TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kostel - vitráže

Příspěvekod RSC » úte 31 črc, 2018 9:08 pm

Samozřejmě vitráže kostel dostane, proto řeším ty okna, aby to bylo hezky vidět - o to více, jak kostel doplním o osvětlení.
Jak občas cestuji po světě, mám nafoceno spousty vitráží. Mám samozřejmě i z tohoto kostela, ale ty tam nejspíše nebudou.
Pohrávám si z myšlenkou, že jej doplním vitrážemi od Tiffaniho, aby bylo něco rozpoznatelně vidět. Takže zde jsem u Tiffaniho před pár dny byl a líbilo se mi to víc než jsem očekával - http://www.morsemuseum.org
Natisknout motivy na fólii je téměř drobnost, ale je to jedna z jahůdek, kterou tam rozhodně od začátku chci mít...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » úte 31 črc, 2018 9:56 pm

Zdá se, že nosím dříví do lesa... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod Kulsud » stř 01 srp, 2018 10:14 am

Kostel parádní, rád bych na kolejišti také nějaký pěkný český. O žádném nevím. Stavebnice jsou opravdu většinou echt německé kostely. Budu to zřejmě řešit jednou z papírových kapliček od pana Ondřeje Hejla.
Kulsud
 
Příspěvky: 420
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: TT hrátky

Příspěvekod vorech » čtv 02 srp, 2018 10:38 am

Něco málo křížů je v DH loko
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » čtv 02 srp, 2018 11:08 am

Kulsud píše:Kostel parádní, rád bych na kolejišti také nějaký pěkný český. O žádném nevím. Stavebnice jsou opravdu většinou echt německé kostely. Budu to zřejmě řešit jednou z papírových kapliček od pana Ondřeje Hejla.


Ondra Hejl je příznivec železničního modelářství, vytvořil už i několik pěkných papírových modelů drážních staveb, ale především: Když se na něj obrátíš s dodáš mu použitelné podklady, je schopen a ochoten nakreslit ti papírový model na požádání.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod Jarda H. » čtv 02 srp, 2018 3:35 pm

Kulsud píše: .... Budu to zřejmě řešit jednou z papírových kapliček od pana Ondřeje Hejla.


Kamenný městský kostelíček od R.Vyškovského kdysi vyšel jako část MPR (městská památková rezervace), tu vystřihovánku mám kdesi doma založenou. Pokud by byl zájem, mohu přenechat ...
PS : obrázek jsem si "vypůjčil" z Aukra :oops:
Přílohy
městský_kostel_MPR.png
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » čtv 02 srp, 2018 3:53 pm

No ale asi už začínám senilnět. :roll:
Největší česká internetová sbírka toho, čemu se mezi papírovými modeláři obvykle říká sakrální stavby, je tady:
http://papir.pavelstyl.cz/
Vše zdarma ke stažení. Tak račte slintat blahem, panstvo. :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod Jarda H. » čtv 02 srp, 2018 5:18 pm

hank píše: ... sakrální stavby, je tady:
http://papir.pavelstyl.cz/
Vše zdarma ke stažení. ...


Tak tady se něco "českýho" určitě sežene :lol: !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod Kulsud » čtv 02 srp, 2018 9:01 pm

Já to znám a dalo by se říci, že to i pravidelně sleduji. Obdivuhodný kus práce, vo tom žádná. Nabídka pana Hejla je sice omezenější, ale přeci jen hezčí.
Kulsud
 
Příspěvky: 420
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: TT hrátky

Příspěvekod workous » pát 03 srp, 2018 7:15 am

hank píše:No ale asi už začínám senilnět. :roll:
Největší česká internetová sbírka toho, čemu se mezi papírovými modeláři obvykle říká sakrální stavby, je tady:
http://papir.pavelstyl.cz/
Vše zdarma ke stažení. Tak račte slintat blahem, panstvo. :lol:

Je fakt dobrej....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Stavby

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 05 srp, 2018 9:15 am

RSC píše:Kostel je již pár týdnů ve stádiu rozpracovanosti a nic se na něm nepohlo. Nemá třeba nalepeny KB okapy, které mám a ty se mi zase velmi líbí a Igra by jej ke stavbám měla dávat. I KB hřebenáče jsou bezva doplněk.
Hlavně nemám stále vyrobeny okna. Do věže s výrobou není problém, ale prosklená okna vnímám jako problém, aby mi to vyhovovalo a pro tiskárnu se kterou to tisknu to nebude vzhledem k tomu co chci kvalitativně. Myslím si, že papírová nebo leptaná by byla lepší, takže zde stojím...
Vypadá můj stav takto. Takže věž potřebuje také naznačit plátování plechů a chybí ji i kříž (nebo jiné dokončení) a někde jsem z leptu něco zahlédl a nevím kdo leptané kříže měl.
IMG_7990.JPG

Celkem se mi líbí, využijju tento model a jeho základ k tomu, abych městečko doplnil o kostel, který bude mít některé prvky stejné, ale na první pohled to snad poznat nebude. Prostě chybí mi v městečku výraznější věž, aby bylo členitější. Takže kostel zkrátím, ale zase zvětším měřítko a střecha věže dostane jiný tvar. Mohlo by to být fajn a nepůjde hned poznat, z čeho to vychází a k těm městkým domům to bude sedět. Ještěže jsem všechny chodníky nenalepil... :D
IMG_7992.JPG

Zde porovnání velikosti. Není v měřítku 1:120, ale 1:140. Ten ve městě bude mít minimálně měřítko 1:120.
IMG_7991.JPG

Jak jsem uváděl, nebyla cílem naprosto přesná stavba modelu kostelu, ale velmi podobná stavba, která mi hezky doplní kolejistě (porovnání viz. obrázky dříve). Také přijde na kostelní zdi a kapličky. Ty již budou ještě volnější a nejspíše nebudou 4 jak ve skutečnosti, ale jen 2. Uvidím. Těch drobností i na budově kostela je více než uvadím...
Věřím, že z mého modelu by mohla třeba Igra relativně snadno udělat hezkou a i variabilní stavebnici kostelu (jde jej délkově krátit o okna - zkoušel jsem si to sám, ale nakonec jsem nekrátil), která by možná byla na další kolejiště zajímavá, protože se nejedná o extrémně velkou stavbu, jak je snad zřejmé.


Kostel vypadá parádně, pěkná práce. To muselo dát fušku vše nakreslit v 3D.
Naposledy upravil Gene_Simmons dne ned 05 srp, 2018 9:25 am, celkově upraveno 1
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: TT hrátky

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 05 srp, 2018 9:24 am

hank píše:No ale asi už začínám senilnět. :roll:
Největší česká internetová sbírka toho, čemu se mezi papírovými modeláři obvykle říká sakrální stavby, je tady:
http://papir.pavelstyl.cz/
Vše zdarma ke stažení. Tak račte slintat blahem, panstvo. :lol:


Hmm, tak to je super a zadarmooo :shock:, asi zřejmě dobrý oddíl :lol:. Škoda, že nemám laserovou řezačku. Dal bych to do svého měřítka (H0) :wink: a vyřezal na tvrdý karton, to by bylo něco.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: sakrální stavby

Příspěvekod RSC » pon 06 srp, 2018 6:10 pm

Gene_Simmons píše:http://papir.pavelstyl.cz/
Hmm, tak to je super a zadarmooo :shock:, asi zřejmě dobrý oddíl :lol:. Škoda, že nemám laserovou řezačku. Dal bych to do svého měřítka (H0) :wink: a vyřezal na tvrdý karton, to by bylo něco.

To nebude o řezačce. :lol: :wink: Neboj se žiletky, nůžek, tmelu a podobných věcí... Hecni se. :lol:

Já jsem si myslel, že z modelu kostelu, který jsem na výzvu ukázal nehotový si udělám nějakou odlišnější verzi jiného kostela s jinou věží do mého "sudetského" městečka, ale když se mi zde objevily tyto skládačky, tak využiju tyto podklady k tomu, že bude něco jiného, než jsem zamýšlel.

Největší problém tvorby papírové stavby, který jsem vždy viděl, jsou proporční rozměry stavby, jak někdy říkám "vyváženost a elegance hmoty" a tuhle záslužnou práci (otročinu tvorby) nám autor stránek udělal. Zbytek je již jen na nás, vystřihovánce vdechnout trochu více, aby byla hezčím modelem na kolejiště. Já jsem si již včera hrál s půdorysy a měřítky třech staveb, dal tomu i věž a stěnu lodě, abych to prostorově viděl, jak by mi to pasovalo. Něco mne hodně láká...
Snad mi Kilián Ignác Dientzenhofer či Jan Blažej Santini-Aichel odpustí, že jejich stavby nejspíše využiji a upravím k tomu (stavitelský rukopis), aby se mi kostel do města proporčně vešel. Bohužel teď se mi vrací to, že městské Auhagen domy jsou v měřítku 1:100, což samo o sobě problém není, ale je třeba, aby kostel byl v takovém měřítku také z důvodu objemu hmoty staveb. To pro mne znamená nejspíše to, že pokud k tomu dojde, musím stavbu kostela citlivě délkově krátit. Tihle stavitelé mne svou architekturou baví, takže chci teď využít neočekávaný prostor k snadnějšímu řešení, který mi i autor vystřihovánky k tomuto dal, jinak bych se asi do ničeho zcela nového nepouštěl, stojí to hodně času a jen podle fotek to moc snadno nejde. Uvidím kam teď to dospěje a co bude nakonec výsledným řešením... ale motivace to je. :D
Dnes jsem se chvíli bavil i tím, jak vytisknout vybrané předlohy na A3 kartony, abych zkusil jak se mi to bude líbit, ale tiskárny A3, které jsem měl k dispozici, kartony nebaštily... takže najdu jiné nebo to nadělím na A4, které vím, že kartony baští. Pokud se mi výsledek nebude zamlouvat, ještě zde mám záložní 3D variantu řešení. 8)
KostelPapir.JPG
Takto jsem vizuálně zkoušel měřítka některých staveb. Nejdříve půdorysy a pak doplněné i o části stěn. Představa celku v kolejišti je pak lepší.
Poznámka: Nabídl jsem svůj 3D model kostela Igře, zda z toho nechtějí udělat stavebnici, když je snadněji podle čeho. Mohla by být i délkově variabilní.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » pon 06 srp, 2018 6:22 pm

No vida. Až budeš mít něco ke koukání, přimlouvám se za to, abys ukázal autorovi, k čemu tě inspiroval. Myslím, že si to zaslouží - už jen za tu konstruktérskou otročinu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Banánové hrátky

Příspěvekod RSC » stř 15 srp, 2018 3:20 pm

Trochu letní divočiny do nostalgie a korporátních provedení...
150 typakRSC.jpg
...odvaha, dynamika a emoce.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků