Finální povrch po patinaci - varnish?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Ruda72 » pon 06 pro, 2021 12:49 pm

Ahoj, již několik let používám akrylové barvy Vallejo, akrylový lak a další chemii od stejné firmy a nikdy jsem uvedené problémy neměl. Obtisky jsem používal od několika tuzemských firem a taky bez problémů. S ostatním zkušenosti nemám.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » pon 06 pro, 2021 2:03 pm

No asi to bude jako obvykle. Problém mezi židlí a stolem :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 07 pro, 2021 3:30 pm

stříkám tak ze vzdálenosti 5-10cm, podle toho jak moc mám naředěný lak a jak rychle mi to na povrchu zasychá. Povrch nezaplavuju, ale stříkám vrstvu po vrstvě. Když totiž dekál zaplavíš, máš velký riziko narušení jeho povrchu...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Fox » čtv 09 pro, 2021 6:46 am

Dneska mi dorazil lak Gunze, tak se pustím do pokusů.
Včera večer mi to nedalo a vrátil jsem se k akrylovému laku, konkrétně A-MIG Lucky Varnish (Matt) a kousku leskle nalakované plastikové destičky. Lesklý povrch je hodně nesmáčivý a vodní emulze akrylových laků mi dělala na povrchu kapky.
Vtip je v tom, že se musí povrch nejprve jen lehce jakoby poprášit nepatrným množstvím laku. Povrch jen zmatní, nesmí být mokrý. Pak se to nechá pár minut zavadnout a opakuje se ještě 1 - 2 krát. Tím se vytvoří základ, do kterého již lze stříkat tenkou vrstvu laku tak, jak je vidět na videu třeba tady: https://www.vms-supplies.com/vms-varnish-hd.
(Možná objevuji Ameriku, expertům se omlouvám, ale třeba to někomu pomůže)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Dusan » pát 10 pro, 2021 7:25 pm

Ahoj Foxi, je vidět, že jsi už za pokusy "utratil" dost :-) Tak kdyby jsi ještě chtěl experimentovat, tak zkus Future na podlahy, dej do googlu "future floor polish" a vysype se na tebe plná stránka odkazů s postupy. Já mám to Pflegde. Je to ochraný lak na podlahy, takže tvrdost je tam zajištěna. Blbě se shání, kdybys nebyl z Prahy, řeknu stav se pro kousek.
Používám to pod oleje pak na ně jako fix, pod dekály, na oddělení vrstev(olej/akryl) při patině, co je třeba. Dá se stříkat jak v tenkých vrstvách, tak i zalévat, krásně to seschne. Ředím destilkou, vymývám lihem. Mám trvale v bralence naředěno 1:1 a i během stříkání si přelakovávám kvůli otěru. Je to hned suché.
Tenčí vrstvy jsou tak polomat, pokud vyloženě lesk, tak více vrstev. A pěkně to voní :-)
Jo a pigmenty nefixuji vůbec, třeba za výfuky u letadel je stříkám smíchané s lihem normálně Iwatou 0,2, zůstane u nich jejich krásný mat, který fixací jde do kytek. A když už je třeba zafixovat tak lihovým ředidlem přefouknu. Nikdy nepřelakovávám.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Ivan » pát 10 pro, 2021 9:31 pm

Dušanem, to zní jako alternativa za sidolux. Ten jsi zkoušel? Prý ten co se prodává teď (já ho zkoušel) není už co býval. Modely v laku mám jen 3, ale přišlo mi, že to dělalo co má.

Na fixaci pigmentu jsem dle rad zde koupil pigment fixer od Miga, ale ještě jsem neměl na čem to otestovat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Dusan » pát 10 pro, 2021 9:49 pm

Ivane, Sidolux má podobne vlastnosti, ale s Future se mi dela lépe. Nejlepší ze Sidoluxu byl ten s mramorovou podlahou na etiketě. Ještě ho někde mám, nove neznám.Ke zmatení jsem dával kapku matne baze od Tamiye
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Ivan » pát 10 pro, 2021 10:10 pm

Dusan píše:Ivane, Sidolux má podobne vlastnosti, ale s Future se mi dela lépe. Nejlepší ze Sidoluxu byl ten s mramorovou podlahou na etiketě. Ještě ho někde mám, nove neznám.Ke zmatení jsem dával kapku matne baze od Tamiye


Děkuji, mne právě zajímalo porovnání. Znamená si a časem třeba vyzkousim.
Je to toto, že?
https://www.pledge.com/en-us/products/p ... loor-gloss
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod milanbobo » ned 13 úno, 2022 3:51 am

Zdravím vás. Podlouhem čase co mi leží rozdělené první stavebnice nastříkané Agamou se chci pustit do lakování před obtisky. Známí co stříkal také Agamou používal syntetický lak svelmi jemnými nanášením aby povrch nezbělal a dosahoval hodně dobré výsledky . Toho se bojím a nechci nic pokazit proto bych asi použil lak Gunze, ale nevím jestli ano čím a jak začít . Děkuji za radu.
milanbobo
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát 11 lis, 2011 6:46 pm

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Dusan » ned 13 úno, 2022 10:30 am

Jakou Agamou, lihovou, syntetickou? Lesklý lak nebĕlá,to dělá matný. Takže klidně použij lesk co máš. Na syntetickou můžeš dát oboje i akryl.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod milanbobo » ned 13 úno, 2022 2:18 pm

Dík za rychlou reakci. Jej, opoměl jsem Agamu "syntetiku" a ředidlo C 6006 jsem doposud používal. A bude akryl následně vůbec lepší, myslím pohledově i co by nanášení?
milanbobo
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát 11 lis, 2011 6:46 pm

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Dusan » ned 13 úno, 2022 3:39 pm

Hele, ono to vyjde na stejno, nehledej v tom zásadní rozdíl. Akryl bude "tvrdší" povrch a o chlup lepší. Ty potřebuješ docílit spíše hladkého povrchu kvůli obtiskům, nepůjde ti o míru lesku. Takže s tím se ti lépe dělá a máš k dispozici to klidně použij. Hlavně nechat obtisky opravdu pořádně vyschnout min. den, raději více, než je zase zalakuješ.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Finální povrch po patinaci - varnish?

Příspěvekod Sandy » ned 13 bře, 2022 12:09 pm

milanbobo píše:Dík za rychlou reakci. Jej, opoměl jsem Agamu "syntetiku" a ředidlo C 6006 jsem doposud používal. A bude akryl následně vůbec lepší, myslím pohledově i co by nanášení?


Vyzkoušej si to. Kup si obyčejné plastové lžičky, Nastříkej je, nanes nějaký zbytek obtisku a přestříkni vrchním lakem a hned budeš chytřejší.
Já změnil značku vrchního laku, nevyzkoušel jsem to a je to katastrofa... :x
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Předchozí

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků