Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod RadekH0 » pát 10 dub, 2020 9:30 am

Zdravím všechny,
Asi před rokem a půl jsem pronikl do kouzla výroby modelů z leptaného plechu. Mám za sebou již několik postavených lokomotiv, pár vozů a dva pojezdy od PG.

Jak asi všichni víme, před nástřikem modelu je potřeba povrch dobře odmastit a taky povrch celkově sjednotit. K těmto úkonům jsem vždycky použil ocelový kartáček v ruční minifrézce. Ovšem né vždy se dá touto metodou dosáhnout optimálních podmínek. Největším problémem je dostat se kartáčem do malých rohů a také je zde velká šance, že malé dílky proste upadnou.

Dlouho jsem již v minulosti přemýšlel o technice pískování, ale až do teď jsem k experimentům neměl odvahu a ani čas.
Včera mě ovšem "nakopnul" jeden příspěvek od Pavla Gülicha zveřejněný na Facebooku (snad nevadí zveřejnění odkazu)
https://www.facebook.com/37503065951719 ... 9/?app=fbl
V komentářích níže je i odkaz na video o průběhu pískování a i na koupi malé pískovací pistole určené k pískování.

Chtěl bych se vás proto zeptat, zda někdo nemáte více zkušeností a praxe z této techniky. Trochu jsem hledal na netu, ale ohledně pískování modelů toho moc k nalezení není.
Zajímalo by mě defakto úplně všechno okolo této techniky- výhody, nevýhody, potřebné nářadí a pomůcky, jaké využít ochrané pomůcky. Určitě je potřeba i něco jako "střikací box s odsáváním, jaké písky používat a jak je skladovat, techniky samotného pískování... prostě vše okolo. Mám chuť tuto techniku vyzkoušet, ale základní investice taky není nejmenší, a tak si chci vše promyslet.

Pokud jste to dočetli až sem :D , tak díky moc za všechny nápady a postřehy, o kterých tu budeme případně diskutovat. Co se týká měřítka, tak konkrétně u mě půjde o H0/ 1:87, ale myslím si, že u této techniky nemá měřítko až na drobnosti nějaký velký vliv na celkový výsledek.

Všem přeji v tomto virovém období hlavně pevné zdraví a volného času pro plnění snů v našem hezkém koníčku.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

IPA + ultrazvuk

Příspěvekod sidlo » pát 10 dub, 2020 9:49 am

Já jsem sletovanou konstrukci vykoupal v IPA pomocí ultrazvuku. Myslíš že to nebude stačit?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: IPA + ultrazvuk

Příspěvekod RadekH0 » pát 10 dub, 2020 10:12 am

sidlo píše:Já jsem sletovanou konstrukci vykoupal v IPA pomocí ultrazvuku. Myslíš že to nebude stačit?

To by nejspíš i stačit mělo. Já vždy do teď modely v IPA jen klasicky vykoupal a odmašťoval pomocí hadříku nebo štětcem v ní namočeným.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod Polabský » pát 10 dub, 2020 10:47 am

Toho pískování bych se bál i v měřítku H0, že to bude drsné.
Zlatníci a klenotníci užívají na sjednocení povrchů a čištění drcené oříšky, skleněné kuličky a dubové piliny.
Vrazí to do válcové promílačky s pomalými otáčkami s měkkými stěnami a nechají to tam dost dlouho.
Kamarád mi takhle vyčistil užívané mince a vypadaly jak čerstvě vyražené :shock:
Hezké Velikonoce Všem !!
"Virům zmar" !!
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod RadekH0 » pát 10 dub, 2020 11:06 am

Tak zas co jsem koukal tak třeba přímo Pavel Gülich nebo jeho kolega párař Igor Zahrádka tuto metodu používají s úspěchem, takže to nějak určitě jít musí. Uvidíme, třeba se i oni jako členové fóra do diskuze zapojí. Případně jim zkusím napsal mail.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod Rtep » pát 10 dub, 2020 12:18 pm

Ahoj Radku máš SZ
Jsem na telefonu zavolej.
PH
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod radeksindy » pát 10 dub, 2020 3:27 pm

Pískovací pistoli doma mám, právě celý minulý týden jsem pískoval modely před stříkáním. Pro H0 malá pistolka dostačuje, i když třeba nízkostěný vůz v měřítku 1:43,5 je už docela dost práce, protože nádobka na písek je malá. Trochu kouzlení je s nastavením. Sice se pro pískování uvádí docela velké potřebné průtoky vzduchu a tlaky cca 6 atm, ale moje zkušenost je, že pro H0 stačí 3 atm. Při vyšších tlacích se dá plech dost slušně vyklepat. Obzvláště blbě to dopadne, pokud je například napájený tenký plech se zdobením na silnější a v některých místech není připájený k podkladu. Pak si na něm udělají slušné boule a je po modelu. Stalo se mi to na podélnících vozu s vloženými pásky s nýty. Nebo bohužel s podlahou vozu. Špatně se to opravuje.

Pískuji a odmaštuji (IPA nebo aceton podle modelu), jenom tak lze docílit toho, že to drží na hranách.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod RadekH0 » pát 10 dub, 2020 4:12 pm

Díky za poznatky,
Přikládám odkaz na pistoli, kterou přímo údajně používá Pavel Gülich: https://www.airbrushcentrum.cz/piskovac ... -178-id-50
Pracovní tlak je uveden 2-4 atm, což odpovídá tvému postřehu. Předpokládám, že pro provoz bude bohatě stačit airbrush kompresor. Já mám konkrétně kompresor Fengda AS-186 se vzdušníkem.

Jaký používáš písek? Zde už bude zrnitost a použití materiálu důležité. K pistoli viz. odkaz je písek součástí balení. Tento písek nabízí i samostatně, ovšem nejsou zde uvedeny žádné parametry. Jen celková hmotnost.
https://www.airbrushcentrum.cz/pisek-do ... tdue15be05

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod radeksindy » pát 10 dub, 2020 5:44 pm

Kompresor používám taktéž Fengda, ale AS-189. Ani ten nedá víc než 4 atm. Mám úplně stejnou pískovací pistoli, jenom jsem ji koupil někde v Unimaxu asi za půlku.Tam jsem si kupoval rovněž balení 1kg písku, myslím že je to hrubost P120, přehled je tady https://www.uni-max.cz/produkty/brousen ... erial-1-kg. Doporučuji před prvním použitím přesít, může obsahovat různé nečistoty.

Jako pískovací box jsem pořídil za 60kč bednu z OBI, do boků vyřízl ovtory pro rukávy udělané z hadic pro vzduchotechniku o jmenovitém průměru 100mm. Skládací stojí v každém obchodě se stavebními potřebami pár korun. Přiklopené to mám kusem skla (rozměr bedny shora je necelý 60 x 40 cm. Až bude čas vyoftím.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod RadekH0 » sob 11 dub, 2020 5:31 pm

Díky za tip. Pistoli a abrasivo jsem tam našel a jak říkáš, stejný produkt za poloviční cenu, jen to nemá nápis Fengda :)
Přátelé mám další dotaz. Kolega Rtep mi doporučil na tyto účely zakoupit extra kompresor z důvodu, že by se ten na airbrush mohl zanést tryskovaným abrasivem a tím znekvalitnit případné pozdější stříkání modelů barvou. Jaké s tím máte zkušenosti? Používáte na vše jeden kompresor nebo máte na každou věc jeden?
Tryskání bych prováděl max. párkrát do roka.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod radeksindy » sob 11 dub, 2020 6:48 pm

Záleží na dokonalosti pískovacího boxu. Z tohoto důvodu pískuji na balkóně, ale stříkám ve dílně. Kompresor přenáším. Nejde jen o airbrush, ale písek by se dostal všude. Už u samotného modelu je problém, pokud se dostane do částí, které mají zůstat pohyblivé. To je nutné maskovat. Písek zůstává třeba i ve spárách mezi prkny na vozech. Písek si prakticky vždycky najde jemnou cestu ven, takže doporučuji spíše oddělit prostory. Dílnu už bych neuklidil a písek by se dostal do airbrushe, prostě všude. Používám to takto už několik let, minimálně 10, a zatím jsem spokojen.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod Popopo » ned 12 dub, 2020 12:24 pm

Výsledek pískování...
Obrázek

Obrázek

Pískuju venku, mám dlouhou hadici. Je potřeba myslet na zdraví - polomaska a brýle. Pískováno pískem s oxidy hliníku z Airbrushcentra, musím ale vyzkoušet třeba ty zubařské. Tento písek mi zanechává na mosazi tmavé flíčky. Tlak 3 Bary, je to na dlouho, ale jemné. Detaily se nepoškodí, ale krásně vyniknou. Přežil i nápis "Kladno" leptaný do 0.1 mm plechu.

https://photos.app.goo.gl/bcQFAUviwiAxvorc7
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod Rtep » ned 12 dub, 2020 7:12 pm

Pěkný večer

pro tryskání modelů se dají použít různé tryskací materiály ( abraziva ). Základem pro výběr materiálu je jeho abrazivnost na povrch. Určitě bych se vyhnul různým pískům ( křemičitým pískům a pod. ) a použil bych profesionální abraziva dostupná na trhu. Dá se říci, že různé abrazivní materiály vedou k různým výsledkům. Rozdělení abraziva je následující : ostrohrané nebo kulaté . Korundové materiály jsou ostrohrané. Balotina jsou kuličky ( při tryskání vzniká směr kuliček a rozpadených kuliček ). Pro použití na modely je tedy k dispozici několik materiálů na různé bázi. Podle obrázku tu byl již zmiňovaný bílý korund Al2O3, dále existuje hnědý korund ve kterém je TiO2. Korun má velmi dobrou abrazivnost a existuje v mnoha zrnitostech. Zrnitost je označena F. např. F 60 0,18 - 0,35 mm. Dále potom Balotina ( skleněné kuličky např. B 170 0,04 - 0,07 mm ). Případbě i litinová drť ostrohraná. Litinová drť je i ve velmi jemné zrnitosti 0,09 - 0,3 mm ( označení G02 ) . Zde je pouze nebezpečí případné koroze na barevném kovu při špatném odstranění prachu po tryskání vlivem vzdušné vlhkosti. Ještě mne napadá nerezový materiál Grittal ostrohraný ideální pro barevné kovy zrnitost např. 10 zrna 0,075 - 0,2 mm a ještě přírodní granát ostrohraný ( MESH 20 zrno 0,075 - 0,15 mm ).
Pro použití abraziva je nutné nastavit poměr mezi tlakem a množstvím abraziva. Vliv má také úhel tryskání. Tlak v pistoli má vliv na kinetickou energii abraziva dopadajícího na povrch ( vliv na deformace ).
Výsledný povrch bude taktéž rozdílný. Některé povrchy budou matnější korund a např balotina je spíše saténová. Záleží kolik odštěpků rozbitych kuliček je ve směsi. Dá se taktéž laborovat se smísením dvou materiálu, kdy jeden provede tu hrubší práci a druhý to jakoby přeleští.
Bohužel je nutné mít na paměti, že tryskání způsobuje deformace povrchu , případně můžeme odstranit některé detaily. Jemná deformace se dá odstranit otryskáním z druhé strany ( vnitřek modelu ).
Omlouvám se šlo by psát dále o tryskání, ale tato technologie vyžaduje spíše zkoušet a najít si materiál, který bude vyhovovat. To co bude fungovat příklad v HO nemusí fungovat v O.

Pěkné Velikonoční svátky
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod A2C » ned 12 črc, 2020 8:32 pm

Dobrý deň páni.
Moja stavba T466.2 od DK-model si prešla už asi všetkým.
Pred asi rokom som ju zbavil náteru (hrubého náteru) pomocou lázne v hydroxide sodnom (čistenie odpadov) pričom som ho tam nechal dlhšie práve kvôli hrúbke a odolnosti farby. (Chyba!)
Hydroxid narušil aj cín a model sa na niektorých miestach začal rozpadávať.
Prišlo na letovanie ale to ani pri použití neutrálnej kvapaliny sa nedarilo.
Tak som model odložil a povedal som si že skúsim opieskovanie ktoré sa v poslednom čase tak rozmohlo.
Dopadlo to myslím výborne. A preto sa podelím s vami o postrehy..

Mám rovnakú pištoľ ako všetci len kupovanú z Číny bez vygravírovaného výrobcu.
Samozrejme som k nej nedostal piesok a tak mi bolo veľmi nápomocné práve toto vlákno pretože za pár gramov piesku sú airbrush obchody schopné vypýtať naozaj nekrestanské peniaze.
Vzal som od Uni-maxu P120 ako tu bolo radené a P280

Pár postrehov:
P120 nie je zlý ale ani dobrý, je to taký štandard ktorý nahrubo opieskuje povrh. Pieskoval som s tým model zo začiatku ale nenadchlo ma to.
P280 je výborný čo sa týka čistenia povrchu, model je po ňom dokonale čistý, berie nie len oxidovaný bordel, ale aj prebytočný cín ak napriamo na neho dopadá. Nevýhodou je jeho veľká spotreba a naviac nevie vyprázdniť celú nádobku zrejme sa ku koncu zasekne a nechce "odtiect" skúšal som rôzne nastavenie skrutky, ale nikdy sa mi nepodarilo dokonale vyprázdniť nádobku ako s P120.

Bohužiaľ P220 v ponuke nemali, ale zrejme práve tento piesok by bol to dokonalé riešenie.
Model po kúpeli pred opieskovaním
DSC_1077r.jpg

model po opieskovaní
107765365_352722349047288_4929223637628408360_n.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Pískování kovových modelů/ modelů z leptaného plechu

Příspěvekod RadekH0 » pon 13 črc, 2020 7:46 am

Moc hezká recenze. Díky za zveřejnění :!:
Ještě se zeptám. Kompresor jsi použil ten co máš na airbrush nebo máš nějaký extra na pískování?

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků