Jak na sypaná nástupiště?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Tomáš10 » pát 05 úno, 2021 2:03 pm

Mám tříkolejnou stanici a potřebuji mezi nalepené kolejivo - TT pruty Tillig - vytvořit taková ta vyboulená venkovská nástupiště bez ničeho.
Asi jen špatně hledám, ale nikde jsem neviděl pro mne názorný pohled jaksi pod sukně - při stavbě.

Vím že se používá karton nebo pásky styroduru, ale jak docílit ten vyboulený efekt a jak si potom nezapatlat při posypu kolejnice - nemá prosím někdo tip na názorný postup?

Děkuji.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod jardaficz » pát 05 úno, 2021 3:31 pm

Já to také řeším, ale nějaké postupy jsem našel. Nicméně v podstatě ti tu poradí, ať vyřízneš tvar např. z onoho styroduru, napatláš ho lepidlem, posypeš štěrkem a prachem a je to. Pozor na zalepení kolejnic a na masky podvozků.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod cipisekmp » pát 05 úno, 2021 3:44 pm

H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Zlámalík » pát 05 úno, 2021 7:25 pm

Já udělal hranu z balsy, přelepil kartonem a zaštěrkoval. Když karton opřeš o pražce a ne až o šrouby, vyjde ti tam i ten štěrk tak, aby nezasahoval nad kolejnici. Kolej si přelep krepovou páskou. Tady jsou i obrázky vč. ukázky skutečného nástupiště: https://tt120.zlamal.cz/cast-treti-sypeme-sterk/
Když hranu nechceš, dej úzký karton doprostřed a druhý ohnutý přes něj. Karton ale napřed stříkni lakem, aby se nekroutil. Mně se zkroutil, zato mám takový přirozený vzhled :D Ke kolejím ho nalep Duvilaxem nebo nějakým gumolepem, co pruží a drží i na plastu. Hlavně to pak důkladně zapatinuj prachem - není to tak, že "tady je jen písek a tady jen štěrk" . Ale je spousta modelářů šikovnějších, určitě se podělí.

Prodává se i XPS síly od 1 mm, viz https://www.promodely.cz/STYREX-XPS-mod ... -d4083.htm - jen e-shop neposílá, tak je to jen pro Prahu a dojíždějící.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Sandy » sob 06 úno, 2021 8:56 am

Jo,jo. Je to "brnkačka"!
Nalepíš nástupištní hranu (nebo taky ne), ze styroduru nebo papíru vytvaruješ nástupiště a opatrně nasypeš vhodný štěrk. Až sem dobrý. Od tohoto okamžiku si to ale začíná žít vlastním životem.... :roll:
Teď by měl přijít krok "smáčení". Na to je lepší roztok lihu než saponát ve vodě. I když jsi opatrný a zastříkáváš to s citem, tak s pravděpodobností hraničící s jistotu, si někde ten štěrk rozfoukáš, Takže následuje oprava štětcem nebo nějakým "urovnávátkem". Ten mokrý štěrk se, samozřejmě, k tomu štětci začíná lepit. Honíš to sem a tam, ale stav jen zhoršuješ. Takže nad tím zlomíš hůl a řekneš si, že to dorovnáš prachem. Natřeš podklad ředěným lepidlem (nebo ředěným akrylátovým lakem) a jmeš se zasypávat. Prach nebo zeminu necháš provlhnout. Některá místa lehce opravíš. Když se přebytečný roztok lepidla vsákne do posypu, zjistíš, že je povrch hrbatý jak vlnitý plech. Pokusíš se to uhladit, ale je to horší a horší. Někde si dokonce vytrháváš zásyp a vytváříš si díry jako po granátu.
V potu zváře se dostaneš do okamžiku, kdy jsi jakž takž spokojený a jdeš spát. Ráno se probudíš a s hrůzou zjistíš, že nástupiště vypadá jako ústí řeky Okawango na konci období sucha.
Dál to neznám, neb v tomto okamžiku jsem mrsknul štětcem o zeď a uklidňoval jsem se instalací návěstidel.... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod zdeno » sob 06 úno, 2021 9:09 am

mozna je to mimo tema,
ale ja bych chtel zasypat aj prostor mezi kolejemi, teda to udelat prujezdne pro auta.
Neco jako pro tramvaje v meste.
Jak zabezpecit tu prubeznou diru pro okolky ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Luděk » sob 06 úno, 2021 9:24 am

Vedle kolejnic z vnitřní strany nalep dřevěný hranol a zasyp prostor mezi nimi.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Luděk » sob 06 úno, 2021 9:37 am

Sandy píše:Jo,jo. Je to "brnkačka"!
Nalepíš nástupištní hranu (nebo taky ne), ze styroduru nebo papíru vytvaruješ nástupiště a opatrně nasypeš vhodný štěrk. Až sem dobrý. Od tohoto okamžiku si to ale začíná žít vlastním životem.... :roll:
Teď by měl přijít krok "smáčení". Na to je lepší roztok lihu než saponát ve vodě. I když jsi opatrný a zastříkáváš to s citem, tak s pravděpodobností hraničící s jistotu, si někde ten štěrk rozfoukáš, Takže následuje oprava štětcem nebo nějakým "urovnávátkem". Ten mokrý štěrk se, samozřejmě, k tomu štětci začíná lepit. Honíš to sem a tam, ale stav jen zhoršuješ. Takže nad tím zlomíš hůl a řekneš si, že to dorovnáš prachem. Natřeš podklad ředěným lepidlem (nebo ředěným akrylátovým lakem) a jmeš se zasypávat. Prach nebo zeminu necháš provlhnout. Některá místa lehce opravíš. Když se přebytečný roztok lepidla vsákne do posypu, zjistíš, že je povrch hrbatý jak vlnitý plech. Pokusíš se to uhladit, ale je to horší a horší. Někde si dokonce vytrháváš zásyp a vytváříš si díry jako po granátu.
V potu zváře se dostaneš do okamžiku, kdy jsi jakž takž spokojený a jdeš spát. Ráno se probudíš a s hrůzou zjistíš, že nástupiště vypadá jako ústí řeky Okawango na konci období sucha.
Dál to neznám, neb v tomto okamžiku jsem mrsknul štětcem o zeď a uklidňoval jsem se instalací návěstidel.... :oops:

Na urovnávání mokrého štěrku používám plastovou destičku namočenou ve vodě s jarem co používám na smáčení. Potom vezmu lepidlo Herkules rozředěné vodou (1 díl lepidla na 2 díly vody), přidám pár kapek jaru a mokrý štěrk zakapu lepidlem. Na zakapávání používám kapátko do očí. Podklad lepidlem nenatírám. Pokud máš povrch nerovný tak se dá po dokonalém proschnutí přebrousit brusným papírem. Používám zrnitost 60 a 80.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 06 úno, 2021 10:31 am

Ahoj, na tvorbě sypaného nástupiště není nic složitého. Já to dělal tak, že jsem si z pětimilimetrového styroduru pod plovoucí podlahy XPS Maxima https://www.logoclic.info/cs/xps-maxima udělal přípravu v podobě zakulaceného kopečku, který jsem nalepil mezi koleje. Nejdříve jsem zaštěrkoval koleje štěrkem H0 od Poláka a nechal uschnout. Ze stejného pětimilimetrového styroduru jsem si udělal mustr ve tvaru nástupiště a na nalepenou přípravu nástupiště jsem nasypal štěrk N, také od Poláka, a mustrem ze styroduru jsem štěrk uhladil do podoby nástupiště. Ručně jsem odebral přebytečný štěrk, který mi napadal mezi koleje, a zbytek štěrku, který už odebrat rukou nešel, jsem vyluxoval brčkem, které jsem si přilepil na zúženou trubici od vysavače. :lol: Následně jsem pak vše postříkal vodou s kapkou Jaru a prolil disperzním lepidlem ředěným 3/1 ve prospěch vody.
Nějaké obrázky ze stavby sypaného nástupiště jsou tady na fóru v mém vláknu: viewtopic.php?f=1&t=9221&start=15
Více fotek najdeš na mých stránkách: http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/unor-2015/ a http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/brezen-2015/
Celkem je to také slušně vidět v mých videích: http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/leden-duben-2018/ a třeba i tady: http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/d ... rven-2017/
Mrkni na to a snad ti to pomůže.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod hank » sob 06 úno, 2021 2:28 pm

Já ještě seznam vhodných deskových materiálů doplním o knihařské lepenky.

Takhle vypadá sypané nástupiště po 129 letech provozu, kdy se na něj zřejmě ani nesáhlo:
sv_hermanice_1.jpg

sv_hermanice_2.jpg

(Fotky ze Svobodných Heřmanic jsou z K-reportu.)

Myslím, že z toho není potřeba dělat kovbojku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Rosik » ned 07 úno, 2021 10:31 am

Já jsem dělal sypané nástupiště ve velikosti N. Hranu jsem vytvořil z dřevěného hranolku, který jsem upravil do potřebné velikosti a vytvaroval na něm snížení pro přechody. Pak jsem ho nabarvil a poté přilepil do stanice. Po zaschnutí jsem vzal prach od Poláka a nasypal ho mezi kolejnici a hranu. Vše jsem pak stáhl tvrdým papírem do roviny a následně zalil Herkulesem s vodou 1:2 a spár kapklami jaru. Špatně se to vsakuje i se smáčedlem, ale vsákne se to. Bohužel tím prach změní barvu hodně do tmava, tak jsem po zaschnutí a vytvrdnutí přidal ještě vrstvu lepidla a tu nechal si 10 minut mírně zaschnout a pak jsem ji poprášil prachem. Po zaschnutí jsem přebytečný prach vysál a bylo hotovo. Jen z kolejnic jsem pak musel nějaké přebytky očistit. Fotky v mé galerii:
https://rosik75.rajce.idnes.cz/Kolejiste/
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Ivan » ned 07 úno, 2021 11:50 am

Jooo, sypaná nástupiště... v rovině bych použil také karton či styrodur, ale jak v oblouku? Na mini mám nástupiště mezi kolejemi o poloměru 330 a 373 (TT). Zatím zvažuji, že prostor mezi vyplním "nahrubo" styrodurem a nakonec doladím tmelem. Buď na sádrokarton (mám vyzkoušeno) nebo zkusím šlehaný ONETIME od Model scene - nemáte někdo zkušenost?
Pravděpodobně si připravím z balzy či karto nu šablonu a tou to urovnám.

Kdo nemá či nezná, přikládám výkres sypaného nástupiště.
Přílohy
nastupiste2_sypane.GIF
nastupiste2_sypane.GIF (11.68 KiB) Zobrazeno 7635 krát
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Myšpulín » ned 07 úno, 2021 2:04 pm

Dovolím si zde zopakovat otázku, kterou jsem v tomto fóru pokládal už kdysi, leč bohužel dosud stále bez odpovědi. Nemá někdo profil sypaného nástupiště, co platil kdysi před těmi, než jsou ty zachycené na obrázku Ivana? Byl na internetu, ale než jsem si jej stihl stáhnout, tak byl odstraněn. Byl více klenutý. Prosím jen o příspěvky s tvarem, filozoficky to můžeme řešit pomocí SZ.
Děkuji a majiteli vlákna se omlouvám.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod hank » ned 07 úno, 2021 5:12 pm

Myslíš tohle?

sypany_peron.jpg
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak na sypaná nástupiště?

Příspěvekod Myšpulín » ned 07 úno, 2021 6:07 pm

Hanku, děkuji za reakci, ale nikoli. Jednalo se o nástupiště mezi kolejemi, ale více klenuté, než jsou ty, které zde prezentoval Ivan. Něco jako na tom druhém obrázku, myslím symetrické, ale na vrchu bylo více klenuté. Výšku si bohužel netroufnu odhadnout. Je vidět, že to tvé je o 15 cm vyšší, takže i to, co myslím, mohlo být vyšší. Tenkrát to bylo v nějakém dokumentu (možná z nějakých script), ale zřejmě po změně norem byl celý dokument stáhnut. Možná podle toho bylo vybudováno to ze Svobodných Heřmanic, co jsi sem dával fotky (i když si myslím, že střed byl výše). Ale jak se říká, paměť je věc značně ošidná.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků