TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Krátké video výjezdu ze skryté části kolejiště

Příspěvekod RSC » ned 27 bře, 2016 8:27 pm

Přidávám krátké mobilní video výjezd z útrob kolejiště, než bude zakryto - BREJLOVEC A 16 rychlíkových vozů. Modelovou rychlost jsem vynechal, aby nebylo video dlouhé.... (Srdcovky nejsou zapojené)
https://youtu.be/TW3AmrPG_14
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Malé nádražíčko

Příspěvekod RSC » pon 28 bře, 2016 12:56 pm

Zvažoval jsem zda-li toto koncové nádražíčko mám či nemám udělat, jestli to třebaz nemá být vlečka. Zda nechat velkou "volnou" plochu nebo jej tam umístit - zase aby to nebyl vlakodrom. Rozebrat to připadně jde rychle, několikrát jsem upravoval výšku a směr, takže to mám otestováno. Každopádně, pokud nádražíčko zůstane, asi nádražní budovu Adršpach od šikulů zkrátím, aby byla menší. Původně měla být v nádraží, které je v pozadí ( bude na dalších fotkách), ale koupil jsem si tam budovu Nová Hraštice.
Přílohy
IMG_8058.JPG
IMG_8057.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Parní úlet

Příspěvekod RSC » pon 28 bře, 2016 1:06 pm

Neodolal jsem nepořídit si tyto vozy, prostě se mi líbily...
IMG_8060.JPG

Dalších pár obrázků s párou.
IMG_8062.JPG

A tady má být budova Nová Hraštice - doufám, doma je.
IMG_8063.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Druhé zhlaví

Příspěvekod RSC » pon 28 bře, 2016 1:09 pm

Zde druhé zhlaví.
IMG_8059.JPG

Asi je již zřejmé vše.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Modelace terénu u mostů

Příspěvekod RSC » pon 28 bře, 2016 1:15 pm

Trochu jsem hrábl to profilu u mostů.... Budu muset omrknou břehy, které u říčky zvolím, přemýšlím na tom co a jak, profil se jistě ještě změní, tohle je jen základ.
IMG_8066.JPG

A pohled od mostu do oblouku, ke strážnímu domku.
IMG_8065.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Krátké video výjezdu ze skryté části kolejiště

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 28 bře, 2016 10:10 pm

RSC píše:BREJLOVEC A 16 rychlíkových vozů.


Tak presne tohle jsem potreboval videt. Planuju rychlik o 10 vozech a nebyl jsem si jisty, jestli to lokomotiva (v mem pripade patrne Taurus od Tilliga) utahne. Mohu se zeptat na polomery oblouku a velikost stoupani? Diky
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Krátké video výjezdu ze skryté části kolejiště

Příspěvekod RSC » úte 29 bře, 2016 12:41 pm

Jiri Dvoracek píše:
RSC píše:BREJLOVEC A 16 rychlíkových vozů.


Tak presne tohle jsem potreboval videt. Planuju rychlik o 10 vozech a nebyl jsem si jisty, jestli to lokomotiva (v mem pripade patrne Taurus od Tilliga) utahne. Mohu se zeptat na polomery oblouku a velikost stoupani? Diky


Dovolím si teď delší komentář, možná si to zaslouží, protože jsem si s tím hrál víc než je možná zřejmé, aby tohle bez problémů šlo.

Ona to není klasická spirála, ale spirála do šneka, tzn. že se poloměr se nahoru zužuje. Je to i z praktického hlediska, protože nejsem tolik omezován podjezdnou výškou a to i z důvodu pantografů na lokomotivách a možnost použít menší sklony...
Laboroval jsem jak si s tímto poradit a toho šneka jsem vymyslel z nouze zejména kvůli parním lokomotivám, aby vytáhly dlouhé vlaky. Takže mít spirálu nad sebou nevyhovovalo a druhý důvod byl i vůči sklonům a pantografům elektrických lokomotiv. Samozřejmě jsem si to předělal, protože to chvíli tak bylo. Vytáhl jsem z krabiček lokomotivy a testoval, co má největší problémy. (Poznámka: Z klasických lokomotiv k delším vlakům, jsem zjistil že třeba 377.0 od roca má celkem problémy, protože má konstrukční chybu, která je zbytečná vzhledem k hmotnosti tendru a tou je poslední nehnaná náprava v tendru a navíc její ne zrovna vhodné uchycení, 377.0 o tilligu je na tom výrazně lépe). Třeba mne překvapilo že 455.2 od Tilligu překvapivě táhla dobře a to mi přijde, že v této lokomotivě snad žádné závaží není, hmotnost ji prostě chybí, já ji časem další závaží dodám, když v ní je místo na rozdíl od jiných strojů...

Takže nahoře v poslední části "elipsovitého šneka"je poloměr na vnitřní koleji min. 400 mm a postupně dolů poloměr narůstá. Kdybych to dal do průměru, tak to bude v průměru cca. 600 mm na vnitřní koleji. Sklon je max. do 2 cm na metr, spíše je sklon 1,5 cm/m. S těmi 2 cm jsem se nevyhl v části, kdy je třeba překlenout šneka zhlavím nádraží, takže jsem si musel pomoci ve vrcholové části trošku větším sklonem (kolem 2 cm/m) a samozřejmě odfrézovat desky na minimum, či použít plech v místě křížení jako nosnou část pod kolejí, občas to jde někde vidět - je to pro minimalizaci sklonů a protože pantograf po tom klidně klouže....

Taurus ti to pohodlně vytáhne, také nějaké mám, takže vyzkoušeno. Myslím si, že při použití poloměru 400 mm na 10 vozů s Taurusem nemůže být žádný problém. (Samozřejmě doporučuji co největší poloměr, či elipsu, či jakýkoliv jiný tvar, pokud to jde - vyplatí se to...)
Já těch 16 vozů i vytlačím nahoru, při tlačení jsem měl problém jen s panoramatickým vozem rheingold, nevím, co je na něm jinak, že s kinematikou to není ono a měl tendenci občas vyskočit při tlačení takto dlouhé supravy do stoupání, když na něj působila velká hmotnost tlačeného vlaku. Jasněže jsem toto místo upravoval, ale za slovo nikdy bych u něj při tlačení ruku do ohně i teď nedal....
Uvezu i více než 16, ale to již se nevejde do nádraží. Takto se to tam "vejde", ale "zablokuje" část stanice. Také jsem si to připravil na 10 vozů a přípřež.

Poznámka: Bobina od MTB s takto dlouhými vlaky je již na hraně svých schopností, což mne malinko překvapilo. Takže už je to skoro na přibalenou bandážovou nápravu, ale je třeba na omluvu říci, že pokud se tilligáckým vozům přidělají brzdové špalky, které jsou přibaleny k modelu, tak to občas malinko šoupe o nápravy a odpory vzrůstají - zas tak přesné to není, já si s tím zatím moc nehrál, abych to vyladil k dokonalosti, takže vím, že to může být lepší. :-)

Další praktické osobní poznámky z mého laborování s lokomotivami a soupravami.: Soupravám poloměr oblouku dělá větší problém, než si možná myslíme, odpory malým poloměrem prostě výrazně narůstají a v kombinaci se sklonem to může být a je problematické. Také je "ptákovina" dělat na kolejišti klopení (nemluvím o modulech), protože i klopením odpory narůstají, tzn. se přičítají k odporům z oblouku. Proto u mne jde vidět sem tam podlepy kolejí papírem, abych i malá klopení co nejvíce odstranil tzn. zmenšoval odpory z důvodu případného používání delších souprav, což je pro mne důležité :idea: . Vyzkoušel jsem si to, že to tak je a prostě nechci pokud možno řešit žádné problémy, nadávat na modely, upravovat je. Jasně, pokud někdo jezdí s brejlovci, barčami, sergeji a podobnými lokomotivami není toto vyjádření nutné k zamyšlení. Pokud máme rádi parní lokomotivy a vezmeme některé z nich, třeba jen parní lokomotivy s pohonem v tendru, je to co jsem napsal vhodné zvážit. Dejte za ni 8 zástěráků a uvidíte. Proto jsem zrušil třeba tu spirálu na jednokolejce, nebylo to prostě ono a stejně se mi to nelíbilo, protože na poloměru 356 v této konstalaci byla vidět rozevřenost vozů (stejně by celá musela být zakrytá) v oblouku z pohledu pozorovatele - když se na kolejiště teď podíváme, tak z pohledu pozorovatele řízení jsou dnes oblouky umístěny tak, že "rozevírání" čel vozů v oblouku je od pozorovatele, takže nejde hned vidět...
Naposledy upravil RSC dne čtv 27 říj, 2016 7:50 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 29 bře, 2016 8:40 pm

Spiralu mam zakrytou (pro klesani mam polomery 353 a 439, pro stoupani pak 396 a 482), sklon max 2,5 cm na metr, vozy budou patrne Tillig a L.S. Models .... tak uvidime :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » stř 30 bře, 2016 7:21 pm

Jiri Dvoracek píše:Spiralu mam zakrytou (pro klesani mam polomery 353 a 439, pro stoupani pak 396 a 482), sklon max 2,5 cm na metr, vozy budou patrne Tillig a L.S. Models .... tak uvidime :mrgreen:


S tím uváděným vozovým a lokomotivním parkem co jsi uváděl dle mého názoru problém nebude.

Pokud by jsi náhodou někdy zatoužil třebaz po parní lokomotivě 555.1 od tilligu, tak lze jí výrazně pomoci přidáním doobjednáním další bandážové nápravy do tendru - hodně jí to pomůže, což mám vyzkoušeno (není tam prostor na přidání nějaké zátěže)
Sám jsem si tyto nápravy pořídil, když jsem ladil podélné profily v úsecích a lehce nadával, i drobné výškové změny měly velký vliv - zatím jsem je tam nedal, ale mám je připraveny v pytlíčku :-) .
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

"Rozpřáhadla"

Příspěvekod RSC » ned 03 dub, 2016 12:40 pm

Jakým způsobem řešíte rozpřáhadla na rozpojování vozů? Co je nejlepší, aby to také v koleji vypadalo důstojně? Nenašel jsem k tomu tady nějaké zásadní informace, ale třebaz jsem špatně hledal...
Díky Radek
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Rocky_MK » ned 03 dub, 2016 5:19 pm

Malý plochý šroubováček :-)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » úte 05 dub, 2016 11:25 pm

Rocky_MK píše:Malý plochý šroubováček :-)

Očekával jsem nějaké supr technické řešení k automatizaci provozu ....
...šroubováčků a jiných věcí k tomuto řešení mám dost, ale nějak mne to neuspokojuje a celkem bych si rád ukrátil čas vymýšlením řešení. :idea:
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 09 dub, 2016 5:40 pm

Díky za vyčerpávající odpověď, to je teda mega kolejiště. Škoda, že nemáš nějaký lepší plánek, ale pro představu to stačí. Tvoje téma budu rozhodně sledovat. Hlavně mě zajímá, jak kolejiště bude vypadat s krajinou :wink:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » pon 11 dub, 2016 9:56 pm

Gene_Simmons píše:Díky za vyčerpávající odpověď, to je teda mega kolejiště. Škoda, že nemáš nějaký lepší plánek, ale pro představu to stačí. Tvoje téma budu rozhodně sledovat. Hlavně mě zajímá, jak kolejiště bude vypadat s krajinou :wink:.


Tak to mne zajímá také, jak to dopadne, snad kolejiště bude alespoň obstojné... Problém je, že se soudobými krajinářskými technologiemi nemám zase tolik zkušeností, tak uvidíme...

Moc jsem toho teď neudělal, zase jsem ladil po tilligovi E18, a hledal chybu proč to trhavě jede a vydává malinko divné zvuky. Nechápu jejich výstupní kontrolu, dolaď si sám sám. To bych raději vždy koupil tu lokomotivu v nesloženém stavu levnější a poskládat ji sám, než hledat, kde je problém... :evil:

Ale něco málo jsem udělal, například trochu dotvořil terén u mostů, viz obrázky. Snad to bude vyhovovat...
Přílohy
most.JPG
most2.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

18 a malý problém s doplňky

Příspěvekod RSC » pát 29 dub, 2016 9:40 pm

Tak jsem podezříval 18ku roco, že je něco špatně v podvozku a ne a ne na to přijít, protože se zvedala a viditelně tam nic nebylo. A ejhle, když se dosadí "dolepovací šoupátkové tyče" do pístů je na problém zaděláno a není to vůbec vidět, nenapadne to hned, nic nedrhne, vše je jak má být. O tento díl se poté lehce dotýká běhoun podvozku a lehce lokomotivu pak naklání. Takže smůla s tímto vylepšením pokud máte na kolejišti oblouky 400 a níže, může to být pro lokomotivu nebezpečné na převrácení a třebaz následný pád na zem...
18.JPG

Takto to vypadá, v malém oblouku.
18_2.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků