Evergreen - jak na lepení ?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Evergreen - jak na lepení ?

Příspěvekod Fox » stř 27 led, 2021 10:39 am

Milí kolegové,
možná oprašuji dávnou slávu modelaření s pomocí profilů Evergreen, v době "lasercut" a nyní "3D print". Uvažuji o odbočce ke klasice, když jsem byl fascinován tvorbou kolegy zde: viewtopic.php?f=51&t=10484&start=45 kde si postavil krásnou výpravní budovu. Chtěl bych následovat jeho příklad a udělat si vlastníma rukama výpravní budovu ZVkČ LV/H v zrcadlovém provedení (ala Cholina). Je to moje první dílko (předtím jsem si udělal jen nějaké vlastní kůlny a drobné stavbičky, jinak lepím stavebnice KB, Igra, Model Scene...). Jako mateiál uvažuji hlavně pěněné PVC (tl. 1mm: https://www.promodely.cz/PVC-penene-1mm ... -d2247.htm), karton a na okna a dveře - profily Evergreen - .
Říkám si, zkusím špaletová okna, když "to dám", tak to nějak zvládnu (budu referovat v samostatném vláknu). Oken (apod.) se týká dotaz:
- jak lepíte konstrukci z Evergreenu (třeba zrovna okna) v měřítku TT (rozměr 8x15 mm)?
Z principu se to musí sestavovat a lepit na podložce. Podle kolegy viz odkaz výše jsem zkusil nakreslit obrysy na tenký karton a nalepit profily vteřiňákem. Potom lze okenní otvor vcelku vyříznout - ale nejsou tam příčky, ty s ohledem na rozměr bych lepil dodatečně. Když to ale podložím, přilepí se mi to na podklad. Existuje nějaká finta (materiál), na kterém se dá konstrukce sestavovat, lepit kyanoakrylátem, a potom bez poškození sundat? Napadá mne PE ("igelitový pytlík"), ale možná existuje lepší finta? Někde tady na fóru jsem sledoval stavbu celého příhradového mostu (modelář z Ústí), takže to určitě nějak jde... Můj první pokus nedopadl dobře, vnitřní příčky - samozřejmě - zůstaly přilepené na řezací podložce :o
IMG_0387.JPG

Je zde ještě jedna metoda, ale pouze pro zasklené plochy (okna), neřeší to obecně problém (třeba příhradové konstrukce). Metoda spočívá v lepení přímo na průhlednou fólii, kterou podložíme nákresem motivu. Po určitém zácviku to docela odsejpá. Zde ale musíme použít předem nabarvené profily, natírat okna po zasklení je práce pro několakanásobné vrahy, jak naznačuje pokus v horní části snímku (nedodělané, došel mi profil 0,75x0,75...). Na příčky používám 0,25x0,25.
IMG_0388.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Evergreen - jak na lepení ?

Příspěvekod BohousP » stř 27 led, 2021 11:27 am

Kyanoakrylátové lepidlo nelepí polyetylen nebo polypropylen a také teflon. Ty to určitě víš, pro nezasvěcené jsou to materiály jako mastné nebo spíš "klouzavé". Nevadí jim také většina běžných rozpouštědel.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2930
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Evergreen - jak na lepení ?

Příspěvekod Fox » čtv 28 led, 2021 7:02 am

Díky Bohouši, je to jak jsi napsal. Udělal jsem pokus, nemaje teflon, použil jsem běžný "igeliťák". Schválně jsem dal víc lepidla, aby steklo na podložku. Po slepení se sice podklad trochu chytí, ale jde to bez destrukce oddělit... Jak prosté, milý Watsone.
EDIT: s Evergreenem to je moje prvotina, tak pro úplnost uvádím, že na lepení velmi dobře fungují lepidla na plastikové modely, konkrétně jsem vyzkoušel UHU Plast Special (modellbau kleber). Dokonce je zde výhoda, že tohle lepidlo dá víc času na případnou korekci při sestavování.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Evergreen - jak na lepení ?

Příspěvekod Dusan » úte 09 lis, 2021 10:01 pm

Ahoj, koukám, že jsi si vzal moji stavbu jako muster. Nic složitého, k lepení evergreen používám normální rozpustedlove lepidlo Tamiya a lepim to normalne na te podložce. K ni se to neprilepi a zasklení pak fólie zevnitř herkulesem.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Evergreen - jak na lepení ?

Příspěvekod Zlámalík » stř 10 lis, 2021 10:31 pm

Tedy s dovolením, než se piplat s okny, koupil bych je od JM Detailu (mají rozměry přímo dle normálií a i "kastláky" a dveře a krásně se to skládá) a věnoval bych se tomu, co se sehnat nedá :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Evergreen - jak na lepení ?

Příspěvekod Fox » čtv 11 lis, 2021 6:00 am

Vidím, že toto téma ještě žije... Co se týče lepení, vyřešil jsem to ihned, když jsem si uvědomil, že Evergreen je v podstatě polystyren. Pak už nebyl problém, buď vteřiňák, nebo odpovídající lepidlo na plasty.
Ad Zlámalík: naprosto souhlasím. To zobrazené lepení oken byla super rozcvička na oči a silné nervy. Když jsem stavěl výpravní budovu, měl jsem už nařezané a slepené díly a tvar a rozměr oken byl tím určený. Pokud bych ještě někdy stavěl "svojí" budovu od nuly (doufám, že ano, je to krásné modelaření :D ), postupoval bych při návrhu opačně: našel bych si vyhovující detaily (okna, dveře, vrata apod.) a podle nich bych realizoval budovu. Ručně bych dodělával jen to, co opravdu jinak nejde.
Další možností je 3D tisk - ten jsem v té době doma neměl. I když pro FDM tiskárnu a TT jsou okna a dveře tak nějak na hranici technických možností...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Evergreen - jak na lepení ?

Příspěvekod Zlámalík » čtv 11 lis, 2021 4:26 pm

Fox píše:Další možností je 3D tisk - ten jsem v té době doma neměl. I když pro FDM tiskárnu a TT jsou okna a dveře tak nějak na hranici technických možností...

Já jsem v tomhle asi staromilec - než bych se s tím čmáral v nějakém CADu a zas večer čuměl do PC, tak to radši za tu dobu poslepuju :D
Uznávám ale, že se tomu nevyhneme a pro některé věci je 3D tisk opravdu spása, takže až bude "zubařská" tiskárna běžně dostupná a bude umět vyrobit lesklý (nebo aspoň sametově matný) povrch, asi se mnohé změní.
To je ale od tématu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků