bronzová pouzdra usazení

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod AlexD » úte 13 črc, 2021 4:05 pm

U starších vagonků si hroty náprav v plastových ložiscích vydřou větší drážku, kolo začne zapadat a vagonek vykolejovat. U prodejce IT-vlaky jsem našel bronzová pouzdra PEHO, který by mi mohly můj problém vyřešit. (https://www.itvlaky.cz/dvojkoli/tt-bron ... 201--50ks/ ). Máte s výměnou nějaké zkušenosti, či postup? Předvrtání ložiska pro uložení pouzdra díky protilehlému domečku nemůže být kolmé.
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Pavel 152 » úte 13 črc, 2021 6:33 pm

Při vrtání vyhneš trochu vrtanou rozsochu (s citem)
Dej si pozor na silně vydřené původní jamky, to pak musíš vrtáček tlačit dolů od podlahy vozu.

Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 421
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod mpinta » stř 14 črc, 2021 5:46 am

Rozhodně doporučuji použití vrtáků PEHO. Buď samotných PEHO 203, nebo lépe s držáky pro ruční manipulaci PEHO 202 https://www.espb.cz/Sada-vrtaku-pro-mon ... d32562.htm
Rozsochu opřít prstem a pěkně na doraz vrtáku ručně odvrtat. Pak nepatrně gelového vteřiňáku do jamky a vložit pouzdro. Nikdy jsem rozsochu nijak moc nevyhýbal, ona se při tlačení vrtáku stejně vyhne trochu sama.
Dělal jsem jich mnoho desítek, žádný problém. A vagony pak jezdí opravdu super.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Ivan » stř 14 črc, 2021 6:27 am

Přesně jak píše lokopin, také doporučuji origo ruční vrtačky peho. Tím větším se vyvrta dírka, vlepis pouzdro vteřiňákem, potom malým vrtackem můžeš ještě pouzdro dobrousit, kdyby kola drhla. Výsledkem jsou skvělé jízdní vlastnosti.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod AlexD » stř 14 črc, 2021 11:39 am

Děkuji za rady. A ložisko mažete.?
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod mpinta » stř 14 črc, 2021 11:54 am

AlexD píše:Děkuji za rady. A ložisko mažete.?

Ne.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Zlámalík » sob 17 črc, 2021 9:54 pm

Souhlas s Lokopinem, použít origo vrtáček, zalepit, nemazat, jezdit, užívat si.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1827
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Donatelli » ned 18 črc, 2021 5:59 am

Existují též ložiska, která se nemusí lepit, ale stačí je jenom nalisovat kleštěmi. Takto vybavených vozů jsem dělal již hodně přes tisíc a bez problémů. Jsou k dispozici např zde http://pragomodel.cz/pragomTT.htm ( na stránce úplně dole, pod ložisky PEHO ). Výhodou je cena a to že k instalaci není třeba lepidlo.
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Sandy » ned 18 črc, 2021 7:58 am

Donatelli píše:Existují též ložiska, která se nemusí lepit, ale stačí je jenom nalisovat kleštěmi. Takto vybavených vozů jsem dělal již hodně přes tisíc a bez problémů. Jsou k dispozici např zde http://pragomodel.cz/pragomTT.htm ( na stránce úplně dole, pod ložisky PEHO ). Výhodou je cena a to že k instalaci není třeba lepidlo.


Žádná ložiska se nemusí lepit. Stačí pracovat pečlivě a s citem.
A už vůbec není potřeba originální "vrtací souprava". Stačí ruční minivrtačka a vrták o průměru menším, než je průměr dříku. U většiny ložisek vrták 1,96 mm (při průměru dříku 2 mm). Měrku na zahloubení si jednoduše vyrobíš z elektrikářského drátu s izolací.
Třeba pro klasická ložiska PEHO s osazením se opatrně vyvrtá otvor do hloubky cca 2,5 mm. Vrtákem 3 mm se vyvrtá zahloubení pro osazení a pak již stačí jen ložisko nalisovat.
Osazení ložisek není až tak triviální, jak je někdy prezentováno. Vždy je třeba počítat se vzdáleností rozzsoh, s délkou osy dvojkolí apod. Ale průměrně šikovný jedinec si to brzo osvojí.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Donatelli » ned 18 črc, 2021 9:42 am

Možná není potřeba " vrtací souprava". Já ji používám a rozhodně při tom počtu osazených ložisek si nestěžuji. Je na ni udělán pevný doraz a nemusím tahat minivrtačku, nastavovat měrku zahloubení apod.. Vše zvládnu udělat v ruce ( přesně jak popisuje mpinta ). Stačí mi jeden vrták, nemusím dělat žádný náběh ani nic podobného. Nastavím ložisko a zahnutými nevroubkovanými kleštěmi s citem zalisuju. Pokud se zabere víc, hrozí poškození vnější strany ( pohled na kryt ).
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Zlámalík » ned 18 črc, 2021 8:50 pm

Ale jasněže si to můžu udělat z drátu. Ale bužírka na drátu se mi pohne a navíc musím vrtat a měřit nastřídačku. Koupený vrtáček má pěkné dřevěné držátko a pevně zalepený dorazový kroužek z mosazi. S origo nářadím vrtám, dokud to jde a práce odsejpá. Lepit se ani moc nemusí, ono se to tam podrží samo. Oba vrtáčky v sadě stojí 130 korun, to snad nikoho neroztrhne.
Kromě jednoho kousku od Zeukeho se mi nestalo, že by něco prasklo, ty staré Zeuke podvozky jsou křehčí a je potřeba opatrně. A někdy něco bylo naknap, tak stačilo rozsochy mírně odehnout (dlouhé "Zetky" BTTB, "Bananen" apod.). Do vozů s plechovým uložením dvojkolí (rychlíkáče Zeuke) se mohou použít ložiska s osazením, viz můj popis na webu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1827
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Ivan » pon 19 črc, 2021 11:03 am

Zlámalík píše:Ale jasněže si to můžu udělat z drátu. Ale bužírka na drátu se mi pohne a navíc musím vrtat a měřit nastřídačku. Koupený vrtáček má pěkné dřevěné držátko a pevně zalepený dorazový kroužek z mosazi. S origo nářadím vrtám, dokud to jde a práce odsejpá. Lepit se ani moc nemusí, ono se to tam podrží samo. Oba vrtáčky v sadě stojí 130 korun, to snad nikoho neroztrhne.
Kromě jednoho kousku od Zeukeho se mi nestalo, že by něco prasklo, ty staré Zeuke podvozky jsou křehčí a je potřeba opatrně. A někdy něco bylo naknap, tak stačilo rozsochy mírně odehnout (dlouhé "Zetky" BTTB, "Bananen" apod.). Do vozů s plechovým uložením dvojkolí (rychlíkáče Zeuke) se mohou použít ložiska s osazením, viz můj popis na webu.


Přesně tak, těch pár korun za origo vrtačky se podle mne vyplatí. Jde to samo i bez toho, i když si myslím že hůře.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Sandy » pon 19 črc, 2021 12:40 pm

Je zvláštní, jak jsou někteří soudruzi hákliví na to, když se jeden "otře" o jejich oblíbené pracovní postupy.
Já jsem nepsal:" Vrtací soupravu si nekupujte". Napsal jsem jen, že není nezbytně nutná. Čímž jsem myslel to, že průměrný modelář si dokáže pomoci i z "domácích" zdrojů. Navíc mi prošly rukama nejméně čtyři různé rozměry pouzder (jako součásti různých stavebnic), které se od standardních ložisek výrazně lišily.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: bronzová pouzdra usazení

Příspěvekod Zlámalík » pon 19 črc, 2021 7:09 pm

Buď zdráv soudruhu. Já nejsem háklivej na připomínky ke "svým" postupům, ale na českou metodu "vono se to nějak udělá".
Mám pouzdra Peho, vrtáčky Peho. Pár korun a perfektní výsledek. Ano, jsou i jiná pouzdra... Autor původní otázky se ale ptal na Peho. Tak říkám, že když se použije správné náčiní, je práce radost.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1827
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků