TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hrátky

Příspěvekod jafobe » čtv 16 črc, 2020 9:04 pm

RSC píše:
jafobe píše:Ale jsme modeláři, a máme "zlaté české ručičky" takže si určitě poradíme sami. :wink: A pokud jsou laserovánky dobře promyšlené rozmístěním záměčků...
Trošku jsem reakci o ručičkách očekával, jak je zřejmé poradit si s tím umím. 8) A zámečky jsou udělány většinou tak, aby to ani jinak sestavit nešlo, aby byl stavitel veden jedinným možným způsobem, kam díl "nacpat" a nezkazit si to asi jinou možností. :lol: Např. v případě KB model domku, bylo třeba boční stěnu rozříznout na 3 díly, sestavit, vykitovat, vybrousit (nechtělo se mi to překreslit a jít si to vypálit, chtěl jsem to hned, když jsem stavěl u :lol: televize) a na zámečky jsem se vykašlal, to by bylo o to pracnější, ještě že dnes máme bezva lepidla...
Takže zrcadlové překlopení pro laser je drobností, pokud se výrobci nebojí situace záměny dílů mezi verzemi. :lol: Jen bych bral ulehčení práce, nic víc v tom není. Když není, beru to co je...

Tak podle výsledku šikovné ruce jsou, zvláště když čtu co to jeětě obnášelo za úpravy. ;) A když to chce člověk hned, tak není na výběr...
Výrobce ale musí tak trochu počítat i s tím že ně každý je natolik technicky zdatný a s dobrou představicostí, aby to dobře složil kdyby byli ve všech rozích zámečky stejné a většina by se dala dát i obráceně...
Pokud by ale byli rohové zámečky shodné, dal by se pevný základ postavit jinak nejen zrcadlově, a třeba i z jiných výškově shodných staveb se stejnými záměčky využít jiné části, a pokud by nebyli díly s nějakou vypalovanou texturou dalo by se otočit či zaměnit víc věcí podle potřeby. Při lepení z různých stavebnic by ale nemuseli už souhlasit některé navazující díly, třeba střechy... Takže by to bylo spíš pro zručnější modeláře, kteří si to zvládnou dodělat sami, ale aci by to nemusel být tak špatný směr kterým by se to dalo posunout víc k vlastnímu tvoření. O vytvoření něčeho takového (dalo by se říci že jen takových polotovarů) jsem už taky trochu přemýšlel, a možná by to mohlo oslovit i víc lidí. S laserovánkama zatím zkušenosti nemám, co jsem si tvoříl své modely, tak vesměs z papíru od nuly... (zaněřit, rozkreslit, vyřezat či vystříhat...)

radula63 píše:Tak zrovna s KB-modelem mám velmi dobré zkušenosti. Dotazem, zda-li by bylo možno v TT výtopnu Rokytnice v Orlických horách na zakázku vyrobit zrcadlově. Bylo mi vyhověno a byla mi vypálena a dodána v zrcadlovém provedení. Původně má vodárnu na pravém boku a já kvůli dispozici svého kolejiště ji potřeboval na boku levém. Takže třeba právě tu Rokytnici už má Karel Barták uloženou v počítači i zrcadlovou verzi. Ano, v nabídce zrcadlové provedení nemívá, ale je ochoten na zakázku i zrcadlové provedení vyrobit. Ano, taková zakázka (pokud ji už nemá nachystanou v pc) má úskalí v delší dodací lhůtě, jelikož odráží nutný čas na úpravu stavebnice.
:)
Tak s Karlem Bartákem se jednat dá, dodacé lhůty jsou ale trochu závislé i na tom že to nemá, či alespoň neměl, jako svou hlavní pracovní činnost, a ani samotné vypalování se taky nedá uspíšit, pokud si chce držet nějakou kvalitu a má objednáno na delší dobu dopředu. Otočení souborů tak trochu záleží na tom v jakém formátu to je uložené, a v jakém programu se s tím pracuje... vím že třeba u mě v práci na CNC stroji to některé vektorové data v programu počítače otočit úplně nezvládá, ale na stroji samotném si to celé přezrcadlit můžu normálně.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod radula63 » čtv 16 črc, 2020 9:17 pm

jafobe píše:Tak s Karlem Bartákem se jednat dá, dodacé lhůty jsou ale trochu závislé i na tom že to nemá, či alespoň neměl, jako svou hlavní pracovní činnost,..

Ano, nemá to jako svojí hlavní pracovní činnost a ani tuhle variantu nikdy neplánoval. Zároveň ho jednu dobu dost zlobilo zdraví.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » pát 17 črc, 2020 10:20 am

radula63 píše:Tak s Karlem Bartákem se jednat dá, dodacé lhůty jsou ale trochu závislé i na tom že to nemá, či alespoň neměl, jako svou hlavní pracovní činnost,..
Já vím, že by to šlo. Jen bych o tohle nežádal a nezatěžoval, to je snadné vyřešit. Mne bavilo, že třeba tento domek dostal jiné dveře, než měl před rokem, na kterých jsem se tehdy trošku nazlobil (příčky v okýnkách dveří moc nedržely, tak jsem si vyrval vlasy z hlavy a tím je doplnil :lol: , barva zakryla vše). Prostě rád uvítám změny a u papírových věcí to je možné. Nejde tolik o mne, tím že mám přístup k různým výrobním technologiím a poradím si snáze.
Teď si kluci pořídili bezva profi hračku, takže budu moci převést do supr digitální podoby N-kový Shinkansen 100, který následně zvětším do TT. Vím je to skoro zbytečné, prohánět takovou věc na kolejišti, ale minimálně vyzkouším výsledek. Dokážu si představit pak následně okopírovat některé H0 věci do TT podoby. Takže nabízí se třeba RailJet a nejen to, mám několik H0 věcí doma, které v TT nejsou a mnohdy to mám i proto, že v TT nejsou. 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod uherjara » pon 20 črc, 2020 2:06 pm

Zdravím,
omlouvám se, že vám zapleveluji příspěvky k Vašemu hezkému kolejišti. U pojezdu Picoloco s NEM651 záleží na verzi, ale na většině jde samostatně zapínat interiér - už se to ale neobejde bez drobného drátování a je nutné mít na dekodéru další volný funkční výstup. Stačí odpájet dvě propojky na horní DPS a propojit drátkem funkční výstup dekodéru s pájecím bodem na horní DPS. Jde takto upravit i reflektor, ale pak je třeba na každý reflektor samostatný signál. Popis jsem dal na rajče:
https://uherjara.rajce.idnes.cz/TT_POJE ... 1448323510
uherjara
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 29 dub, 2010 5:50 am

Patra Arnold čsd Bp

Příspěvekod RSC » stř 29 črc, 2020 8:41 pm

Dokončil jse přestavbu patráků od Arnolda. Přeci jen je na nich vidět, že jsou výrazně lepší a přesnější než to, co nám servíruje stále po 40-ti letech Tillig. Žasl jsem za co se na aukru prodaly ty nově tištěné čsd tilligy, to by se Arnoldy u nás zvládly asi prodat také. Natiskneme na to čsd a prodá se vše i 50 let staré :)
Já jsem také dokonalý nebyl, udělal jsem křídla s čsd skoro o 1mm na výšku větší (cíleně). Měl jsem obavu, zda to půjde dobře nastříkat. Vzal jsem si původní nákres z německého dokumentu o patrácích pro všechny železniční správy. Ono ani dnes ty muzejní přesně neodpovídají. Ani to není cílem. Kdybych dělal verzi epochy 4 nebo ČD, bylo by to snažší. Koupil jsem si tehdy více sad Arnoldů, takže kdyby se mi náhodou chtělo, prostor je. Asi se nikomu nebude chtít zařídit nějakou exkluzivní sérii pro našince...
Potisk u P. Banka dopadl výborně, je to tak malé, až se mi tomu nechtělo věřit. Nechtěl jsem zde vodolepky, tak jsem jej ukecal, že si to tento model zaslouží. Polotovary má připravené, takže kdo by náhodou zvažoval potisk popisy, půjde to rychle. Nalepil jsem tam i leptané vlastnické tabulky a to je tak mrňavé, že jsem si říkal, proč jsi se s tím dělal. Ale je to tam. Jen mi jaksi chybí potisk čel vozů, tak se zeptám, zda to ještě nepůjde dotisknou, nevím zda nějaká doba to tam neměla.
I označení 2 třídy má přesnější lept, než lept s vyhlídkovým oknem. Ani se mne neptal, prostě mi to přibalil.
V základu konce svítí a lze doplnit dekodérem, nezkoumal jsem zatím jak je to s propojením k osvětlení, asi to tam je a osvětlit tyhle chci. Dokonce sedačky mám správně zelené i s hnědým bokem. Jen rozložení sedadel dole není úplně přesně jako u nás a to se mi opravovat vážně nechtělo. Přiloženy jsou i různé verze vybavení konců pater. Ale čsd rozložení samozřejmě není. Ale ten záchod tam je fajn. Stejně jako kabel a další. Odstranil jsem lehce do mléčné barvy bílou z oken, jestli jsem se dobře díval na fotky, zadní okno bylo u některých souprav čiré a zabarvené jen boční. Tak to zvážím. 8)
Zacpat okýnka, vyříznout a doplnit vyhlídky a dotmelit. To chvíli opakovaně dalo, aby to bylo jak výlisek a nebylo nic znát. Dobrušoval jsem prostě postupně barvuv tomto místě, až to bylo hladké...
Ikdyž jsou křídla potisku výraznější, tak to snesu a celkem se mi to líbí. A i tato barča MTB je luxusně potištěna a to je na MTB výkon a vypadá to spolu dobře (raději řeknu ta má). Vlastně proto jsem si ji také pořídil. Kdyby bylo hnusně potištěná, kašlu na to... Patra na kolejišti vypadají slušně, vedle BTTB/Tillig jako jiná řada vozů. :lol: Tím nechci říci, že s těmi BTTB Tillig nejezdím. Najezdil jsem se s ními celkem dost, do brněnského modeláře s cílem mít štěstí a něco pořídit. :) Takže třeba podlahy jsem nebarvil do barev tehdejší reality. Musím říci, že to přestavět je zabralo celkem dost času (nevypadá to) a nejhorší bylo dostat ven okna a nepoškodit je, jsou přilepená, ale našel jsem grif, jak to šlo celkem bez úhony dostat ven... Původně to byly patráky světle zelené DR s hnědou střechou. Mohl jsemje přidat na druhou kolej pro srovnání a milovníky DR.
IMG_3100.JPG
patra1.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Inspirace

Příspěvekod RSC » pát 07 srp, 2020 1:53 pm

Tyhle "propagační videa" boulder creek railroad, kde ukazují techniky a samozřejmě produkty, mne zaujaly (pár jsem jich prohlédl). Třeba tohle, kde se nachází zajímavý pohon kol, vozidel. Asi se někdy pohlédnu, až někde budu a vzpomenu si. https://www.youtube.com/watch?v=M4EOT1XXc_Y
Nevěděl jsem o tomto pohonu vozidel a na TT by to šlo také aplikovat a přijde mi, že to jezdí lépe, než některé jiné systémy, co jsem viděl....
Railroab.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

S499.0

Příspěvekod RSC » úte 18 srp, 2020 8:56 am

Mám v zásobníku tu, co má dodat v H0 Piko. Líbila se mi i tato, jakási emoce mne uchvátila, tak jsem udělal vyjímku a pořídil i TechImage laminátku.
Trošku jsem si poopravil "dráty na střeše", aby byly pospojované a také přilepil sběrače, nějak mi vypadávaly.
IMG_3186.jpg

Mrzí mne světla, že nesvítí přes celou plochu, není to dotaženo tak, jak bych si představoval, tohle mi vadí, červená bych takto přežil (svítí stejně v druhé polovině), ale bílá vypadají takto blbě. Předělám, aby tento detail byl jak má, měli tohle vymakat hnet. Stejně tak se chystám na MTB kyklopy, to kyklopí světlo je svícením také hnusné, když nesvítí přes celou plochu světla.
Rád bych viděl laminátku v TT, doufám, že se piko "pochlapí".
IMG_3185.JPG
A dám jí nové tabulky s čísly. Na boku to není ono. Když se tiskne v TT takto na kastli - dobře, V H0 mi to již profesionální nepřijde. Ve předu má plastovou imitaci, takže tisk tabulky je OK a vypadá to dobře. Tak ji dám alespoň číslo, co mi vysí nad kolejištěm.
A ještě bylo nutné provést úpravy v karabiččce, na což měl výrobce také myslet a řešit to hned, ohýbá to dost blbě leptové stupačky a to je problém. Náhradní stupačky mohly být také přiloženy, v ceně modelu by se to schovalo.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod jipol57 » úte 18 srp, 2020 9:25 am

Ale ono to nemá svítit po celé ploše. Jsou tam tři paraboly, žlutá, bílá, červená, kryté společným průsvitným deklem. Tak je to světlo vždycky jen u té žárovky, která svítí.
https://www.k-report.net/ukazobrazek.ph ... &stranka=1
Jen je pravda, že bílá měla být uprostřed.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod Stanin » úte 18 srp, 2020 1:01 pm

A hele, laminátka na metrovým rozchodu. :) Líbí se mi, jak neřešíš měřítko. Taky mě lákala, ale počkám na Piko. Musím šetřit. :) A tomu, že bude i v TT, docela věřím.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT hrátky

Příspěvekod jafobe » úte 18 srp, 2020 3:47 pm

Tady detail jedny rozsvícené v reálu...

IMGP5175.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » úte 18 srp, 2020 7:31 pm

jipol57 píše:Ale ono to nemá svítit po celé ploše. Jsou tam tři paraboly, žlutá, bílá, červená, kryté společným průsvitným deklem. Tak je to světlo vždycky jen u té žárovky, která svítí.
https://www.k-report.net/ukazobrazek.ph ... &stranka=1
Jen je pravda, že bílá měla být uprostřed.

Díky. Tak to bude menší úprava. Něco mi na tom nesedělo.
Stanin píše:A hele, laminátka na metrovým rozchodu. :) Líbí se mi, jak neřešíš měřítko. Taky mě lákala, ale počkám na Piko. Musím šetřit. :) A tomu, že bude i v TT, docela věřím.

Testování je to jedno, dělávám to i opačně. Duše má klid, když vše funguje, ale teď to bylo pro fotku... 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PIKO G

Příspěvekod RSC » pát 21 srp, 2020 4:05 pm

... a to jsem zase řešil problém, za soudruhy z Německa. :oops: Sběrací botka lokomotivy si škrtne na srdcovce stejnojmené firmy (konstruktéři sběr proudu také dobře nezvládli, je třeba si to naohýbat správně) a odpálí si regulátor tak, že vše jezdí maximální rychlostí a zastavit to nejde...
Podezřívám tranzistorovou regulaci. No nic, pošlu to prodejci na reklamaci. Reklamace vyřízena. Za dlouhou dobu to přijde zpět a během chvíle se regulátor odpálí znovu (na stejné vyhybce, jen již to vidím, kde se to stalo a čím to bylo). Děti musí dostat jiný zdroj na hraní...
Piko regulátor nenachystalo na to, že lze třebaz říznout vyhybku. Přičemž ve vnitř, ikdyž je to zbytečně složité, není to úplně blbě. Jen ta kvalita součástek... :oops: Nějak se mi ty problémy s německými obvody různých výrobců nechtějí vyhnout.
Prodejce klasická věta - jejda, my už jsme toho prodali a to jste jedinný.... :lol: Veselá to věta, protože poslali druhý a dopadl stejně a pochybuji, že s dalším by se to nestalo.
Neměl jsem náladu posílat to po třetí a dojít stejného výsledku. Takže máme tady výsledek zátěžového testu :lol: , vážený zákazníku, prodáme ti hrůzu, protože to je o kousek levnější (necháme si to nespíše osazovat v číně a na základní kvalitu součástek ve vnitř kašleme, více vyděláme), než použít kvalitnější tranzistory (čí jiné tranzistory, které to snesou) v řádu několika korun navíc, které by tento stav ustály... Nechápu, že tento test si neudělali, než to pustí do prodeje. A budou to posílat a posílat až projde záruční lhůta...
Bezva je také, že PIKO maže informace na součástkách, aby tohle bezva řešení snad asi někdo neošpiónil. :lol: Zde bych to bral spíše jako, zde máte troského koně. :lol: Já bych spíše doporučoval, čísla všude na součástkách nechat, psát to i jinde, pro širší možnosti oprav doma. Nemusela by probíhat širší diagnostika...
Vadný tranzistor (nekvalitní) je na průhledném deklu položen, kdyby náhodou někdo měl obdobný problém... Kdyby si ty věci nechali navrhovat v ČR, myslím, že by neudělali chybu, nějak si čím dál více myslím, že to umíme výrazně lépe a je tu hromada firem, které to levou zadní zvládnou...
IMG_3272.JPG

A teď z veselejšího soudku:
Já na staré epochy trošku ujíždím. Tehdy jsem hodně toužil po roco P8 bezva zelené, asi se mi ta svítivá zelená hodně líbila (myslím si, že tehdy měla spíše barvu tillig provedení) a mašinka mi utekla, prošvihl jsem to, zdála se mi drahá, váhal jsem co mít a nemít a již se pak neopakovala. A dnes když vidím, za co se některé roco věci prodávají, tak jsem zvolil ve slabé chvilce experimantální možnost, že ji koupím po dílech a složím, když není a nebude. Pokud něco bazarově je, ceny jsou astronomické. Takže to vyzkouším a navíc si ji můžu malinko pozměnit... Přišla mi hromada pytlíčků s díly a výsledek se zhmotnil. Vím, není to čsd, ale mám z ní radost. A můžu ji zasadit i "usměrňovací křídla", které v této epoše neměla, když je tak bezva zelená a odlišuje se 8) (popisové tabulky jsem ještě neosadil, přemýšlím, čím je přilepit, aby to drželo a nenaleptalo povrch). Provedení roco a tillig (byla kdysi ve výprodeji) se odlišují tvarově více, než jsem si původně myslel...
IMG_3271.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Pavel 152 » pát 21 srp, 2020 4:34 pm

Mám z obyčejného papírnictví oboustrannou pásku, lepí a drží dobře i cedulky v TT. Červená krabička popsaná v češtině, poznámka vyrobeno v číně. Nebo taky dispersním lepidlem, barvičky na sklo, čirá, tuším Amos. Lze kdykoli odmočit.
Pavel 152
 
Příspěvky: 421
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Troubelice

Příspěvekod RSC » ned 30 srp, 2020 6:03 pm

To je tak, že mnohdy dáváme na kolejiště něco z toho, co máme na očích.
Kdybych kolem této stavby v Troubelicích nechodil, tak bych si ji nejspíše nepořídil, ani by mne nenapadlo ji použít. Její stav sice dávno neodpovídá stavebnici, už kolem ní neštěkají psi a neběhají kozy a vše zarůstá. Líbila se mi a dal jsem ji barvu, jakou mám na nádražní budově. Je to vydařená stavba od KB, že si na ni někdo vzpomněl.
Troubelice1.jpg
A když už jsem to udělal, tak přes pole je rozpadající se malý domek, obě stavby na sebe vidí, pamatuji jej v lepším stavu a tak jsem jej dělal celistvější. Není to úplně přesné, musel bych to měřit, takže jen inspirace fotkou a něco přijde ještě dodělat, zejména sloupek na přívod elektřiny. Ještě mám řízlý tento domek jednou, co kdyby. Celkem mi na kolejiště pasuje i umítěním k jiným domkům KB. Jen jak jsem se na to teď podíval, přebarvím rámy oken na světlejší, bude to vhodnější...
Troubelice2.jpg
Domek byla taková oddychovka na pár minut k tomu, jak tvořím zejména papouška (a dost se na to soustředím), když vykukuje nákres. Už mi běhají spolehlivě na převody všechny nápravy, nepoháním poslední přes ojnice, předělal jsem to. A změnou prošel i zadní běhounový podvozek tak, aby sbíral také proud, nějak to chci mít lepší a jistější, co kdyby náhodou. Trnul jsem obavou, jak to bude jezdit a jsem spokojen, i 310 poloměr to jede, ikdyž na kolejišti jej mám jen v depu.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Kuehn půlky

Příspěvekod RSC » čtv 03 zář, 2020 3:22 pm

Kuehn nás zásobuje jedničkma, dvojky nejsou a na půlky naše kašle. Lze malou úpravou z toho mít 1/2. Zkoušel jsem utřít žlutý proužek - jde to párátkem (tlustším koncem) napuštěným v ředidlu a trochou trpělivosti se proužek dá postupně sundat. Stejně tak sundat 1. Pravděpodobně sundání žlutého proužku nebude dokonalé a občas to zajede i do zelené, takže lehce dostříknout. Pak již jen najít obtisky a doplnit čísla třídy a písmenka řady. Nakonec zalakovat a je to. Kuehn naštěstí okna nelepí, takže se to rozebírá a skládá snadno. Na obrázku úpravy moc vidět nejsou, v souoravě pak o vůz více...
IMG_3785.JPG

Kromě jiného jsem třeba dokončil soupravu pětiokeňáků s pošťákem. Lept se skládal snadněji, než odlitek z Peček. S nákresem (plánkem) by to asi chtělo něco udělat, popisků na tom bylo určitě více. Leptové zábradlí je lepší nahradit prutem a komínek jsem ještě nedodělal, vymýšlím jaký. Nárazníky je třeba si najít a kinematiky s nápravami také dodat. Jezdí vůz dobře. A ty minidírky v leptech jsou k ničemu, ani prut 0,2 mm se do toho nedá zastrčit, nevím proč je neudělali použitelně. Zlomil jsem na tom vrtáčky a zanadával si. Jinak se mi vůz líbí a jezdí hned napoprvé, netřeba na něm něco ladit a za mne vypadá dobře.
IMG_3786.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků