Drobné opravy a úpravy T444 od MTH

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Drobné opravy a úpravy T444 od MTH

Příspěvekod jafobe » čtv 26 črc, 2018 4:29 pm

Nejspíš to bude patřit do této sekce, ale pokud někdo z adminů usoudí že by to bylo lepší jinde není problém to přesunout. :-)
Dostali se mi pod ruce nějaké modely na drobnější opravy. Možná to někoho dalšího může inspirovat nebo mu posloužit jako návod pokud by se setkal s podobným problémem.
U modelu Karkulky T444 ve velikosti TT, bylo asi po pádu uloomeno pár drobností, funkčně dost problematičtější asi část masky podvozku v níž je uložená krajní náprava, další spíž už optická vada, ulomený kus pluhu se stupačkou. S ohledem na to že se bude model nejspíše muset rozdělat se už počítalo i s možnou úpravou pro zlepšení jízdních vlastností, tudíž se zběrem proudu, pokud to bude konstrukčně možné a nebude se muset předělávat vše. Jako první byla na řadě oprava ulonemých částí, z nich část masky podvozku se zachovala, takže vyřešit jak ji přidělat, aby mechanicky vydržela a neulomila se při první možné příležitosti znovu, i když není přímo moc namáhaná ale i tak nějakaké síly tam při průjezdech oblouky budou. A u pluhu se stupačkou se muselo kus vytvořit znovu, protože ulomená část už nebyla k dispozici.
Obrázek
víc fotek s detailnějším popisem zde, a postupně bude přibývat jak se věci posunou ...
https://jafobe.rajce.idnes.cz/Rekonstrukce_T444
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Drobné opravy a úpravy T444 od MTH

Příspěvekod jafobe » čtv 16 srp, 2018 8:51 pm

Tak jsem pokročil zase o kousek dál,ulomenů kus pluhu a stupařka jsou dodělaný a nabarvený.
Obrázek
Došlo na část elektrickou, přesněji na sběr proudu, který se mi nezdál moc spolehlivý, po vyčištění a seřízení to bylo lepší, ale i tak mi přišlo že se původné měděný drát přitlačovaný ke kolům občas trochu zasekával v prostoru pro něj určeném, takže by to mohlo kvůli tomu zůstat i na plastové srdcovce. udělal jsem tady sběrač proudu z bronzové struny, je pružnější a méně vytváží zoxidovanou vrstvičku na povrchu která může dost zhoršit kontakt. Celá změna je bez zásahu do odlitku podvozku, tudíž vratná.
Obrázek
Trochu se mi ještě nelíbí převody, které nejdou hladce, mají docela vůle tam kde by moc mít neměli, ale asi nebude moc možností ke štylování, Navíc pořádně nevím co je kde přilepené, abych případnou demontáží víc nezničil ... Ale i tak to jede i pomalu pres překážky na koleji kde to předtím občas mělo trochu problém.
Časem přihodím i video.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Drobné opravy a úpravy T444 od MTH

Příspěvekod jafobe » čtv 23 srp, 2018 5:30 pm

Tak přidáno i jedno video ze zkoušení co nové sběrače proudu "zkousnou" jestli nezklamou když bude jedna z náprav bez proudu, nebo dojde na nějaké nerovnosti ... zatím testováno bez kastle jen se závažím co je zalité v odlitku podvozku v místě nádrže ...
https://jafobe.rajce.idnes.cz/Rekonstrukce_T444#P1020832.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Drobné opravy a úpravy T444 od MTH

Příspěvekod jafobe » stř 29 srp, 2018 7:40 pm

Nakonec došlo i k částečnému zbroušení krytů pod hnanýmu dvojkolími, který mi přišel že je poměrně nízko nad kolejnicí, a občas skoro zadrhával na tiligácký EV2 o plastovou přídržnici (která je o kousek vyšší než hlava kolejnic, a na jedny byl i drobný přelisek), takže mi párkrát při pomalejší jízdě lokomotivu zastavil.
Obrázek

Přidáno ještě video ze zkoušení s nacvaknutou kastlí. https://jafobe.rajce.idnes.cz/Rekonstrukce_T444/#P1020879.jpg Zde mi trochu přijde že je lokomotiva hlučnějí a ne tak "živá" jako bez kastle, což může být závažím které je zalité v kastli lokomotivy, a skoro dvakrát těžší než to co je v podvozku.

Dál asi bude potřeba trochu posunout spřáhla výš, aby se spolehlivěji spojovala, ono i půl milimetr je docela znát ... a možná je vyměnit za originální očkové bttb spřáhla, místo těch plastových co vypadají jako od LPH stavebnic.

Pak může putovat Karkulka zpět k majiteli. :) A pak se snad konečně dostane chvíle i na další stroj v pořadí ...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Drobné opravy a úpravy T444 od MTH

Příspěvekod jafobe » čtv 30 srp, 2018 10:38 pm

Takže došlo na výměnu a seřízení spřáhel. trochu se tím přidělalo zase další práce, protože ne vše šlo lehce, hlavně dostat osičku, či spíše měděný drátek na kterém drží spřáhlo a který je zalitý barvou, u prvního to bylo jednodušší a nutné kvůli poškozenému pluhu.
Obrázek
Více v albu na rajčeti.
https://jafobe.rajce.idnes.cz/Rekonstrukce_T444/
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Drobné opravy a úpravy T444 od MTH

Příspěvekod jafobe » stř 05 zář, 2018 8:55 pm

A co bude dál ... dva motorové vozy.
M 282
Obrázek
Model z odlitku na podvozku slátaném z různých věcí od BTTB ... u něj dojde asi na celkovější rekonstrukci pojezdu (zatím je spíš skoro div že to jezdí) sice se zachováním části toho původního. hlavně zlepšení sběru proudu, převodů, předělání výškově upraveného motorku který byl po odříznutí spíše víc slepený vteřiňákem ... a možná dojde i na kastli a její alespoň částečné přebarvení ...

M133
Obrázek
Model z leptu od Kubera na podvozku z leptu pro m 131, s tím si někdy časem pohraju asi i trochu víc. Na pojezdu bude potřeba minimálně dát nové osy pro ozubená kola, ale spíš se celkově opraví s tím že se dá motorek níž aby nezasahoval do interiéru, nejspíš by to mělo jít i s tím co tam je jan trochu přeskládáním jinak ... a pak asi pohrání si s karoserií aby to vypadalo líp, ale to budu muset ještě zvážit jak dalece se do toho pystím ..
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků