Foliáže vhodné pro malá měřítka

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod Adam96 » pát 01 pro, 2023 7:17 am

Ahoj, stojím před volbou čím zazelenit malé kolejiště v TT. Vím, že dnes hodně frčí statika, ale vzhledem k rozměrům 120x85 a obývákové tvorbě v paneláku mi foliáže přijdou jako docela fajn poměr cena/výkon/pracnost/nepořádek/čas.
Problém mám však s jedinou věcí a tou je jakási "hrubost" foliáží. Pracoval jsem zatím pouze s Polákem, ty nesečené louky jsou nádherné, ale vhodné tak na H0. Co používají třeba Nkaři, když se chtějí alespoň přiblížit porostu "po kolena" a nižší?
Teoreticky by na toto šly použít sečené louky od Model scene, ale má někdo fotku, jak ta foliáž vypadá reálně? Z katalogové fotky to působí trochu jak koberec z NDR.

Snažil jsem se googlit, co používají modeláři na západě, kde je rozšířené Nko, ale tam je to buď statika meno různé posypy a rouna, foliáže jak známe my, jsem u nich nenašel.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod Dusan » pát 01 pro, 2023 8:20 am

Ahoj Adame.Co takhle zkusit od každého trochu. Já jsem eNku kombinovat mol.posyp s flokem a pro znázornění trocha ledabyle nechané suché trávy na louce jsem si nadrtil kus sena. Z foliazi pro větší měřítka jsem používal jen vytrhne části na drny,různé jakože polní kytky apod. Mrkni do mých původních "Kamenicek".
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod Zlámalík » sob 02 pro, 2023 8:55 am

Určitě je potřeba to kombinovat - mám taky foliáže, kde jsou "vyholenější" místa, přesně jak píše Dušan, míchám to - ono málokde je souvislá plocha - a kdyžtak je potřeba se jí nějak zbavit :lol: Ale je fakt, že nějaký "celkově kratší mix" by se hodil.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod HonzaM » sob 02 pro, 2023 9:09 am

Objednal jsem si pokusně foliáže Woodland Scenic označené jako určeně pro N, tak budu informovat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod marian_r » sob 02 pro, 2023 10:59 am

Robím testovaciu diorámu Z a som presvedčený že to nejde urobiť verne v mierke. Keďže flock 1 mm neprišiel (niekde mu cestou prehodili výhybku), použil som 1.5 mm a drny sú po kolená. Kúpil som najmenšie lístie a preosieval... Takisto nejde urobiť drôtený plot. Čakám na mikrodyhu z Číny, dorobím plot a zverejním tu fotografie.

Na stavebnici Faller Z 2703 je škridľová strecha (bobrovka) s dĺžkou škridle 2 mm (440 mm neprekrytá časť). Na stene je omietková štruktúra, výstupky do 1 mm, tak nahrubo nebýval omietnutý ani chliev pre prasa. Robím to "z krabičky", ale škridľu som si dal vypáliť laserom (možno to tiež nebude pekné).

A samozrejme Märklin má potrebu urobiť na pražcoch ryhy, akože letá, tak je jedna ryha pozdĺž pražca.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 04 pro, 2023 10:10 am

Jako N-kař si dovolím reagovat z vlastní zkušenosti. Foliáže na N moduly používám naprosto běžně a netřeba se příliš trápit výběrem. Ona totiž ta udávaná "hrubost" de facto není na závadu, resp. není moc vidět, pokud se dobře udělají přechody na krajích foliáží, tedy tzv. do ztracena. Vlastní tloušťka foliáže pak není poznat.
Musím ovšem dodat, že mluvím o foliážích Model Scene, kde je podkladem netkaná síťka, do niž jsou vlákna statiky "zabodnuta" v proměnlivé hloubce, takže např. u 6 mm statiky není znát celá délka vlákna. S foliážemi Polák nemám bohužel praktické zkušenosti, tak nemohu komentovat...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod Střelec » pon 04 pro, 2023 1:23 pm

Foliáže Modelscene sice hezky vypadají, ale natrhat je, aby z nich nelezla hromada pochybně barevnejch chlupů z podkladu je dost honička. Ze začátku se porcovaly (trhaly) naprosto skvěle, před pár lety ale měly podkladovou síťku snad z podlahový krytiny - aby to šlo hodně ztuha urvat, bylo třeba podklad naříznout a pak z toho lezly různý zářivý vlákna. Poslední tři roky už to jde trhat líp, ale pořád je to dost tuhý a z menších kousků leze víc předlouhejch chlupů v barvě podkladu, než "trávy". Chtělo by to návrat k původnímu druhu podkladu.
Co se týká řídkých nízkých porostů, zužitkoval jsem prastaré koberečky Vero z časů NDR s papírovým podkladem v kombinaci se vším, co mi padne pod ruku. Na flokování sypkými vlákny používám plastovou lahev od Nocha - do půlky naplnit směsí, protřepat, nafoukat do plochy natřené lepidlem. Nechat zaschnout, případné další vrstvy foukat do již osázené plochy zakápnuté lepicí směsí na štěrk (naředěná disperze s kapkou saponátu - hezky se do první vrstvy vsákne v celé zpracovávané ploše).
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 04 pro, 2023 9:39 pm

Střelec píše:Foliáže Modelscene sice hezky vypadají, ale natrhat je, aby z nich nelezla hromada pochybně barevnejch chlupů z podkladu je dost honička. Ze začátku se porcovaly (trhaly) naprosto skvěle, před pár lety ale měly podkladovou síťku snad z podlahový krytiny - aby to šlo hodně ztuha urvat, bylo třeba podklad naříznout a pak z toho lezly různý zářivý vlákna. Poslední tři roky už to jde trhat líp, ale pořád je to dost tuhý a z menších kousků leze víc předlouhejch chlupů v barvě podkladu, než "trávy". Chtělo by to návrat k původnímu druhu podkladu.

1) Podlahovou krytinu jsme nikdy nepoužívali, barevná vlákna do základu také ne, to bude patrně nějaký omyl.
2) Návrat k původnímu bychom si přáli i my, ale bohužel ta technologie výroby netkané textilie byla na chemické bázi a cca 8-10 let už je v EU zakázaná. Dosavadní náhrady kvalitou tu původní bohužel nedosahují.
Ale dělat se s tím dá, když se přijde na to jak, nicméně uznávám, že dříve to bylo o něco komfortnější.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Foliáže vhodné pro malá měřítka

Příspěvekod Adam96 » úte 05 pro, 2023 8:17 pm

Dan Buchtela píše:Jako N-kař si dovolím reagovat z vlastní zkušenosti. Foliáže na N moduly používám naprosto běžně a netřeba se příliš trápit výběrem. Ona totiž ta udávaná "hrubost" de facto není na závadu, resp. není moc vidět, pokud se dobře udělají přechody na krajích foliáží, tedy tzv. do ztracena. Vlastní tloušťka foliáže pak není poznat.
Musím ovšem dodat, že mluvím o foliážích Model Scene, kde je podkladem netkaná síťka, do niž jsou vlákna statiky "zabodnuta" v proměnlivé hloubce, takže např. u 6 mm statiky není znát celá délka vlákna. S foliážemi Polák nemám bohužel praktické zkušenosti, tak nemohu komentovat...


Děkuji. Mohu požádat o nějakou galerii, kde jsou tvá práce a moduly vidět? Tak nějak tuším, že MS budou asi jemněji provedeny než Polák, ale z produktových fotek se to moc nepozná.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků