stříkání modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

stříkání modelů

Příspěvekod MartinP » ned 15 úno, 2009 9:38 pm

Všem lakýrníkům doporučuji prohlédnout si video s workshopu Jakuba "Kubrta" Vilingra http://www.modelplac.cz/htm/tipy/plzimaworkshop.htm . Jakýkoliv další komentář je zbytečný .
MartinP
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 01 led, 2008 7:00 pm
Bydliště: Lipník n/B

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 úno, 2009 7:47 am

Jo jo, Jakub umí - však jsme spolu o technikách stříkání před deseti lety hodně debatili! Ty postupy se daj při dobré pistoli použít i na hodně malá měřítka (i 1/700). Chce to se nebát a zkoušet a zkoušet!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Martin HO » pon 11 dub, 2011 9:24 am

Rád bych se zeptal zkušených :

Ke stříkání modelů používám syntetické barvy (Humbrol, vyjíměčně Agama), ředím ředidlem S 6005, 6, v popisovaném případě i originál ředidlem. Několikrát se mi při stříkání matného laku na tmavočervený podklad stalo, že povrch zbělal. Pomohlo sice přestříkání bezbarvým lesklým lakem a opakování nástřiku, ale nepřišel jsem na to, čím by to mohlo být.

Dík za radu.
Martin HO
 

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 11 dub, 2011 12:34 pm

Martin HO píše:Rád bych se zeptal zkušených :

Ke stříkání modelů používám syntetické barvy (Humbrol, vyjíměčně Agama), ředím ředidlem S 6005, 6, v popisovaném případě i originál ředidlem. Několikrát se mi při stříkání matného laku na tmavočervený podklad stalo, že povrch zbělal. Pomohlo sice přestříkání bezbarvým lesklým lakem a opakování nástřiku, ale nepřišel jsem na to, čím by to mohlo být.

Dík za radu.



Příčiny:
a) špatné rozmíchání laku nebo jeho prošlá životnost
b) vysoká vzdušná vlhkost
c) mastný nebo dosud nezaschlý povrch (olej barvy)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Tomáš » úte 25 říj, 2011 5:43 pm

využiju tohoto vlákna a zeptám se, jak udělat takto vypálené,vybledlé odstíny.Aby bylo poznat na první pohled že už stroj něco zažil....
Přílohy
121066a.jpg
121066a.jpg (212.74 KiB) Zobrazeno 12188 krát
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod PaMi » úte 25 říj, 2011 5:54 pm

Já to dělám patinátory.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Michal Dalecký » stř 26 říj, 2011 7:06 pm

Wash nebo rozmyvani malych tecek olejove barvy ve svetlem odstinu napr. Okr svetly. Rika se tomu filtry. Pouzit ve vice vrstvach do potrebneho odstinu. Delal jsem takhle cervenou 753 od Roco.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Re: stříkání modelů

Příspěvekod MirekTT » stř 26 říj, 2011 7:30 pm

Tady je podrobný návod, jak na to: http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=21241
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 27 říj, 2011 7:11 am

Nejrychlejší a nejjednodušší metoda - zesvětlování středů ploch pomocí stříkací pistole - rozdělíš si model do pomyslných panelů a od jejich středů pak stříkáš hodně naředěnou původní barvu zestvětlenou bílou příp. žlutou. Nebo pomocí olej barev /patinátory jsou na h...., jen to zašmudlaj!/ bílá, neapol žlutá - oboje s případným dotonováním. Není třeba dělat tečky, stačí to de facto drajbrušovat vrstvu za vrstvou - dá ti to lepší kontrolu nad intenzitou zesvětlení. Tu střechu bych ti taky poradil, ale mám na to svoje "know how" které, ostatní prominou, veřejně sdělovat nebudu neb mne tyhle věci živí :D Dyžtak více přes mejla...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Tomáš » čtv 27 říj, 2011 3:36 pm

Petr Zatrepalek píše:Nejrychlejší a nejjednodušší metoda - zesvětlování středů ploch pomocí stříkací pistole - rozdělíš si model do pomyslných panelů a od jejich středů pak stříkáš hodně naředěnou původní barvu zestvětlenou bílou příp. žlutou. Nebo pomocí olej barev /patinátory jsou na h...., jen to zašmudlaj!/ bílá, neapol žlutá - oboje s případným dotonováním. Není třeba dělat tečky, stačí to de facto drajbrušovat vrstvu za vrstvou - dá ti to lepší kontrolu nad intenzitou zesvětlení. Tu střechu bych ti taky poradil, ale mám na to svoje "know how" které, ostatní prominou, veřejně sdělovat nebudu neb mne tyhle věci živí :D Dyžtak více přes mejla...


No a dá se tu alespoň naznačit kolik tohle koštuje,když bych si to nechal dělat od tebe?..nějak podobně jako je ta druhá mašina zprava.Možná by to zajímalo víc lidí,třeba aspoň orientačně.Budem vycházet z toho,že bych ti dodal,hotový lept,nebo vybroušený odlitek,abys to celé mohl udělat dle svých technik.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 28 říj, 2011 7:45 am

Já dělám komplet patinaci, případně barvení, přeznačování a případné drobné upravy - takže pak cena za práci na modelu podle pracnosti a velikosti vychází na 1200-5500 kč. Je to ale vždy kompletní služba - tzn. komplet přebarvení nebo komplet patinace. Jen patinace střechy nebo "jen" ušpinění podvozku nemá smysl, bez dalšího sjednocení s okolním povrchem - tj. vzhled stejnoměrně opotřebeného stroje (tedy pokud se nejedná o mašinu po výměně/opravě pouze střechy).... S ohledem na vytíženost plánuju práci tak na dva měsíce dopředu.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: stříkání modelů

Příspěvekod hektor732 » pát 04 lis, 2011 1:47 pm

Zdravím, měl bych takový dotaz, koupil jsem si stříkaci pistoli fengda s pracovním tlakovým rozsahem 15-50 litrů za minutu a k tomu kompresor fengda tlakem 3.5 baru a průtokem 68 litrů za minutu, nemyslíte že by bylo třeba použít nějaký regulační ventil, protože je ten kompík nějak moc silnej? Děkuju
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Jeňa Sova » pát 04 lis, 2011 6:07 pm

To množství vzduchu je tak na modely 2:1?! :D
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: stříkání modelů

Příspěvekod hektor732 » pát 04 lis, 2011 8:40 pm

Kompresor jsem koupil v obchodě airbrush-fengda kde prodávají kompresory k pistolím a byl to takový průměrný a byly tam ještě silnější je zlatá střední cesta...
Uživatelský avatar
hektor732
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08 kvě, 2009 7:01 pm
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Re: stříkání modelů

Příspěvekod Jeňa Sova » sob 05 lis, 2011 6:15 am

Mě to teda přijde strašně moc. Nemělo to vyznít nějak špatně. Já má taky pistoli Fengda BD-180. Kompresorek od fy. Orlík, který mají s Fengdou myslím stejný. Hodnoty z hlavy nevím, ale stojí na jímce 3 litry. Ten objem fakt nevím, ale podle toho, že tomu mému trvá tak půl minuty, než nafouká tu jímku... Jinak si myslím, že pistole si vezme kolik potřebuje. Nějaká regulace tlaku na tom kompresoru není?
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků