TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » stř 05 říj, 2016 6:24 pm

Já jsem toho moc poslední dny neudělal, srazil mne autobus bokem z kola, musel nutně předjíždět tam, kde se nemohl vejít... :oops: On se sice násilně vešel... Pak mi ještě hezky zádním kolem přejel ruku. Naštěstí ne hlavu, tu jsem stihl z pod autobusu v supr rychlé reakci dostat... :P . Oni někteří řidiči si neuvědomují, že se nepadá od busu, ale pod něj a může to mít tragické následky... Někdo nade mnou drží ochrannou ruku.

Takže jsem udělal jen nějaké drobnosti například opravu prutu na jedné vyhybce, na které mi vyskakovala 714, což žádná jiná předešlá lokomotiva nedělala. Díky tomu, že tento model má vzdálenost okolků jinší než jiné modely, tak mu tato chyba na vyhybce vadila a já jsem ji alespoň díky tomu našel a opravil...
Já jsem se 714 spokojen, mám dokonce supr tichou verzi na MTB, kterou mi můj dodavatel vybral... ikdyž bych raději viděl na kolejišti pylštika, ke kterému mám rozhodně větší vztah... Pořídil jsem si před časem i elektronika, protože neočekávám, že by jej tillig udělalal. Dnes teprve jsem obě vyzkoušel. ... a také si sám pak porovnám s tilligovou T466.

krava3.JPG
krava1.JPG
krava1.JPG (31.95 KiB) Zobrazeno 7556 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 05 říj, 2016 6:41 pm

RSC píše:Já jsem toho moc poslední dny neudělal, srazil mne autobus bokem z kola, musel nutně předjíždět tam, kde se nemohl vejít... :oops: On se sice násilně vešel... Pak mi ještě hezky zádním kolem přejel ruku. Naštěstí ne hlavu, tu jsem stihl z pod autobusu v supr rychlé reakci dostat... :P . Oni někteří řidiči si neuvědomují, že se nepadá od busu, ale pod něj a může to mít tragické následky... Někdo nade mnou drží ochrannou ruku.

Takže jsem udělal jen nějaké drobnosti například opravu prutu na jedné vyhybce, na které mi vyskakovala 714, což žádná jiná předešlá lokomotiva nedělala. Díky tomu, že tento model má vzdálenost okolků jinší než jiné modely, tak mu tato chyba na vyhybce vadila a já jsem ji alespoň díky tomu našel a opravil...
Já jsem se 714 spokojen, mám dokonce supr tichou verzi na MTB, kterou mi můj dodavatel vybral... ikdyž bych raději viděl na kolejišti pylštika, ke kterému mám rozhodně větší vztah... Pořídil jsem si před časem i elektronika, protože neočekávám, že by jej tillig udělalal. Dnes teprve jsem obě vyzkoušel. ... a také si sám pak porovnám s tilligovou T466.

krava3.JPG
krava1.JPG

No, neblbni, to zní strašně :shock:, jak ti ten autobus přejel tu ruku? Máš ji zlomenou nebo co :shock:? Jsou to prasata, hrůza. Ta 714 od MTB nevypadá špatně.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » stř 05 říj, 2016 7:28 pm

Gene_Simmons píše:No, neblbni, to zní strašně :shock:, jak ti ten autobus přejel tu ruku? Máš ji zlomenou nebo co :shock:? Jsou to prasata, hrůza. Ta 714 od MTB nevypadá špatně.


Přejel mi ji v lokti, nechápu, že kosti to vydržely, skoro jako u Drápalíka ve Vesničce... :lol: Bylo to hrozný, na úrazovce tomu nevěřili, že to není možný... ruka tlustá, barevná, bolí to, ikdyž to již kromě kloubu dost zplasklo a tam to neodhadnu... uvidím také časem jak dopadly chrupavky a jaký bude nakonec výsledek. Naražené navíc mám kde co, takže vrtačka v ruce by byla stále masochistický zážitek... Občas ještě zatrnu, když vidím to valící se zadní kolo na mou hlavu.
Děsná představa... měl bych si koupit pár lokomotiv, abych to již vyhnal z hlavy, třeba by to pomhlo :lol:
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Podpěry kolejiště

Příspěvekod RSC » ned 16 říj, 2016 4:43 pm

Přiblížila se doba, kdy bude třeba montovat elektroniku pod kolejiště a opustit analogové jízdy. Já kolejiště mám v mnohých místech stále na starých stolech, což pro montáž ze spodu není zrovna vhodné. Ten kdo má jedinný rám to má asi jednodušší, u větších kolejiš podepření je složitější.
Takže přišlo na řadu vytvořit podpěry, které mi umožní stoly vytáhnou a dostat se pod kolejiště a zapojovat a zapojovat digitál... Ještěže jsem měl brigádníka, sám bych to s mými ještě stále pochroumanými ručkami neudělal.
Nenašel jsem nějaký jiný nápad, který by mi vyhovoval, tak jsem si to vymyslel takto. Ono jsou segmenty dost těžké a velké, takže je nestačí podepřít jen něčím jako kozy ve dvou místech.
Na obrázku je jen část noh samozřejmě bez stavěcích částí a podložek pod nohy. Tyto nohy to ponesou. Moc jsem se s tím nemastil, ale vyhovět to musí a funkční to bude. Nejsou tam vzpěry, ty si potřebuji přesně odměřit až přišroubuju nohy pod kolejiště a potom je na míru vyrobím a posléze namontuji a konstrukce se hezky stáhne a pak to bude ono. Prostě musí mne to unést, když na kolejiště občas ještě šlapu.
Takže končí stolová etapa občas někde s destičkovým podložením, aby bylo všechno v rovině. Tak mne i napadlo, že bych si mohl ještě někde vytáhnout z útrob kolejiště spirálou kolej dolů do nějakého většího "zásobníku" odstavených souprav. Zjistil jsem, že již jich mám dávno více než kolejiště pojme a vyndávání z krabiček mne lehce obtěžuje. 8) Takže tohle by mi mohlo sloužit k tomu jak měnit soupravy dle epoch na kolejišti...
Přílohy
IMG_0670.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Skladiště

Příspěvekod RSC » sob 22 říj, 2016 1:07 pm

Trochu jsem si hrál a složil jednu, z většího počtu stavebnic od šikulů co mám, tentokráte skladiště. Ať si každý říká co chce, u mne suveréně vedou v kvalitě zpracování stavebnic (Igra model), použitých materiálů, přesnosti... hlavně se mi líbí, že dřevěné díly jsou skutečně dřevěné, že trámy se nebastlí z papíru a tak podobně, také to tím pádem více drží a snese větší případnou nešikovnost... Tady toho dřeva (překližky) je vážně hodně. Také mne baví, že ty stavebnice jsou navrženy maximálně přesně, bezva to pasuje, proto to netrvá dlouho a nezní peprná slova na tvůrce ... a s mou ještě nic mou rukou to mohu teď klidně složit 8)

IMG_0695.JPG
IMG_0695.JPG (74.35 KiB) Zobrazeno 7142 krát

Tady již skladiště s umístěním v kolejišti.
IMG_0696.JPG

Bezva detailem jsou také řizlé obrysy jednotlivých tabulek mozaikových oken, za dřevěným "mozaikovým rámem" oken. Vážně to vypadá dobře, ikdyž si toho asi nikdo jen tak nevšimne...
IMG_0698.JPG

Jen drobňoučká výtka, kdyby k dokonalost dotáhli i přemýšlení, jak se jednotlivé díly budou co nejsnadněji vyřezávat, či přeřezávání z "aršíku dílů", tzn. dávali to do nejvýhodnější polohy k řezu, bylo by to super. Občas se podaří, že je to v nejnešikovnějším místě - ale to jim klidně odpustím. :idea:
Někdy by mohla stavebnice také více počítat s tím, že by mohla nabízet větši variabilitu ve složení, či postavení trochu odlišné stavby. Prostě bych z toho chtěl občas složit něco jiného a ty dřevěné díly se hůřeji dodělávají a já bych si je klidně i samostatně koupil - to je tak, když času není a chcete to občas jinak. A to už bych chtěl asi hodně. :o
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Strážní domek

Příspěvekod RSC » ned 23 říj, 2016 1:38 pm

Složil jsem si další stavbu - strážní domek, abych mohl v mezičase částečně začít modelovat terén v další části kolejiště a zasadit tak základní rámec terénu v těchto místech.
Protože v jiné části této jednokolejky mám použitou stejnou již prezentovanou stavbu strážního domku, použil jsem stejnou stavebnici. Jen jsem ji složil a upravil, aby byla trochu jiná, ale měla podobný základ. Snahou je, aby alespoň na jednodlivých tratích to bylo rámcově podobné. Určitě nerazím heslo, že celé kolejiště bude přísně stejné. Rád si dovolím rozmanitost, ale v rozumné míře jednotlivých celků.
Stejně tak nemíním ctít přesně epochy všude ve všech místech, přestože vím jak by to mělo být. Takže snad se nebudou železniční puritání příliš hněvat. Důvodem je i to, že mám vozidla různých epoch, ikdyž to mám nejraději do roku 1995, ale nevyhýbám se striktně dalším letům. Mé kolejiště je tak trochu také jako výuková pomůcka k předávání znalostí a zkušeností, takže určité celky budou odpovídat, ale celkově to prostě sedět nemůže a já s tím nemám zas takový problém vzhledem k celkovému využití.

Malý náhled dovnitř nedokončeného domku, pro případné srovnání s jinými stavebnicemi. Zase to šlo s Igramodel dobře a rád jsem si něco do tvorby kolejiště přidal.
Vechtr2.JPG


A zde v tomto místě bude umístěn (centimetrové detaily budou doladěny dle terénu), bude mít také kamenou podezdívku a doplněn výraznějším terénem okolo, než je zatím tato placka.
IMG_0704.JPG
IMG_0704.JPG (31.57 KiB) Zobrazeno 6983 krát
IMG_0706.JPG

Předpokládám lehký zářez trati u domku, ale to se uvidí jak to dopadne pocitově a jak bude vypadat konečná podoba.
I domek bude ještě dopracován a doplněn o nějaké části, které ve stavebnici nejsou, protože stavba má vypadat jinak než tato.
Naposledy upravil RSC dne pon 28 lis, 2016 3:24 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Podpěry rámů

Příspěvekod RSC » čtv 27 říj, 2016 6:19 pm

Obrázky demonstrující podpěry rámů kolejiště, které mi umožní se pod kolejiště dostat do všech míst a namontovat zbylé přestavníky a zapojovat elektroniku.
Také toto řešení umožňuje dostat všechny rámy do stejné výšky a srovnat také vodorovnost ve všech směrech. V této místnosti nejsou podlahy jako kluziště, neznaméná to však, že by byly nějak zvlášť křivé, ale při použití segmentů občas na nějaké podložky na stolech došlo.

IMG_0709.JPG
IMG_0709.JPG (25.78 KiB) Zobrazeno 6764 krát

Detail na stavěcí šroub jedné podpěry.
IMG_0711.JPG
IMG_0711.JPG (29.42 KiB) Zobrazeno 6764 krát

Nebylo cílem z toho dělat suprkrásnou záležitost, ale funkční nosnou věc kolejiště. Stejně si toho nikdo nevšimne...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Podpěry rámů aneb pořádně měř

Příspěvekod RSC » pát 28 říj, 2016 7:29 pm

... a jak mi ty rámy ležely na stolech a já jsem si všechno vytrasoval, jeden byl asi o 1 cm zvednut v jednom rohu a celou dobu to nebylo vidět, asi jak jsem po tom i chodil, tak se někde něco pohlo. Tady toto místo před tvořením stanice jsem asi dobře opětovně nekontroloval (moje blbost).
Normálně by to nevadilo, jenže nad tím je stanice na jednokolejce a pod tím skrýté části ve stoupáních takže metoda všech podpěr stejných se zde nekonala. A když se rám dal do roviny, ze stanice mi začaly ujíždět volné vozy. :cry: Mohl jsem rám nechat takto, stavěcí šrouby by to pohodlně zvládly, jen mi to jaksi vadilo. Takže vyřešit správně...
Rám segmetu v tomto místě dát do vodorovné roviny, což je hned a stanici přizvednout a to již snadné není a trať také - v místě umístění nového strážního domku na předešlých fotkách. Nechtělo se mi, protože jsem to zde předělával dvakrát. Nejdříve snižování výšky stanice kvůli odstranění spirály a teď znova jednu část přizdvihnout. Již je to v pořádku. Tahle nepozornost mne stála 3 hodiny zbytečné práce a trochu nadávání na sebe. Jen doufám, že koleje budou vpořádku a nebudu muset nic o nějaké ty desetinky moc rovnat, zítra se uvidí... stejně se něco najde. Hurá - zatím nenašlo. 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

M262.1 a drážní stavby

Příspěvekod RSC » sob 05 lis, 2016 11:31 am

Rozšířil jsem vozový park o tyto jednotky M262.1. ČSD mne vždy potěší. Ještě více bych skákal, kdyby Kres udělal klasickou M262 v této kvalitě, to bych jich měl.... 8)
Je to hezky udělaná souprava jak je u této firmy prostě standardní. Jen je malinko hlučnější a to jsem zase nečekal vzhledem k ostatním motorovým vozům od této firmy.
V pozadí mám také nějaké drážní stavby (od mnou oblíbené firmy Igra model), jen tu budovu Adršpachu jsem se rozhodl složit zrcadlově, protože se mi to takto více líbí vůči skladišti i budoucím pozemním komunikacím. Někde jsem potratil krabici s led diodami pro osvětlení, takže střecha si musí chvíli počkat na dodělání. Ono již to čeká déle...

M262.JPG

M2621.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Nádražní budova jednokolejky

Příspěvekod RSC » ned 04 pro, 2016 4:59 pm

Rýsují se mi stavby na tomto nádraží jednokolejky. Původně zde měla být budova Nová Hraštice, ale změnil jsem to na "Jemnici", tuto stavbu jsem zase upravil a lehce pozměnil než byl záměr autorů. Líbí se mi takto více a mohu ji otočit, když to budu chtít mít ve stanici trochu jiné...
Tato stavba od Igry se mi velmi líbila a do této stanice i více hodila, takže bylo rozhodnuto na změnu. Stavba těsně před doděláním vypadá takto. Naživo vypadá lépe než na fotce. Musím konstatovat, že složení této stavby trvalo podstatně déle, než jsem odhadoval a je to trošku náročnější na stavbu (Hronov jsem zatím nesložil).
Určitě to základově není křivé, jen ze stavby trčí dole dráty, takže zatím nemůže stát rovně. Až bude díra do desky na konektor osvětlení, bude to přesné.
Ještě to nezaschlo, takže jsem měl možnost si srovnat komíny, plechy a porovnat střechu, odstranit mini drobky... 8)

Jemnice4.jpg

jemnice1.JPG

jemnice2.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Úprava ŽST

Příspěvekod RSC » úte 20 pro, 2016 8:01 pm

Ne, že bych nic nedělal, ale v poslední době vzhledem k času nic extra viditelného. Tak mi to také nedalo a rozhodl jsem se přidat do stanice na dvoukolejce 2 vyhybky, které umožní vjezd na další dopravní kolej z jednokolejky. Původně jsem o tom uvažoval při stavbě a měl jsem to udělat hned. Zakomponovat to tam posléze, je samozřejmě pracnější. Tak zase jsem bohatší na kolejišti o dvě 12 stupňové vyhybky a v peněžence lehčí navíc o dva přestavníky.
IMG_1332.JPG

Když se tak dívám na tuhle staniční budovu, měl bych ji také dokončit, zejména krovy a pod. Nemluvím o nástupišní hraně a zastřešení. Mimochodem pojezdy nových brejlovců Kuhen mne celkem oslovily. Nemám nic proti novým barevným mutacím od DS, Cargo verze je hezká a hlavně má závěsy podvozků a to říkám já, kterému stejně největší radost udělají provedení do roku 1995. Modrý zrovna neasistoval.
IMG_1333.JPG

Když už jsem u těch nových barevných mutací, tak zde dva bastardi v nových kabátech. Jen ta barva na pluzích asi bude přemalována, zdá se mi vhodná k úpravě, nějak mi nesedí....
IMG_1335.JPG

A ty modré vozy eurofima měly naprosto všechny nápravy vadné - tillig se skutečně zlepšuje, prostě paráda, to vážně potěší a tento trend již začal přenášet i na lokomotivy. Není nad to koupit si kymácející se lokomotivu, rovnou dvě. :oops: Tuhle jsem dostal pytlíčky reklamovaných náprav od pana tilliga a vážně paráda, 80 procent vadných a vrchol všeho byl, že přišly nápravy, kde osa byla o 1mm kratší, marně jsem doma hledal vozy, do kterých by to náhodou pasovalo a že jich doma mám. Je to asi bezva inovace, kdy náprava ani již nedrží v podvozcích, tím pádem se nepozná zda šmajdá, protože již rovnou vypadne. :lol:
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » úte 20 pro, 2016 8:15 pm

A takto jsem konečně dodělal budovu upraveného Adršpachu od mého oblíbeného výrobce Igra model. Tento výrobce mne zpracováním uspokojuje jako žádný jiný výrobce českých staveb, protože i použitý materiál je lepší než u jiných - až na ty okapy u některých staveb z nemožného plastu, na které se na nových stavebnicích vykašlal, ty byly vážně hrozné. 8)
Pokud to někdo z Igry čtete, vysvětlete konečnému konstruktérovi, že by mě u těch aršíků dílů přemýšlet, jak díl nejsnadnějí vyjmout/vyříznout, dávat rozhodně část na vyříznutí do nejvýhodnějšího místa a ne velmi často do problémových míst až nejsložitějších. Jistěže si poradíme, ale nemusí to být zbytečná zkouška dovedností. :idea: Už vám asi dám přímo znovu vědět... mohli by jste být výborní i v tomto ohledu.
Když se na to tak tady teď dívám, ještě tam ve stavebnici byla lavička a tu jsem tam nedal - dohledám ji a přidám ji tam...
IMG_1334.JPG
IMG_1334.JPG (34.15 KiB) Zobrazeno 5971 krát

Takže o vánocích vybalím nejspíše budovu Hronov, co mi tam již leží od svého vzniku, kdy se dostala na trh a pustím se u pohádek do ní. Nebude to nejspíše úplně jednoduché na složení. 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Odstavná kolej

Příspěvekod RSC » stř 28 pro, 2016 11:25 pm

Přidali byste zde, jak je naznačeno podložími, další kolej - třeba "odstavnou"?
Když se na to dívám, moc se mi do toho nechce, nevím zda by se mi to líbilo a bylo to vhodné, na druhé straně místo k odstavení čehokoliv se hodí...
odstavna.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PF 2017

Příspěvekod RSC » sob 31 pro, 2016 1:34 pm

Je třeba vstoupit do nového roku modelářsky, takže já o silvestrovském dni stavím výtopnu Ledečko od mých oblíbených šikulů. Supr stavebnice, jen ji opět mohu doporučit ke stavbě, konkurenci prostě nemá... Tato stavba nebo jí velmi podobná stála na dalších našich tratí.
Celkem dobrý den a využití stolku pro děti v obývacím pokoji. Doufám, že se za ničím nehoníte a pohodu užíváte nejlépe tímto stylem...?
Přeji do nového roku modelářské úspěchy...

Stav stavby ráno, již jsem dále. 8) Ještě si pořídím jednu výtopnu, jen tu stavbu rozpůlím na výtopnu a vodárnu a posléze malinko stavby upravím a dostavím.
ledecko.JPG
ledecko.JPG (31.88 KiB) Zobrazeno 5568 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Odstavná kolej

Příspěvekod Jiri Dvoracek » sob 31 pro, 2016 4:47 pm

RSC píše:Přidali byste zde, jak je naznačeno podložími, další kolej - třeba "odstavnou"?
Když se na to dívám, moc se mi do toho nechce, nevím zda by se mi to líbilo a bylo to vhodné, na druhé straně místo k odstavení čehokoliv se hodí...
odstavna.JPG


Odstavnych koleji a vlecek neni nikdy dost :-) At se dari dilo :-D
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků