Výroba nýtů 1:87

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod RadekH0 » úte 26 črc, 2016 9:37 am

Dobrý den,
již delší dobu si pohrávám s myšlenkou pokusit se onýtovat jeden odlitek parní lokomotivy. Nejsem žádný "počítač nýtů", spíše to beru jako výzvu překonat své modelářské schopnosti.
Po prolistování tohoto ale i sousedních diskuzních fór mi zatím jako nejlepší varianta přišla zakoupení zlatnických kornováků a postupně jednotlivé nýty vytlačovat z plastové cedulky vhodné tloušťky a pak je jednotlivě lepit na model. Taky jsem narazil na tzv. nýtovací kolečka. Ovšem v tomo případě je mi k ničemu, jelikož zde je potřeba ztvárnit nýty s "vypouklou hlavičkou"

Zkoušel tu již někdo takto onýtovat celý model? Existuje ještě nějaká jiná možnost?
Předem všem moc děkuji za jakýkoliv nápad či radu nebo zkušenost.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod JanoH0e » úte 26 črc, 2016 9:43 am

JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod vvitty » úte 26 črc, 2016 9:45 am

Existuji cesty drahe a pohodlne a cesty levne, zato casove narocne...
Tady jeden priklad cesty drahe a pohodlne :
http://www.archertransfers.com/AR88130.html
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod RadekH0 » úte 26 črc, 2016 10:50 am

JanoH0e: To vypadá zajímavě, ovšem nevím jak bych ručně vrtal dírky pro těla nýtů tak, aby byly všechny co nejvíc v rovině. Na to už by asi byl potřeba nějaký stroj. Anebo se pletu a při tak malých velikostech by rozdíly nebyly tak vidět? Další možností by bylo uřezat pouze hlavičky a ty pak zase lepit.

vvitty: Předpokládám, že je to něco na způsob HGW nýtů, které jsou dělané formou obtisků a přenesou se na povrch modelu?

Díky za odkazy.
Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod JanoH0e » úte 26 črc, 2016 11:28 am

Na dierky v línii alebo iný opakujúci sa vzor je najlepšie si vyrobiť šablónu z plechu. Ja na to používam rámčeky z leptov, príklad http://www.trminek.cz/view.php?nazevcla ... 2012100006. Buď si nechať vyleptať alebo doma vyvŕtať sám podľa potreby.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod vvitty » úte 26 črc, 2016 11:54 am

Jsou to resinove detaily nanasene formou "propisot"
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod RadekH0 » úte 26 črc, 2016 12:39 pm

JanoH0e píše:Na dierky v línii alebo iný opakujúci sa vzor je najlepšie si vyrobiť šablónu z plechu. Ja na to používam rámčeky z leptov, príklad http://www.trminek.cz/view.php?nazevcla ... 2012100006. Buď si nechať vyleptať alebo doma vyvŕtať sám podľa potreby.

Dobrý nápad. Díky.
vvitty píše:Jsou to resinove detaily nanasene formou "propisot"

Díky za info.

Co myslíte ty kornováky, bylo by to použitelné? Firma, která je vyrábí sídlí v Praze kousek od každomesíční burzy v Opletalce. Tady jsou jejich stránky s obchodem: http://advantage-fl.cz/eshop/fasovani-a ... er%5D=none
Jeden kus mají za 21Kč. Jsou vyrobeny z nástrojové oceli a na výběr mají průměry od 0,1mm - 1,5mm

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod radeksindy » úte 26 črc, 2016 1:19 pm

Co myslíte ty kornováky, bylo by to použitelné?

Ne, v měřítku 1:87 to nejde, mám vyzkoušeno. Nýty jde udělat mnoha jinými způsoby:

1. vytlačit z druhé strany materiálu
Fungujeto dobře, pokud člověk najde správnou kombinaci vytláčecího nástroje, zpracovávaného materiálu a podložky. Nejčastěji vytlačování používám na leptech, kde potřebuji třetí vrstvu. Na předloze udělám nýt negativně ve spodní vrstvě a pak ho z druhé strany vytlačím.
+ můžete si udělat dle libosti co a do čeho chcete
- pracnost, přesnost, citlivost na použité nástroje
- přímo na olitku nepoužitelné, jedině oblepit novou tenkou vrstvou z plastové destičky

2. leptání, asi bez diskuze
+ přesnost
- jen některé materiály, ale lze si nechat udělat onýtované plochy z tenkého plechu (třeba Ns 0,15 mm) a nalepit

3. Mikronýty různých výrobců- nejen Fohrmann, ale i sposta dalších výrobců nabízí nýty, hlavy šroubů atd. Jsou plastové, mosazné i neusilberové.
+ provední a modelový vzhled
+ výběr nýtů
- přesné navrtání otvorů, obzvláště u řad nýtů bude každá maličkost vidět
- cena (kupuji nýty na zakázku s dalšími modeláři, ale dostat se pod cca 10 centů z kus moc nejde, u Fohrmanna to je cca 20 centů)

4. 3D nýty, ke koupení třeba tady,

http://www.austromodell.at/index.php?si ... tegorie=27

Existuje více výrobců, ale Austromodell jsou železniční modeláři, takže provedením s blíží našim potřebám. Mám už pár měsíců některé sady doma, ale ještě jsem se k tomu nedostal.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod RadekH0 » úte 26 črc, 2016 1:56 pm

radeksindy díky za rady. Ty nýty z kornováků byly nějak poškozené nebo proč nešly použít?

Zatím se přikláním ke způsoubu zde již popisovaném. Použít nýty formou obtisků.
Nevíte o někom, kdo by to prodával v Česku? Jediný co znám jsou od firmy HGW z Liberce. Jenže nejmenší nýtové hlavy co vyrábí jsou průměru 0,6mm. Což je asi ještě moc, nebo ne? Je pravda, že pozdější nástřik více vrstavama by možná to trochu utlumil.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod radeksindy » úte 26 črc, 2016 3:41 pm

Čím menší průměr tím je to horší. Jednak materiál, ze kterého se to vyrábí, musí být slabší a to co z toho vypadává, mnohdy ani nýt nepřipomíná. I kdyby byl jeden jako druhý, tak lepení nýtů je ještě větší problém. Jednak je to v podstatě prach, který se špatně chytá i pinzetou, samotné nanášení lepidla na nýt je nemožné, musí se nejdříve nanést na model a pak dávat nýty. Takže se musí najít lepidlo, které hned nezaschne, zase to v tom musí držet, ale vrstva nesmí být moc tlustá atd. Samé protichůdné požadavky.

Od určité velikosti to touto metodou jde (asi ve velikosti 0 by to šlo), ale v H0 je zbytečně moc práce s nejhorším možným výsledkem ze všech uvedených metod. Kornováky mám ještě doma, experimentátorům rád odprodám :lol:

Nevím jak konkrétně vypadají nýty HGW v současnosti, ale kdysi jsem je už zkoušel. Problém je jednak velikost, 0,6 mm je skutečně hodně pro H0. Nástřík to asi moc neutlumí, protože to je průměr nýtu. Moc barvy by spíše zhoršovalo druhou vlastnost - letecký nýt není vystouplý, je plochý. Proto je v doporučení pro práci napsáno, nejlépe dávat pod barvu a pak se k tomu probrousit. Tím vzniká správná struktura povrchu letadla.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod milan ferdián » stř 27 črc, 2016 6:31 am

Sice se nejedná o nýty na lokomotivě nebo tendru.Zkoušel jsem nýtovat na mostovce.Modelová velikost N/1:160.
Přílohy
038.JPG
043.JPG
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod RadekH0 » stř 27 črc, 2016 4:10 pm

radeksindy píše:... experimentátorům rád odprodám :lol:

Pokud by jste odprodal samotné kornováky potřebného průměru, tak je klidně koupím. Nechce se mi kupovat celá sada, abych nakonec používal dva až tři průměry.
PS: Že já jsem se rovnou nepokusil udělat kastli kovovou. Sice bych měl jednodušší nýtování, ale zase více starostí se samotnou výrobou kastle :lol:

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod RadekH0 » stř 27 črc, 2016 4:15 pm

milan ferdián píše:Sice se nejedná o nýty na lokomotivě nebo tendru.Zkoušel jsem nýtovat na mostovce.Modelová velikost N/1:160.


Na to, že je to Nko, tak se Vám nýty povedly. Jakou metodou jste je dělal?
Jinak taky již delší dobu sleduji Vaše téma se stavbou pivovaru a držím palce.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod Petr_J » stř 27 črc, 2016 4:45 pm

Nýty dělám tak, že si v CADu nakreslím šablonu, kterou následně vytisknu na samolepku. Tu pak nalepím na model a vrtákem 0,3 mm vyvrtám otvory pro budoucí nýty. S vrtáním je potřeba si pohrát, aby nýty byly hezky v lajně, protože cik-cak to nevypadá vůbec hezky. Samotné nýty vyrábím ze štětin malého smetáčku, mají průměr 0,25 mm. Hlavička se vytvoří přiložením štětiny k plameni zapalovače – její velikost závisí na vzdálenosti od plamene a taky jak dlouho nechám plamen působit, chce to trochu natrénovat a začnou se kupit krásné hříbky. Takto připravené nýty prostrčím připravenými otvory a z druhé strany zalepím vteřiňákem. Přečnívající část štětiny zaříznu skalpelem a je hotovo. Naposledy jsem takto dělal střechu na V60:
Přílohy
P1130141.jpg
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: Výroba nýtů 1:87

Příspěvekod milan ferdián » stř 27 črc, 2016 4:50 pm

Ahoj Radku,
tvrdý výkres,důlčík,kladívko,barvení,patinace.U toho barvení jsem měl strach,aby mi nýty nezmizely.Tím,že jsem je kapku naťukal větší,tak pod barvou se jen kapku zmenšily.
Držím ti palce.Určitě najdeš pro sebe vhodné řešení.Je třeba neustále zkoušet.
Pivovar se nám kapku zadrhl :mrgreen: .To jsou ty horka :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků