Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod hank » čtv 13 dub, 2023 5:27 pm

Můžete prosím někdo poradit spolehlivé lepidlo na vrstvení deskového polystyrénu (stavebnice Auhagen a podobné materiály) a plných (strojních, knihařských...) lepenek? Mám tu nevyužitý zbytek lepidla Revell - dá se použít lepidlo na plastikové kity?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod hank61 » čtv 13 dub, 2023 7:21 pm

Lepidlo na kity, které je založené na principu naleptání lepených dílů bude fungovat pouze když budeš lepit plast na plast, nikoliv plast na lepenku. Nevím o jak velké plochy by mělo jít, ale pokud by šlo o nějaké plastové drobnosti k nějakému lepenkovému podkladu, tak bych použil kvalitní modelářské vteřinové lepidlo.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod hank » čtv 13 dub, 2023 7:42 pm

hank61 píše:Nevím o jak velké plochy by mělo jít...

163x38 mm.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod Dusan » čtv 13 dub, 2023 8:36 pm

Když sekundak,tak gelový a třeba minutový, aby jsi měl prostor na korekci. Já bych volil jakékoli univerzální lepidlo nějaké UHU apod. Nanést v hadech cik cak a po přiložení druhé plochy vzájemným pohybem usadil a zatížit.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod hank61 » pát 14 dub, 2023 5:59 am

Případně, pokud je plocha na plastovém dílu hladká, tak jakékoliv kontaktní lepidlo, např. Chemoprén.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod Ivan » pát 14 dub, 2023 7:46 am

Čistě polystyren lepím na drevo, lepenku Herkulesem. Polystyren lepidlo nasakne a drží to. Když je to hladké, tak taky vteřinku, nejvíce se mi osvědčil Bolt (nebo jiné modelářské lepidlo) . I po otevření docela dlouho vydrží.

Lepidlo revel ne. Může to zdánlivě držet, ale ne dlouho. Kdysi jsem tím jako neznalý lepil odlitek vozu a pak jsem se nestačil divit :D
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod prcek » pát 14 dub, 2023 8:41 am

Já se pro podobné případy zamiloval do tohohle. https://denbraven.cz/produkt/mamut-glue-total/
Drží to skoro na všem, je to řidší, než klasický mamut (ale furt je to husté a rozetřít do tenké vrstvy lze, ale dá to práci)
Ještě mají https://denbraven.cz/produkt/mamut-glue-disper-fix/ ale s tím zkušenosti nemám.

edit: mamuti se řešili i tady: viewtopic.php?p=318966#p318966
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod hank61 » pát 14 dub, 2023 9:27 am

Ivan píše:Čistě polystyren lepím na drevo, lepenku Herkulesem. Polystyren lepidlo nasakne a drží to. Když je to hladké, tak taky vteřinku, nejvíce se mi osvědčil Bolt (nebo jiné modelářské lepidlo) . I po otevření docela dlouho vydrží.

Lepidlo revel ne. Může to zdánlivě držet, ale ne dlouho. Kdysi jsem tím jako neznalý lepil odlitek vozu a pak jsem se nestačil divit :D


Ivane. Jindřich měl na mysli tvrzený polystyren, viz různé díly od Auhagen. Nikoliv pěnový polystyren (PPS) :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod Ivan » pát 14 dub, 2023 6:59 pm

hank61 píše:
Ivan píše:Čistě polystyren lepím na drevo, lepenku Herkulesem. Polystyren lepidlo nasakne a drží to. Když je to hladké, tak taky vteřinku, nejvíce se mi osvědčil Bolt (nebo jiné modelářské lepidlo) . I po otevření docela dlouho vydrží.

Lepidlo revel ne. Může to zdánlivě držet, ale ne dlouho. Kdysi jsem tím jako neznalý lepil odlitek vozu a pak jsem se nestačil divit :D


Ivane. Jindřich měl na mysli tvrzený polystyren, viz různé díly od Auhagen. Nikoliv pěnový polystyren (PPS) :wink:


Pardon, tam je herkul k prdu...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod Petr S. » pon 17 dub, 2023 9:14 pm

Herkulesem zředěným 1:1 s vodou napustím lepenku . Zaschlý polotovar natřu Chemoprenem zředěným 1:1 s toluenem a nechám zavadnout ( cca 10 min ) . Polystyrenovou část zlehka potřu toluenem - jen aby se trochu naleptala - a přitisknu na připravenou lepenku . Chce to cit . Už mi to drží asi 15 let .
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Čím lepit deskový polystyrén na knihařskou lepenku?

Příspěvekod hank » úte 18 dub, 2023 2:37 pm

V depozitu svých starých/odložených/zapomenutých věcí (nebo - jak částečně oprávněně tvrdí náčelnice zdejší domácnosti - krámů, které by normální člověk už dávno vyhodil :mrgreen:) jsem našel ještě lepidlo Revell 39606 - Contacta Liquid Special. Primárně je určeno k lepení chromových dílů na plastikové kity, ale v popisu se výslovně uvádí: Použitelné také k lepení polystyrénu k papíru a kartónu. Vyzkoušeno na odřezcích materiálu a zdá se, že funguje. Nanáší se na oba lepené materiály, na polystyrén jen co nejslabší vrstvička, na porézní materiál silnější vrstva, aby se to dobře vcuclo. Návod uvádí, že se to má zatížit na dvě minuty, ale to zřejmě nestačí, mně řádně zatuhlo až asi po 5 minutách. Materiál je metylacetát, zacházejte s tím s podobnou opatrností jako třeba s toluenem - hořlavina, dráždí oči, nevdechovat!

Jo a ještě jednu věc: To lepidlo je staré už asi 15 let a zdá se, že za tu dobu neztratilo nic na kvalitě.

Tak třeba tato informace taky někomu pomůže.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků