a základovka zůstala, až teď se to na dovu místech odlouplo. Je to na albína od MTB, tak mám strach, aby to šlo dolů ale neponičilo ten plast.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 25 bře, 2013 10:43 am

Akrylovky revell maj čísla 36xxx a emaily 32xxx. Revelky aqua jsou ředitelný vodou, nicméně k tomu lze dokoupit ředidlo a zpomalovač schnutí v jednom 39621 revell aqua color mix (ředění 4:1). Na vymejvání pistole můžeš použít vodu, pak nitroředidlo nebo gunze ředidlo. Prodává se taky vallejo odstranovač barvy.

K odbarvování - používám gunze ředidlo Mr Levelling thinner, plastik to neleptá, ale u čirých dílů by už raděj byl opatrný. Kastli mašiny ponořím do ředidla a pak štětcem odmývám... Funguje na většinu barev, jediný problém jsem měl nyní u modré PMT hektora - ne a ne to slýzt uplně...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod TomBart » pon 25 bře, 2013 2:12 pm

Ještě mi Petře prosím řekni, kde tyhle věci všechny kupuješ? Jezdím autem přes pul republiky, tak není pro mě takovej problém někam zajet, ale na netu se to blbě hledá. Navíc kvuli jedný drobnosti platit poštovný. Myslel jsem, že to bude mít Michal, ale ten má třeba jen syntetiky.

Jinak s lakem mám problém, že když model chci zafixovat Mr. Super Cleat Flat, tak mi to sbělá. Někdy. Jen když to beru hodně zlehka tak to není tak strašný. Tak s tím mám trochu strach pracovat.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 25 bře, 2013 2:35 pm

Flat clear opravdu sem tam může dělat bělavou neplechu, hlavně když je blbě rozmýchanej nebo podklad (oleje) nedostatečně zaschlý. Právě proto používám polomat 181 a matný lak až následně ve velmi tenkých vrstvách, hodně naředěný (5 až 6:1) a de facto jen lokálně (střecha, spodek podvozku, stěny domlů atp)

Jinak nakupuji přes známého přímo v Germánii nebo případně u Pecka Modely a Artur Modelcentrum - oboje v Praze, je to ale i zásilkovka. Gunze kupuju napřímo na svůj živnosták u Eduardů...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod vorech » úte 28 led, 2014 3:53 pm

Mám prosbu, jak ošetřujete povrch kastle z leptu. Vždy očistí cifem, jarem, teplou vodou, nechá uschnout a pak stříknu základ s plničem. Ale né a né držet, občas se mi stane, že se barva odloupne.Díky
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník