Finální povrch po patinaci - varnish?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » pon 07 zář, 2020 5:42 am

Možná je odpověď někde zakletá v ostatních tématech, ale zkusím to v samostatném vláknu:
Při mých hrátkách s patinou vozidel mám problém s finálním přestřikem. Používám (resp. opatrně amatérsky zkouším) různé techniky a jejich kombinace. Například na plochy (střecha, boky) na vodní bázi akrylky MIG, Vallejo, nebo taky lihové Tamyia, pak wash (báze enamel, A-MIG, AK Interactive..., nebo olejové barvy MIG ředěno White Spirirem), no a pak třeba práškové pigmenty na závěr.
Pro závěrečnou fixaci stříkám matným, nebo polomatným varnishem, používám Vallejo, nebo MIG (řada Lucky Varnish). A jsem u toho: oba tyto varnishe jsou vodními disperzemi a mám problém, že na "mastném" podkladu (viz předchozí kroky - enamel, olej) mají tendenci se srážet do kapiček, které jsou po zaschnutí pod šikmým světlem vidět (a to mně s...re :lol: ). Když dám větší vrstvu, povrch se zaplaví a má tendenci stékat. Když dám menší vrstvu, je to pomeranč. Laboroval jsem s ředěním, tlakem, ale je to pořád loterie - hodiny práce a za pět vteřin to je zabité. Proto dotaz: není chyba v použití vodních varnishů? Nebylo by lepší použít nějakou jinou bázi (výrobce, značku)? Jaký je Váš názor a zkušenosti? Jak na to jdou MISTŘI??
Dííííky. :idea:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod MirekTT » pon 07 zář, 2020 6:30 am

Finální vrstvu jedině Gunze s originálním ředidlem. S olejovkama není problém. Při správném základu a dobrých vrstvách vytvoří odolný povrch.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » pon 07 zář, 2020 6:59 am

Mirku, díky za názor. Ale Jaký Gunze? Akryl (Mr. Color), nebo např. Gunze H104 PREMIUM CLEAR, nebo sprejovky (Mr. Top Coat)? Je toho víc...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod MirekTT » pon 07 zář, 2020 7:20 am

Např. tohle https://www.mn-modelar.cz/flat-base-rough/
Záleží, jestli to má být matné, nebo jak moc se to má lesknout. Extralesk dávám pod obtisky a wash.
Vodu bych na olej nedával. Oleje jsem přešel na miga a spirit. Český olejovky se sikativem dávam už jen na budovy. Gunze je nemá moc rád, někdy mi na tom zbělel.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » pon 07 zář, 2020 7:47 am

Jo, díky, určitě vyzkouším. Než mi došla, zkoušel jsem Tamyia XF-86 https://www.mn-modelar.cz/xf-86-flat-clear-10ml/ to je ředěné lihovým ředidlem (X20A). A to mi fungovalo líp. Oleje používám taky MIG https://www.mn-modelar.cz/cz-kategorie_ ... shers.html.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » pon 07 zář, 2020 11:55 am

Nakonec jsem se vrhnul na pokusy. Zaznamenal jsem velmi dobré recenze na barvičky Mr. Paint našich slovenských bratrů: https://www.mn-modelar.cz/cz-kategorie_ ... D=Mr.Paint
Tak jsem zkusmo objednal mat a polomat MRP126 a MRP127 plus příslušné ředidlo Mr. Thinner (deklarované složení butyl acetát, benzínové rozpouštědlo (ropné), lehké aromatické frakce, benzín-nespecifikovaný) naznačuje, že by neměl být problém se srážením do kapek, není to na bázi vody. Uvidíme, jestli jsem nevyhodil peníze (a dobré rady) oknem.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » úte 22 zář, 2020 11:05 am

Tak objednané přípravky MRP dorazily a udělal jsem pokusy. Oba laky (a zejména mat) potřebují velmi dobře rozmíchat, do lahviček jsem proto přidal ocelové kuličky. Originální ředění dobře vyhovuje, už jsem dál neředil. Stříkal jsem pistolí HS tryska 0,2mm, tlakem cca 15 psi. Lak se krásně rozlévá, nestéká, ani netvoří kapky, nebo pomeranč. Velmi rychle zasychá a když jsem zkoušel lakovat kastli krytého vozu Gbs v TT, tak lak byl vizuálně suchý, než jsem dodělal jednu stranu. Takže jsem málem nevěděl, co jsem nastříkal a co ještě ne.
MRP 127 matt - je opravdu hooodně matný, spíš na střechy vozidel a tak. Deklarovaný polomat MRP 126 je matný zcela dostatečně.
Po práci jsem pistoli propláchnul ředidlem MRP Mr. Thinner, otřel jehlu a profouknul trysku. Nezůstaly tam žádné zbytky, pistole se dala dobře vyčistit. Tak snad nebude problém, jako s některými jinými laky (hlavně na vodní bázi).
Nejsem žádný machr, abych mohl dělat nějaké fundované závěry, ale s výrobky jsem osobně spokojený a zatím se mi zdá, že jsem nevyhodil peníze zbytečně.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » stř 01 pro, 2021 1:36 pm

... a vyhodil, chlapi, vyhodil :evil: . Problém je, že se tento lak nesnese s podkladovou barvou na bázi syntetiky (enamel). Například Revell 62, kterou jsem nastříkal skříň vozu "Rybák". Potvrdil to na dotaz i výrobce - viz: Na synteticku farbu sa nedoporucuje pouzivat Lacquer farbu, preto vam farby zreagovali. .
Nyní jsem se dostal do podobného problému a to při přeznačování Bi vozů z DR na ČSD. kastle jsem přestříkal sprejem (Dulpi-color ART, RAL 6005 lesklá). Na to obtisky tyto: http://www.obtisky-jiran.cz/. Tentokrát při zkoušce na kousku plastu popraskal obtisk (pan Jiráň správně upozorňuje, že se musí použít jen akrylový lak). Když jsem to ale stříknul akrylem na vodní bázi, tak to zase dělá kapky, lesklý povrch je (pochopitelně) pro vodní bázi laku prakticky nesmáčivý...
Už mi z toho šibe, je nějaká rada jak z toho ven a čím to přestříkat aby to:
a) nerozpustilo podklad a/nebo obtisky
b) a přitom nedělalo kapky, nebo pomeranč?
Díky za rady.

Takto dopadne povrch Revell 62 po nalakování lacquerovým lakem MRP
poskozena barva.JPG

Takto dopadne obtisk fy. Jiráň když se to stříkne matným sprejem AK Interactive na rozpouštědlové bázi
IMG_20211201_1429172.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod PASKVAL » stř 01 pro, 2021 3:29 pm

Tak aj ja pridam k skusenostiam, farby pouzivam MR Color (Gunze), laky na 99% MR Paint a nikdy mi ani po patine nevytovrilo neziaducu "reakciu".
Na syntetiku MR Paint nepouzivat, zreaguje. Zelenu aku pouziva ZSSK som ziskal ako namiesanu na baze syntetiky, zaujimave vsak ze zreagovala az po aplikacii patiny.
received_253317136790340.jpeg

A zaroven aj spravim reklamu na MR Paint. Vyrobca pripravuje novu kolekciu RAL odtienov a budu tam aj takmer vsetky potrebne odtiene pre ČSD a moderne epochy 8)
Takze uz nebude potrebne mixovat roznych vyrobcov.
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » stř 01 pro, 2021 3:38 pm

díky za zprávu, mně psal před časem také pan Molnár, že odstíny RAL "jsou v plánu".
Jinak: před chvílí jsem provedl další (a poslední) pokus a osvědčil se bezbarvý lak Tamyia XF-86. Ten se ředí ředidlem X20-A, případně isopropylem. Je to na bázi alkoholu a nenaleptává to ani obtisky, ani syntetické barvy. Alkoholová báze také zajišťuje hladký jednolitý povrch a "nekapkuje" to.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 05 pro, 2021 8:57 am

Použij lak Mr.Gunze c181, ne ve spreji, ale lahvičkový. Nařeď obyčejným nitroředidlem v poměru cca 1/6 ve prospěch ředidla a přestříkej zlehka model několika vrstvami. Protože pokud se nebudeš snažit stříknout silnou vrstvu laku na poprvé, nitrák se ti ihned odpaří. Takže model můžeš vzít následně téměř ihned do ruky pro případnou manipulaci. A máš 100% vyhráno. Z jedné té lahvičky Gunze dostaneš po naředění mnohem víc laku nebo barvy než z MRP a hlavně nebudeš mít výše zmíněné problémy jako s MRP lakem.

Nejen můj názor je, že MRP laky i barvy jsou na modelaření nic moc - příliš naředěné a bohužel s tendencí narušovat plastik i vrstvy barev pod nimi. Navíc odstíny jsou příliš tmavé a vždy je nutné je výrazně přisvětlovat bílou nebo žlutou, protože odstín barvy v lahvičce odpovídá plus minus 1/1 odstínu originálu. Což není zase tak moc na škodu, ale musí se s tím předem počítat. Koneckonců MRP si barvy sám nevyrábí, ale nechává podle RAL vzorníku dělat u dodavatele autolaků. Práce s MRP barvami tak vyžaduje předešlé zkušenosti s airbrushem a chováním různých typů barev při stříkání. Když si u PPG necháš namíchat kilo vlastního odstínu, máš vlastně to samé...

Já osobně používám barvy Gunze, AK real color, Lifecolor a Vallejo akrylky, syntetiky Revell a Humbrol. Bezbarvé laky však pouze od Gunze!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » ned 05 pro, 2021 9:37 am

Díly Petře za odpověď, Mitek TT doporučoval GUNZE už dříve, ale nedal jsem na dobré rady :cry: . Dám na Tvoje zkušenosti a nebudu v této oblasti dál experimentovat. Mám ještě ted přes Vánoce v plánu cca 5 vozů Bi přeznačit z DR na ČSD. Něco peněz to stálo a nechtěl bych to v závěru celé pokazit. Nějaká stovka navíc na GUNZE lak je dobrá investice.
K ředidlu: normální nitro ředidlo momentálně nemám, ale můžu použít GUNZE Mr. Color Thinner? A nesežere nitro- ředidlo obtisky??
Jinak: na dočištění airbrush používám Mr. Tool Cleaner a neznám lepší.

EDIT: no a nešlo by nitroředidlo nahradit právě Mr. Tool Cleanerem? Podle čichu by to mohl být víceméně čistý aceton. Ale není problém zaskočit do první prodejny barev.
MRP: no vida, díky za informace. Já mám jen jejich laky, barvy jsem zatím na nic nepotřeboval.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Sandy » ned 05 pro, 2021 2:58 pm

Spíše jen povzdech...
Když jsem někdy před patnácti lety začal tvořit vlastní modely, tak jsem v OBI koupil jakýsi akrylátový (?) lak. Protože ho měli ve výtvarných potřebách, tak předpokládám, že byl určen k malbě na sklo nebo tak podobně. Byl v plechovce o objemu asi 80 ml.
Byl:
a/ to nejlepší, co jsem zatím používal
b/ jen pro silné povahy

ad a/ nebylo třeba ho ředit, nanášel se štětcem a krásně se rozlil, po zaschnutí byl krásně sametový. Když zatekl někam do kouta, dal se odsát štětečkem nabo uchošťouchem a nebylo to vůbec znát.
Dal se použít na autolaky ve spreji, na míchané autolaky i na namíchanou syntetickou barvu.
Okraje obtisku zmizely bezestopy. Dal se patinovat olejovkami v sikativu.

ad b/ několk hodin po aplikaci se na modelu tvořily šílené bělavé mapy, které sa různě stěhovaly...
Nelepil v době, kdy model ještě vypadal jako "poblinkaný". Nejpozději za dvanáct hodin byl povrch jako ze "žurnálu"

Když mi po pár letech vyschl, chodil jsem od čerta k ďáblu, ale nikdo se k němu neznal.
Nenašel jsem ho ani na netu. To ale v mém případě není nic neobvyklého.

Třeba i dnes existuje něco podobné.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 05 pro, 2021 10:01 pm

Fox píše:K ředidlu: normální nitro ředidlo momentálně nemám, ale můžu použít GUNZE Mr. Color Thinner? A nesežere nitro- ředidlo obtisky??

EDIT: no a nešlo by nitroředidlo nahradit právě Mr. Tool Cleanerem? Podle čichu by to mohl být víceméně čistý aceton. Ale není problém zaskočit do první prodejny barev.


Origo ředidlo gunze použít samozřejmě můžeš, jen to bude déle schnout (cca hodinu-dvě na to raději vůbec nešahat! Lak-barva se sice na povrchu tváří OK, ale pod tou slupkou to bude ještě bude živé, takže hrozí daktylky). Můžeš použít jak Mr. Color Thinner tak i Mr. Levelling Thinner. Ten Levelling je dobrý i na odstraňování nápisů na mašinách pomocí uchošťouru. Používám tohle ředidlo i na čištění kolejí nebo kol po patině. A pokud na dekál ro ředidlo nebudeš natírat nebo na nastříkaný dekál nebudeš šahat než ti lak/barvy zaschnou, tak se bát nemusíš...

Mr. Tool Cleaner? S tím zkušenosti bohužel žádné nemám. Na čištění štětců i pistole používám bud ten Levelling Thinner popř. nitroředidlo...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » pon 06 pro, 2021 10:12 am

OK, budu s tím nakládat jak píšeš. Pochopil jsem to dobře, že model jen z větší dálky spíše poprášit tenkou vrstvou laku - opakovaně? Já totiž viděl instruktážní videa kdy právě hlavně přes obtisky nechávali lak hodně rozlít do plochy a doporučovali, že povrch musí zůstat mokrý. Myslím, že se jednalo o laky VMS (třeba tady je video: https://www.vms-supplies.com/vms-varnish-hd ).
(PS: omlouvám se, ale v této oblasti modelaření jsem stále na začátku, jen jsem absolvoval pár workshopů Michala Dostála...)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků