Přírodní patinátory

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Přírodní patinátory

Příspěvekod TT-maniac » stř 30 črc, 2008 9:37 pm

Rozhodl jsem se založit toto téma.Máte někdo zkušenosti s výrobou patinátorů z přírodních materiálů ? Já se zrovna teď pokouším vyrobit z jednoho kamene patinítor rez (takový tmavší) - jestli se to podaří informuju Vás.Takže jestli znáte nějáký materiál na výrobu patinátorů pochlubte se !
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod konopaslik » stř 30 črc, 2008 10:07 pm

Já na chalupě oškrábal skutečnou rez z trubek, je hodně hrubá, ale barva je parádní. Sama nedrží, takže je třeba ji nanášet na lepidlo. V menších měřítkách, než H0 se moc neuchytí, není tak jemná jako patinátory, ale na ty větší to celkem použitelné je.
Uživatelský avatar
konopaslik
 
Příspěvky: 384
Registrován: pon 28 dub, 2008 6:17 pm
Bydliště: Praha - Čimice (dřív Letňany)(dřív Holešovice)(dřív Kobylisy)(dřív Prosek) - prostě Praha-sever :)

Příspěvekod TT-maniac » stř 30 črc, 2008 10:16 pm

No já tu rez dělám z kamene "krevel" nastrouhám ho skalpelem a pokud chci mít rez světlou tak najdu v řece cihlu (ohlazenou vodou) a tu zase skalpelem nastrouhám a zesvětluju dle potřeby.Na modely jsem to zatím aplikovat neskoušel jen tak na kousek plastu stříknutý šedou revellkou matt a vypadá to celkem slušně ... až to pořádně ozkouším tak to nafotím a hodím na web.
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod vlastimil vašíček » stř 30 črc, 2008 10:17 pm

jste žabaři. já dělám patinu na kolejišti přírodní :D . prostě se mi na to práší, svítí sluníčko atd. jenom se opucují koleje a jde se jezdit. a vypadá to taky skvěle 8) 8)
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod TT-maniac » stř 30 črc, 2008 10:20 pm

vlastimil vašíček píše:jste žabaři. já dělám patinu na kolejišti přírodní :D . prostě se mi na to práší, svítí sluníčko atd. jenom se opucují koleje a jde se jezdit. a vypadá to taky skvěle 8) 8)
No ,ale třeba rez na kolejích prach a sluníčko neudělá :D ... nebo jo ? :shock:
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Houmr » čtv 31 črc, 2008 6:14 am

No jen doplním, že kolej v provozu nikdy rezatá není. pokud se podíváte někde na trati zjistíte, že je spíše světlounce hnědá. Rezaté koleje pak jsou spíš ty co se válejí po nádraží. Já teda používám jen přírodní prach a taky tu rez, jen ji z trubky osmirkuju. Ostatní asi nemá cenu dělat, za těch pár korun co stojí si je radši koupím, buď patinátory, či křídy.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod PetrL » čtv 31 črc, 2008 7:35 am

Velmi kvalitní rez se dá dostat ze starého boileru. Ideální je, domluvit se s nějakým instalatérem aby starý vyměňovaný boiler nevypouštěl úplně. Po sejmutí ze stěny se s ním pořádně rozhoupá, aby se řádně zvedly kaly a vypustí se to do vědra. Po přecezení např. přes punčocháče proteče kaše s vysokou barvící schopností. Ta se dá do sklenice od přesnídávky (např.), a dá se odpařovat. Po odpaření pod 1/2 objemu se doleje další kaše atd. Výhodou tohoto způsobu je, že těžší částice klesnou ke dnu a po úplném vysušení zůstane nahoře ten nejjemnější pigment, který spolu s vodou trochu vylepšenou Sportakrylem (1:10 i víc) vytvoří sametové matný patinátor s vynikající přilnavostí.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod nadkachna » čtv 31 črc, 2008 4:58 pm

Já používám na začernění okolí komínů či výfuků nožem nastrouhanou tuhu z dvojky tužky. Pak to stříknu matným lakem a drží to jak přikované. Navíc mě přijde, že to má lepší přilnavost a barvící schopnost než patinátor od Agamy, které jinak požívám k plné spokojenosti.
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Příspěvekod mawerick » pát 01 srp, 2008 7:55 am

A co zkusit saze. Ale asi budou mastné. Jinak pro plzeňáky a okolí - v žst. Stříbro je za výpravní budovou směrem k rampám (na Cheb) (u nové budovy zabezpečováků) ideální "silniční" prach. Tatry ho tam krásně melou. :wink:
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod TTcko » pát 01 srp, 2008 8:57 pm

vlastimil vašíček píše:jste žabaři. já dělám patinu na kolejišti přírodní :D . prostě se mi na to práší, svítí sluníčko atd. jenom se opucují koleje a jde se jezdit. a vypadá to taky skvěle 8) 8)

No to jestli chci mit neco zaprasene atd. Tak to abych se na to vykaslal tak na 20 lety, :lol:
Miluju tt lokomotivy a kolejiste
TTcko
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 25 kvě, 2008 10:15 am
Bydliště: PRAHA

Re: Přírodní patinátory

Příspěvekod Sandy » úte 05 srp, 2008 7:57 pm

TT-maniac píše:Rozhodl jsem se založit toto téma.Máte někdo zkušenosti s výrobou patinátorů z přírodních materiálů ? Já se zrovna teď pokouším vyrobit z jednoho kamene patinítor rez (takový tmavší) - jestli se to podaří informuju Vás.Takže jestli znáte nějáký materiál na výrobu patinátorů pochlubte se !

Jako přírodní patinátor je možné použít jakýkoliv materiál, který se dá rozdrtit a následně dotřít. Mohou to být horniny (např vápenec, žula apod.) nebo zeminy ( jíly, kaoliny apod.). Použít se ale dají i např zbytky stavebních materiálů - cihel, pálených tašek atd.
Pokud jde o použití pigmentů na dotváření terénu, tak stačí větší zrnitost - určitě ale pod 0,5 mm ( "polohrubá mouka"). Pigmenty se pak ale musí fixovat např. bezbarvým lakem, velmi ředěným disperzním lepidlem apod.
Pokud jde o použití pigmentů na patinaci budov nebo vozidel, pak musí být zrnitost pod 0,05 mm ( "hladká mouka"). Takto připravené pigmenty se nanášejí malým štětečkem a není je třeba následně ničím fixovat. Jemně dotřené pigmenty se ani nestírají ani netvoří otisky prstů ( pokud se nesahá na modely mastnýma rukama).
V "domácích " podmínkách se nejlépe připraví způsobem, který je tu již popsán - rozmícháním např. jílu ve vodě a jeho následnou sedimentací a vysušením sedimentu.
Připravit si ale větší množství pigmentu bez potřebného vybavení ( mlýnky, třecí misky apod.) je dost pracné.
Imitaci rzi je možné získat i po odkalení boileru, ale výsledný materiál je většinou moc světlý.
Na boky kolejnic je možné použít některé typy jílů. které se používají na výrobu tašek nebo cihel.
Použití přírodních pigmentů je sice efektní, ale výroba celé škály pro použití na kolejišti je velmi pracná ( ale když vidím výrobu tunelu ala Houmr, tak pro modeláře není pracné nic :lol: )
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron