Ředění barev

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Rizoto » sob 27 úno, 2010 8:41 am

Dusan píše:Ještě se zeptám,kdo máte skušenost.Jak se spolu snáší kombinace syntetiky+akryl? Nemyslím vzájemné míchání,to je jasné,ale přestříknutí syntetikou nastříkané plochy akrylem a obráceně a nebo povrch syntetika na to akryl lak a zase opačně.
Dikes :wink:



Tu je dôkaz že to ide.
http://www.magazin.modely.biz/diskuze/viewtopic.php?t=2877&start=30

Najprv som striekal šedou Agamou RLM02 ako základ (čo som mal po ruke) no nepáčil sa mi odtieň tak som to to prestriekal šedou Tamiya farbou. Následne som striekal krémovu (AGAMA žltá a do nej hnedá od oka). Červená je Tamiya a nto žltý pásik Agama. Ešte by som dodal že AGAMA farby boli všetko matné syntetiky a Tamiya matné akrylovky. AGAMU riedim S6006 a Tamiyu isopropylalkoholom. Mám taký zvyk že jednotlivé odtiene farby nechávam poriadne preschnúť aj min deň-dva. Potom nie je problém prestriekavaním.
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » úte 10 říj, 2017 6:14 pm

chtěl jsem stříknout vagon základovkou (aqua bílá od Revellu). Bohužel při stříkání mi barva dělala jen takové ťupky, tak jak se tady píše na straně 2 (viz. níže). Zkoušel jsem jí ředit 1:1 a potom i víc - to byla blbost, to je jedno. Pokud jsem ji nechal tak jak byla, tak mi zas z pistolky nešla ani kapka. Myslíte, že to vyřeší ten poměr 10:1 ve prospěch barvy?

na zkoušku jsem koupil akrylovku červenohnědou Agama... jelikož jsem už pár stránek pročetl, lidi to občas vodou i naředili, takže jsem vzal 1 díl vody, 1 barvy a začal stříkat (zvyk ze syntetik)... no na modelu se udělaly krásný krupičky vody, takže pod kohoutek a umýt (šlo to vodou, zbyly jen nějaké části barvy který už mezi tím zaschly, ale byly hladký takže pohoda), takže druhý pokus: cca 10:1 ve prospěch barvy ku vodě (no nechápal jsem, jak to může jít téměř nenaředěné), a teď mám po jedné vrstvě parádní povrch, suché za deset minut
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » čtv 12 říj, 2017 6:28 pm

tak odpovím si sám :-) jo barva byla moc řídká. Nicméně jsem trochu zklamanej, chtěl jsem přejít na akryl barvy a to stříkání bylo strašný. Barva zasychala na trysce, na umytí pistolky jsem ve finále stejně musel použít ředidlo, no děs běs...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod Dan Buchtela » čtv 12 říj, 2017 7:31 pm

Do akrylovek, pokud nejsou určeny přímo na stříhání, je vhodné přidávat zpomalovač schnutí...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Ředění barev

Příspěvekod FrantaHO » čtv 12 říj, 2017 7:38 pm

amirinda píše:...


Děláš celý řetězec chyb a proto ti to nefunguje. Používej ředidlo, retarder, seříď si pistoli..... Pro začátek.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » čtv 12 říj, 2017 7:42 pm

jo o tom zpomalovači jsem četl, ředidlo do akrylovek?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod Dusan » pát 13 říj, 2017 9:15 am

Tak, předně nejsou akrylovky jako akrylovky. Např. Tamiya a GunzeH jsou více na" lihové" bázi, čili krom vlastního ředidla, která se k nim vyrábějí a doporučuji je používat, jsem je úspěšně zkoušel ředit i Ironem(míň smrdí), tam jsem dával 10%zpomalovače schnutí. Když je používám, tak na vyčištění úspěšně používám obyčejný technický líh(kvůli spotřebě). Další alternativou na ředění těchto barev je isopropylalkohol, složitý název, ale jednoduchá věc, seženeš v lékárnách.
"Aqua" barvy jako agamy, revellky, valleja budou chtít svoje ředidla, alternativou by mohlo být ředidlo od Valleja nebo jsem ještě používal ředidlo Acryl modelmaster od Testors.
Obecně destilkou naředíš z akrylů cokoliv, ale na stříkání jsou nejlepší originální ředidla. Jestli se tomu chceš trochu věnovat, zvol(vyzkoušej) si jeden typ a na ten se zaměř. Pak můžeš zkoušet víc/míň naředit apod. To stejné platí pro tlak. Obecně tmavší odstíny budou lépe krýt v méně vrstvách a snesou i větší naředění, světlé jako bílá, žlutá, ale i jasné červené se musí stříkat ve více tenších vrsvách a snažit se ředit "ne moc, tak akorát". Bílá barva bude nejvíc bílá na černém základu, žlutá bude správně žlutá na bílém základu.
Pokud si hnědý vagon chtěl nastříkat bílou akrylkou jako základ, tak to nefunguje. Ideální to je stříknou nějakých surfem, třeba Tamiya dělá bílý, Gunze šedý a černý. Hlavně ale je to tmel, který krásně připraví povrch a následné barvy na něm drží. Barva odstínu je nejvěrodnější na bílém podkladu, ale hnědý vagon můžeš stříknout rovnou hnědou, stačí dobře odmastit, třeba zase lihem.
Atd., atd. .... Ať se daří
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » pát 13 říj, 2017 9:28 am

super, moc děkuju za vyčerpávající odpověď :wink: no právě, že bych se tomu chtěl věnovat, vlastně ani nevím proč, asi kvůli smradu jsem chtěl pomalu přejít na akryl barvy. Ve chvíli ale kdy je tedy začnu ředit ironama, ředidlama atd. tak to asi postrádá smysl nebo newím. Pravda je, že jsem doposud pracoval pouze se syn. Revellkama a pak Agamy. Ještě čtu po chvílích nějaké články o "barvičkách", tak uvidím k čemu dojdu. Smrad mi ani úplně nevadí (stříkám ve sklepě), ale říkal jsem si, že z akrylek nebude bolet hlava :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod Dusan » pát 13 říj, 2017 10:47 am

Originál ředidlo např. od Tamiye, který se ředí i ty GunzeH na tyto barvy je cítit po lihu, není to žádná hrůza. Oproti barvám na nitrobázi to voní :-) Já stříkám v bytě a nevadí to. Pokud děláš ve sklepě, tak no problém asi s čímkoliv. Smrad je nepříjemný, ale daleko větší problém je, že při stříkání lítá aerosol z pistole i mimo model, který nevidíš, ale 100% ho vdechuješ. Takže se hodí odsávání a ideálně maska. Já mám masku od 3D a super, na jejich filtrech je pak vidět co člověk dejchá, humus.
Smrad z těchto barev velmi rychle zmizí, dá se rychleji odvětrat, než ze syntetik, puch po terpentýnu je vlezlejší a dýl cítit, aspoň pro mne.
Obecně si myslím, že akrylové barvy budou lepší už jen z toho důvodu, že spousta patinovacích efektů se nakonec dělá olejama. Samozřejmě to jde i obráceně.
Bez zápachu jsou krom Valleja ještě např. LifeColor. Valleja jsou dvoje, normální řada určena pro štětce a řada "airů ta je přímo pro stříkání a jako nová je de facto v konzistenci, že ji naleješ do pistole a stříkáš.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » pát 13 říj, 2017 11:16 am

no pravda je, že na dýchání budou ty akryly určitě lepší, mám tady v akrylu ještě několik barviček, tak uvidím při dalším stříkání, poučen z předchozích nezdarů...:-)

Edit: ředit je tedy lihem, ironem toho mám dost, syntetikou, nebo acetonem? nebo pouze ty originál ředidla?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod Edys » pát 13 říj, 2017 11:24 am

amirinda píše:no pravda je, že na dýchání budou ty akryly určitě lepší, mám tady v akrylu ještě několik barviček, tak uvidím při dalším stříkání, poučen z předchozích nezdarů...:-)

Edit: ředit je tedy lihem, ironem toho mám dost, syntetikou, nebo acetonem? nebo pouze ty originál ředidla?

Vallejo Air rozhodne originalem. Bylo me receno ze pokud se redi destilkou oddeluje se pigment od pryskyrice.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Ředění barev

Příspěvekod Dusan » pát 13 říj, 2017 12:11 pm

V podstatě jsem ti odpověděl už v tom mém prvním příspěvku. Nevím co máš za barvy, kup si k nim odpovídající ředidlo. Já mám vyzkoušený krom originálu ředění ironem a lihem pouze u těch Tamií a Gunze.
Obecně vodou bych neředil nic. I v ředidlech jsou složky, které se mimo jiné podílí spolu s barvou na konečném výsledku soudržnosti a přilnavosti batvy na stříkaném povrchu. Z toho co jsi vyjmenoval rozhodně akryl syntetikou nejde, aceton je poměrně agresivní ten bych vynechal, hlavně smrdí, takže jeho použitím eliminuješ tu výhodu samotných barev, které míň smrdí.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » pát 13 říj, 2017 12:37 pm

Chlapi dík, koupím radši to originál ředidlo, ať pak zas nehledám mouchy jinde, dokonce jsem koukal, že se dělá pro Revell 2v1, tak to by šlo :-)
info: http://www.plastikovy-model.cz/modely/r ... or-mix-190
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod Zx1974 » pát 13 říj, 2017 1:00 pm

amirinda píše:no pravda je, že na dýchání budou ty akryly určitě lepší.....

Ti kdož se setkali, s vodou ředitelnými akryláty v autolakovnách by s tebou úplně nesouhlasili.

Revel Aqua mám jen dva odstíny a jsou taky poslední co jsem kdy kupoval, s Gunze a Tamiyou je podstatně pohodovější práce.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Ředění barev

Příspěvekod Dusan » pát 13 říj, 2017 4:59 pm

amirinda píše:Chlapi dík, koupím radši to originál ředidlo, ať pak zas nehledám mouchy jinde, dokonce jsem koukal, že se dělá pro Revell 2v1, tak to by šlo :-)
info: http://www.plastikovy-model.cz/modely/r ... or-mix-190

Tak za těch 129kaček si zkus koupit třeba jednu akrylovou barvu Tamiya, je to řada XF ty jsou matné, X jsou lesklé a jejich thinner X20A (ve skleničce malé balení)a ještě ti zbyde na lízátko. Aspoň si vyzkoušíš pořádnou barvu :mrgreen:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků