Přestavba hračkového kolejiště TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » stř 20 led, 2016 7:29 pm

Zdravím všechny kolegy co mají chuť navrhovat nebo připomínkovat návrh.
Mám jedno nesčetněkrát přestavované kolejiště na mizerném a těžkém rámu. Visí nevyužité u stropu a rád bych ho dal dohromady.
Velikost TT , kolejivo modelové Tillig , rozměr rámu 255 cm x 95 cm.
Představa jedno větší nádraží , jedno menší nádraží ( může být i koncové ) , minimálně jeden okruh na kroužení , maximum viditelné tratě , SN stačí 2 až 3 koleje ( nemusí být vůbec ) přednostně přístupné zvrchu. V podstatě takové prodloužené "Sluníčko".
Epocha nerozhoduje - tzv.nultá , stavby jsou Auhagen.
Vozový park je směs... Maximum tři ypsilony s brejlovcem ( není podmínkou )
Kolejivo bude použito stávající - EW1 , IBW a flexi. Rám bude nový z překližky - šířka 95 cm je pevná , délka může být kratší ( max. 255 cm ). Přístup je ze spodu obrázku a zleva. Vrch a pravá strana je u zdi.
Na návrhy je času dostatek , nejbližší termín realizace je příští zima.

První obrázek co přikládám je přibližný momentální stav kolejiště... :oops:
Přestavba.tra.jpg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod Rocky_MK » stř 20 led, 2016 10:27 pm

Kolik těch kolejišť máš ?! : D
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 21 led, 2016 1:16 pm

Ahoj na jednu stranu píšeš, že bys dal rád dohromady kolejiště, ale přitom se zmiňuješ o novém rámu. Tak co bys raději ? Lépe kosmeticé úpravy (uspořádání zhlaví apod,) nebo z gruntu stavět nové kolejiště?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » čtv 21 led, 2016 5:06 pm

Kolejiště mám tři. Malé DCC v podstatě hotové , koncové se smyčkou v době dřevěné a hračkové, které plánuju zrenovovat ( vlastně lépe řečeno přestavět ).

Přestavba: Nejhůře je na tom rám , kolejiště bylo za asistence dětí několikrát přistavováno. Krajina je hotová , koleje pojízdné , výhybky funkční. Děti odrostly a ztratily zájem... Na pevné umístění není prostor a rám je těžký a přitom málo tuhý na manipulaci. Jsem smířený s tím ,že dojde na bourání a stavbu od začátku.
Několik hezkých částí krajiny určitě použiju na novém rámu. Kolejivo a stavby taky použiju.
Když už jsem se pro toto rozhodl chtěl bych i lépe uspořádat kolejivo. Stále to bude hračkové kolejiště ale přece jen bych se rád víc přiblížil k realitě.
Uvítám každý návrh nebo odkaz na kolejiště tohoto typu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hank61 » čtv 21 led, 2016 5:47 pm

Preji ti, abys při demontáži především výhybek byl úspěšnější nezli já. Skóre raději ani prezntovat nebudu :-) :-) a demontáž koleji pro další použití jsem vzdal. Ještě, že šlo jen o původní stanici a ne celé kolejiště.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » čtv 21 led, 2016 6:45 pm

Na vojně nám říkali "Ztráty jsou povoleny..." :)
Zatím je to jen plán. Bohužel jsou jen dvě možnosti - první zůstane nevyužito u stropu a druhá zkusit to zužitkovat.
rám.jpg

Každý pokus nějak vylepšit tento hrůzný rám by bylo mrhání časem... i když je to třetí možnost ne zcela nereálná... :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » úte 30 říj, 2018 6:02 pm

Tak mě zase popadla chuť s tím něco udělat aby to bylo k užitku...
Zatím nástřel prodlouženého Sluníčka. Ještě mám možnost prodloužit až na 2 m ale váhám mezi velikostí a snadnou manipulací.

sluníčko_long.jpg
sluníčko_long.jpg (51.39 KiB) Zobrazeno 6306 krát
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod nynuna » úte 30 říj, 2018 7:41 pm

Honzo, obdivuju tvůj neutuchající elán... Jak to dokážeš všecko stíhat??? Venku betonovat mosty, pak běžet přilepit kus foliáže na nudli a teď mezi tím ještě uříznout kus rámu a utrhnout vyhybku... to je mazec :lol:
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » úte 30 říj, 2018 7:52 pm

Tahle rekonstrukce probíhá zatím jen v kebuli a v PC. Venku už je taky klid. No a kousky fóliáže musí chvíli schnout... :)
Večery jsou už dlouhé a v televizi jen samé 3,14čoviny. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod Rocky_MK » stř 31 říj, 2018 4:03 pm

Zkrátil bych kolej k remíze tak, aby remíza vyšla trochu dál od horní tratě. Na horní vlečce bych taky ponechal jen jednu kolej...jinak se těším na postup :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod Sandy » stř 31 říj, 2018 4:24 pm

Já tedy nevím, ale já osobně bych zrušil tu horní vlečku. Místo ní bych se pokusil "implementovat" nějakou výhybnu ("Žvahov"). I za cenu zkrácení té spodní kusé koleje do středu kolejiště. "Vnější" trať nemá žádný skryťák a možnost vykřižovat vlaky by rozhodně provozu prospěla. Zároveň by se využilo i možností DCC, tj. nezávislé jízdy vlaků proti sobě. Myslím, že by to bylo i dost efektní.
Pokud jde o velikost, tak na manipulaci je 200 x 100 nebo 185 x 100 úplně jedno. Mám stejně velké kolejiště a na manipulaci to není žádný luxus. Zvláště, pokud kolem není dost místa. A pokud využiješ ten bytelný rám, tak potěš koště... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod workous » stř 31 říj, 2018 5:32 pm

Honzo asi budeš král kolejišť - jestli Vy se s Hankem netrumfujete kdo toho bude mít více :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » stř 31 říj, 2018 7:58 pm

Sandy ta přestavba je hlavně kvůli tomu příšernému rámu. Nový rám bude z mé oblíbené překližky tl.8 mm a příhradové konstrukce.
Manipulaci takového podobného rámu o rozměru 170x95 zvládám v pohodě jednomužně. :)
Zkusil jsem místo průmyslového areálu nacpat koncovou stanici s vlečkou. Další úprava je v přesunu remízy místo staniční budovy a staniční budovu jsem zkusil na vnitřní stranu stanice. Příjezdové cesty jsou naznačeny hnědou barvou. Tunely ,SN a terén se zásadně nemění
Rád uvítám další návrhy nebo připomínky , jen opakuju , že hračkovost není na závadu. :wink:

sluníčko1.jpg
sluníčko1.jpg (65.92 KiB) Zobrazeno 5901 krát
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod Trixt » stř 31 říj, 2018 9:36 pm

Jestli dobře chápu výškové poměry, tak si můžeš dovolit budovu horní stanice částečně posunout nad odstavné nádraží (místo kulisy udělat nádraží skryté nebo částečně skryté) a tím se prostor horního nádraží trochu srovná. Druhá věc je, že bych zkusil upravit tu vlečku za mostem tak, aby se nádraží posunulo vpravo. Jen jsem to načrtl v malování, ale nevím, zda to nějak rozumně vyjde.

slunicko1a.jpg
Posun vlečky
slunicko1a.jpg (55.75 KiB) Zobrazeno 5847 krát
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Přestavba hračkového kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » čtv 01 lis, 2018 5:12 pm

Trixi dík na návrh. SN a kulisa bude stejně jako na originálu. Budova koncové stanice tedy musí zůstat jak je. Námět Sluníčko jsem si vybral právě kvůli otevřenému SN. Vlečka dole je podle originálu ,protože chci použít ocelový most a ten musí být na rovné trati. Staniční budova je v plánu spojená se skladištěm a když bych vlečku napojil podle tebe tak by mě překážely odstavené vagony u skladiště vjezdu na vlečku.
Ještě se peru s myšlenkou udělat v SN uprostřed kolejí horního okruhu spojku aby se dalo na horním okruhu zakroužit a ne nutně sjet o patro níže..

sluníčko1a.jpg
sluníčko1a.jpg (66.1 KiB) Zobrazeno 5669 krát
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků