Přestavba kolejiva

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Přestavba kolejiva

Příspěvekod kubasitta » stř 05 kvě, 2021 3:07 pm

Dobrý den,
Nevěděl jsem kam tenhle dotaz umístit ale zkusil jsem to zde.
Chtěl jsem se zeptat jestli někdo z vás zkoušel přestavět staré plechové vyhýbky bttb na nový typ profilových kolejnic?
kubasitta
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 27 dub, 2021 9:16 am

Re: Přestavba kolejiva

Příspěvekod ohruska » čtv 06 kvě, 2021 5:25 am

Nezkoušel jsem přestavbu, ale zkoušel jsem připojení přímo, zatím jen pokusně. Nevyhovovalo mě použití přechodových kolejí, které jsou jen rovné a přechod na nový typ profilu koleje nebyl přesný.
Z plechové výhybky jsem odstranil kolík spojující kolejnice.
Upravil jsem nový profil kolejnice, tak aby šel zasunout do otvoru plechového profilu koleje ve výhybce.
Úpravu jsem na zkoušku provedl bruskou, do budoucna zkusím konec profilu kolejnice frézovat.
Celkem to tam pasovalo.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Přestavba kolejiva

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 06 kvě, 2021 8:04 am

Někde jsem se s tím setkal, byly tam vyměněny kolejnice kromě jazyku a srdcovky. Jednoduše nalepením na upravenou výhybku odlámáním vystupujících plastů. Stejně tak i rozpojovače.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Přestavba kolejiva

Příspěvekod Miloš_P » čtv 06 kvě, 2021 9:55 am

Když jsem měnil (2003) na kolejišti plechové U-koleje za profilové, tak jsem u několika výhybek zkusil udělat přestavbu. Nebylo to nic složitého. Po odstranění plechové kolejnice je potřeba odříznout plastové výstupky a zabrousit jejich zbytky. Profilové kolejnice jsou po naohýbání a nařezání na potřebné délky na pražcové pole přilepeny vteřiňákem. Po napojení a zaštěrkování výhybky fungovaly bez problémů. Pro mě to bylo tehdy takové nouzové řešení, které několik let fungovalo. Výhybky jsem pak při různých úpravách a přestavbách postupně vyměnil za profilové. Nyní už zbývá jediná, poslední a ta už to má taky sečteno :D .
Udělat to jde, není to nic složitého, výhybka funguje, ale vzhledově to není nic modelově krásného. Samozřejmě by se dala udělat i nová srdcovka a jazyky, ale to už je lepší postavit celou novou výhybku...
Kolejnice navazující vpravo na srdcovku jsou už součástí navazujících flexi kolejí. Vlepování krátkých kousků kolejnic nebylo moc spolehlivé, takže bylo lepší prodloužit kolejové pruty navazujících kolejí až k srdcovce.

P7134794n.jpg

P7134797n.jpg

P7134799n.jpg
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků