Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod hank » stř 13 led, 2021 2:24 pm

Čím víc se člověk o něco pokouší, tím častěji zjišťuje, co všechno ještě neumí/neví.

Císařská žluť (Kaisergelb, taky Schönbrunngelb nebo Barockgelb) je barevný odstín zavedený v c. a k. monarchii za vlády Josefa II. jako standard pro fasády státních a úředních budov. Není mi sice známo, zda byl výslovně úředně normalizován i pro drážní pozemní stavby, ale přinejmenším pro jejich značné množství se používal po dlouhé desítky let i po rozpadu monarchie, takže člověk snad neudělá chybu, když ho použije i v modelu.

No jo, ale jak ho namíchat? Po několika neúspěšných pokusech, kdy jsem své modelové fasády opatřil něčím úplně jiným, než jsem původně chtěl :x , jsem se nakonec v souladu s Murphyho zákony :lol: dopracoval k tomu, čím jsem měl původně začít, a to k internetové rešerši.

Ajťáci a počítačoví grafici to budou mít jednoduché. Císařská žluť je toto: #f0d077. Tento pramen to do lidštiny překládá jako zlatý okr a jako alternativní název udává i císařskou žluť. Vyjádření v jiných souřadných soustavách si jistě najdete sami.

Bohužel tento odstín nemá přímou analogii ve škále RAL. Nemám kalibrovaný monitor a jeho podání barev v některých případech bývá značně zavádějící, ale z barev RAL mi na mém monitoru připadá blízko odstín RAL 1023 - dopravní žluť nebo 1021 - hořčičná žluť. V nouzi by snad mohla jít použít i žluť chromová střední (RAL 1003 nebo ČSN 6200), ale ta už by se asi měla něčím "zlomit", aby tak moc nepřipomínala barvu výstražných pruhů na hnacích vozidlech.

Zajímalo by mě, jestli jsou moje úvahy správné a v čem se případně mýlím. Nenabízí třeba některý výrobce modelářských barev přímo tento odstín? (Zatím se mi nepodařilo najít nikoho.) Jestli si císařskou žluť mícháte sami, můžete mi prosím poradit jak?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod prcek » stř 13 led, 2021 5:26 pm

Tohle hledatko mi na zaklade RGB naslo jako nejvetsi shodu RAL 1018 https://rgb.to/ral/page/1 Ale uplne ono to take neni.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna


Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod hank » stř 13 led, 2021 7:02 pm

Se škálami Pantone jsem svého času dost pracoval, ale ty se používají v polygrafii. Vůbec mě nenapadlo, že bych s definicí odstínu podle Pantone mohl hledat nátěrovou hmotu...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod sidlo » stř 13 led, 2021 7:19 pm

Několikrát jsem vybíral barvu fasády a ani jednou se mi nedostal do ruky vzorník podle RAL. Pokaždé to byl vzorník/systém dodavatele barvy/fasády.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod radeksindy » stř 13 led, 2021 9:21 pm

Zajímalo by mě, jestli jsou moje úvahy správné a v čem se případně mýlím. Nenabízí třeba některý výrobce modelářských barev přímo tento odstín? (Zatím se mi nepodařilo najít nikoho.) Jestli si císařskou žluť mícháte sami, můžete mi prosím poradit jak?


Myslím, že tvůj omyl má několik složek. První je v tom, že hledáš jeden odstín. Máš myšlení člověka 21. století a předpokládáš, že když se někde mluví o císařské žluté, tak ti naskočí obraz nějakého standardu. Používání žluté bylo sice tradiční, ale nebylo absolutní a bylo nenormované. Pokud zadání pro stavitele znělo žlutý nebo okrový, tak si to namíchal. V lepším případě podle budov které znal, žádný vzorník neměl. Druhá část omylu spočívá v tom, že název barvy vznikl až časem. Zpočátku nikdo určitě neměl na mysli jeden odstín, ale fakt, že barvy mnoha veřejných budov v monarchii vycházely ze žluté na císařském sídle. Až časem někdo v nějakém vzorkovníku přiřadil jednomu odstínu název "císařská žluť". Který z těch mnoha to je?

A protože jsme modeláři, tak je potřeba vzít do úvahu ještě patinu, vyšisování barvy (určitě rychlejší než dnes), špinění (pára čistá nebyla, topení uhlím ve městech taky svoje přidalo). Na budovy používám barvy Vallejo, tady je seznam z čeho míchám odstíny žluté na budovy já: žlutý okr (71.033), middlestone (71.031), port. stone (71.288), slonová kost (70.918), k tomu bílá a žlutá bílá.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod hank » stř 13 led, 2021 10:14 pm

radeksindy píše:První je v tom, že hledáš jeden odstín.


Někteří výrobci modelářských barev prodávají speciální odstíny na kdejakou hovadinu, tak mě napadlo, jestli třeba ne i na Kaisergelb...

Každopádně díky za recept.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod vojtas » sob 16 led, 2021 10:00 pm

Já se na vš zabývám venkovskou architekturou. Dal bych ruku do ohně za to, že na venkově se používala i na dráze obyčejná, hliněná omítka, minimálně na menší stavby, ta sama o sobě okrová bývá. Větší budovy (staniční budovy, strážní domky) se štukatérskými prvky budou používat nějakou měkkou vápennou omítku, dneska se dá originál z 19. Stol. Stále vidět na některých domech v Praze, doporučuju třeba Libeň. Ta se dobarvovala buď hlinkou, tedy hliněným pigmentem, v případě stavby nádraží někde mimo civilizaci si troufnu říct, že určitě místním, který může mít barvu od žluté po hnědou, nebo různými minerálními prášky, kterými lze dosáhnout třeba i modrou, nebo zelenou barvu, ale byly taky podstatně dražší. Jak flekaté to poměrně rychle bylo, lze vidět na fotce z roku 1910 níže. Dnes jsou tyhle domy většinou vyloženě černé.
Přílohy
1910-kourim-nadrazi-kolin-55114187.jpeg
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod vojtas » sob 16 led, 2021 10:52 pm

Jinak, co se týče Josefa II a žluté barvy, to se nikdy nestalo a jde o mýtus.
https://bda.gv.at/forschung/schoenbrunner-gelb/
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Fasády drážních pozemních staveb - císařská žluť

Příspěvekod hank » úte 19 led, 2021 1:27 pm

vojtas: Díky za ten rakouský odkaz, který mi do toho vnáší definitivní jasno.

Čestné místo v mé knihovně má už 40 let (a věrně se se mnou a spolu s dalšími několika metráky knih 7x za ty roky stěhovala) Lidová architektura pana profesora Václava Mencla... Za mého mládí to byla bible etnografů, restaurátorů lidových staveb i architektů zaměřených podobně jako ty.

Jinak souhlasím s tím, co už jsem tu koneckonců víckrát napsal, totiž že místní stavitelé a políři mívali při volbě konkrétních materiálů pro drážní pozemní stavby dost volnou ruku. (Ta volnost je výslovně vyjádřena i v některých normáliích.) A tam, kde se jim tu ruku drážní architekti pokoušeli vést, to vyvolávalo značný odpor. Viz jedovaté komentáře architekta ÖNWB Carla Schlimpa na adresu českých stavebních podnikatelů, jak je cituje Mojmír Krejčiřík.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků