Olejové barvy ředitelné vodou

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Olejové barvy ředitelné vodou

Příspěvekod Trixt » pát 26 črc, 2019 7:42 pm

Nedávno se zde v tématu TT Mini 130 x 85 probíralo spárování cihel. Byly zde i další témata a většinou se doporučovalo spárování pomocí bílé olejové barvy. Olejové barvy se často doporučovaly i při "špinění" povrchu. Při pátrání po olejových barvách jsem narazil na olejové barvy ředitelné vodou. Například ARTISAN nebo COBRA H2OIL. Rozhodně se nejedná o levné barvy. Osobně mně připadá ředitelnost vodou zajímavá. Máte s nimi nějaké zkušenosti? Jsou použitelné pro uvedené postupy?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Olejové barvy ředitelné vodou

Příspěvekod Ruda72 » ned 28 črc, 2019 1:52 pm

Uvedené stránky jsem prostudoval, ale osobní zkušenost nemám. Myslím, že ti nezbude nic jiného než to vyzkoušet na nějaké levné stavebnici. Osobně bych něco takového taky přivítal, protože větrat v zimě panelákovou místnost kde patinuji, není nic příjemného. Já to asi v budoucnu zkusím, jde o zajímavou alternativu. Barvy nejsou určené na umělou hmotu, jde také o to, jak to bude celkově držet. Ale díky za tip. Levné sice nejsou, ale modelaření prostě není levný koníček.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Olejové barvy ředitelné vodou

Příspěvekod Fox » pon 29 črc, 2019 6:30 am

Při použití pro patinaci bych byl opatrný. Technika "wash" spočívá na principu kapilární vzlínavosti ředěné barvy po hranách a rýhách. Zde je jedno, co to je za barvu, ale jaké je použito ředidlo. Voda na tom není nejlíp, proto se opatřuje smáčedlem (např. JAR). Smrdutá ředidla typu White Spirit, případně pro syntetiku (Enamel) jsou na tom podstatně lépe.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků