Barvy bez lesku

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Barvy bez lesku

Příspěvekod oliver231 » ned 28 bře, 2021 12:20 pm

Prosím vás, ktoré farby sú úplne bez lesku, od ktorého výrobcu? Skúšal som Revell, a hoci bolo uvedené, že to má byť matná farba, po natretí a zaschnutí tam predsa len istý lesk zostal.

A ešte by som pekne poprosil poradiť nejaký veľmi jemný modelársky tmeľ, na zatmelenie malých rýh a škrabancov.

Vopred ďakujem
oliver231
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 28 bře, 2021 12:18 am

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod dudlifuk » ned 28 bře, 2021 1:13 pm

oliver231 píše:Prosím vás, ktoré farby sú úplne bez lesku, od ktorého výrobcu? Skúšal som Revell, a hoci bolo uvedené, že to má byť matná farba, po natretí a zaschnutí tam predsa len istý lesk zostal.

farby rewell a humbrol z rady "matt" su podla mojho nazoru dostatocne matne. predpoklada to velmi, velmi dokladne premiesanie a nasledne striekanie airbrushom. ja modely nenatieram stetcom tak neviem posudit ako to ovplyvni vysledny efekt. na jemne skrabance by mohol byt vhodny Tamiya surface primer , je to spray. ale toto je velmi subjektivna informacia, pre niekoho jemne skrabance mozu znamenat hlboke ryhy.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod oliver231 » ned 28 bře, 2021 1:59 pm

Ďakujem. A aký Airbrush by sa mi asi hodil, keď chcem robiť vo veľkosti N? Alebo aké striekačky by boli dobré pre tak malé a jemné modely?

A tmeľ v spreji nie. Jedná sa skôr o tenkú ale hlbšiu ryhu. Takže niečo síce jemné, čo sa dá ľahko vtlačiť do tej ryhy a vyplniť ju, ale nezašpiniť pritom okolie.
oliver231
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 28 bře, 2021 12:18 am

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod vojtas » ned 28 bře, 2021 2:38 pm

Tmel na malé škrábance bohatě stačí nanést hustší surfacer 1000 nebo i 500 štětcem, nechat zaschnout a přebrousit. Nic jemnějšího asi nenalezneš. Co se matu týče, stejně pod obtisky potřebuješ co nejlesklejší povrch, a na konci model nastříkat matným lakem. Já používám laky od VMS, protože se s nimi povrch zalije a nechá vytvrdnout v krásný, hladký a tenký lak. Je mi takový přistup daleko příjemnější, než ten obvyklý s tenkou vrstvičkou laku, ale já mám na matné modely trochu alergii, ve skutečnosti jsou i ty nejšpinavější lokomotivy na velkých plochách stále poměrně dost lesklé. dá se to kombinovat, třeba boky budky polomatem a zbytek matem a podobně. Co se týče stříkací pistole, já si myslím, že se dají železniční modely stříkat naprosto čímkoliv, stejně jsou to všechno velké hladké plochy, já používám tu šílenou plastovou Tamiya pistoli s docela slušným kompresorem, to je podle mýho názoru důležitější, protože se špatným kompresorem bude i sebelepší pistole k ničemu. Ale nejsem na to odborník, určitě by se tu našli tací, kteří bez dvojčinné pistole nedají ani ránu a podobně, takže bude lepší se zeptat asi někoho s více zkušenostmi.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod oliver231 » ned 28 bře, 2021 4:57 pm

Ďakujem. Takže asi kľúčový je ten kompresor, ak dobre rozumiem. Aký konkrétne kompresor používaš a akú pištoľ presne?

A k tomu lesku, drevené vagóny majú obvykle ale suchú farbu, tie sa nelesknú, a toho by som chcel dosiahnuť.
Obrázek
Obrázek
oliver231
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 28 bře, 2021 12:18 am

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod Jirkátor » ned 28 bře, 2021 7:17 pm

oliver231 píše:Ďakujem. Takže asi kľúčový je ten kompresor, ak dobre rozumiem. Aký konkrétne kompresor používaš a akú pištoľ presne?

Takhle se to říct nedá. Rozhodně je lepší kompresor se zásobníkem vzduchu. Sice je dražší, ale přísun vzduchu do stříkací pistole je rovnoměrný. Na druhou stranu, začínal jsem s komresorem z ledničky a taky to jde. Pistole ti stačí obyčejná dvojčinná Fengda s tryskou 0,2 nebo 0,3 mm a horním plněním. Klidně s malou nádržkou na barvu. To co je rozhodující, je poměr naředění barvy a intenzita vzduchu. Obojí musí být v tak akorát správném poměru. Moc řídká barva se roztéká po povrchu a vypadá to pak jako rozšlápnutý pavouk, moc hustá pak prská a vypadá to jako model s celulitidou. K řidší barvě méně vzduchu a k hustší zase víc. Ideální je to zkoušet a zkoušet a zase zkoušet. Pochopitelně že ne hned na modelu, ale třeba na plastových výstražných tabulkách. Ne na papíru, tam se chová barva úplně jinak, než na plastu. Něco o tom se dá najít i na YouTube. Jen cvičení dělá mistra a tady to platí opravdu hodně.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod jipol57 » ned 28 bře, 2021 8:15 pm

Jirkátor píše:Pistole ti stačí obyčejná dvojčinná Fengda s tryskou 0,2 nebo 0,3 mm a horním plněním. Klidně s malou nádržkou na barvu.

Mohl bych se také optat na pistoli?
Taky mě čeká nějaký nástřik, minimálně až budu patinovat koleje. Kompresor už mám, se zásobníkem. Ale pistoli nevím jakou. Je takový výběr, že jako laik nevím. Mohl bys prosím naznačit kterou? Z nabízeného sortimentu:
https://www.airbrush-potreby.cz/store/d ... engda.html

Edit: to je otázka Na Jirkátora, jestli by mi poradil, jakou si mám koupit.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod PepinTt » stř 31 bře, 2021 9:51 am

oliver231 píše:Prosím vás, ktoré farby sú úplne bez lesku, od ktorého výrobcu? Skúšal som Revell, a hoci bolo uvedené, že to má byť matná farba, po natretí a zaschnutí tam predsa len istý lesk zostal.

A ešte by som pekne poprosil poradiť nejaký veľmi jemný modelársky tmeľ, na zatmelenie malých rýh a škrabancov.

Vopred ďakujem


Ty barvy Revell jsou sintetiky nebo aqua, používám sintetiky a s označením matt jsou velmi matné, pouze když se špatně rozmíchají, mohou být polomatné nebo lesklé (v tom případě špatně schnou).Pokud by mat nestačil, dá se přidat trochu matové báze od Tamie pro sintetiky (Tamia flat base, dá se koupit treba MN modelář), nebo na finále přestříkat celé marným sprejem od Gunze- ten je opravdu hodně matný
Já modelařím jen pro radost,dokonalé modely by měli dělat ti co se tím živí
PepinTt
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob 28 říj, 2017 8:58 pm
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Barvy bez lesku

Příspěvekod oliver231 » čtv 01 dub, 2021 8:03 am

Ďakujem všetkým.
oliver231
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 28 bře, 2021 12:18 am


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků