Patinování vs.obtisky

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Patinování vs.obtisky

Příspěvekod novas32 » čtv 24 zář, 2020 1:55 pm

Dobrý den, ahoj;
jsem tady na fóru nový, dlouho jsem procházel různá témata a vstřebával první informace.
Přemýšlím o stavbě kolejiště, dříve to nebylo možné (jako kluk jsem tedy měl malý TT okruh na panelu pod postelí) z prostorových důvodů, nyní, po přestěhování se, mám k dispozici relativně velkorysý prostor na půdě.
Mám nějakou základní myšlenku či námět, někde jsem našel trať Malá Morávka - Světlá hora. Toto téma se mi líbí i z důvodu, že mám představu o jednokolejné trati s motorovou soupravou M152 a chtěl bych se věnovat především modelování krajiny. Tím samozřejmě nechci upozadit železniční trať, naopak. Nicméně, doba hodně pokročila a při dnešních možnostech mi z toho jde hlava kolem. Dělení a řízení kolejiště atd., z toho mám docela hrůzu :D
Jelikož jsem si prošel i obdobím plasikového modelářství, pro začátek bych si rád postavil několik vozů ČSD Rybák, pořídil jsem stavebnice od fy.SDV model. Načetl jsem Houmerovy stránky o patinování, ale:
Nikde jsem nenašel jak postupovat s obtisky. Jaký je postup u stavebnice z probarveného plastu? Předpokládám, že pokud model polepím a pak budu dělat patinu, obtisky zničím. Lepit je až na závěr? Jak je eventuálně ošetřit?
A dál bych se rád zeptal na osvědčené lepidlo a tmel. Na letadla jsem leptal čiré odřezky výlisků chloroformem a tmelil tmelem Tamiya. Je to ale už pár let zpátky, předpokládám, že dnes bude na trhu určitě něco nového.
Obecně bych se chtěl zeptat, jestli tu není někdo z Prahy, Prahy západ, s kým bych mohl eventuálně problematiku, především stavby kolejiště, řešit i osobně. Hlavně s elektronikou, kterou, ať čtu jak čtu, nějak nemužu pochopit :(
Děkuju předem za každou radu a námět.
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod mnitka » čtv 24 zář, 2020 2:14 pm

Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod novas32 » čtv 24 zář, 2020 2:29 pm

Moc pěkné, díky. Koukám že po nanesení obtisků model přelakujete pistolí. Jde to nějak obejít? (začínám a stříkací pistoli nemám). Na Houmerových stránkách se model prakticky přebarví a vytře hadříkem, čímž zůstane barva dfcto jen ve sparách nýtech atd. Nebo - je možné lak nanést štětcem? Obávám se, že to asi nebude úplně ono...
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod mnitka » čtv 24 zář, 2020 2:34 pm

novas32 :arrow:
Ano, laky se dají koupit ve spreji.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod novas32 » čtv 24 zář, 2020 2:37 pm

Děkuju :)
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Ruda72 » čtv 24 zář, 2020 4:36 pm

Vím, že když začínáte, tak to asi nebudete řešit. Ale věřte, že není nic hnusnějšího než probarvený plast. Obzvlášť, pokud chcete patinovat. Obecný postup je tento (po vrstvách): základní barva, finální barva, lesklý lak, obtisky, lak, patiance, finální lak. Air-brush pistole je skoro nutnost, pokud se tím chcete zabývat alespoň trochu seriózně. Z Prahy, resp. Prahy západ (např. Kladno) je spousta lidí. Občas, tak jednou za 2 měsíce se scházíme v Kladně. Stačí sledovat zdejší téma Kladno, Slaný a okolí. Vítán je každý. Mnitkovi stránky jsou perfektní, také jsem s jeho návody cca před 3 lety začínal. Patinace upatláním vagonu na Houmrových stránkách olejovou barvou a následným stíráním je sice pro začátečníka velmi jednoduchá, ale dle mého názoru poměrně nevěrohodná.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod novas32 » čtv 24 zář, 2020 5:52 pm

Dobry vecer,
urcite si necham poradit. I vzhledem k cene stavebnic nechci uplne experimentovat.
Jelikoz nemam s barvenim strikanim zadne zkusenosti, da se nejaka sestava vhodna pro zacatecnika doporucit?
Je mozne treba na uvedenych srazech techniku strikani videt nazivo?
Dekuji.
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Střelec » čtv 24 zář, 2020 6:05 pm

Obtisky je třeba po nanesení a důkladném přischnutí nejprve přelakovat a pak teprv patinovat, protože jinak by mohly zareagovat s patinovacími přípravky. Co se týká stříkání, jde to i bez něj, i když současné barvy nemusí vždy štětcování snášet. Stříkání je něco, co si nemohu dovolit ani z technických, ani z prostorových důvodů - přeplněná, mizerně větratelná garzonka s ještěrem citlivým na chemii to prostě neumožňuje.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Ruda72 » pát 25 zář, 2020 8:16 am

novas32 píše:Dobry vecer,
urcite si necham poradit. I vzhledem k cene stavebnic nechci uplne experimentovat.
Jelikoz nemam s barvenim strikanim zadne zkusenosti, da se nejaka sestava vhodna pro zacatecnika doporucit?
Je mozne treba na uvedenych srazech techniku strikani videt nazivo?
Dekuji.


na youtube jsou desítky videí s praktickým návodem a to i v češtině
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Ivan » pát 25 zář, 2020 4:41 pm

Podle mne slušný výsledek bez stříkání moc nejde... Ale jdou s úspěchem použít spreje, viděl jsem na netu spoustu hezkých modelu strikanych spreji. Výhoda je, že se nemusí vybalovat pistole, čistit, uklízet... Já používám ve spreji jen základovku, pak stříkám pistoli. Bohužel čas na stříkání moc aktuálně nemám, tak se mi hromadí sestavené modely čekající na lakovnu.

Doporučuji http://modelplac.cz/, je to spíše pro plastikové modeláře, ale spousta zajímavého i pro nás.
Pěkné postupy jsou také na mojett.cz, co vím tak i VoVo pouziva hodně přímo spreje.

Obecný postup popsal Ruda. Já jen doplním, že na testy jsem si koupil za pár korun na burze či aukru pár starých vagónů.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Ronoath » sob 26 zář, 2020 10:12 am

Já jsem líný, tak základní nátěr dělám sprejem, obtisknu, přelakuji a patinu dělám airbrushem. Dá se koupil i levný Mini Airbrush kit, který mi zatím úplně stačí.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Davca » sob 26 zář, 2020 11:07 am

Zdravím,
na patinu jsem si zatím ještě netroufl, ale co se týče mých vozů ze stavebnic SDV model, tak je už nějaký ten rok praktikováno ...
sestavit - je-li třeba přetmelit, tak tmelem Mr. Hobby Surfacer 500 nebo 1200 - nastříkat barvami Revell - jde-li o matné či polomatné odstíny, tak přestříknout lesklým lakem Primacolor ve spreji - nanést obtisky - přestříknout lesklým lakem Primacolor ve spreji - finálně přestříknout matným lakem Primacolor ve spreji. Nevím, možná se to někomu líbit nebude, ale mi to ke spokojenosti postačí ...

https://davcca.rajce.idnes.cz/CSD_Wap/

https://davcca.rajce.idnes.cz/Modely_vo ... _verze_1./

https://davcca.rajce.idnes.cz/Vuz_Scmms/

David
Davca
 
Příspěvky: 269
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod novas32 » pon 05 říj, 2020 10:44 am

Diky vsem za rady, doporuceni a inspiraci.
Po zvazeni zde uvedeneho pujdu cestou strikaci pistole, ted uz jen politicky doma vysvetlit, ze se nase domacnost neobejde bez komresoru :)
Pokusim se ted jeste pred prechodem do praxe trochu teoreticky zorientovat v barvach.
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Fox » úte 20 říj, 2020 12:30 pm

doporučuji si na pokusy sehnat nějaké staré vozy, nebo stačí i skříně, poškozené apod. Dá se to sehnat na bazarech, nebo i po známých. Nezačínat zvukovou mašinkou za 10.000 Kč :lol:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Patinování vs.obtisky

Příspěvekod Ruda72 » úte 20 říj, 2020 3:30 pm

Jasně. Prvních několik patinovaných vagonů letělo do popelnice :-)
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků