Povrchová úprava leptů- čím?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod romino » pon 23 čer, 2008 9:20 pm

máte niekto skúsenosti s prípravkom Metal Primer od GSI. Našiel som informácie, že sa používa ako základný náter na leptané modely. No po natretí a následnom prestriekaní klasickým surfacerom sa mi aj tak mašina trochu odiera. Pritom som ju poriadne odmastil pred náterom. Slúži naozaj ako základ, alebo použiť niečo iné?
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Příspěvekod Radek(T) » úte 24 čer, 2008 7:57 am

Doporučuji prostudovat třeba "Nymburské plastikové fórum". http://www.ipmsnymburk.com/forum/
Různé surfacery se tam již monohokrát diskutovaly. Například http://www.ipmsnymburk.com/forum/viewte ... tema=11364

Spustu informací lze získat i v Pardubicích http://modelforum.upce.cz/forum/index.php
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 24 čer, 2008 8:13 am

GSI Metal primer je sice určený jako základ pro modely z leptů, ale nepočítá se s funkčními modely - výrobek je primárně určen pro vitrínové modely, složením je to de facto obyčejný surfacer co jen lépe drží na kovovém povrchu.

Dost záleží na tom, jakou vrstvu si nastříkal a taky jakou finální barvu jsi použil. Kovovou karoserii svého auta nebudeš taky opravovat revellkou nebo agamou. Aby ti kastle auta nerezla, máš tam cca 1-2mm tlustou vrstvu tmelů a barvy.

Podobně i u modelů - chce to normální kvalitní barvy na kov, co udělají silnější a homogenní vrstvu. Jako základ můžeš použít taky tmely ve spreji pro autoprůmysl, a ještě oproti GSI Metal Primeru ušetříš - jen to předtím chce odmastit nitroředidlem nebo lihem. NIKDY benzínem nebo roztokem vody s čistícím prostředkem!! Oboje udělá mikroslupičku co funguje jako separátor.

Z modelářských barev vím jen o těch Gunze řady Mr. Color a i tam musíš použít silnější vrstvu a pak finální přelakování kvalitním bezbarvým lakem aby jsi snížil riziko otěru na minimum - i u normálních modelů, natož u těch z leptů!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod cíba » úte 24 čer, 2008 10:52 am

No já musím říct, že nejsem žádný profík ohledně stříkání leptů, ale základ jsem stříkal jak šedým tamiya surfacer primerem, tak i čirým mr.metal primerem od gunze a zdá se mi, že ten čírý základ od gunze drží na modelu o dost lépe. Ta chválená tamiya se mi dost odlupovala...
cíba
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 28 bře, 2008 10:50 pm
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod MartinP » čtv 10 pro, 2009 7:37 pm

Na Modelforu jsem četl příspěvek všem dobře známeho Ondry Nadrchala ( všichni určitě sledovali stavbu jeho 555.0153 KHKD ). Ten zkusil použít na základování mosazného plechu Washprimer od formy DeBeer . Co to je ?Zašel jsem za známým do lakovny a ten mi řekl, že tento a jemu podobné výrobky od jiných výrobců se používají v autoopravárenství k lakování vozidel k základnímu nátěru hliníkových dílů . Nafasoval jsem od něj něco podobného od fi. PPG pod označením DP40 ( nebo tak nějak podobně se to jmenovalo ) Jedná se o dvousložkový epoxydový nátěr s plnicími vlastnostmi . Míchá se to 1:1 barva + tužidlo naředil jsem to 1:3 - 1:4 a nastříkal na Ms plech umytý v jarové vodě bez jakéhokoliv obrušování zoxidované vrstvy . Nastříkal jsem to , uschlo to ( cca 30 minut ) a drží to . Hrubost to má odhadem jako Gunze 1000, rychle to schne ale já jsem to zkoušel brousit až druhý den . Zkoušel jsem to brousit nasucho i pod vodou, perfektně se s tím dělá . Na závěr jsem to přeleštil .A na to hned barva - akryl nebo sintetika , objí drží sqěle . Paráda . Takže všechny Gunze 500 , 1000, ´Metal primery a Formexy a Glavinoly ajá nevím jaké základové barvy ještě se s tím z mého pohledu nedají vůbec srovnat . Prostě epoxid se přilepí a nepustí . Zkoušel jsem udělat skalpelem rýhu a musel jsem pořádně zabrat aby se udělala rýha . V okolí rýhy se žádná barva neodlupovala jak to dělá Gunze . Rýha šla krásně vybrousit do ztracena . Každá firma, která dělá autolaky by měla mít ve svém programu obdobný výrobek ale pod různými názvy - washprimer , epoxyprimer stačí zajít do nejbližší lakovny. 1 kg sice stojí cca do 2000 Kč ale 1/2 dcl bohatě stačí na dlouhou dobu , musí se to pořádně uzavřít kvůli vysychání . Ředění jsem už uvedl,používal jsem origo ředidlo ale podle lakýrníka dotoho jde i normální ředidlo do epoxydových nátěrů nebo nitrák nebo aceton . Doporučoval nejdřív udělat zkušební nástřik jestli so to nebude srážet. Míchám to těsně před stříkáním pouze nezbytně nutné množství po nástříkání pistoli ihned propláchnout nitrákem nebo acetonem . Porovnám li cenu versus množství a kvalitu nástřiku tak jednoznačně vyhrál epoxyd. Zapoměl jsem na bravu - šedá podobně jako Gunze 500 nebo 1000.
MartinP
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 01 led, 2008 7:00 pm
Bydliště: Lipník n/B

Příspěvekod radeksindy » pát 11 pro, 2009 12:16 pm

Díky za tip, pro mne je dobrá zpráva barva epoxidu. Na poslední lepty jsem použil v podstatě totéž, ale od firmy Body Car. Je to určeno na neželezné kovy, taktéž panovala naprostá spokojenost. Ale trochu problém je s barvou, protože to má podobný odstín jako mosaz, takže si musíš nástřik pořádně prohlédnout. Proto jsem ještě jako mezivrstvu aplikoval Surfacer, abych pořádně viděl výsledek a provedl poslední úpravy. A taky jsem měl trochu strach jak bude držet Gunze barva přímo na tom epoxidu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Příspěvekod MartinP » pát 11 pro, 2009 8:52 pm

Na ten epoxyd můžeš stříkat vodou ředitelný barvy nebo akryly, atd protože i v autolakovnách na to stříkají přímo vodou ředitelné autolaky. Mimochodem zkoušel jsem použít i vodu ředitelelné autolaky na nástřik modelu . Výhoda - v lakovně bez problému namíchají jakýkoliv odstín dle RALu , minimální množství je většinou 1 dcl , po domluvě jsou schopný namíchat i 0,5 dcl ale bez záruky odstínu protože při míchání může některé složky barvy ulpět na nádobě a nemusí dojít k pořádnému promíchání. Cena do 100 Kč za 1 dcl . Barvy schne pod rukama, když se ofoukává vzduchem i rychleji .Negativa - ředění barvy, barva se skoro vůbec nemá ředit max 10- 20 % . Jenže v tomhle poměru to ucpe spolehlivě každou trysku i při tlaku 3 atm. Naředění až 1:4 blbě kryje . Zkoušel jsem více tenkých vrstev z různými tlaky a ředěním ale nepodařilo se najít optimální nastavení . Dělala se krupice, nebo se povrch neslil do hladké vrstvy, pomeranč , ztečeniny barvy. Zkoušel jsem ředit lihem taky nic. Možná by to chtělo větší trysku 0,5 - 0,7 . V lakovně používají 1,8 a tou to protlačí . Máte někdo nějaké zkušenosti s těmito barvami ?
MartinP
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 01 led, 2008 7:00 pm
Bydliště: Lipník n/B

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod vlada » úte 12 kvě, 2015 8:07 am

Ahoj, mam zacatecnicky dotaz.
Jak barvite leptane lokomotivni tabulky? I kdyz myslim, ze ruka se me netrese, tak nejsem schopen stetcem natrit ciselne znaceni.
vlada
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02 dub, 2013 1:24 pm

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod vvitty » úte 12 kvě, 2015 8:13 am

Přestříkat červenou, nechat vytvrdnout / zaschnout barvu a pak 1000 smirkem přebrousit. Ty z alpaky budou "bile", resp. stribrne, ty z mosazi zlate.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 12 kvě, 2015 8:43 am

Nebo šetrnější metoda - místo šmirglu použít v ředidle gunze vlhčený molitan a jemně přejíždět po povrchu. Používám na to rub molitanových šmirglů. Horní vrstva se šmirglem je dost pevná aby se ti molitan nepromačkával do prohlubní tabulek.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod vlada » úte 12 kvě, 2015 8:47 am

Diky obema.
Zkousel jsem opacny postup, nastrikat bilou a pak zakapavat hodne naredenou cervenou, ktera by zatekla do prohlubni a popis zustal bily, ale ideal to nebyl.
vlada
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02 dub, 2013 1:24 pm

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod Róbert Šaray » úte 12 kvě, 2015 3:37 pm

Tak to skús nastriekať červenou nanes si na plastovú dosku,alebo niečo rovné nesavé vrstvičku bielej a opatrne to otlač.
Róbert Šaray
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 01 kvě, 2015 1:50 pm

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod Róbert Šaray » úte 12 kvě, 2015 3:41 pm

Pokiaĺ som dobre pochopil a chceš mať biele písmo na červenom podklade a nie alpaku teda kov. :wink:
Róbert Šaray
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 01 kvě, 2015 1:50 pm

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod Vicki » úte 12 kvě, 2015 5:08 pm

Stříkni bílý akryl, nech řádně zaschnout, pak celou tabulku vem červenou syntetikou. Ještě čerstvou barvu setři prstem zlehka namočeným do benzínu ze zapalovače.Krom zapatlaného prstu, je to ta nejlepší metoda, kterou jsem vyzkoušel.
Zůstane vystouplá bílá barva a červená v prohlubni.
Vicki
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 14 říj, 2010 7:19 pm

Re: Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod vlada » stř 13 kvě, 2015 12:01 pm

>Robert: pochopils spravne
>Vicki: zkusim
Diky
vlada
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02 dub, 2013 1:24 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků