Kolejiště TT 150x90

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » čtv 14 dub, 2016 7:20 pm

Pokud se jedná o elektromagnetický přestavník našroubovaný na úchyty výhybky tak bude asi někde problém s volností pohybu. Tyto přestavníky mají dost malou sílu. Zkontroluj volnost pohybu jazyků výhybky. Pokud samotné jazyky jdou volně tak zkontroluj jestli se přestavník po našroubování nekříží. Někdy se stane,že plechové patky jsou trochu vyhnuté a po přitažení přestavník zkroutí a "zadrhnou". Taky může být ohnutý ten plíšek co zapadá do páky jazyků. Je to taková hodinařina a každá nepřesnost způsobí potíž. Jo a taky pozor aby ten plíšek seděl v prostřední drážce páky jazyků. Ať se daří. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 24 dub, 2016 5:13 pm

Raději dám do skryťáku přestavníky BTTB zespodu desky, v případě potíží to půjde ladit odzdola a nebudu tak muset sundávat nádraží, které je nad SN.
Potřeboval bych elektro radu: chci přestavníky napájet mžikově, jelikož to zkušenější doporučují. To by samo o sobě nebyl problém.
Jenomže požaduji v SN funkčnost takovou, aby se při zapnutí napájení do koleje automaticky nastavila příslušná cesta.
Koleje jsou v SN dvě, stavy napájení tři možné. Buď je první kolej 1 a druhá 0, nebo první 0 a druhá 1, nebo obě 0. Při stavu 0 u obou kolejí by cesta zůstala posledně nastavená beze změny.
Ke stavu 1-1 byd ocházet nemělo, nějak se to bude muset zabezpečit.
Se zapojením logiky problém není, spíš se získáním toho mžikového napětí pro přestavníky.
Vycházet by se mohlo buď z primárního mžikového impulsu z tlačítka, který by sepnul relé se samodržným kontaktem pro přepnutí napájení. Přijde mi to ale trochu krkolomné, protože relé druhé koleje by muselo ten samodržný systém rozpojit a samo se sepnout a naopak. Třetím tlačítkem by se odpojila obě relé pro nulu u obou kolejí.
Lépe by se mi líbilo přepínání napětí v kolejích na tvrdo páčkovými přepínači a z výsledného napětí v koleji odvodit impuls pro přestavníky. Vím, že to jde řešit monostabilním obvodem např. 555, ale rád bych nějaké primitivnější řešení, které nepotřebuje extra napájení a stabilizátor. :?:
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod radula63 » ned 24 dub, 2016 7:10 pm

Námět na jakém principu by to šlo řešit... Co třeba přestavování s pomocí kondenzátoru ? Pak můžeš mít zapnutí koleje a stavění cesty jedním dvoupólovým přepínačem pro každou kolej. Stačí jen popřemýšlet a rozkreslit zapojení na papír. Jde to :wink: .
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pon 25 dub, 2016 7:06 pm

To je přesně ono, díky!
Dokonce by to šlo zapojit i s jen jedním dvoupólovým přepínačem, pokud bych obětoval stav 0-0.
Ručně bych zajel na třeba 1 kolej, přehodil přepínač na 2 kolej, čímž by se 1 kolej odpojila a přestavila cesta pro 2 kolej.
Tam stojící vlak by se rozjel ručně ovladačem.
Má to, pravda, trochu nevýhodu, že je nutno do SN vidět.
Po doplnění optozávor (nebo magnetů), které by převzaly ovládání přepínače, by se mohly soupravy střídat automaticky.
Jedna přijede, druhá ji hned střídá a tak pořád dokola.
Čidla by musela být pro každou kolej dvě, aby logika rozlišila, kterým směrem vlak přijíždí a odpojila kolej až je tam souprava celá.
Jdu řešit...
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pon 14 lis, 2016 7:21 pm

Tak jsem se pěkně nakrknul, opět u magnetických přestavníků Tillig. Jelikož jemné mechanice nehovím, rozhodl jsem se pro hotové řešení od výrobce. Jenže se ukázalo, že není, mírně řečeno, dovedené k dokonalosti ani omylem.
Struna přestavníků je velmi náchylná k vyskočení z táhla výhybky, stačí když vykolejí vagón a struna vyskočí. Vyskakovaly mi i při častějším přehazování. Nakonec jsem přestavníky přitáhl k zemi, protože měly snahu odstávat do vrchu.
Nebo něco dělám špatně?
Druhá věc: Lampy v nádraží z ledek mi jaksi nevyhovují. Moje železnice je z parní epochy a klasická žárovička vypadá daleko přirozeněji. Dají se ještě někde sehnat žárovičky na 16V - 20V? Ty hladké s rantlíkem v zadu.
Díky!
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » pon 14 lis, 2016 8:58 pm

TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » ned 04 pro, 2016 7:44 pm

Trochu jsem s tím zase pohnul, tak sem dávám obrázky. Na prázdná místa přijdou ještě dodat budovy výpravny a skladiště.
Samozřejmě to zdaleka není dokončené, chci ještě vyzkoušet statickou trávu a dodat les...
Zatím mám stromky každý pes jiná ves, na tom taky ještě zapracuji.
Přílohy
P1160848.jpg
P1160845.jpg
P1160852.jpg
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » pon 05 pro, 2016 2:34 pm

No vida jaké se vyklubalo hezké kolejiště. Jen to údolí je takové prázdné. Šiknul by se tam nějaký potok nebo cesta do lomu případně obojí. K tomu pěkná lesní chalupa... :wink:
Hezké a levné stromky dělá paní Volková - najdeš na aukru.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod petrh » pon 05 pro, 2016 3:59 pm

Ja osobne doporucuji napsat ji zpravu a objednat na miru, v aukru ma 30 ks 4cm stromky za 110 kacek postovny, pokud jich chces vic, vyplati si poslat vysky pocty a ona to rada posle mimo aukro a prislo mi, ze i za lepsi cenu.
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » pon 05 pro, 2016 4:54 pm

Já objednával po předchozí domluvě po mailu kam mě poslala kompletní nabídku. Odkázal jsem na aukro, protože nechci všude vytrubovat její mailovou adresu... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pon 05 pro, 2016 5:30 pm

Díky za odkaz, stromky jsou objednány. 50ks bude možná málo, no uvidíme.
To údolí je prázdné proto, že vlak projíždí opuštěnou horskou divočinou. Takže v údolí bude horská louka, sem tam smrček a okolo lesy.
S potůčkem bude problém, protože jde o krasové slepé, tedy ponorné údolí. Na okraji panelu za viaduktem se nalézá současný ponor Vlčího potoka (na fotkách není moc vidět).
Pouze při jarní velké vodě potok přeteče do údolí, kde se pak propadá v závrtu před jeskyní.
Turizmus ještě tento kraj nepostihl, takže je železnice využívána hlavně pro svážení dřeva a pro obsluhu malé vápenky. Poblíž (mimo panel) se nalézá malá osada místních drsných horalů, kteří nádražíčko využívají k cestám do okresního města.
K velké jeskyni nad lomem nikdo nechodí, protože tam sídlí obávaná vlčí smečka. (vlky musím ještě sehnat)
Z toho důvodu si dovedu v údolí představit tak hrající si medvědy, maximálně stádečko ovcí s bačou.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod jardaficz » pon 05 pro, 2016 6:32 pm

Tedy, co jsem vždy viděl obrovská kolejiště, hlavně tady v říši, tak mi přišly takové sterilní a moc čisté. Čím to je, že tohle malé mi přijde tak zajímavější, možná tím modelováním české krajiny?
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » pon 05 pro, 2016 7:33 pm

Snažil jsem se právě o co nejzajímavější terén, desku s "krtincema" jsme měli jako děti a nebylo to nějak ono...
Akorát mě zlobí výhybky IBW, krátké páry do zatáčky projedou v pohodě, ale na "rovno" se zastavují. Jde o obloukové výhybky, rovné to nedělají.
Děje se to u všech čtyř stejně.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod hopeter » úte 06 pro, 2016 12:29 pm

Prověř ve kterém místě se to zastavuje. Jestli na jazycích tak zkontroluj jak dosedají ke kolejnicím , protože z nich berou proud. Dále koukni jestli nejsou jazyky zkroucené a nezůstávají kola lokomotiv ve vzduchu.
Pokud na srdcovce tak to je horší. Plastová část je hodně dlouhá... Já srdcovky EW1 A IBW upravuju. Tam už zachráníš jedině prověření jestli při průjezdu dosedají kola lokomotivy. Může se stát , že je plast moc vysoký nebo je výhybka zkroucená a mohlo by pomoci to opatrně propilovat nebo porovnat.
Jinak chápu záměr krajiny ale alespoň ta cesta ( lesní prašná ) k vápence by mohla být. Přístup pouze po kolejích je takový nezvyklý... :wink:
Moc se mě líbí ten kamenný most. To je samovýroba nebo nákupek ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 150x90

Příspěvekod rokony » úte 06 pro, 2016 4:48 pm

Ten most je vyřezaný z polystyrenu, nakašírovaný a oplácaný temperou. Nic pro detailisty, kteří týden vyrývají cihličky a tentují se s římsičkami, ale při tak nějak povšechném pohledu působí docela dobře :D .
Cesta do lomu povede přes koleje kolem skladu a ven z panelu. Místní horalé chodí na nádraží po cestě zprava také od okraje panelu.
Divokému údolí se raději všichni vyhnou. Ale nějaká ta zarostlá pytlácká stezka by snad mohla vést údolím... 8)
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků