zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: zase patina

Příspěvekod Fox » stř 23 lis, 2022 11:44 am

...si z nás děláš srandu? Jestli tohle je to "vzetí hákem", já jdu a svoje pokusy rozšlapu na kousky.
Ne, vážně, než jsem zvětšil fotky, myslel jsem, že prezentuješ nafocené vzory, podle kterých to budeš dělat. Ach jo, teď ještě vědět, jakým postupem jsi to dělal... :idea: Právě včera jsem si říkal, že tuto zimu se zase musím vrátit k vozovému parku a - jak manželka říká - zničit hezká nová vozidla.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: zase patina

Příspěvekod Kavka_ » stř 23 lis, 2022 2:29 pm

Fox píše:...než jsem zvětšil fotky, myslel jsem, že prezentuješ nafocené vzory...


Tak jinak - dokud jsem si na Foxův popud nezvětšil fotky, bylo mi dobře. Tohle vlákno vzdávám, sem snad raději chodit nebudu :D
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: zase patina

Příspěvekod Zlámalík » stř 23 lis, 2022 2:44 pm

Je to hákem, nemám trpělivost to dělat tak, aby nevznikaly chyby (teda mám, ale mohl bych se na to vy...) :lol:
Technika je strašně snadná a zvládne to každý. Má to krásně popsané kolega Mnitka na svém webu v sekci techniky, on je větší puntičkář a detailista! Používám akrylové barvy LifeColor od začátku, osvědčily se mi. Vše je vodouředitelné, nic nesmrdí, dobře se čistí. Drobná nevýhoda je horší přilnavost na lesklé povrchy, ale to se dá obejít.
Používám sadu barev CS21 RAIL WEATHERING, washe TSC02 TENSOCROM ACTIVE SURFACE AGENTS SET2 a pigmenty ze sady LIQUID LIGMENTS LP05 TRAINS & TRACKS plus dále popsané čiré laky.

1) Napřed rozebraný vůz (lakoval jsem to s nasazenými podvozky a jen si překryl maskou z papíru kinematiku) nalakuju čirým lakem (LC77 satin matt clear nebo LC 17 matt clear). Lak celkem lepí a lepí se i na plast. Pozor, nesmí to být při stříkání souvisle mokré, jakmile se na plastu udělají kapky, jde to do... Je potřeba barvu jen lehce prášit, aby se jednotlivé kapičky stihly přilepit na povrch. Ředím asi 1/3 laku, 2/3 ředidla. Tím to vezmu 2x (po částečném zaschnutí) po sobě, abych udělal souvislou vrstvu laku (ona bude tím prášením trochu mikroskopicky hrbatá, to potřebujeme). To samé na dvojkolí - mám na ně kus kartonu s dírkou, zezadu prostrčím kolo, nastříkám z čela, otočím... Nezapatlají se mi tak jízdní plochy (tedy ne moc). Nechám jeden den zaschnout a vytvrdit!

2) Podle potřeby a uvážení celý vůz zesvětlím (vyšisuju) washem TSC212 White Oxide, aby barva nebyla tak sytá. Wash naředím a stříkám. Stejně jsem dělal i svoji 742.701, viz https://tt120.zlamal.cz/lokomotiva-742- ... ptu-kuber/, porovnej fotky skoro na konci článku.

3) Pak barvou UA722 Roof Dirt (střešní špína) vezmu zase prášením celý vůz, opatrně! Následně dělám pistolí pruhy napříč v místě prověšených plachet, napřed nahoře, pak na boku a jemně dostříknu prohlubně, kde má plachta záhyby. Opravdové vozy mají o hodně víc zašpiněné krajové segmenty, které se neshrnují. Tou samou barvou vezmu čela, ale spíše jen vrchy s přechodem do vytracena. Cedule s označením překryju maskovací páskou a pak v průběhu lakování odkryju, abych znázornil, že jsou špinavé jen trochu. Některé vozy mají staré cedule a novou plachtu, takže vyšisovat ceduli a trochu víc ji přišpinit, pak až dělat zbytek.

4) Rám a podvozky stříknu barvou UA719 Frame Dirt (rámová špína), opět podle fotek. Tou samou barvou udělám spodní části čel vozů, spodek bočnic a víc toho vytáhnu na bočnicích okolo konců vozů, kde kolejová špína víří. Vezmu i dvojkolí, případně o něco tmavějším odstínem. Nechám zaschnout.

5) Pomocí odstraňovače smáznu špičatým uchošťourem barvu z míst, která mají být čistá, resp. otřená - kotvičky, některé popisy co někdo otřel hadrou, osahaná madla atd. Naopak dotřu barvu, kde potřebuju (ložisková víka, madla).

5) Celý vůz přelakuju matným lakem, abych si dalším postupem nerozdrbal to, co jsem vytvořil. Mnitka doporučuje polyuretanový lak Vallejo Matt Varnish, zkusil jsem jej, ale ještě zkusím Ultra Matt, furt se mi zdá, že se to pod světlem moc leskne. Lak je taky na vodní bázi a dá se ředit i vodou nebo lépe originálním ředidlem. Nechám zase den vytvrdit.

6) Graffiti vzniklo pomocí toho, co bylo doma. Lakové fixy edding, fixy na keramiku, černé lihovky... A inspirace z fotek vozů.

7) Teď je čas na špinění:
- washem TSC212 Burnt Brown a nechám nasáknout kouty v rámu, mezi profily čel apod. - ono to krásně vyvzlíná.
- washem TSC208 Smoke opětovně začerním části na podvozku, černá zvýrazní tvary pružin a ložisek. Tyto vozy nejezdí mastné, takže jen tak pro plasticitu. Dtto nárazníky, na ně pak šedočernou barvou UA723 naplácám imitaci maziva.
- pomocí tekutých pigmentů (barvy zasr... hnědé apod.) - dobře protřepat, fakt je to "prášek v nálevu" !!! - a tenkého štětce napustím místa se záhyby okolo zamykacích háků, místa na rámu atd. Nechám trochu přischnout a odstraňovačem smáznu, co přeteklo. Pozor! Nervu na to, mám na voze sice ten PU lak, ale spíš lehce nanesu aby pigment změknul a pak jej setřu. Když moc tlačím, utrhnu barvu i z podkladu. Proto je dobře PU lak nechat vytvrdit.

8) A je hotovo. Většinou není potřeba znova lakovat, ale dalo by se, kde by hrozilo opotřebení, to přejet tím Ultra Matem od Vallejo.

Pěkná prácička na pár večerů, stejně je už o půl páté tma :)

Graffiti je současně takovým poděkováním autorům fotek předloh, ze kterých jsem vycházel - Andy Juppe (https://gingespotting.smugmug.com/), Anton Kendall (https://www.tosh-railways.com/) a webu Dybas (https://dybas.de/).

Dílna.jpg

Graffiti.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zase patina

Příspěvekod Jirkátor » stř 23 lis, 2022 6:40 pm

Díky za podrobný popis s konkrétními radami na to, co budu potřebovat.
Takhle to vypadá tak jednoduše, že asi opráším stříkací pistoli a objednám barvy. :lol:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: zase patina

Příspěvekod hummus » stř 23 lis, 2022 7:47 pm

cipisekmp píše:Nazdar "Prazaku". Myslim, ze by to nekdy chtelo nejakou ukazku "jak na to" trebas v Uh. nebo na jinem vhodnem miste :). Cipisekmp.

Určitě pokecáme a probereme. Ale jak piše Zlámalík, není to opravdu tak složité.

jafobe píše:Byť jsem se osobně na takové hraní si zatím nezmohl, líbí se mi to barevně a jeví se to docela přirozeně. :wink:
Jen bych si dával víc pozor na prašnost prostředí i pomůcek, prach tu práci dokáže docela znehodnotit, zvláště pokud se náchytá do barvy (patiny) nebo laku. :( Na Zce a Vtčku to je na fokách docela vidět (bez brejlí bych si toho na modelu asi ani na H0 nevšiml pokud by to nehodilo odraz ve světle), a pokud to není prach jen navrchu co se dá ofouknout je to docela škoda, protože snaha to odstraněnit může zase barvu či patinu poškodit.

Jaromír

Je to pravda, když se fotky hodně přiblíží, je to vidět. Díky za postřeh.
Ve skutečnosti je to nepostřehnutelné a něco odstranit půjde. Příště bude nutná kontrola pod lupou :D
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: zase patina

Příspěvekod hummus » stř 23 lis, 2022 7:48 pm

Fox píše:...si z nás děláš srandu? Jestli tohle je to "vzetí hákem", já jdu a svoje pokusy rozšlapu na kousky.
Ne, vážně, než jsem zvětšil fotky, myslel jsem, že prezentuješ nafocené vzory, podle kterých to budeš dělat. Ach jo, teď ještě vědět, jakým postupem jsi to dělal... :idea: Právě včera jsem si říkal, že tuto zimu se zase musím vrátit k vozovému parku a - jak manželka říká - zničit hezká nová vozidla.

Musím souhlasit. Patina je fakt povedená.
Někdy je výsledek lepší, když to vezmeš hákem, než když se s tím pipláš :D
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: zase patina

Příspěvekod Dusan » stř 23 lis, 2022 8:02 pm

"Smíchovský pivovar" se mi líbí nejvice, vypadá uvěřitelně 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Zlámalík » stř 23 lis, 2022 9:57 pm

Hummus: díky, nápodobně. Pořád se mám co učit.

Jirkátor: no vždyť říkám. Důležité je to dělat jemně, fakt hodně ředit (1 díl barvy klidně na 5 dílů ředidla). Radši povrch postupně několikrát přejet "špinavou vodou" než jednou hustší barvou. Akryl ti uschne hned, jen co ho přefoukneš pistolí bez puštěné barvy a hned vidíš co jsi provedl. Dřív jsem neměl ty "špinavé" barvy a míchal jsem si to z hnědé, černé, okrové, bílé. Někdy jsem přímo ten kalíšek s ředidlem, kde jsem pral štětce, použil jako barvu do pistole. Nebát se a zkoušet. To půjde, neboj.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zase patina

Příspěvekod Fox » čtv 24 lis, 2022 7:32 am

Díky za popis technik. Nejdůležitější jsou ale autorovy oči a ruce. Skláním se v úctě!
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: zase patina

Příspěvekod Zlámalík » čtv 24 lis, 2022 9:46 am

Netřeba, děkuji. Já myslím, že jde hlavně o to, navodit správný "umělecký dojem" :)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zase patina

Příspěvekod Zlámalík » stř 30 lis, 2022 10:11 pm

Tak ještě dávka "němčourů" a už dám zas na chvíli pokoj.
¨
2022-11-30 22.17.46m.jpg

2022-11-30 22.20.51m.jpg

2022-11-30 22.54.15m.jpg

Vrchní lak je tentokrát Vallejo Ultra Matt PU Varnish a je fakt DOST DOBŘE matný!
Chybí jen dobarvit proužky na ložiskové domky, příslušná bílá fixka 0,3 mm je už na cestě.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zase patina

Příspěvekod Kavka_ » čtv 01 pro, 2022 9:00 am

Zlámalík píše:Tak ještě dávka "němčourů" a už dám zas na chvíli pokoj.

Jo, tohle je parádní - mám tyto vozy moc rád (už jen proto, že to je dospělý současný vůz, ale přitom jen 10 cm dlouhý), ale bez patiny vypadají umělohmotně.... Budu je muset uprasit také.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: zase patina

Příspěvekod Vik » stř 14 pro, 2022 5:24 pm

Dovolím se podělit o mé ¨zaprasení¨ Eas vozů
V porovnání je vidět ještě jeden ve stavu po vybalení.
Snažil jsem se u podvozků být hodně konzervativní.
Přílohy
IMG_7763.JPG
IMG_7764.JPG
IMG_7762.JPG
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Zlámalík » stř 14 pro, 2022 6:41 pm

To je pěkný, vypadá to dost reálně. Má to šmrnc a o to jde.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: zase patina

Příspěvekod Dusan » stř 14 pro, 2022 6:48 pm

Proč jsou ty kola uděláno jako "oleštěná" ocel ? podvozky by stačilo poprášit pistlí nějakou špínou, třeba černou s hnědou.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků