TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hrátky

Příspěvekod jirkah » čtv 22 bře, 2018 7:13 am

Vypadá to výborně , díky za skvěle odvedenou práci.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Vodárna

Příspěvekod RSC » ned 08 dub, 2018 3:32 pm

Prohledal jsem vodárny, které jsou na trhu a bohužel jsem nenašel žádnou, která by mi šla vhodně k depu Auhagen. Buď jsou málé nebo německé a velké (možná mi něco uniklo, nevím co vše je kde dostupné), takže nezbylo nic jiného než se pustit do stavby. Inspirací byla nakonec pardubická, nazval bych ji "střední velikostí", která mi přišla zajímavá do mého terénu. Je to vpodstatě dvojvodárna pokud se nepletu a jde to vidět i u mne, když jsem do ní dával také dvě nádrže. Nebylo cílem přesné provedení, jen volnější inspirace.
Vytáhl jsem obalové krabice od Auhagen staveb a použil to jako základ, líbila se mi pevnost karonu a použil jsem k tomu různé odřezky ze stavebnic IgraModel. Volná Igra okna a střechu KB model, když jiná na skladě nebyla. Mám rád tvrdší kartony a to KB model nemá, alespoň poznání, že tento měkký karton má zase jiné výhody, takže si to na něco jiného a členitějšího také dobře dokážu představit. Hřebenáče KB se mi za to hodně líbily, super výrobek na stavby, třeba Igra tohle nedělá.
Mezitím jsem procházel i materiály k vodárnám, takže jsem našel i reálnou vodárnu ke koupi a to by se mi vážně líbilo - Nová Cerekev je k mání. 8) škoda, že není blíž... dalo by se to zajímavě upravit, jen tu nádrž z toho pak dostat ven.
Takže zde předpříprava základních dílů:
IMG_7166.JPG

Trochu jsem si pak hrál i s krovy, ale tady spíše obrázek umístění nádrží ve vnitř. Nepatlal jsem se s nimi, takto to stačí, přes okna toho moc vidět nejde.
IMG_7645.JPG
IMG_7645.JPG (48.83 KiB) Zobrazeno 6661 krát

A zde skoro složená. Jen zvažuji zda přístavbu "na uhlí" k tomu dát nebo ne. I proto, že vedle vodárný bude uhelná skládka pro parní lokomotivy,
IMG_7648.JPG
IMG_7648.JPG (45.64 KiB) Zobrazeno 6661 krát

Tak jsem alespoň něco "svého" po delší době zase vytvořil, jen ten čas, co mne to stálo. Pocit dobrý, ale šel bych si to raději koupit. :lol: A stále více uvažuji o barevné úpravě této rotundy, co mi byla poslaná, asi vyzkouším, jak by to zde vypadalo.
Ještě jsem z H0 kibri pískování vytvořil TT, sřezal jsem to jak to šlo a to někdy s něčím jiným ukážu. TT bránové jsem nenašel také.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Kostel

Příspěvekod RSC » úte 24 dub, 2018 8:56 pm

Kostel se mi začíná zhmotňovat... Tisk trvá velmi dlouho. Byly i neůspěšné pokusy, aby se tiskly detaily dobře, takže tenká skořepina nefungovala dle představ - bude to mít tedy trošku větší hmotu, ale kolejištěm kostel nepropadne. :lol: Snad tisk dojede dobře, pak přijde na řadu úprava a dodělání detailů...
Přílohy
kostel2.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Městečko

Příspěvekod RSC » sob 19 kvě, 2018 12:56 pm

Hledal jsem využití pro tuto plochu u nádraží, uvažoval jsem nad průmyslem, polem a také samostatnými domy. Nakonec jsem se rozhodl pro městečko. K tomuto rozhodnutí jsem nakonec využil letité stavebníce Auhagen a malinko je poupravil či některé ze zbytků postavil, aby pasovaly k staniční budově Hronov a někde se domy na kolejišti objevily - taková vyhovující "sudetská architektura". Polabské domky od Igry by mi zde moc nepasovaly.
Počty domů a jejich rozmístění je zhruba dáno, takže teď dotvořit chodníky a silnice dle rozmístění. Vejde se mi tam i malý "autobusák" vedle nádražní budovy. Chvíli ještě nad definitivou vyčkávám, zda v Pečkách na výstavě něco neobjevím. Zahlédl jsem radnici Pečky a ta by mohla třeba něco změnit v rozložení.
Moc obytných domů, které by se mi obecně na kolejišti líbily jsem nenašel, budu mít trochu problém z "vesnicí" u kostela, co vybrat za stavby. Mám ještě jednotu od Igry, a našel jsem jeden domek KB a pak nevím. Nejlepší je jistě tvořit své, ale v mém prostoru a čase trošku oříšek... Líbí se mi jak někteří tvoří ve velkém své stavby a některé jsou vskutku krásné. To bych kolejiště nikdy nedodělal, již teď se mi to vleče...
Mám rozpracované i nástupiště, a tyto tisky "hran nástupiště" v kombinaci s dřevěnými hranolky mi vyhovují, stačí jen pak dobarvit a dosypat. Zkusil jsem jedno sestavit a šlo to báječně rychle, trochu naměřit a upravit sklony v místech přechodů či ukončení a je to.
Přílohy
IMG_7685.JPG
IMG_7682.JPG
IMG_7680.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Pečky

Příspěvekod RSC » sob 26 kvě, 2018 12:04 pm

Tento ročník výstavy v Pečkách pro mne velké zklamání. Ale za to bylo podstatně dražší vstupné. :lol: Takže celkově jsem ušetřil, nebylo co koupit. Zase pátek byl fajn, že bylo volno a byl čas o něčem pohovořít... Dovezl jsem si jen několik složených vozidel, které tam měl kolega k dispozici. Za ty roky mi to již dává na slušný vojenský vlak, když bych všechno vytáhl. A to mi kdysi také parádně vylepšil vojenskou techniku od roco a tillig, co vypadá po jeho zásahu jako model a ne jako plastový výlisek...
Dal jsem mu k lehké patině kastli tohoto brejlovce a zjistil jsem, že mu brutálně hřeje motor, když jsem jej chtěl projet. Takže to budu muset řešit. Netuším, čím to je. Začne topit tak, že dokonce nejspíše mění i charakteristiky součástek na plošňáku a brejlovec začne tím zpomalovat až k zastavení... takže díky tomu jsem to poznal, jinak by to bylo skoro na obavu zkroucení kastle a to před tím ujel několik metrů... Takže jsem šel přezkoušet všechny brrejlovce Kuhen a dalo mi to nějakou tu hodinu, mám jich hodně... a natěstí nic extra podobně tragického.
auta.JPG
Depo.jpg
pečkyKolej.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

E499.2

Příspěvekod RSC » pát 29 čer, 2018 11:08 am

Mám rád klasické věci a i ty moderní. Pravdou je, že pokud je model s kryšpínovskými tabulkami, sáhnu v prvé řadě po této verzi. Tím nechci říci, že bych se zásadně vyhýbal novým provedením a novým věcem v TT. V H0 jedu v drtivé většině do konce éry čsd, ikdyž většinou parní trakci.
Vždy mne velmi potěší, když kryšpínovská čísla i dnes vidím, tak je třeba i s těmito emocemi si pohrát a rozvířit je... 8) V mém vlákně je to již 200tý příspěvek, to je tedy výdrž, musím si něco dát i na to, že je jiný do prázdninové modelářské nudy... :lol:
E499.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Prodejna

Příspěvekod RSC » ned 29 črc, 2018 10:23 am

Prázdninový chalupový čas po dovolené... žádné "stavební" výkony. Kobercové kolejivo je vhodné k prohánění H0 modelů, takže je třeba provětrat. Patra rivarossi svítí na obou stranách - bude v tom žárovička, když topí (asi to bude chtít vylepšení nejen o diodu). Arnold TT patra v sobě diodu mají, takže dle směru svítí a netopí. Prvních verze hrbáče roco, tehdy za podstatně vyšší peníz než dnes i díky rekonstrukci své předlohy, prošel doplněním o zvuk jako každé H0 hnací vozidlo, co mám. Tlak reproduktoru dokáže otvírat u této verze dýmniční dveře... Budu tuto lokomotivu muset vylepšit, sbírá proud jen ze 3 náprav, což není ideální a novější verze jsou technicky dále, ale neporovnám to - až třeba vypustí zase na svět čsd verzi, kterou bych si koupil. Tehdy jsem ho chtěl mít a netušil jsem, kam to vývojově půjde dále, i tak to byl tehdy krasný model...
IMG_9180.JPG

Abych se jen neválel, přibalil jsem si s sebou stavebnici komoprodejny od Igra Model. Začínám rozmýšlet a budovat vesnici, takže tam se vejde. Jen malinko řeším výběr ČR vesnických domků a moc toho k výběru oproti železničním stavbám není.
Prodejna se lepí snadno, přibalili k ní i IFU. Trošku mne mrzí fakt, že když je stavebnice barvená, všechny hrany nejsou, takže to bude chtít dotvořit. Nějak jsem si nevšiml, že je stavba delší než širší, takže to budu muset ve vesnici zohlednit. Nemusím ji zkracovat, ale chvíli jsem se nad tím zamýšlel, do jaké míry mi to vadí...
IMG_9183.JPG

Ještě není přilepena střecha, vybavení prodejny také ne. Chybí osvětlení, komín, přidal jsem i pokladnu, ještě dodám i nějaký ten chladící pult a chtělo by to i postavičky a to prostě zde musím... :D Nějaká ta lavička, prostě klasika každé vesnice... :lol:
A ty odlesky fasády neberte vážně, to je osvětlení lamiček, aby na to večer bylo vidět. I hrubosti fasády to výrazně přidalo, docela to zkresluje, takže takto to není...
IMG_9182.JPG
IMG_9182.JPG (88.89 KiB) Zobrazeno 5042 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Stanin » ned 29 črc, 2018 1:15 pm

Pro mě je překvapením, že k TT jedeš i H0. Občas mě to táhne taky do dělání ještě druhého měřítka, ale pak si to neumím dost dobře představit :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » ned 29 črc, 2018 1:38 pm

RSC píše:Jen malinko řeším výběr ČR vesnických domků a moc toho k výběru oproti železničním stavbám není.


Myslím, že se mýlíš, jestli ti nestačí sortiment K. Bartáka, Igry a Awepe, můžu ti nabídnout papírové modely Ondry Hejla a dalších autorů, které jsou použitelné přinejmenším jako podklad pro zhotovení vlastních modelů. Řada z nich je na internetu ke stažení zdarma. Dávno už neplatí, že jsou to primitivní vystřihovánky ve stylu ABC 70. let; některé z těch modelů jsou dost náročné a dají se vylepšit do té míry, že přijdou o tu "placatost", kterou jim spousta ortodoxních modelářů vytýká. Koneckonců někteří papíroví modeláři jsou zároveň i modeláři železničními a ty vylepšené papírové modely použili i na klubových kolejištích.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod Jarda H. » ned 29 črc, 2018 1:46 pm

Hank byl rychlejší :lol: - přidám ještě jeden odkaz : http://www.elektroesk.cz/
Třeba si i tam z nabídky v TT něco vybereš ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kostel

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 29 črc, 2018 7:23 pm

RSC píše:Kostel se mi začíná zhmotňovat... Tisk trvá velmi dlouho. Byly i neůspěšné pokusy, aby se tiskly detaily dobře, takže tenká skořepina nefungovala dle představ - bude to mít tedy trošku větší hmotu, ale kolejištěm kostel nepropadne. :lol: Snad tisk dojede dobře, pak přijde na řadu úprava a dodělání detailů...


3D tiskárna je super věc. Jak dopadl kostel? Hoď sem nějaké fotky :wink:. Co je to za tiskárnu a kolik stála, teda jestli to není tajmství.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Kostel

Příspěvekod rawen » ned 29 črc, 2018 7:54 pm

Gene_Simmons píše: Co je to za tiskárnu a kolik stála, teda jestli to není tajmství.

Je to na ní napsané - https://www.prusa3d.cz/#our-printer
Ceny násobně vyšší, než na e-bay za vizuálně stejný stroj, ale tady je to u autora, který celosvětově táhne vývoj. Takže udávaná přesnost na setiny se občas i reálně podaří. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kostel

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 29 črc, 2018 8:07 pm

Díky Radku za info :wink:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Stavby

Příspěvekod RSC » úte 31 črc, 2018 8:47 pm

Nabídka mne skutečně neuspokojuje tak, jak bych si představoval, ale chápu...
Igra z vesnických domků skoro nic nemá a to co má se mi moc nehodí, ale možná bych s tím něco udělal, ale upravovat se mi moc nechce. Mrzí mne, že nabídka je velmi malá, protože jejich stavebnice mám velmi rád.
U KB jsem jeden domek našel a možná bych upravil jeden strážní domek, ale stojí mne to více úprav, než bych chtěl z hlediska pevnosti papíru a ceny (ikdyž na kostel jsem byl překvapen, že bobrovka přišla z pevnějšího papíru tak, jak si to představuji). Ale stejně Igra dělá střechy na stavby lepší.
Wepe sice nabízí domků hodně, ale bohužel se mi nelíbí a jejich provedení vyžaduje hodně práce z hlediska mých nároků. To je tak, když si dnes můžeme vybírat a srovnávat. :D
Odkaz na stránky, kde již jsem nějakou dobu nebyl mne dvěma domy zaujala a Skalici mohu navštívit...
Jen ten čas na vše...

Kostel je již pár týdnů ve stádiu rozpracovanosti a nic se na něm nepohlo. Nemá třeba nalepeny KB okapy, které mám a ty se mi zase velmi líbí a Igra by jej ke stavbám měla dávat. I KB hřebenáče jsou bezva doplněk.
Hlavně nemám stále vyrobeny okna. Do věže s výrobou není problém, ale prosklená okna vnímám jako problém, aby mi to vyhovovalo a pro tiskárnu se kterou to tisknu to nebude vzhledem k tomu co chci kvalitativně. Myslím si, že papírová nebo leptaná by byla lepší, takže zde stojím...
Vypadá můj stav takto. Takže věž potřebuje také naznačit plátování plechů a chybí ji i kříž (nebo jiné dokončení) a někde jsem z leptu něco zahlédl a nevím kdo leptané kříže měl.
IMG_7990.JPG

Celkem se mi líbí, využijju tento model a jeho základ k tomu, abych městečko doplnil o kostel, který bude mít některé prvky stejné, ale na první pohled to snad poznat nebude. Prostě chybí mi v městečku výraznější věž, aby bylo členitější. Takže kostel zkrátím, ale zase zvětším měřítko a střecha věže dostane jiný tvar. Mohlo by to být fajn a nepůjde hned poznat, z čeho to vychází a k těm městkým domům to bude sedět. Ještěže jsem všechny chodníky nenalepil... :D
IMG_7992.JPG

Zde porovnání velikosti. Není v měřítku 1:120, ale 1:140. Ten ve městě bude mít minimálně měřítko 1:120.
IMG_7991.JPG

Jak jsem uváděl, nebyla cílem naprosto přesná stavba modelu kostelu, ale velmi podobná stavba, která mi hezky doplní kolejistě (porovnání viz. obrázky dříve). Také přijde na kostelní zdi a kapličky. Ty již budou ještě volnější a nejspíše nebudou 4 jak ve skutečnosti, ale jen 2. Uvidím. Těch drobností i na budově kostela je více než uvadím...
Věřím, že z mého modelu by mohla třeba Igra relativně snadno udělat hezkou a i variabilní stavebnici kostelu (jde jej délkově krátit o okna - zkoušel jsem si to sám, ale nakonec jsem nekrátil), která by možná byla na další kolejiště zajímavá, protože se nejedná o extrémně velkou stavbu, jak je snad zřejmé.
Naposledy upravil RSC dne úte 31 črc, 2018 8:56 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » úte 31 črc, 2018 8:55 pm

RSC píše:Do věže s výrobou není problém, ale prosklená okna vnímám jako problém, aby mi to vyhovovalo a pro tiskárnu se kterou to tisknu to nebude vzhledem k tomu co chci kvalitativně. Myslím si, že papírová nebo leptaná by byla lepší, takže zde stojím...


Zkus barevné vitráže. Kdysi jsem si z nějakého polského webu stáhl obrázky okenních vitráží, kterých lze po vytištění na papír použít právě do kostelních oken. Původně to sice bylo zamýšleno pro papírový model, ale asi by to šlo použít i ve tvém případě. Jestli o ně máš zájem, napiš mi SZ.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Vladimír_B a 8 návštevníků