Spreje

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Spreje

Příspěvekod Danny.88 » stř 20 lis, 2019 9:07 pm

Dobrý večer,

chtěl bych se zeptat čím provádíte barevnou úpravu leptů? Potřeboval bych poradit se spreji, sehnal jsem výkres loko s RAL odstíny, chtěl jsem použít spreje Tamiya řady TS. Konkrétně
dodělávám 714 ale nepovedlo se mi najít převodník barev (z RAL na Tamyia). Nejblíž jsem byl asi u aplikace Humbrol Paint Converter, ale ten umožňuje splnit podmínky jen u placené verze.

Jak řešíte tyto problémy Vy?

Děkuji.
H0 DCC, epocha IV-V
Danny.88
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 26 zář, 2018 4:31 pm

Re: Spreje

Příspěvekod hank » stř 20 lis, 2019 10:01 pm

Danny.88: No jo, tak na českém trhu je výběr barev od 7 firem, pro které mám vzájemný převodník odstínů, a ty si zrovna vybereš tu osmou, která v tom převodníku chybí... :roll:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Spreje

Příspěvekod Danny.88 » čtv 21 lis, 2019 7:35 am

A z těch 7 bys z praxe doporučil? Podělil by ses o převodník? Je tam i RAL?

Děkuji.
H0 DCC, epocha IV-V
Danny.88
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 26 zář, 2018 4:31 pm

Re: Spreje

Příspěvekod Sandy » čtv 21 lis, 2019 8:48 am

Na stříkání (pistolí) používám tyto spreje:
https://www.express-color.cz/products/color-spray-vrchni-barva-400ml/
Poměrně široký výběr podle RAL.
Dají se použít i na přímý nástřik, ale tam to chce "grif" a začátky bývají dost krušné. :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Spreje

Příspěvekod hank » čtv 21 lis, 2019 10:37 am

Tak jsem ve svém arcichlívu našel i převody na odstíny Tamiya. Sice jen přes Humbrol a Life Color a ve srovnání s jinými převodníky je to jak noty na buben, ale snad to pomůže i tak. Bohužel už nevím, odkud to mám, snad mě nikdo nebude popotahovat kvůli autorským právům.

prevody_barev.xls
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Spreje

Příspěvekod Danny.88 » čtv 21 lis, 2019 6:22 pm

Super, děkuji.
Budu každopádně rád, pokud se podělíte o Vaše zkušenosti s výrobci sprejů (bez použití pistolí), samozřejmě mi jde o to, abych nepřišel o detaily na modelu.
H0 DCC, epocha IV-V
Danny.88
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 26 zář, 2018 4:31 pm

Re: Spreje

Příspěvekod Sandy » pát 22 lis, 2019 8:29 am

Danny.88 píše:Super, děkuji.
Budu každopádně rád, pokud se podělíte o Vaše zkušenosti s výrobci sprejů (bez použití pistolí), samozřejmě mi jde o to, abych nepřišel o detaily na modelu.

Budu mluvit o kategorii, kterou bych nazval "autospreje". Pokud si vybereš vhodný odstín, tak je jedno, jestli sahneš po sprejích MOTIP, DUPLI COLOR nebo COLOR SPRAY a podobných. Jejich vlastnosti jsou víceméně stejné a mohou se mírně lišit podle odstínu i v rámci jedné řady.
Rozhodující je technika. A dodržení technologického postupu.
Spreje "flákají" spoustu barvy a je nebezpečí zalití detailů. Takže hezky pomalu, zdálky. Nekácet se na záda, že první vrstva nedostatečně kryje. Osvědčilo se mi používat nástavce, které barvu stříkají "v pruhu". To jsou ty, které mají otočnou trysku. Dají se koupit v každé prodejně s barvami.
Dodržovat technologický postup. Každou další vrstvu stříkat buď "začerstva" (do pěti minut) nabo až po důkladném proschnutí předešlé vrstvy (za několik hodin, nejlépe druhý den). Jinak se ti může stát, že se ti nová vrstva "zkrabatí".
Někdy bývá problém s odstínem. Abych věděl, jak bude barva po nástřiku vypadat, tak si nejprve nastříkám umělohmotnou lžičku. Tím si můžeš i zároveň vyzkoušet techniku.
U plastových modelů používá postup: základ na plasty - základní barva (v mém případě šedá - pozor, nesplést s plničem) a barevný odstín.
Výhodou těchto barev je, že je můžež smýt směsí octanu etylnatého a lihu v poměru 1 : 5.
Ale tohle všechno je jen teorie, prakticky si to musíš vyzkoušet sám. I za cenu dílčích nezdarů.
Když budu mít čas, tak dám na Rajče pár posprejovaných prvotin.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Spreje

Příspěvekod cipisekmp » pát 22 lis, 2019 7:08 pm

Zdravim. Mozna by to chtelo oslovit s dotazy kolegu, ktery se strikanim barvama ze spreju zabyva a jde mu to velmi dobre
Cipisekmp. https://modelovy-sklipek.webnode.cz/products/modelarske-barvy/
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Spreje

Příspěvekod r.hahn » pon 20 dub, 2020 5:45 pm

Ahoj,

oživím tohle téma. Jaké číslo barvy od LifeColor nejlépe odpovídá krémově bílé používané na motorových vozech (RAL 1014)? Ideálně lesklé :-).

Děkuji.
r.hahn
 
Příspěvky: 115
Registrován: pon 16 zář, 2013 8:06 am

Re: Spreje

Příspěvekod Vladimirjandacek » úte 28 dub, 2020 1:34 pm

Ta barva by měla odpovídat číslu 40016, ale nevím jestli to platí i pro tuto značku.
Vladimirjandacek
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 17 dub, 2020 7:46 am

Re: Spreje

Příspěvekod Pavel-HP » úte 28 dub, 2020 7:37 pm

Sand - UA 090 (FS 33711)
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Spreje

Příspěvekod r.hahn » stř 29 dub, 2020 5:35 am

Děkuji :D
r.hahn
 
Příspěvky: 115
Registrován: pon 16 zář, 2013 8:06 am


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků