Oplechování komína

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Oplechování komína

Příspěvekod hank » pát 19 led, 2024 8:42 am

Jak se řemeslně správně provádí oplechování komína, který prostupuje hřebenem střechy pokryté eternitem nebo pálenou krytinou?

Spodní strana komína je jasná: Plech leží na krytině. Ale co hřebenáče a oplechování bočních stran komína? Patří plech na krytinu nebo krytina na plech? V prospektech současných odborných firem jsem viděl oba způsoby. Na čem to záleží? Nebo je to jedno?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Oplechování komína

Příspěvekod Jarda H. » pát 19 led, 2024 9:20 am

Nejsem kominář, ale myslím, že existují de facto dva pojmy či provedení - oplechování komína NEBO olemování komína ! A právě to olemování je jen "polep" (laicky řečeno) na povrchu krytiny kolem dokola komína.
Jestli se tu najde odborník na komíny, třeba řekne více ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Oplechování komína

Příspěvekod Luděk » pát 19 led, 2024 10:28 am

Boky a horní strana patří pod krytinu, spodní na krytinu.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Oplechování komína

Příspěvekod Zlámalík » pát 19 led, 2024 2:46 pm

Pozor, hank se ptá na komín v hřebeni. Ale je to to samé - odshora všechny plechy pod krytinu (a pod hřebenáče), plech vyleze na krytinu až pod spodní hranou komína. Pěkně rozmalováno jsem to našel tady (odkaz na PDF z webu SŠ stavební v Jihlavě). Princip je daný - voda se nesmí dostat pod okolní krytinu ani při silném větru. Proto se dělají ty boční lemy mezi tělesem komína a krytinou a konec plechu se ohýbá do ležatého U. Předpokládám, že jde o model a nebudeš to pod krytinou pertlovat, stačí naznačit :lol:

Já jsem to před lety na ploše střechy modeloval takto - stavebnice ES Pečky z resinu, zaškrabáno skalpelem, olemování nařezáno z tenkého Evergreenu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Oplechování komína

Příspěvekod hank » pát 19 led, 2024 4:08 pm

Zlámalík: Děkuji.

Já jsem při dalším studiu webů a prospektů různých výrobců a pokrývačských firem mezitím zjistil, že je rozdíl mezi provedením na různých krytinách. To, cos napsal a o co mi taky teď konkrétně jde, platí pro ploché tvrdé materiály typu eternitových šablon a břidlice, pro pálenou krytinu korunovou (bobrovka) nebo drážkovou/dvoudrážkovou (francouzská taška). Ale třeba na vlnitém eternitu, na "korýtkách" (jak se tomu říká správně? prejzy?) nebo na holandské krytině se to dělalo/dělá jinak, na plechu ještě jinak a na měkké krytině (kanadský šindel apod.) zase jinak. A to jsem ještě nehledal příklady prostupů komínů tradičními krytinami lidových staveb jako jsou dřevěné šindele a slaměné/rákosové došky, protože to už je na mě moc... :roll: Zase příště.

Střecha je to, co nás při pohledu na model pozemní stavby praští do očí jako první a na co při normálním úhlu pohledu koukáme nejvíc, tak se snažím, aby to k tomu koukání bylo. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků