Maskování při nástřiku modelů

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Maskování při nástřiku modelů

Příspěvekod Sandy » stř 29 říj, 2008 1:19 pm

Jeden dotaz ze zoufalství. :cry:
Čím maskovat model při nástřiku ( a jak).
Ať dělám co dělám, ať použiji jakoukoliv techniku ( nástřik zblízka, zdálky, nátěr štětcem, tupování apod.), tak část barvy vždy "zaleze" pod maskovací pásku.
Používám běžnou papírovou, co je k dostání v malířských potřebách. ( Ale ke stejnému výsledku jsem došel i při použití obdobné pásky plastové.) :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod dan » stř 29 říj, 2008 2:23 pm

použij pásku tamyia určenou pro kitaře prodává se v různých tloušťkách a je velice mekká a podajná (je to kombinace vláken papíru a hedvábí) prodává jí např. Machal má jí dokoce skladem, doporučuji zakoupit pásku i s krytem.
N TT H0 www.skoda100nacestach.cz
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod VoVo » stř 29 říj, 2008 4:40 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:05 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 29 říj, 2008 6:12 pm

Ta tamyia páska se dělá v různých šířkách - nekupujte tu nejširší, tj. kolem 3 cm, páska totiž stále "drží tvar" a má tendenci se rolovat z povrchu na který ho nalepíte! Zajímavé je, že ty užší tamyia pásky tuhle nectonost nemají.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Pája » stř 29 říj, 2008 6:17 pm

Petře,jestli nebyla starší a vyschlá...

Jinak 9 z 10 modelářů doporučuje pásku TAMYIA . 8) 8) 8)
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 29 říj, 2008 7:04 pm

To nemůžu vyloučit - kupoval jsem jí v MPM a tam jak známo, mají různé věci :P :P Poučen touto zkušeností už kupuju jen ty užší (ono to taky je vlastně lepší - člověk aspoň tolik nestříhá...)

A jinak pásku recykluju - tedy používám ji dokud lepí znova a znova. Naopak, když už tolik nelepí, je výborná na maskování problematických barev (akryl na syntetice, stříbrná na surfaceru, barvy na resinech atp).

Je to fakt bomba, škoda že se u nás nedá sehnat i její velkoformát na ploter. Přes Eduardy to vyjde draho...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod VoVo » stř 29 říj, 2008 9:13 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:04 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 30 říj, 2008 8:10 am

Mám odřezek lamina (dřevotříska s hladkých povrchem) aci 25 x 35 cm, na něj to hned po sundání z modelu nalepím. Zásadně sundavám pásku pinzetou. Snažím se nelepit ji na model v dlouhých kusech - jednak kvůli možnosti zamotání pásky, jednak i z důvodu lepší kontroly usazení pásky do roviny na modelu. Na kratších kusech mám přece jen lepší kontrolu.

Zpátky k laminu - když už "použité" pásky není na lamino kam lepit, tak je v pohodě lepím na tu lamino desku přes sebe cik cak. Když pak potřebuju nějaký vhodný rozměr, mám to před očima a nemusím se zdržovat stříháním :D

To lamino s páskami mi pak stojí opřené v koutě dílny a čeká na další použití...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Sandy » sob 01 lis, 2008 8:20 pm

dan píše:použij pásku tamyia určenou pro kitaře prodává se v různých tloušťkách a je velice mekká a podajná (je to kombinace vláken papíru a hedvábí) prodává jí např. Machal má jí dokoce skladem, doporučuji zakoupit pásku i s krytem.

Zakoupeno, použito, senzace :!: :lol:
Devět z deseti atd........ :P
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Maskování při nástřiku modelů

Příspěvekod bamby » sob 10 led, 2009 11:37 am

Nasel jsem doma airbrushpistoly ze startsetu..Nekdo mi ji tenkrat dal...
Pohanena byla ze spraye , ted jsem ji predelal na hadici na kompresor ,bohuzel je nekde chyba.. :cry: Celou jsem ji tenkrat i tedka vycistil , vzduch prochazi plynule (tlak 2 bar) ale ty barve se nechce proste s ty lahvicky ven...Nevim :roll: jakym zpusobem by to melo fungovat ,ja sam pouzivam normalni airbrushpistole ale rekl jsem si , kdyz uz je doma tak ji i vyzkousim, bohuzel bez uspechu..Mozna ma z vas nekdo s tou pistoli zkusenost... :idea: :arrow: Mira
Uživatelský avatar
bamby
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte 18 lis, 2008 4:54 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 10 led, 2009 2:19 pm

Bohužel jsi nenapsal o jaký typ pistole jde - fotka by možná stačila. Přičin může být několik - poškozená tryska či jehla, ucpaný přívod barvy (sání z lahvičky ze "spoda" a hlavně špatné naředění barvy či její moc hrubý pigment.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod bamby » sob 10 led, 2009 3:39 pm

Tady narychlo foto..Je to ta stejna pistole..Zkusil jsem i vodu do lahvicky , nebere , trubicka je nova , tryska cista...Na jakym zpusobu to funguje???? Mira



http://www.lads-hoch.de/shareportal/app ... 0C7AE89E94
Uživatelský avatar
bamby
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte 18 lis, 2008 4:54 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 10 led, 2009 5:38 pm

Moc z toho nepoznám. Vypadá to na fixírku - u fixírky záleží na nastavení sklonu sací trubičky a trubičky s přívodem vzduchu. Zkus si ještě pohrát s tlakem - metoda pokus omyl.

Bohužel fixírky a tyhle pistole vůbec nepoužívám, tak ti víc neporadím. Myslel jsem že jde o pistoli badger (dvoučinná, ale s dolním plněním).
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod bamby » sob 10 led, 2009 6:00 pm

....diky..uvidim co vymyslim... :idea: :shock:
Uživatelský avatar
bamby
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte 18 lis, 2008 4:54 pm

Příspěvekod sco_27 » sob 10 led, 2009 6:05 pm

...
Naposledy upravil sco_27 dne čtv 12 črc, 2012 8:03 pm, celkově upraveno 1
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků