Tobogan

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Tobogan

Příspěvekod belgarat » úte 15 bře, 2022 7:38 am

Prosim o prakticke zkusenosti Toboganisty.

Vyrabim tobogan aproximovany sestiuhelnikem, slozeny z lichobezniku na vazbu (viz jina temata tady). Kdybych nemyslel na montaz, tak bych udelal vsechny zavity, najednou je provrtal pro zavitove tyce a matkama s podlozkama pak zvedl / polohoval. Ale vychazi mi ze na jeden zavit je rozdil delky mezi vodorovnym vedenim a naklonenou rovinou cca 1,neco mm - pri 4 zavitech to udela skoro pul centimetru, to uz mi budou ty svrtane diry mozna nanic a vrtat je s takovou rezervou abych kompenzoval 4mm ... asi neni uplne dobry napad. Abych se vyhnul objevovani kola - nejaky osvedceny zpusob jak toto hezky a pokud mozno s co nejmensimi vulemi provest ?

Druhy dotaz: do 1. zavitu toboganu mi vychazi vyhybka vedouci ven. Tobogan je v kopci, prostredek je v zakladni desce vyriznuty d = cca 45-50cm takze zevnitr se manipulacne dostanu. Nema nekdo podobnou situaci s mechanikou prestavniku vyresenou tak, aby jej slo pripadne opravovat nebo rozumne vyndat ? Nahoda je blbec, napriklad zlomeny unasec jazyka vyhybky.

Dik!
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Tobogan

Příspěvekod workous » úte 15 bře, 2022 12:31 pm

Máš možnost výhybky izolovat tedy nepoužít spojky a v případě potřeby výhybku vyndáš a opravíš, samo, že to musí perfektně osazené vzhledem k tomu, že je to v toboganu přechody udělat jako na modulech tedy přes letované čepy, aby se to nehlo .Přestavník přes bowden můžeš mít kde budeš potřebovat.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Tobogan

Příspěvekod Myšpulín » úte 15 bře, 2022 4:15 pm

belgarat píše: Vyrabim tobogan aproximovany sestiuhelnikem, slozeny z lichobezniku na vazbu (viz jina temata tady). Kdybych nemyslel na montaz, tak bych udelal vsechny zavity, najednou je provrtal pro zavitove tyce a matkama s podlozkama pak zvedl / polohoval. Ale vychazi mi ze na jeden zavit je rozdil delky mezi vodorovnym vedenim a naklonenou rovinou cca 1,neco mm - pri 4 zavitech to udela skoro pul centimetru, to uz mi budou ty svrtane diry mozna nanic a vrtat je s takovou rezervou abych kompenzoval 4mm ... asi neni uplne dobry napad. Abych se vyhnul objevovani kola - nejaky osvedceny zpusob jak toto hezky a pokud mozno s co nejmensimi vulemi provest ?

Z mé strany pouze teoreticky, když jsem nad tím kdysi uvažoval. Předpokládal jsem "zlomené lichoběžníky", tedy šestistranné, tj. dva díly z dvanáctiúhelníku, kdy ten spodní přijde vlepit pod polovinu toho horního, tedy tloušťka nosné vrstvy je dvojnásobek použitého materiálu. V každém díle 4 otvory průměru o něco víc než má závitová tyč. Následná montáž pak takto. Výroba 2 ks šablon - kruh (mohou snad i zůstat pro finální tuhost) s přesnými otvory pro závitové tyče. Navléknout na spodní šablonu závitové tyče a utáhnout maticemi. Do vhodných výšek připravit spodní matice a navléknout jednotlivé segmenty (stačí pár), připravit horní matice a navléknout vrchní šablonu a maticemi zajistit. Sousední dva spodní segmenty na přiléhajících polovinách natřít lepidlem, přitisknout vrchní díl, utáhnout horními maticemi a případně ještě stáhnout svěrkami či sesponkovat sponkovačkou či jinak zajistit. A takto postupně pokračovat. Rozdíl v délkách se "vyblbne" ve spojích dílů. Snad je jasné, jak to myslím. Ale jak jsem psal, pouze teorie.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Tobogan

Příspěvekod Zlámalík » úte 15 bře, 2022 4:19 pm

Nebo tohle?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Tobogan

Příspěvekod belgarat » stř 16 bře, 2022 10:10 am

Zlámalík píše:Nebo tohle?


Je to moc hezky :) akorat ... mam trochu "specificke" podminky takze u zdi budu napr. i ten sestiuhelnik jeste trochu obrabet. A par dalsich - rovne rezy lichobezniku zvladam s beznym rezadlem +- 0,5mm coz bohate na presnost staci, a nez znicit dily stanice za 2k/zavit, radeji znicim preklizku v cene 200Kc/zavit a pul ... Ale diky, je fajn ze uz i takove veci jdou pekne ciste montovat.

@Myspulin: diky - ten napad se "sablonou" a srovnanim zavitovek pro lepeni je zajimavy: jako vodici tyce pri lepeni 1/2 nebo celych otacek by to mohlo stacit ! A asi jej zkusim - pripadne udelam fotodokumentaci pro pripadne nasledniky.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Tobogan

Příspěvekod Zlámalík » stř 16 bře, 2022 10:37 am

Jen bacha na to, že stoupání v jednom segmentu = naklopení oblouku dovnitř v dalším, kolega má proto tyče vně i uvnitř toboganu, aby to mohl stáhnout a kroutit do potřebného tvaru.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Tobogan

Příspěvekod Myšpulín » stř 16 bře, 2022 1:54 pm

Zlámalík píše:Jen bacha na to, že stoupání v jednom segmentu = naklopení oblouku dovnitř v dalším, kolega má proto tyče vně i uvnitř toboganu, aby to mohl stáhnout a kroutit do potřebného tvaru.

Ano, nenapsal jsem to přesně. Ty čtyři tyče na díl jsou dvě vně a dvě uvnitř. Díky za upozornění a doplnění.

To belgart: Celou otáčku v kuse bych asi nedělal, i půlka se mi zdá moc. Přeci jen v místě spoje, kde bude nosná jen jedna vrstva, se to bude mít snahu vyblbnout a aby se tam netvořily nějaké lomy. Proto raději víc po kratší vzdálenosti, budou menší.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Tobogan

Příspěvekod Jirka1984 » stř 16 bře, 2022 2:00 pm

Ahoj,já to dělal takto...Prvních 360° r 425 a dalších 180° r 484. Oběma směry vše v pohodě. Závitová tyč M 10 díra 12mm. Vše se krásně vystřeluje.
Jirka
Přílohy
IMG_20211206_131523.jpg
IMG_20210723_210228.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Tobogan

Příspěvekod workous » čtv 24 bře, 2022 9:54 am

Taky zajímavé provedení...
Přílohy
66fb8e23a0bca803163cda5acd7ed7bf.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Tobogan

Příspěvekod belgarat » čtv 24 bře, 2022 12:55 pm

@jirka1984: musim rict, ze proti memu vyrobku to mas nadherne ciste ;) Ja se s temi lichobezniky az tak neparam, takze podelne maflem a sikmo pokosovou pilou - a okraje pak podle toho vypadaji ;-)

Na druhou stranu sestavena sablona je +- 1mm od geometrickeho idealu, jen ty zavitove tyce budu muset umelecky presunout z geometricky 'spravnych' mist ponevadz mam v prvnim zavitu odbocku, v suterenu nosne late ramu a zatim jsem o 8mm minul prujezdny prurez vjezdu do toboganu :-)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Tobogan

Příspěvekod Zlámalík » čtv 24 bře, 2022 9:04 pm

workous píše:Taky zajímavé provedení...

Jen se nedostaneš k vlaku ve spodních patrech...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Tobogan

Příspěvekod belgarat » sob 09 dub, 2022 9:27 pm

Toz panove diky za rady.

Prvni patro toboganu je uz na svem miste - https://photos.app.goo.gl/zdycXPgZAaA9v4ou6
Akorat teda teprve ted vidim jak blbe foti muj telefon, takze priste znovu a lepe (a fotakem). Konstrukce je (skoro) jak navrhl @Myspulin: vzdy cca 1/2 kruhu, preklizka 4mm ve dvou vrstvach na vazbu, lepeno pod zatezi dispercolem, diry d=10mm podle sablony, zavitovky d=8mm. Ani nebudu 1/2 lruhove segmenty lepit k sobe, protoze jsou stazene matkami na zavitovkach - jen pridam nejaky prtosroubek navic, aby to bylo ve 3 bodech. Tuhost 2vrstve sklizene rampy je vyborna, tuhost na tom propojovacim sesroubovanem useku dostatecna.

Az to bude hotovejsi, nafotim zajimave detaily - vyjimatelnou vyhybku, pripadne posledni patro kde zavitovky vychazeji do koleji (protoze je tam skryta vyhybna) a tudiz nemohou jit skrz.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků