Kolejiště TT 150x90

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod milan ferdián » pát 30 pro, 2016 12:01 pm

rokony píše:Díky, měl bych ještě pár technických dotazů: Jak nanášíš lepidlo do už nalepené trávy? Natíráš lepidlem plochu, nebo "ťupkuješ" drny?

Ťupkuji tipetou řídkým lepidlem.
rokony píše:Kam připojuješ zemnění, mě přišlo, že oddělený ostrůvek lepidla neměl takovou "stavěcí" sílu jako přímo jehla zemnění v lepidle.

Uzemnění musí být v té části,kde flokuješ.
rokony píše:Já mám podklad kašírovaný hadrou a natřený hnědým balakrylem.

O.K.
rokony píše:Kolejiště už je zatravněné pilinkami na které teď chci dát statiku.

Špatně a zbytečně.
rokony píše:Zatím se mi zdá nejlepší napřed zem polepit statikou bez elektřiny,

Opět špatně.
rokony píše:vytvoří se polehlá vrstva kryjící dobře piliny a na tu následně ještě jednou, ale teď se "stavěcím" efektem. Takhle tmavé fleky nejsou tolik patrné.

Zbytečně.
rokony píše:Prosátá hlína musí od lepidla tmavnout víc než pilinky, ne?

Vždyť to zakryje flok a vše vypadá přirozenější.Podívej se na moje fotky v M.D.L.Modul se silničním mostem je část flokována na hlíně.
Zkus někde na menším plácku na kolejišti a uvidíš.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » úte 03 led, 2017 6:23 pm

Tak jsem si vyrobil "fakira", sice jen sedmihřebík, ale jde to s ním velmi pěkně a tráva je poměrně realistická, až na to, že mi drny vycházejí na měřítko TT poměrně veliké.
Taky budu muset koupit vysokonapěťový kablík, protože obyčejný mi poněkud jiskří o stromky. Zatím to řeším podložením igelitovou taškou :D .
Nejlepší by bylo zavěšení "pracovního" drátu na nějaké rameno, aby se ničeho nedotýkal a o nic nezachytával.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » sob 07 led, 2017 6:05 pm

Celý týden se trápím s konstrukcí flokovačky, chtěl jsem dosáhnout 20kV, jak je doporučeno na trávě Noch, ale stále se mi pálí tranzistor, takže zatím flokuji na 10kV. Jde to pěkně, ale musí se holt z blízka.
Dávám sem pár obrázků dokumentujících moje snažení a prosím o vaše názory a rady.
Přílohy
P1160857.JPG
P1160861.JPG
P1160862.JPG
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » sob 07 led, 2017 6:09 pm

Ještě jeden...
Samozřejmě k dokončení kolejiště jsem ještě daleko, jak přicházím na nové technologie, tak mi to prostě nedá a zkouším je, no a když vidím výsledek, tak už nic jiného nechci. :D
Přílohy
P1160860.JPG
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » sob 07 led, 2017 8:02 pm

Na tvém kolejišti je krásně vidět jak se nechá pečlivou stavbou vytvořit hezké kolejiště i ze zdánlivého vlakodromu.
Ať ti slouží k plné spokojenosti. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod wendycrx » ned 08 led, 2017 9:11 am

Moc pěkné kolejišťátko. Jen jedna věc mi tam trošku chybí. Příjezdová cesta k lomu a staniční budově. Celkově ale opravdu povedené.
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod Rocky_MK » ned 08 led, 2017 10:10 am

To je fakt :) stačilo by aspoň dát přejezdové výdřevy do té aktuální cestičky
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 08 led, 2017 12:38 pm

Výdřevy do kolejiště jsem chtěl dát, ale se mi tam nelíbily. Cestu to opticky nepěkně rozkouskovalo. V těchto odlehlých končinách "silniční" dopravu obstarávají maximálně tak koňské potahy, takže kvalita místních cest je tomu odpovídající.
Nicméně nějakou tu nenápadnou výdřevu asi vyzkouším...
Filozofie "průmyslového" využití lokality je taková, že cest moc nevyžaduje. Místní horalé svážejí (koňmo) do skladu hlavně mléčné výrobky, kožešiny a ovčí vlnu, dováží se (po kolejích) jen zboží pro malý koloniál. Do lomu vlaky vozí dřevo pro vápenku a odváží se vápno.
Ve staniční budově omezeně funguje poštovní přepážka.
:)
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod JanoH0e » ned 08 led, 2017 2:36 pm

K ceste . Cesta k stanici je "cesta života". Hlavne v horách. Ta poľná cestička čo máš ty, by bola 3/4 roku v podstate nepoužiteľná. Nechal by som ju tak, ako je, len doplnil štrk zo vonkajšej a vnútornej strany koľajníc nad pražce. Jednoducho je to skratka k vápenke, pozostatok vozovej cesty z predželezničného obdobia. Chodník by nebol ani krytý dopravnými značkami. Cestu by som viedol cez stanicu, najlepšie pred výhybkou k vápenke, priamo k výpravnej budove, poprípade ešte by pokračovala k vápenke. Bola by samozrejme štrková - vápenca je dosť. Takýchto riešení je na lokálkach dosť. Takže žiadna poľňačka, ale kvalitná cesta.
K nákladnej doprave. Voziť drevo do lesa je nezmysel. Hlavne ak vápenka nepotrebuje kvalitné drevo. Takže pochybujem, že by sa do vápenky vozilo drevo. Drevo sa skôr bude nakladať na niektorej z manipulačných koľají na export. Do vápenky sa skôr bude voziť "nekvalitné" lacné uhlie na zlepšenie teploty pri pálení a pokiaľ má energetické "centrum" tak pre neho, pokiaľ podnik nemá regeneračnú pec. Taktiež je potrebná "nejaká mechanizácia" pre nákladku vápna. Bežne to bývala minimálne rampa, ale boli aj zásobníky, či už zásobované pásom, priemyselnou drážkou a pod. Taktiež doprava do obce bude iná ako "iba zboží do koloniálu". Minimálne potreby pre poľnohospodárov - hnojiva, polotovary, zariadenia a pod. pre poľnohospodárstvo. Poľnohospodárske výrobky a plodiny zase tvoria významnú, aj keď sezónu položku nákladnej dopravy.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod nynuna » ned 08 led, 2017 6:04 pm

Mě se to teda líbí a asi bych tu cestu i oželel. Běžný divák absenci cesty ani nepostřehne, protože to takto vypadá komplexně fakt dost dobře. Já bych se asi bál dodělávat cestu tam, kde s ní nebylo počítáno před stavbou a to v téměř hotové krajině. On každý necitlivý zásah může napáchat víc škody, než užitku a na tomhle roztomilém kolejišťátku si stejně nedovedu nějakou jinou, než polní cestu, představit.
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 08 led, 2017 6:25 pm

U vápenky chci udělat nějakou minimální nakládku, ale opravdu minimální, protože násypníky by zabraly neúměrně velký prostor lomu. Takže opravdu jen rampu a mobilní pásový dopravník. U dopravníku nějaké bednění s hromadou vápna? Nevím, jak by to mělo vypadat. Je mi jasné, že vápno nemůže být jen tak ložené venku. Snad nějakou kůlnu?
Kolem manipulační koleje, nebo kolem plochy u skladu, bych mohl doplnit pár hromádek kulatiny, čistě symbolicky, bez nějakých nakládkových zařízení.
Co mi hlavně schází, jsou zedva vodní jeřáby typu "slon", jeden v nádraží, druhý poblíž bedny s uhlím. Odkud berou vodu neřeším, na vodojem není prostor. Třeba teče potrubím z kopců...
Prostor lomu chci dovybavit "vozbou" podle obrázku.
Přílohy
boukalka-lom.jpg
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 08 led, 2017 6:48 pm

Co se týče cesty do obce, ta už přes nádraží vede. Na obrázcích je vpravo kopec, ze kterého jde štěrková cesta.
Viz hned první obrázek.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod Jiri Dvoracek » ned 08 led, 2017 8:07 pm

Jeste bych natrel kolejnice nejakou rezavou barvou :mrgreen: :D
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » ned 08 led, 2017 8:27 pm

Pokud budeš natírat koleje tak bacha ať si nenatřeš dotyky jazyků k vnějším kolejnicím výhybek. Jde to pak strašně blbě očistit aby to vedlo proud... :wink:
Z kritiky cesty necesty si nic nedělej. Většina je tady zvyklá na epochu III-IV a civilizaci. Na to tvém kolejišti je hezký právě ten zapadákov kdesi kdysi v horách. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 08 led, 2017 9:36 pm

Nic nebudu natírat, s funkčností kolejí jsem bojoval nerovný boj a vracet se k tomu nebudu. Raději jsem ani neštěrkoval výhybky. :lol:
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků