čím rozpustit přilepený molitan?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

čím rozpustit přilepený molitan?

Příspěvekod Colonel32 » pon 27 zář, 2021 5:47 pm

Přiznám se, že to není úplně vláček, ale řeším problém, na který by třeba někdo z vás mohl znát odpověď. Dostal jsem sadu odznáčků sovětských letadel, které ale byly mnoho let v krabičce zapíchané do molitanu, a ten molitan za ty roky zdegradoval natolik, že na mnoha místech jsou vyloženě připeklé černé kapky.

Mechanick odstranit to "jde", ale zůstávají drobné zbytky. Zkoušel jsem smirek, to nějak vůbec nefungovalo - ta guma jakoby vůči němu byla imunní, a taky rozpustit kokosovým olejem (který mi zabírá na lepidla na sklenicích od potravin), ale absolutně nic. Předpokládál bych, že asi v dalším korku zkusit nějaké ředidlo nebo technický benzín, ale absolutně nevím co zvolit konkrétně.
Přílohy
camolet.jpg
Colonel32
 
Příspěvky: 865
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: čím rozpustit přilepený molitan?

Příspěvekod stiro » pon 27 zář, 2021 7:56 pm

Colonel32: Niečo podobné som riešil pri starom ruskom modely parnej mašiny... Ale mne na to stačil kúpeľ v teplej vode so saponátom. Ak ti toto nezaberie, tak by som na to šiel niečím menej agresívnym, trebárs skúsil propilalkohol (https://www.centralchem.sk/eshop/izo-pr ... y-pure-1l/), ale tiež len v malej dávke, použil by som na to vatovú tyčinku, a išiel postupne od stredu.
Ale treba skúšať. Riedidlo, ani nič agresívne by som na to nedával, nakoľko by to mohlo poškodiť prednú živičnú ochrannú vrstvu a teda naleptať aj samotné farby odznaku. Ja by som teda začal s teplou vodou a saponátom... No je to len moja rada...
stiro
 
Příspěvky: 162
Registrován: stř 05 srp, 2015 9:07 pm

Re: čím rozpustit přilepený molitan?

Příspěvekod BohousP » úte 28 zář, 2021 6:43 am

Pokud jsou to historické smaltované odznaky, nebál bych se. Pokud ne, opatrně. Vlažná voda a saponát, zřěděný líh (isopropylalkohol). Benzín nebo aceton až na posledním místě a po odskoušení.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: čím rozpustit přilepený molitan?

Příspěvekod Colonel32 » úte 28 zář, 2021 7:39 pm

Tak je to paradoxní, ale skutečně nejlíp pomáhá voda a saponát. Sice se to nerozpustí úplně, ale už to nedrží tak pevně a nechá se to relativně snadno odstranit nehtem nebo párátkem. Naopak vůči technickému benzínu i ředidlu 6006 je ta černá havěť úplně imunní.
Colonel32
 
Příspěvky: 865
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: čím rozpustit přilepený molitan?

Příspěvekod Colonel32 » úte 26 říj, 2021 4:33 pm

Tak teď tedy konečně i finální stav (ať vám nic nedlužím).
Přílohy
odznacky.jpg
Colonel32
 
Příspěvky: 865
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: čím rozpustit přilepený molitan?

Příspěvekod jipol57 » úte 26 říj, 2021 5:07 pm

Colonel32 píše:Přiznám se, že to není úplně vláček, ale řeším problém...

Nejseš tím zas tak daleko od vláčků. Mám nějaké staré PIKO vagony, a v krabičkách jsou vyplněny molitanem, aby neklechtaly. A některý ten molitan taky nějak "zgumovatěl", a přilepil se na vagony. Tak to taky budu muset řešit. Snad to nepůjde dolů i s barvou. Tak díky za typ.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků