Ako znzornit nity

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Ako znzornit nity

Příspěvekod romino » úte 05 srp, 2008 3:17 pm

Zdravím, pri prestavbe 52 na 555.0 sa mi podarilo zabrúsiť pár nitov. Viete niekto o spôsobe ako čo najjednoduchšie vytvoriť nové. Už som skôšal všeličo od bodiek gelového sekundového lepidla pomocou špendlíka až po lepenie zrniečok soli, ale ani jedno sa mi nepozdáva. Ide o veľkosť TT a potrebujem ich vytvoriť na plastovom výlisku.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: Ako znzornit nity

Příspěvekod VoVo » úte 05 srp, 2008 10:55 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 5:22 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Houmr » stř 06 srp, 2008 6:23 am

Nýtovací kolečko dělá jakoby nýty zapuštěné "dírky". Kolega chce asi nýty vystouplé půlkulaté. No ono nejlépe je vyvrtat dírku průměru nýtu a do ní strčit vytaženou nit z rámečku, pak napovrchem zastřihnout a pak zlehka přerousit. Je to pracný, ale jde to. Dají se koupit i polotovay odlité z PUR, ale nejsem si jistý v jakých měřítkách, ty se pak jen zalepí do vyvrtaných dírek. Epoxidem to jde taky, ale málo kdy se podaří udělat stejně velké kapičky.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Radek(T) » stř 06 srp, 2008 7:05 am

S PUR nýty, jak píše Houmr je to pro vláčky trochu bída, protože primárně se vyrábějí pro plastikové modeláře (1:35, 1:48, 1:72). Možná ty pro malou techniku (1:72) by se daly použít pro HO, ale pro TT budou moc velké. Nýtovací kolečko se používá pro potah na letadlech (jak bylo uvedeno "dírky dovnitř"). V plastikovém modelářství se ještě používá vysekávání nýtů pomocí raznice (v jednoduchém případě stačí nabroušená trubička / injekční jehla). Nýty se buďto vyseknou z destičky a následně lepí, nebo se nýt dá "ťuknout" přímo do modelu (po troše cviku to není špatné). Trochu problém zase nastává s tím, že vláčky jsou z tohoto pohledu "fakt mrňavé", ikdyž jehlou by se to asi dalo...
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 06 srp, 2008 11:17 am

Jestli máš mašinku plastovou, poradím následující postup co používám při výrobě másterů/předloh:

- vezmeš kousek plastiku co ti zbyl z nějaké stavebnice nebo nejlépe použiješ plastovou tyčku od lízátka. Plast by měl určitě jít lepit toluenem, na to bacha!
- ten kousek plastu na svíčkou/zapalovačem nahřeješ až můžeš pomocí pinzety vytáhnout "nit" do pažadovaného průměru nýtu.
- vezmeš novou žiletku a tou si uřízneš kolečko z té nitě silné tak, jak by mě být i ten nýt. Když trváš na tom, že nýt by měl mít půlkulatou hlavičku, můžeš si předtím konec nitě šmirglem zaoblit
- uříznuté kolečko nalepíš na místo tak, že toluenem navhlčíš místo kam ho chceš nalepit, kolečko opatrně napíchneš špičkou jehly a vmáčkneš do toluenem zvlhčeného místa. Před barvením místo i s těmi novými nytky přestříkáš surfacerem/stříkacím tmelem aby se to jednak zpevnilo a jednak aby ti zmizela místa po broušení. A je to!!!

V případě že mašina plastová není nebo nelze použít rozpouštědlové lepidlo, musíš si na to místo dát malou kapičku vteřiňáku.

Jinak pro fajnšmekry se dělají specielní vysekávačky nýtů jak s půlkulatou tak i s šestihranou hlavou, ale je to docela drahá a pracná záležitost...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Nýty snadno, nebo hodně

Příspěvekod Horymir » ned 12 črc, 2009 8:51 am

Nýty snadno:Černý chlup ze štětky (používám štětku prodávanou ale nepoužitelnou na malování pokojů, má chlupy z černého ABS).
Pokud je potřeba tenší a správná štětka není k sehnání, tak černý vlasec (také není k sehnání) nebo nit vytažená z licího rámečku (ta má proměnlivý průřez).
Konec vlákna se ukrojí žiletkou a přiblíží ke smyčce trafopáječky. Záleží na teplotě a průvanu v místnosti, někdy shora, častěji zepředu proti nejmenší ploše smyčky. Sálající teplo začne dělat předpisově parádní hříbeček na konci vlákna. Pak stačí navrtat a zasunout, zazadu zatřít lakem a je parádní ostrý půlkulatý nýt.

Nýtů hodně:Firma 3M prodává suché zipy ne s háčky a smyčkami, ale s hříbečky (obě půlky zipu stejné). Údajně na tom jsou v TGV nějaké police na stěnách. Prodávají se asi čtyři velikosti a černé a čiré/bílé. Žiletkou, nebo ostrým nožem se hříbečky sklidí a buď se vkládají do předvrtaných direk, nebo se uřežou jen hlavičky a ukládají se na povrch nastříkaný AGAMOU, která je pověstná svým dlouhým schnutím.

V dřevních dobách se nadůlkovala olověná deska a do prohlubní zatřela stěrka, pokud licí materiál sesychal, šlo to snadno vyklepnout, nebo vydloubnout.
Zababov H0e
Uživatelský avatar
Horymir
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned 12 črc, 2009 12:52 am
Bydliště: Konec Berounky

Příspěvekod MirekTT » stř 03 úno, 2010 7:23 pm

Možná nic nového, ale přeci jen:
Před chvílí jsem zahlédl na Modelfóru odkaz na nějaké letadýlkáře, kteří stavěli větší měřítko letounu od píky, tedy veškerá žebrování, celá vnitřní konstrukce draku, příčky atd. Na to pak plátovali takovou tu tuhou (alespoň to tak vypadalo) hliníkovou samolepící topenářskou pásku, na kterou nýtovacím kolečkem zespoda nadělali řady nýtů a pak těmi pláty oplácávali to nahaté letadlo. No zkusil jsem to a fantastický výsledek. Ani běžným třením prsty se nýty "neschovaly". Pozitivní nýtování prostě vypadá lépe. Pokud se ta alu páska nalepí na rovný pevný povrch, mohlo by to vydržet. Spíš se bojím, jestli by byla ochotna nějaká barva držet na tom hliníku.
Daly by se s tím dělat i zbroušené bočnice na párách, nebo jen pásky kovu s nýty okolo dýmnic. Manipulací s hliníkovou páskou se nýty nezničí. Zkoušel jsem nejmenší nýtovací kolečko ze sady od Litomyského. Je to velice snadné s dobrým výsledkem. Samozřejmě nemusí jít jen o vozidla, ale i různá technologická zařízení. Jen ta povrchovka.
Další letadýlkářskou alternativou jsou obtisky s nýty. Proužek s nýty se nanese jako obtisk a po zaschnutí se stáhne nosná folie. Na to pak surfacer atd. Ale jedná se o měřítko, dostupnost a cenu. Ten hliník je jen o nýtovacím kolečku a povrchovce.

Doplněno:
Jen pro úplnost http://www.britmodeller.com/forums/inde ... opic=37199 , ikdyž na můj vkus to velmi pěkně udělané éro tím plechem moc nevyhezkali.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 04 úno, 2010 8:30 am

MirekTT píše:Možná nic nového, ale přeci jen:
Před chvílí jsem zahlédl na Modelfóru odkaz na nějaké letadýlkáře, kteří stavěli větší měřítko letounu od píky, tedy veškerá žebrování, celá vnitřní konstrukce draku, příčky atd. Na to pak plátovali takovou tu tuhou (alespoň to tak vypadalo) hliníkovou samolepící topenářskou pásku, na kterou nýtovacím kolečkem zespoda nadělali řady nýtů a pak těmi pláty oplácávali to nahaté letadlo. No zkusil jsem to a fantastický výsledek. Ani běžným třením prsty se nýty "neschovaly". Pozitivní nýtování prostě vypadá lépe. Pokud se ta alu páska nalepí na rovný pevný povrch, mohlo by to vydržet. Spíš se bojím, jestli by byla ochotna nějaká barva držet na tom hliníku.
Daly by se s tím dělat i zbroušené bočnice na párách, nebo jen pásky kovu s nýty okolo dýmnic. Manipulací s hliníkovou páskou se nýty nezničí. Zkoušel jsem nejmenší nýtovací kolečko ze sady od Litomyského. Je to velice snadné s dobrým výsledkem. Samozřejmě nemusí jít jen o vozidla, ale i různá technologická zařízení. Jen ta povrchovka.
Další letadýlkářskou alternativou jsou obtisky s nýty. Proužek s nýty se nanese jako obtisk a po zaschnutí se stáhne nosná folie. Na to pak surfacer atd. Ale jedná se o měřítko, dostupnost a cenu. Ten hliník je jen o nýtovacím kolečku a povrchovce.

Doplněno:
Jen pro úplnost http://www.britmodeller.com/forums/inde ... opic=37199 , ikdyž na můj vkus to velmi pěkně udělané éro tím plechem moc nevyhezkali.


Tato technologie se používá hlavně pro výrobu masterů. Jinak se již dělají i "samolepicí" nýty - tedy přesněji lepty s nýty vyleptanými a nalepenými na samolep. folii. Drahé, leč účinné. K povrchovce - pokud model vyloženě "nedřeš" rukama, stačí nastříkat vhodným tmelem (autotmel) a po nabarvení zalakovat lakem.

Tebou zmíněná technologie je dobrá pokud potřebuješ udělat celý povrch nebo naznačit "přeplátování" , na opravy lokálně obroušených nýtů se hodí bud ty samolepicí nýty nebo si udělat vlastní a ty nalepit na poškozená místa. Jinak musíš holt celý povrch přebrousit a pracně lepit zmíněné hliník folie.

Dekaly s nyty? Bohužel to jsou jen nabarvená mikrokolečka, co s realitou nemaj nic společného...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod MirekTT » čtv 04 úno, 2010 10:18 pm

Petře Z. dík za reakci. Přiznám se, že ve zkrytu duše jsem tak nějak očekával odezvu někoho z profíků jako ty. Upřimě - nejen zkušenosti z modelářské praxe, ale i tvoje obchodní zkušenosti (viz tvé příspěvky pod jinými nadpisy) snad konečně přispějí k pochopení modelářství v Čechách. Take umím ocenit (po vydřených zkušenostech z jiného oboru) hodnotu lidského konání.
Je fakt, že běžnému bastlíři (zatím většinová veličina) topenářská alu páska může poskytnout velmi uspokojující výsledek, ale možná náročnému konzumentu zmenšené reality to stačit nebude.
Chtěl jsem jen říct, že toto fórum a jiné weby, i díky tobě, mi pomáhá poměrně přesně trefit hranici, kdy je lepší koupit, nebo bastlit. Nebo bastlit za účelem získání vlastních zkušeností. Nebo koupit za účelem ušetření času >> jediné nezměnitelné limitní veličiny v našich životech - každý má tu hranici jinde, to je normální.
No abych to nějak zhodnotil - dle tvého názoru může být metoda vytláčené alu pásky docela efektivní.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 05 úno, 2010 7:32 am

Ano, vytlačování nýtu na folii která se pak nalepí je nejrychlejší metoda - koneckonců i Čížovy mástery pro odlitky jsou takto dělané. Hlavně vybrat folii tenkou a s dobrou lepivostí. Nejlepší co znám je folie pro polepování forem ve sklářství - tenká, pružná. Dostal jsem to tady od kámošů v Sázavě už před lety a zatím nic lepšího jsem neobjevil :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jan Bobek » čtv 18 bře, 2010 10:40 am

Jan Bobek
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 18 bře, 2010 10:35 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 18 bře, 2010 1:30 pm



Toto je bohužel metoda pro znázornění nýtů zabroušených , tj přesně těch co jsou na letadlech. Pro hodně malá měřítka je to v toleranci, bohužel hoši nedělají univerzální nýty pro měřítka menší než 1/48 - průměr nýtu a hlavně jejich rozteč se na jiné měřítko bohužel nehodí. Navíc je nutné s tímto "nýtovacím" obtiskem pracovat pomocí speciálních dekálových vodiček - takže to není pro každého modeláře, pozorně si přečtěte návod na aplikaci HGW nýtů!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Ako znzornit nity

Příspěvekod Horymir » stř 22 úno, 2012 8:06 pm

Zababov H0e
Uživatelský avatar
Horymir
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned 12 črc, 2009 12:52 am
Bydliště: Konec Berounky

Re: Ako znzornit nity

Příspěvekod RadekH0 » ned 09 bře, 2014 6:09 pm

Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Ako znzornit nity

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 10 bře, 2014 12:44 pm

Na nic, dělají čtvercové díry. Navíc to vypichuješ, tzn nýty jsou "negativní" místo v pozitivu. Viz diskuse výše. Pokud jde o nýtovadla, není nad tyto od Petra Douska (v odkazu vše s PDS kodem):
http://www.arturmodel.cz/exec/search.as ... e=Fulltext
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků