Odstranění všech zbytků oleje bez poškození plastu

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Odstranění všech zbytků oleje bez poškození plastu

Příspěvekod vojtas » stř 16 pro, 2020 5:12 pm

Ahoj, jak byste na to šli? Technickým benzínem se na BTTB/Zeuke Plasty a hlavně ozubená kola dost bojím.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Odstranění všech zbytků oleje bez poškození plastu

Příspěvekod MirekTT » stř 16 pro, 2020 6:51 pm

Technického benzínu coby čističe mi v minulosti v mé dělnické praxi proteklo mnoho. Šlo by to z pohledu odmaštění jako oplach, nikoli máčení, kdy se nečistoty v benzínu rozpustí a prakticky pouze zředí. Dokonale odmastit benzínem tedy lze, ale za předpokladu jeho odtékání, nebo aspoň máčení v několika čistých lázních, kde dojde ke zředění nečistot na přijatelnou mez.
Co se týče chemického vlivu na čištěný materiál a jeho povrchovou úpravu, v tomto konkrétním případě bych asi volil jar apod. Bohužel tyhle novodobé čističe obsahují složky na ochranu rukou, a to umí zlobit při pozdějším postupu. Pokud na to chceš jít takto extra vědecky, umyj to benzínem, nebo tím jarem, pak opláchni raději ředěným octem. Na závěr dvě až tři minutové lázně v destilované ..... zdůrazňuji destilované vodě. Ta díky tomu, že je zcela čistá, na sebe ráda váže zbytky kde čeho, tedy i v předchozím technologickém kroku rozpuštěné nečistoty. Pak necháš jen uschnout a už nikdy se nedotkneš a nenecháš padnout prach před dalšími úpravami :D
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Odstranění všech zbytků oleje bez poškození plastu

Příspěvekod Pavel 152 » stř 16 pro, 2020 7:21 pm

Já odmašťuji už jen Cifem, obsahuje zozpustný písek a sodu v teplé vodě. Modely z plastu i z resinu. Nad vším jiným jsem zlomil hůl. Technický benzín (z Tesca) mi nedávno rozpustil barvu, kterou jsem chtěl odstranit zbytek maskovací pásky. Tak jsem ho myl od barvy tím benzínem, a rozpustilo to polystyrén stavebnice. Jednou mi barvu zase rozpustil líh. Jarem taky raději už nic.
Benzín v dřívějších dobách jsem normálně používal, nikdy nežral, ale ten tuk zůstal a zbělal. Na ten Cif přišli odlitkáři okolo Číže, odstraní i zbytky silikonu. Už jsem to tady uváděl asi třikrát. Stále se někdo ptá na to co se tady už probíralo. Tady to vyhledávací okno nefunguje, jinak by se Vám to muselo zobrazit nebo ani nikdo nevyhledává, jen se zeptá.
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Odstranění všech zbytků oleje bez poškození plastu

Příspěvekod prcek » čtv 17 pro, 2020 12:29 pm

Ja bych do benzinu nesel, on se tvari, ze nic nedela, a najednou nektere plasty nabobtnaji (treba PP). IPA zase zere nektere barvy, BTTB jsem cistival denaturovanym lihem, ale asi zalezi, cim je denaturovany, on se do nej da pridat i ten benzin, aby se nedal pit.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Odstranění všech zbytků oleje bez poškození plastu

Příspěvekod Střelec » ned 20 pro, 2020 6:05 pm

Možná by šlo i ředidlo od Gunze - tedy pokud má být výsledkem čistý plast, protože to rozpustí všechny barvy v libovolném vrstvení a kombinaci + všechen další sajrajt. Podobné svinstvo bylo i v čistícím "fixu" téhož výrobce, jen trochu jinak (ale taky ukrutně) smrdělo. Výhodou toho "zmizíkovacího" pseudofixu bylo, že s ním měl člověk pod kontrolou čištěnou plochu a u pozdějších verzí se s trochou praxe dalo čistit i po jednotlivých vrstvách. Rozpouštělo to i obtisky, pokud se tomu dala trocha času.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Odstranění všech zbytků oleje bez poškození plastu

Příspěvekod sion » sob 26 pro, 2020 12:38 pm

Jednoduchá věc, stačí technický líh a zubní kartáček. Papírový kapesníčky na dosušení a za pár sekund zbytky lihu vytěkaji a je to odmaštěný a i připravený na další vrstvu nového tuku.
Uživatelský avatar
sion
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24 pro, 2013 3:21 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků