TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hrátky

Příspěvekod prcek » úte 07 dub, 2020 10:24 pm

Pekne, pekne, s tim mnozstvim kaplicek byste mohl modelovat toto misto.
https://en.mapy.cz/fotografie?x=17.0670 ... id=2013493

na street view je videt jak je tam tech kapli / krizovych cest / bozich muk naseto
https://www.google.com/maps/@48.247393, ... 312!8i6656
Jen ten vlak je odtud ponekud dal :-)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank61 » stř 08 dub, 2020 4:36 am

Moc pěkně popsané "Retro". :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » pon 13 dub, 2020 2:51 pm

dfrolek píše:Úžasná kaple je zde, hlavně to podloubí pod ní. Jako dělaná pro Milanovy plánky, kdy pramen vytéká uprostřed kolejiště :)
https://mapy.cz/zakladni?x=14.9084798&y=50.5065872&z=19&source=base&id=2068653

Kdybych si neudělal dvojkolejnou zastávku mezi tunely a toto místo bylo zakryté svahem, mohla by tam klidně být, šlo by ji vyrobit. Tahle bude 1,2 m od tohoto místa a to bych tuto již nedělal.

Námět vychází z kaple od Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Řešil jsem různou podobu střech i vzhledem k umístění na kolejišti a protože tiskárny tisknou ochranné pomůcky, tak jsem si to dal postaru klasicky papírově, jen koncové zakončení jsem kdysi vytiskl několikrát a využiji je znovu ... Tuhle střechu nakonec mít nebude, přestože se používaly, nelíbí se mi.
IMG_1574.JPG
IMG_1575.JPG
IMG_1575.JPG (66.41 KiB) Zobrazeno 6348 krát

Zkusil jsem tohle provedení střechy, zda nebude lepší. To již se mi zamlouvá a na kopečku bude vypadat lépe, dotvoří jej jako Ještěd. :lol: Zakončení střechy ještě projde úpravou, aby bylo elegantnější, je tam jen postaveno...
IMG_1592.JPG

To již bude stavba vytvořená k opakovanému provedení. Mám ještě jeden papírový základ kaple řízlý a vytištěný, střechu také vyvektorovanou již spravně (bude třeba na přenesení tvaru na krytinu střechy), ale dvě stejné kaple si na kolejiště určitě nedám.
Ještě zvolit, jakou krytinu na ni použiji, barva bude nejspíše hodně tmavá.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Kapličky a kostel

Příspěvekod RSC » stř 22 dub, 2020 4:30 pm

prcek píše:Pekne, pekne, s tim mnozstvim kaplicek byste mohl modelovat toto misto.
https://en.mapy.cz/fotografie?x=17.0670 ... id=2013493

Kapličky jsou určeny na toto místo ke kostelu. Podobně je to i ve skutečnosti, jen jsou kapličky jiné, jedna z nich se celkem podobá.
Do detailů a původního provedení kaplí jsem nešel, když nemohu dodržet okolí a plochu. Já jsem ani nechtěl dodržet, když už jsem věnoval kostelu tolik času (a to ještě také není dokončený), abych mohl vidívat obě strany. Principem bylo využít "obdélníkovou plochu kostelu se hřbitovem", která obdélníková ve skutečnosti také není, aby se tato část dala otočit o 180 stupňů. Proto jsem si tuto plochu řízl laserem - ručně bych to tak jemně a rychle s pilkou a přesně neudělal. Skosení v rozích a kapličky se stejnou šířkou v nich potom umožňují toto řešení pro snadné otáčení a hřbitov pravděpodobně bude mít dva vchody. Kapličce ještě chybí dokončit věžička - až se nebudou tisknout štíty pro zdravotníky.
Zde je vidět, že s tím pootočit jde a může se lehce krajina pozměnit, když kostel je z každé strany trochu jiný a to i kapličky. Koupil jsem si k nim bezva N-kovou výprodejovou zeď od Fallera, přijde mi TT-čková (když se dobarví, bude mi vyhovovat). H0 věci jsou dost často také spíše TT-čkové. Tak máme větší výběr, jen je to občas o risku to objednat. Tatkže TT je někdy nejvhodnější velikost pro tvorbu kolejiště. 8) A k tomu spousty různých hrobů, křížů, náhrobků od různých výrobců i s lepty, aby to vypadalo, tak jsem zvědav na velikosti jak zapadnou...
IMG_1630.JPG
IMG_1631.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Konec sakrálního období v TT

Příspěvekod RSC » pát 01 kvě, 2020 9:12 am

Ten konec byl myšlen ohledně nových větších staveb, ne dopracovávání jich samotných a okolí...
Po chvílich jsem dokončil menší kapli. Jen ještě váhám jak a zda přibarvit stěnu ve štítu nad hlavním vchodem. Přestože jsem si to obarvil i v PC, nemám jasno a zatím zůstávám u "bílé". A měděné zakončení střechy má jen lehkou měděnku (nejde to na fotce vidět) na sobě a to budu chtít ještě vylepšit. Stavba je cca. v měřítku 1:160, ale šlo mi o to, aby byla menší kaplí, než velkou kaplí. Takže vyhovuje jak TT, tak velikosti N - délka stavby od vchodu k zadní stěně je 10,5 cm. Barevně by mohla být jinak provedena, ale já to chtěl zde takto, byť mne pak napadaly jiná provedení.
IMG_1821.JPG
IMG_1822.JPG
Jedna tato polostavebnice (pokud to tak mohu napsat) mi ještě zbyla, takže pokud by někomu udělala radost, můžeme třeba nějakým "pazourkovým obchodem" v SZ. Vše nejnutněší a i pdf nebo cdr soubor k dotvoření je a zbytek si zkušenější modelář dotvoří a upraví, stručný komentář k sestavení bych asi také napsal.

IMG_1825.JPG
Zde kaple bude. Je zřejmé, že tento segment jsem rozšířil cca. o 15 cm takovým minisegmetem, který lze demontovat, ale nebude to asi nikdy třeba (čáru lze rozpoznat). Až se pak doplní vegetace, tak kamenné zaklady plochy a zídky prostoru kolem kaple nebudou vypadat tak vysoké. Lokálka pod ní, má teď další výraznější prvek. A kapli si lze otočit, takže může být vidět i z jiných stran...
Závěrem další komentář k dokončení pětiokeňáků. Mám ještě rozpracován jeden. Talíře nárazníků s tyčemi je asi vhodnější nahradit kovovovými, využít tak jen část pružení, jejich původní pevnost není velká a kovové vypadají lépe. Kinematiku dát dál, než je připraveno, cca o 2 mm, ať jsou nárazníky u sebe. Ikdyž kinematika se netváří extra spolehlivě, nedělá mi problémy. Chybí mi část jedné (asi se díl z výlisku vylomil a ten kdo kompletoval si toho nevšiml), tak jsem zvědav, zda mi ji ES doplní. Jsou to hezké vozy, až budu dělat někdy další, tak již vím, kde stavebnice má určité zádrhely vzhledem k mým nárokům, půjde mi to rychleji a další vozy také doplním osvětlením. Zásadní je úprava oken, jak jsem uváděl před časem, aby to vypadalo lépe.
A ta PKP T3 nevím zda zůstane polská, nechtěl jsem mít dvě stejné čsd a navíc nesnáším ten červenooranžový tillig plast, který chce téměř vždy dostříknout. Tillig mi nechce prodat díl z českým popisem, abych to jen mohl přecvaknout... To se mi ještě nestalo, asi chce, abych ušetřil. 8) Ještě by to do soupravy chtělo pošťák z filmu Páni kluci a byl bych spokojený. 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Střelec » sob 02 kvě, 2020 8:23 am

Rozhodně to zmenšení měřítka nabuzuje dojem větší vzdálenosti. K podobným kaplím vedla krajinou Křížová cesta, možná by náznak do krajiny (alespoň na minisegmentu) nezaškodil.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » pon 04 kvě, 2020 4:31 pm

Střelec píše:Rozhodně to zmenšení měřítka nabuzuje dojem větší vzdálenosti. K podobným kaplím vedla krajinou Křížová cesta, možná by náznak do krajiny (alespoň na minisegmentu) nezaškodil.

Ta úvaha určitě je. Dokonce pod ní zvažuji nekrytou železniční zastávku. Když někdo vytvoří produkt, který bych využil, koupil, tak by to mohlo vyjít. Samotnému se mi do výroby potřebných zastavení nechce, byť náměty mám. Kdyby byla nějaká super jemná 3D tiskárna, nějaký lept... ikdyž se nějaké lepší zařízení rýsuje k dosahu. 8)
Aby to mělo kvalitu třeba tohoto, co jsem si pořídil, to bych již řešil. Byť se mi zdá, že je to trošku vyšší, než uváděné TT, ale místo pro to určitě se u mne najde.
body-TTd006-d-800x800.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod dfrolek » pon 04 kvě, 2020 6:39 pm

Co tak udělat kapličku - mustr ze sádry, zaformovat do lukoprenu a pak znovu množit ze sádry? Já jsem tak na zámku na segmentech množil cimbuří a "pískovcové" šambrány a futra :)
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

M152

Příspěvekod RSC » sob 06 čer, 2020 10:40 am

Sice dnes celkem zbytečná práce dodělat tento motorák, když přijde profi výrobek... (to mám doma ještě odlitkovou verzi na pojezdu motoráku BTTB, takže třeba někdy srovnání 3 generací až bude Kuehn) Tento LPH s pojezdem PicoLoco je ještě v technické a vzhledové relaci, kterou jsem schopen tolerovat a používat. Tím že má dekodér, lze rychlost upravit, ale samozřejmě by bylo lepší, kdyby rychlostně byl více do pomala (nevím jak je na tom rychlostně dnes pojezd PicoLoco, tento můj je jeden z prvních ve verzi digital, co se objevil). Trochu jsem jej v podvozku dovážil a řešil jsem prosvítání světel. Přesto, že jsem si dával záležet na zastínění i horního reflektoru, tak jsem jaksi opomenul prosvítání zezadu smd diod do stanoviště, takže bezva amatérská chyba jak je zřejmé z fotky. Bude ji jednoduché napravit a tuto drobnost zatemnit. A také jsem trošku bojoval s tím, aby kastle hezky zapadla na pojezd.
Ještě se mi nepodařilo zjistit, zda alespoň osvětlení prostoru pro cestující a světel je oddělené, mám v tom dekoder od Kuehna?
A dál jsem třeba osadil kapličky a hřbitovní zdi a udělal vstupy, takže na řadě jsou zejména hroby - koupil jsem výrobky různých výrobců a potěšil mne zejména výrobek DH-Loco, kde jsou i bezva lepty křížů... Možná toto zákoutí i s tratí bude vypadat dobře...
IMG_2565.JPG
IMG_2566A.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Levá a pravá

Příspěvekod RSC » stř 15 črc, 2020 4:54 pm

Někdy se podivuji nad tím, když si výrobci dají práci nakreslit a dát k dispozici modely staveb, že nenabízejí také zrcadlově otočené varianty. Občas je také zajímavé sledovat, že se po čase malinko stavebnice změní a projde určitou úpravou. To bych nezjistil, kdybych je kupoval ve stejnou dobu.
Otáčel jsem více stavebnic, než je na těchto fotkách, které demostrují případy z poslední doby. Někdy je otočení složitější a vyžaduje to více práce, myslím celkem škoda lpět na tom, že se jedná jen o tuto konkrétní stavbu a nenabídnout více. Ať je to Igra, KB model, Wepe... Stejně je mnozí i tak provedeme odlišně, než je předloha, připadně i vylepšíme.
IMG_2920.JPG
IMG_2921.JPG
IMG_2922.JPG
Jasně, že jsem k tomu některé výrobce pobízel...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod jafobe » stř 15 črc, 2020 9:02 pm

Na jednu stranu se tomu nedivím že nedělají i zrcadlově otočené stavby, byť by to ve nemuselo být až tak komplikované při zadávání dat třeba pro laserovánky, kde by převrácení obrazu v určitých formátech neměl být problém, U plastových modelů by to komplikace být mohla, protože tam by to obnášelo třeba i nové formy. Ale když by si pak člověk měl vybárat ve dvakrát větším množtví výroblů s tím že jedno bude vždy zrcadlové... asi by to už pro samotného kupujícího mohlo být komplikovanější...
Ale jsme modeláři, a máme "zlaté české ručičky" takže si určitě poradíme sami. :wink: A pokud jsou laserovánky dobře promyšlené rozmístěním záměčků, tak se to otáčí skoro samo, dá se použít jen pevný kartonový základ a "omítky" si už dodělat sami, pokud se nadají nějak taky otočit... I jen to jakými fasádními prvky to vylepšíme, jakými okny osadíme. nebo jak barevně to doladíme, dokáže změnit původní stavbu skoro k nepoznání.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod uherjara » čtv 16 črc, 2020 10:14 am

Zdravím,
pěkná stavba. Snad se jednou dopracuji alespoň k malému kolejišti.
Jestli nebude vadit (případně samozřejmě smažu), tak se vyjádřím k zmiňovanému pojezdu Picoloco. Sice jsem převod cca před rokem zvětšil z 1/13 na 1/15, ale pořád rychlost neodpovídá zkutečnosti. Vložení dalšího převodu by hodně narušilo konstrukci. Uvažoval jsem o zmenšení modulu na 0,2mm, ale mám obavy, že to sníží životnost převodů. Kromě zvětšení převodu jsem dělal i nový odlitek podvozku z 3D tisku (s doplněnými některými detaily). Vznikla i verze s paticí Next18, kde jdou zapínat zvlášť jednotlivé okruhy světel (poziční, koncová, dálkové, interiér).
uherjara
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 29 dub, 2010 5:50 am

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » čtv 16 črc, 2020 4:29 pm

uherjara píše:Jestli nebude vadit (případně samozřejmě smažu), tak se vyjádřím k zmiňovanému pojezdu Picoloco. Sice jsem převod cca před rokem zvětšil z 1/13 na 1/15, ale pořád rychlost neodpovídá zkutečnosti. Vložení dalšího převodu by hodně narušilo konstrukci. Uvažoval jsem o zmenšení modulu na 0,2mm, ale mám obavy, že to sníží životnost převodů. Kromě zvětšení převodu jsem dělal i nový odlitek podvozku z 3D tisku (s doplněnými některými detaily). Vznikla i verze s paticí Next18, kde jdou zapínat zvlášť jednotlivé okruhy světel (poziční, koncová, dálkové, interiér).

Záleží hodně na tom z jakého materiálu převody budou (určité plasty jsou hodně odolné), nemyslím si, že by modul 0,2 musel nutně ohrožovat životnost, spíše záleží na přesnosti. Modul 0.3 se běžně používá.
Je mi to konstrukčně jasné, že moc možností k úpravě rychlosi není a vyběr motorů dle otáček asi také ne...
Škoda, že si u svého pojezdu nemám možnost alespoň zapnout a vypnout zvlášť interiér. To by mi stačilo. Jasně, když jde cokoliv zapnout a vypnout, potěší to, ale u mne se to trošku v té velikosti kolejiště ztrácí, tím nechci říci, že to není bezva a neocením to, obvykle jsem rád, když alespoň nesvítím do "vozů". Já jsem zejména vysazený na to, že to musí hezky jezdit. Takže v digitálu to mohu nějak upravit a jede to v mezích, analogisté to mají složitější...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » čtv 16 črc, 2020 4:46 pm

jafobe píše:Ale jsme modeláři, a máme "zlaté české ručičky" takže si určitě poradíme sami. :wink: A pokud jsou laserovánky dobře promyšlené rozmístěním záměčků...
Trošku jsem reakci o ručičkách očekával, jak je zřejmé poradit si s tím umím. 8) A zámečky jsou udělány většinou tak, aby to ani jinak sestavit nešlo, aby byl stavitel veden jedinným možným způsobem, kam díl "nacpat" a nezkazit si to asi jinou možností. :lol: Např. v případě KB model domku, bylo třeba boční stěnu rozříznout na 3 díly, sestavit, vykitovat, vybrousit (nechtělo se mi to překreslit a jít si to vypálit, chtěl jsem to hned, když jsem stavěl u :lol: televize) a na zámečky jsem se vykašlal, to by bylo o to pracnější, ještě že dnes máme bezva lepidla...
Takže zrcadlové překlopení pro laser je drobností, pokud se výrobci nebojí situace záměny dílů mezi verzemi. :lol: Jen bych bral ulehčení práce, nic víc v tom není. Když není, beru to co je...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod radula63 » čtv 16 črc, 2020 7:31 pm

Tak zrovna s KB-modelem mám velmi dobré zkušenosti. Dotazem, zda-li by bylo možno v TT výtopnu Rokytnice v Orlických horách na zakázku vyrobit zrcadlově. Bylo mi vyhověno a byla mi vypálena a dodána v zrcadlovém provedení. Původně má vodárnu na pravém boku a já kvůli dispozici svého kolejiště ji potřeboval na boku levém. Takže třeba právě tu Rokytnici už má Karel Barták uloženou v počítači i zrcadlovou verzi. Ano, v nabídce zrcadlové provedení nemívá, ale je ochoten na zakázku i zrcadlové provedení vyrobit. Ano, taková zakázka (pokud ji už nemá nachystanou v pc) má úskalí v delší dodací lhůtě, jelikož odráží nutný čas na úpravu stavebnice.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků