Kolejiště TT 150x90

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 10 led, 2016 7:01 pm

Zdravím všechny,
zanáším se myšlenkou postaviti sobě ( hlavně děckám) kolejiště TT na ploše 90x150cm. Snažil jsem se hlavně o dosažení následujících parametrů, z nichž nehodlám slevit:
1/ chci se především kochat pohledem na vláček, projíždějící horskou krajinou. Čili jsem se snažil vyhnout situaci, kdy by se souprava pohybovala větší část cesty kdesi pod povrchem. Spirálou jsem se pokusil zajistit, aby jízda krajinou trvala co nejdéle.
2/ nejde mi o simulaci reálného provozu. Trať je myšlena pro turistickou lokálku, vozící turisty do horské staničky Medvědí pramen, křižující se na trati s dřevařským vláčkem, vozícím vytěženou kulatinu z Horní vlčí dolů k pile.
Občas lokálka zajíždí kvůli lesním dělníkům i do koncové stanice Horní vlčí.
3/ je to celé v analogu, neboť už mám lokomotivy a pulsní regl z dřívějška.
4/ kolejivo bude Tilig.

Jsou tu ale další věci k dořešení, klvůli kterým sem píšu:
- malý skryťák, ze kterého by se občas vynořil "rychlík z města" by nebyl k zahození.
- vlečka k pile (či k překladišti, ještě uvidíme) na dolním nádraží není ve směru příjezdu dřevařských vlaků, budou muset zajíždět úvratí.
- nejsem si jist průjezdností vnitřního kruhu spirály z kolejiva 267mm, přijde mi to hodně ostrý.
- stoupání je cca 3,5%, ale mezi mostem a koncovou stanicí Horní vlčí je sklon 4,6%. Vydrápe se to tam?
Díky předem za rady!
Přílohy
Kolejiště TT sch.jpg
TT kolejiště2.jpg
TT kolejiště.jpg
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod Rocky_MK » ned 10 led, 2016 7:22 pm

rokony píše:- nejsem si jist průjezdností vnitřního kruhu spirály z kolejiva 267mm, přijde mi to hodně ostrý.
- stoupání je cca 3,5%, ale mezi mostem a koncovou stanicí Horní vlčí je sklon 4,6%. Vydrápe se to tam?
Díky předem za rady!

Je to hovadina.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod Brejla » ned 10 led, 2016 7:46 pm

Rocky_MK píše:
rokony píše:- nejsem si jist průjezdností vnitřního kruhu spirály z kolejiva 267mm, přijde mi to hodně ostrý.
- stoupání je cca 3,5%, ale mezi mostem a koncovou stanicí Horní vlčí je sklon 4,6%. Vydrápe se to tam?
Díky předem za rady!

Je to hovadina.

Jako námět pro ozubnici ideální :)
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 10 led, 2016 8:26 pm

Možná by to šlo trochu zmírnit, ale nejsem si jist, kolik má být místa pod mostem. mám tam prostor 5cm, mašiny mají kolem 4cm.
BYly by nějaké návrhy k řešení?
Aspoň ty 3,4% by šly? stoupání do koncové stanice bych mohl ubrat.
díky!
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod Jiri Dvoracek » ned 10 led, 2016 9:19 pm

Kdyz pridas 10 cm na delku a 10 cm na sirku, tak si postav detske kolejiste Slunicko. :wink: :evil: Tam si aspon trosku zajezdis :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod milan ferdián » pon 11 led, 2016 8:01 am

Především uprav poloměry na R310.Jelikož se jedná o dětské kolejiště a naše velmi známá osmička,proč né.Děti moc provoz nezajímá,hlavně když se na trati něco děje.I ten malý skryťák by se do plánku určitě vešel a to na pravé straně. :wink: Pohrej si ještě s plánkem,času máš dost. :P
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » pon 11 led, 2016 3:54 pm

Zkus to o 90° otočit. Námět je to docela zajímavý. Otočit proto aby jsi měl místo pro nádraží kde se nechá objet souprava ( alespoň to horní ). Na "rychlík z města" zapomeň. Provoz Hurvínka nebo M152/810 bude stačit. Může být i krátká pára a dva Bi. V nákladu taky krátká pára nebo Hektor pro krátký manipuláček na to dříví. Pozor ne Rosničku ta ti v těhle poloměrech a stoupáních uveze tak tři prázdné vozy ( nové na ložiskách ). Na průjedné výšky si prostuduj normu NEM 102.
Stoupání a poloměrů se neboj. Pokud máš doma kolejivo tak si postav spirálu na stůl a vyzkoušej. Uvidíš , že čísla zde uváděná jsou přehnaná... jenom pozor na kombinaci malý poloměr a velké stoupání. Pro těch R 267 bych přes 3,5 cm na metr nešel. Ještě jedna finta - zdání hor se dá udělat terénem. Mám horské kolejiště s tratí +-0... :wink:
No a kresli a zkoušej... pokud tě počáteční kritika odradila tak klidně napiš SZ nebo mail.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pon 11 led, 2016 5:34 pm

Upravil jsem to na oblouky 310, kromě toho, že kolejiště teď vypadá "učesaněji", zmírnilo se poněkud stoupání.

Hopeter: jak myslíš to otočení o 90°? Nějak si to neumím představit...
Díky!

Edit: to koncové nádraží jsem zjednodušil právě kvůli tomu, že by se při objíždění přepřahalo v zatáčce, což není nic moc.
Když se pára zapřáhne budkou dopředu, tak to nevypadá úplně blbě, ať už tlačí vozy před sebou, nebo je táhne.
Přílohy
Kolejiště TT upraveno.jpg
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » pon 11 led, 2016 6:31 pm

Myslel jsem navrhnout to aby nádraží byla po delších stranách a ten závit natáhnout do oválu.
Když teď na to koukám znovu tak by stačilo to horní nádraží ( dvě kusé koleje ) posunout víc k té odbočce , stočit do oblouku a přidat nakonec obloukovou výhybku se šturcem. Jde o to když přijedeš do horního nádraží mašinou vpředu tak zpátky bys musel couvat což vypadá v krajině dost blbě. S výhybkou na konci soupravu objedeš a zpátky sice pojedeš uhlím napřed ale lokomotivou vpředu...
Jo a ten krátký tunel dole bych zrušil , lépe bude vypadat zářez a zhlaví spodní stanice nebude až u díry...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pon 11 led, 2016 7:23 pm

Ten krátký tunel tam je kvůli rozbití kruhové kontury svahu, kopírujícího vnitřní trať.
Pokusil jsem se upravit to horní nádraží, ale musím teda říct, jakkoliv je to praktické, že dvě rovné koleje se mi líbily víc.
Přílohy
TT kolejiště upraveno.jpg
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pon 11 led, 2016 7:52 pm

A nebo ještě takhle.
Přílohy
Kolejiště TT upraveno.jpg
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod jirmicz » pon 11 led, 2016 8:54 pm

já bych to radši udělal takto. Udělat tam skryťák, aby mohl kroužit dole třeba ten "rychlík" a nahoru jenom motor popř. manipulák. ten štrurc ve skryťáku je určen pro ten motor. aby projel tu stanici dole a jel nahoru a zase zpět.
Přílohy
untitled.JPG
jirmicz
 
Příspěvky: 231
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » úte 12 led, 2016 4:08 pm

No vidíš a pak,že z toho neuděláme hezký kolejiště. :D Skryťák by byl určitě užitečný. To horní nádraží už je dobrý. Jenom ještě zkus jestli by se do místa připojení po objetí soupravy nevtěsnalo kousek rovinky pro snadnější zapojení spřáhel , to samé i ve skryťáku. Kolik ti teď vychází stoupání a poloměry ?
Odhaduju,že se do 3,5 cm na metr vejdeš a toho se nemusíš bát.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » úte 12 led, 2016 5:47 pm

Největší stoupání je teď 3,25%, oblouky vnitřní smyčky jsou r310.
Co se týče jirmiczem navrhovaného skryťáku a úpravy tratě, tak takhle mi to neprojde. Děckám se líbí právě ta trať do osmičky, protože chtějí, aby vlaky dlouho jely, než se vrátí do výchozího bodu na dolní nádraží. Nechcou obyčejný ovál ani za nic.
A jak tohle nesplním, tak budou hned slzičky na krajíčku :cry: a já si to nezodpovím. :o
To se raději vzdám skryťáku, když o tom tak přemýšlím, tak oni ho stejně nijak smysluplně nevyužijí.
Akorát se tam budou hromadit vyklopení dinosauři.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » úte 12 led, 2016 5:59 pm

Problém je taky ta skutečnost, (při návrhu skryťáku), že u dolní odbočky už je trať 16mm vysoko, v tunelu vnitřní smyčky je to 8mm v opačném sklonu a horní nádraží je vysoko jen 55mm (plus podklad), takže bude problém se tam vejít pod terén.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků