Technika natirani detailu/hran leptu

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod OndraTT » ned 10 led, 2021 11:32 am

Zdravím kolegové, prosim nenavedl by me někdo na nějakou techniku natírání vystouplych hran leptu - potrebuji na červeno natřít hrany Ondrejských křížů a nápis Pozor vlak na AZD71 v TT a první pokus štětečkem se vůbec nepovedl, hledání na foru/inetu nebylo úspěšné, chybí mi asi správné klíčové slovo.
Viz foto co myslim
Přílohy
20210110_122624.jpg
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod juroH0 » ned 10 led, 2021 2:08 pm

Ahoj, skúsil by som farbu natrieť na niečo nesavé, napríklad plastovú dosku. O takto pripravené farbu by som otlačil kus tvrdej gumy a použil ju na prenos farby ako pečiatku. Vyskúšané to osobne nemám, radu som dostal od kamarát, ktorý tak farbil rámy na vystupujúcom okne Ds.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod RadekH0 » ned 10 led, 2021 5:32 pm

Nevím, jestli na to není TT už malé, ale co vyzkoušet drybrush? Neboli metoda suchého štětce, využívající třeba při patinování kvůli zesvětlení hran. Stačí namočit nějaký plochý štětec do barvy, barvu vytřít do ubrousku a pouze suchým štětcem šmrdlat dané plochy.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod Sandy » pon 11 led, 2021 7:36 am

Spodní vrstva červená, na ní bílá.
Hrany opatrně seškrábnout/setřít.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod JenikPluto » pon 11 led, 2021 8:16 am

Ja to v eNku delal obracene, spodek bila a po dokonalem zaschnuti opatrne velmi tenkym stetcem cervenou lehce pres hranu.

Edit: To plati samozrejme pro kriz, pokusy o napis ruznymi technikami jsem nakonec vzdal a normalne ho vytiskl na barevne tiskarne a prilepil disperzi.

JP
Naposledy upravil JenikPluto dne pon 11 led, 2021 12:14 pm, celkově upraveno 1
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod Pavel 152 » pon 11 led, 2021 8:40 am

Myslím si, že tady by měl poradit tvůrce leptu. Je to možná vytvořeno jen aby byla stavebnice pestřejší, však oni si s tím nějak poradí. Vyhoďte to a natiskněte i samolepku.
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod jipol57 » pon 11 led, 2021 11:35 am

Nejsem žádný odborník, ale pokusil bych se vytisknout na tenkou samolepku, jak píše Pavel, nalepit na ten lept a obříznout skalpelem. Aby zůstal viditelný ten prolis na leptu.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod OndraTT » pon 11 led, 2021 9:49 pm

Děkuji všem za rady. Nakonec jsem zkusil škrábání a drybrush a k tomu ještě dekorační lihové fixy. Výtěžnost drybrush je tak 30%, po prvních úspěších se mi další nedařilo. Na tabulkách to ještě šlo, na křížích ne. Škrábání a fixy úspěch nepřinesly. Ten tisk bude nakonec asi nejlepší, jen je teď problém přístup k tiskárně, a vlastně i samolepkam :D tak až PES nebude tak cenit zuby...stejne by me zajímalo jak to opakovatelně dělají i maloseriový výrobci doplňků :?:
Přílohy
20210111_224527.jpg
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod martin-tt » úte 19 led, 2021 11:38 am

Ahoj, u leptů a nejen u nich postupuji metodou stírání, podobně jako když spáruješ cihlové zdivo u budov z plastu. Například výstražníky nastříkám červenou barvou (syntetika Revell) a po zaschnutí (24h) nanesu na kříže bílou temperu, do které přidám trochu Herkulesu. Nechám mírně zaschnout (cca 10 min) a začnu temperu stírat mírně navlhčeným hadrem. Hadr je dobré dát například do kolíčku na prádlo, aby se tempera stírala pouze z vystouplých hran. Hadr musí být takřka suchý, jinak začne temperu strhávat i ze spáry kde má zůstat. Tento postup by mněl fungovat i u té tabulky „POZOR VLAK“.
Přílohy
DSCF3710u.jpg
DSCF3773u.jpg
DSCF3767u.jpg
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod OndraTT » stř 20 led, 2021 7:50 pm

Moc děkuji, vyzkouším. Používám teda akryly Revell ale snad to bude stejné
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod Vicki » čtv 21 led, 2021 6:27 am

Ahoj, ještě jedna metoda, stříkneš červeným akrylem, po zaschnutí bílou syntetiku a po zavadnutí barvy namočíš prst do benzínu (jen navlhčený prst) a opatrně stíráš z vystouplých míst. Běžně tak barvím leptané bíločervené tabulky lokomotiv.
Vicki
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 14 říj, 2010 7:19 pm

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod JaroHo » sob 30 led, 2021 10:53 am

Zdravíčko.
Mám dotaz, něž něco zkazím, včera mi přišel brejlovec a přiložené tabulky jsou celé červené a je to takto u vícero mašinek ale nikdy jsem se s tím nezabýval, tabulky jsem dával jen na jednu mašinu s celé sbírky a ty byly bez práce. Co se s tím dělá? Vyleští hadrem nebo jak?
Díky.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Technika natirani detailu/hran leptu

Příspěvekod durik6 » čtv 04 úno, 2021 9:39 pm

Vynikajúce čítanie o práci s drobnými leptanými dielmi nájdete na stránkach LiazNavždy. Sú tam aj iné postupy, ale skôr pre plastikových modelárov...
Na konci je postup na dvoj- aj troj-farebné prevedenie leptaneho dielu/detailu

Práca s leptami: http://www.liaznavzdy.cz/nedtrans/pe.php odsek: 6) Barvení / Painting
Iné postupy: http://www.liaznavzdy.cz/nedtrans/rady.php
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků