Kolejiště TT 150x90

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hank61 » úte 06 pro, 2016 5:59 pm

Jen přidat vice stromů. Ty samostatné jehličnany působí divně. Jinak hezké malé kolejiště. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pát 16 pro, 2016 6:11 pm

Tak mi dnes odešel magnetický přestavník Tillig. :cry:
Jedním směrem dobrý, na druhou stranu zkrat. Obě cívky jsem měřil a mají shodně 12,5 ohmů, tak se mi to na odpálenou cívku nezdá. Jsou opálené vnitřní kontakty.
Napájím je přes páčkové přepínače z trafa FZ1.
Trochu problém je příliš vysoký kryt přestavníků, takže o ně páry škrtají rozvody.
Oba zdroje, 16~ i 12=, mám spojené společným uzemněním, takže to pak při průjezdu loko pěkně jiskří. Zřejmě přestavníky mají spojený kryt se šťávou.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » pát 16 pro, 2016 7:16 pm

Tyhle přestavníky jsou dost choulostivé na všechno... Abych ti teď říkal , že jsi měl dát jiné , lepší a levnější asi slyšet nechceš...
Každopádně je špatně je přepínat přepínačem pokud zůstávají pod proudem i po přestavení. Tím je upečeš všechny ! Je potřeba je zapojit tak aby do nich šel proud jen při přestavování tj. mít dvě tlačítka.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3039
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pát 16 pro, 2016 9:12 pm

Mají uvnitř odpojovací kontakty, měděné můstky, co jezdí po tišťáku, tak jsem se domníval, že to už nijak řešit nemusím.
Dám na přívod k přepínačům tlačítko, které při stavění na chvíli podržím. Nechce se mi předělávat celý panel.
Jiné přestavníky mají nevýhodu v tom, že se musí řešit mechanika táhel a podobně, v tom nejsem moc doma.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod michal_n_cz » pát 16 pro, 2016 9:37 pm

rokony píše:Mají uvnitř odpojovací kontakty, měděné můstky, co jezdí po tišťáku, tak jsem se domníval, že to už nijak řešit nemusím.
Dám na přívod k přepínačům tlačítko, které při stavění na chvíli podržím. Nechce se mi předělávat celý panel.
Jiné přestavníky mají nevýhodu v tom, že se musí řešit mechanika táhel a podobně, v tom nejsem moc doma.

Pokud by si to chtěl měnit tak doporučuji sáhnout po Roco přestavníku (pro N a H0e). Funguje to uvnitř mechanicky na jiném principu - podle mne spolehlivější.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » sob 17 pro, 2016 11:08 am

Tyhle přestavníky by seděly na šroubky? Pokud ne, tak aspoň na táhlo od výhybky od Tilliga? Jak jsem totiž už psal, na jemnou mechaniku jsem levej, pokus o předělávku přestavníků BTTB se mi nepovedl...
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod michal_n_cz » sob 17 pro, 2016 8:16 pm

rokony píše:Tyhle přestavníky by seděly na šroubky? Pokud ne, tak aspoň na táhlo od výhybky od Tilliga? Jak jsem totiž už psal, na jemnou mechaniku jsem levej, pokus o předělávku přestavníků BTTB se mi nepovedl...


Ty Roco přestavníky by měly být rozměrově stejné - mrkni sem:
https://www.itvlaky.cz/fotky18461/fotov ... _72800.pdf
Já mám zkušenost s Roco přestaníky pro H0 (RocoLine) a ty menší (H0e a N) jsou od nich odvozené - jsou jen kratší a nemají přepínací kontakt, ale cívky a princip je stejný jako v H0 tj. v přestavníku není lineární pohyb - tj. nic nejezdí v cívce - otáčí se tam o malý úhlel takové pružné tykadlo se strunou a aretační pružinkou - proto menší tření - jazyk je stále přitlačován malou silou. Navíc pokud jsou vozidla dost těžká tak mohou být výměny používané jako samovratné.
Naposledy upravil michal_n_cz dne ned 18 pro, 2016 8:41 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod radula63 » ned 18 pro, 2016 8:08 am

ROCO přestavníky pro H0e a N jsou naprosto stejné rozměry upevněním i funkcí a tudíž plně nahraditelné. Navíc mají aretační pružinku v koncové poloze a přestavovací pásek je pružný plech (Tillig má plast). Se spolehlivostí nemusíš mít obavy, Tilligův je oproti nim nepodařený s..č. :wink:
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod Radek Strnad » ned 18 pro, 2016 10:11 am

Souhlasím a podepisuju v plném rozsahu. Tilligovi elmag. přestavníky jsou předražený zmetek, který klidně lehne z naprosto nevyzpytatelných příčin. Zpočátku tam bylo supertenké vinutí, po nějakém čase vinutí trochu zesílili, ale ve výsledku je to pořád drahý s..č.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » ned 18 pro, 2016 10:47 am

Mám stejnou zkušenost. Když povrchový elektromagnetický přestavník tak Roco. Dnes už ale řeším přestavníky zásadně pod povrch. Je to podstatně levnější a hezčí... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3039
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 18 pro, 2016 8:23 pm

To jsem měl vědět dřív, než jsem přestavníky od Tilliga zabudoval do skryťáku, kam se už nedá dostat. Až dojedou, bude se prostě jezdit jen po jedné koleji. :(
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » čtv 29 pro, 2016 11:05 pm

Dneska jsem zkoušel statickou trávu od Nocha, délku 2,5mm.
Tráva samotná je pěkná štětinatá, ale podklad hnědých a zelených pilinek po napuštění lepidlem vytváří ostře ohraničené fleky tmavší barvy, která je skrz trávu vidět. Celkově to vypadá jako štětinaté fleky v terénu. Když jsem tuhle trávu používal bez statiky, jen sypanou, bylo to sice uválené, ale fleky nebyly vidět a spotřeba trávy byla tak o 80% nižší.
Na lepení používám duvilax, rozředěný jako na štěrkování.
Máte na to nějakou flignu?
Díky!
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod milan ferdián » pát 30 pro, 2016 6:48 am

Já používám statiku na flokování výška 2 mm.U mne je postup takto.
--podklad je polepen ubrousky/toaletní papír--
--nabarven hmědou acrylovou barvou--
--nebo posypu podklad skutečnou hlínou jemně prosátou--
--první flok,řidší a snaha statiku po chvilce postavit--
--nesnaž se najednou hned vše zaflokovat--

statika "začátek podzimu"
1 - kunčická n-ková (směska zbytků z posledního flokování)
2 - nechám proschnout
3 - vysaji
4 - statika suchá tráva
5 - nechám proschnout
6 - vysaji
7 - doladím béžovou nebo hnědou statikou do konečné podoby
8 - nechám proschnout
9 - vysaji
10 - hotovo

duvilax ředěný v poměru 1:1,říznutým kapku jarem,používám pipetu
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pát 30 pro, 2016 11:22 am

Díky, měl bych ještě pár technických dotazů: Jak nanášíš lepidlo do už nalepené trávy? Natíráš lepidlem plochu, nebo "ťupkuješ" drny? Kam připojuješ zemnění, mě přišlo, že oddělený ostrůvek lepidla neměl takovou "stavěcí" sílu jako přímo jehla zemnění v lepidle.
Já mám podklad kašírovaný hadrou a natřený hnědým balakrylem.
Kolejiště už je zatravněné pilinkami na které teď chci dát statiku.
Zatím se mi zdá nejlepší napřed zem polepit statikou bez elektřiny, vytvoří se polehlá vrstva kryjící dobře piliny a na tu následně ještě jednou, ale teď se "stavěcím" efektem. Takhle tmavé fleky nejsou tolik patrné.
Prosátá hlína musí od lepidla tmavnout víc než pilinky, ne?
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod r.hahn » pát 30 pro, 2016 11:52 am

Ahoj,

přidám pár svých zkušeností. Flokovat lze přímo do hnědého barakrylu. Ušetříš lepidlo a čas. Pokud neděláš přechod tráva- drny, tam je potřeba nejprve nanést hlínu a zalít ředěným duvilaxem. Druhou vrstvu floku normálně natřu lehce zředěným duvilaxem a flokuji. Někdy i více vrstev, dokud nejsem spokojen. :D Hlavně se toho nebát a flokovat více odstíny. Na první vrstvu stačí bordel posbíraný z předchozího flokování. Hlavně používat více odstínů a nebát se je smíchat i dohromady. Mám v lahvičkách připravené různé odstíny a flokuji je do sebe. Nejdřív jeden, pak druhý, třetí. Není to pak tak umělé a přechody mezi barvami floku jsou plynulé. Mám na mysli najednou do natřeného podkladu, ne každý odstín zvlášť.
r.hahn
 
Příspěvky: 115
Registrován: pon 16 zář, 2013 8:06 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků