TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » ned 21 říj, 2018 8:35 pm

bambulak píše:Možná blbý dotaz, ale jako milovník orchestrionu se musím zeptat, jak vypadá lokálka. Určitě něco takového mají. A jak vypadají normální lokomotivy?


To, co jsou u nás šukafóny, jsou v Japonsku motorové vozy KIHA 40, KIHA 47, KIHA 48, počátek výroby 1977, vyrobeno skoro 900 ks. Některé (KIHA 47) se vyráběly rovnou jako dvojčata, každý díl má jen jedno stanoviště, oba díly jsou motorizované. Rač si vygooglit. Sice i v zemi vycházejícího slunce se privatizovalo a zavírají se lokálky, ale pořád jich tam ještě jezdí dost. A japonská specialita jsou tři mutace s různou úrovní vytápění/větrání/termoizolace pro různá podnebná pásma, warm, cold a extreme cold (ta poslední pro provoz na ostrově Hokkaido).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod bambulak » pon 22 říj, 2018 8:06 am

RSC, hank : nejsem odborník na železnici, což je určitě znát :roll: Děkuji Vám za rozšíření svého obzoru. Vše jsem progoogloval a těším se na další reportáže že země vycházejícího slunce :wink:
patláma TT paprťála
bambulak
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 25 bře, 2017 8:40 am

Japan lokálky

Příspěvekod RSC » pon 29 říj, 2018 8:51 pm

Přidám to nejmenší, co jsem viděl a vyfotil na "lokálkách". Takže zde pár úlovků. Pár stovek fotek jsem si domů dovezl, už dlouho jsem si tak nezafotil... 8)
lok1.JPG
lok2.JPG

A zde ještě jedna monorailí z Osaky.
mag1.JPG

Tímto končím fotky japonské reality a přidám ještě na závěr jedno větší H0 japan kolejiště.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

H0 Japan

Příspěvekod RSC » pon 29 říj, 2018 9:16 pm

Co k tomu říci? Ono to vypadá jako vlakodrom, ale ono to Japonsko kolem větších měst prostě takové je. Takže jde cokoliv, jen zohledňují na kolejišti typ svršku, co je Shinkanzen a co není. Dokonce ani v H0 neřeší modelově úzký rozchod a prostě jedou vše v jednom rozměru, to mne celkem překvapuje, že jim to nevadí... Škoda, bylo by to v TT, takže bych si mohl nějaký ten kousek exotiky dovézt na mé TT kolejiště.
11.jpg
12.jpg
14.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

H0 Japan II

Příspěvekod RSC » pon 29 říj, 2018 9:30 pm

Co mne ještě překvapilo a snad to na některých obrázcích je vidět. H0 zde neznala kinematiku, těžko říci, zda to byly jen staré modely, detailně jsem to na krámech nezkoumal, moc toho tam nebylo... V N ji nějak řešenou mají a po mých testech doma, to celkem funguje dobře, ikdyž to modely mastí hodně rychle... Pár balíků kolejí jsem dovezl a nějaké ty sady s pilíři a mosty, když to tam stálo prostě málo a je doma třeba to na tom prohnat. Takže jeden pokoj je teď obstavěn Japonskem. Trošku mi to připomíná autodráhu. :lol: A dá se s tím snad i podobně rychle jezdit. :lol:
Takže již snad slušně rozpoznávám japonské kolejivo a vidím, že kato kolejivo mají naše eshopy pojmenovány většinou blbě a nerozlišují, co je pro Shinkanzen. Poučení se mi také dostalo... 8)
15.jpg
16.jpg
17.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Akatsuki » stř 31 říj, 2018 8:28 pm

Jo japonské modely jsou cenově někde jinde než modely zde v Evropě, jsi nejspíš druhý kdo tu má model loko EF66 (já mám od Tomixu) a kromě tří dvounápravových podvozků se mi líbí i jejich ztvárnění.

A malá ukázka mého parku japonských vozidel Obrázek

O víkendu máme v Pečkách výstavu, takže modely budou jezdit.
GO GO NIPPON!
Uživatelský avatar
Akatsuki
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 26 dub, 2018 2:21 pm

EF66

Příspěvekod RSC » ned 04 lis, 2018 12:02 pm

EF66 máme také od TOMIXu a k tomu ještě 4 vozy nočního vlaku (měl jsem jich vzít možná více, tak jak si to prezentují na krámech, kde to má za lokomotivou více než 12 vozů), což je samozřejmě malá délka, ale dal jsem to tehdy do košíku k této lokomotivě, aby nebyla bez vozů... Tohle je skutečně jen vyjímka ze souprav Shinkanzenů...
V Pečkách jsem nebyl, musel jsem pracovat. :lol: Vím, že tam bývá jedno kolejiště s japonskem...
Když jsem ty sady kolejí vybalil, zjistil jsem, že to na kolejiště dá. Není to celé a není to umístěno na podpěrách, které jsou samozřejmě součástí. Když jsem omrkl i ceny kolejiva, bylo jasno - vzít to. Dovézt základ. Měl jsem vzít ještě jeden kufr modelů a dalších věcí :lol: , když součástí letenky byly dva 23kg kufry. Teď trochu lituji, že jsem to neudělal... Jistěže si říkám, měl jsem si vzít i další vlaky, kterými jsem jezdil, nemusel jsem se krotit. :lol: Každopádně na případné kolejiště to rozhodně dá...
V pokoji to vypadá jako velká autodráha, jen se v tom prohání vlaky... Vlevo prvního obrázku, je skládací pevná reklamní bednokrabice KATO s potiskem lokomotivy, na které může i dítě sedět, určená na modely, kolejivo a pod... Celkem dobrý nápad a za babku. Skoro by se mi líbily, kdyby to dělal někdo i zde, docela dobře by se mi v tom skladovaly modely, ikdyž na to vlastním regály a hledám to občas jak v obchodě...
IMG_1363.JPG
IMG_1364.JPG

Takže třeba tato souprava E6 Super Komachi v plné výbavě z firemní prodejny Kato rosvícená vypadá báječně, u TOMIXu netrefily pořádně barvy, takže proto KATO. Zajímavostí je, že umí vycvaknout čelo "čumáku", ze kterého vyjede spřáhlo a jdou spojit dvě dohromady jak ve skutečnosti, což lze spojené běžně v reálu vidět.
IMG_1365.JPG

Jinak na kolejišti a v dalších aktivitách již pokračuji, jak budu mít nějaké celky přihodím. Třeba dokončuji kostel, terén pro vesnici... Na kostel mi IGRA řízla krásná okna a i do věže ze dřeva jak ve skutečnosti. Také jsem IGŘE předal všechny plány, model, fotografie...takže možná bude časem i pro ostatní...
Naposledy upravil RSC dne ned 04 lis, 2018 12:10 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Dusan » ned 04 lis, 2018 12:07 pm

Co to je za kolejivo ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » ned 04 lis, 2018 12:14 pm

Dusan píše:Co to je za kolejivo ?

KATO, to lze u nás celkem běžně na objednání koupit.
Ještě mají i TOMIX (je tam dražší než KATO) a další, ale to jsem tam v rychlosti na našich webech nenašel, proto jsem bral KATO, abych měl možnost doplňovat....
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Pivovar

Příspěvekod RSC » ned 25 lis, 2018 5:14 pm

Řešil jsem určení jedné z vleček, měla to být nějaká "továrna", nakonec z toho bude pivovar. Základ poloviny již mám, druhá část bude posléze, pak již to bude vypadat jako pivovar, ale nechávám si zatím nezkompletované jednotlivé bloky, abych si to mohl uzpůsobit na ploše dle potřeby a ne jak to navrhl výrobce. Když jsem to vybíral, již podle rozměrů to moc na H0 nevypadalo a ono tomu tak skutečně je. :-) Na obrázku to jak v reálu nepoměrem nevypadá, že k H0 vozu to je tak malé - měl jsem to fotit jinak. Když jsem to vybíral v katalogu Kibri i podle rozměrů, říkal jsem si - v H0 to musí reálně vypadat velmi malé a to se potvrdilo. Mnohdy mi přijde, že H0 stavby jsou hodně zmenšené, ještěže existují Y ve správné velikosti a u Y by to vypadalo extra divně. :lol: Schválně jsem k tomu i pro srovnání dal dům IgraModel v TT. Až budu stavět někdy své H0 moduly či segmenty, tak je zřejmé, že je nutné vážit...
IMG_2240.JPG

Líbilo se mi u toho, že mnoho dílů včetně oken je lisováno dvě barvy dohromady, to je hezké, že to došlo i do modelářské oblasti... A hezky se to sestavuje, má to zacvakávací patky, což velmi zrychluje práci, jen je třeba pod tímto velkým usnadnění nepřehlédnout nějakou tu spáru mezi díly, kdy si lze myslet, je to u sebe a ono ne, je třeba více dotlačit, možná je to i tím, že krabice je akorát a díly jsou v ní napěchovány tak, že se něco malinko ohne a pak to trošku pruží.... Výrobce to v katalogu nemá dokonale slepené a to se trošku divím.
IMG_8676.JPG

Již chvíli se bavím tím, jak v terénu umístit vesnici a co použít za domy. Nakoupil jsem stavby od různých výrobců a postupně je lepím a dle výsledku rozhodnu. Některé se možná na kolejišti neobjeví. Také musím vytvořit další servisní větší díru do kolejiště, proto mi to tam chybí. Kolejiště mám děravé jak ementál, to nemluvím o dalších menších dírách k přístupu do podzemí, skoro pod každou větší stavbou, či blokem budov, mnohdy i části terénu.
IMG_2241.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Vánoce

Příspěvekod RSC » pon 24 pro, 2018 8:39 pm

Nevím, co tím Ježišek chtěl říci - snad ne: Vykašli se již na TT a jeď jen v H0. :lol: Každopádně mne potěšil, tohle prostě můžu... a i v původnější barevné mutaci. OBB dozvučím a přeznačím.
Vanoce.jpg

Přátelé tip pro další vánoce pro vás, jak jsem k tomu tvůrčím přístupem přistoupil já. 8) Dal jsem své ženě návod, jak potěšit mašinkáře a to: Zde jsou mí prodejci, vědí co kupuji a mají přehled, co jsem koupil a snad poradí co by mne potěšilo. Náleži ti také veškeré bonusy co mám a já budu rád za cokoliv - vědí o tom, že se ozveš a budeš chtít poradit a já se mohu těšit. Výsledek tohoto roku viz. horní obrázek. Nevadilo by mi i kdybych věci měl dvakrát, lepší než něco, z čeho nemám radost... Chytl se tohoto nápadu jistý prodejce a řekl své ženě, chceš mne potěšit, běž mi koupit nějaké modely ke konkurenci, takto z toho budu mít větší radost, než když si to koupím já sám. 8)
Takže tak.... :lol:
A je mi celkem fuk, že jsem si Vindobonu mohl koupit v Japonsku určitě za poloviční cenu, než stála u nás.... na krámě ji měli, a uvažoval jsem o ni. Takto to je lepší, alespoň vím, že si někdo dá tu práci... Stihl jsem do ní před chvíli vlézt, abych se mrkl a zjistil, že je to děláno podobně jako N-kové modely, velmi jednoduše a přitom to na mne působí celkem funkčně. Takže dozvučíme a osvětlíme - podívám se vedle do vláken, kde to je a snad to pohodlně zvládnu.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Dokončování kostela

Příspěvekod RSC » ned 30 pro, 2018 7:26 pm

Kromě toho, že jsem si nabarvil asi 300 figurek do vagónů ať nejezdíme s prázdnými vlaky, tak jsem pokročil na dokončení kostela.
Již má téměř vše, ještě časem vylepším střechu věže a dodám jí kříž. Podstatné je, že kostel má vsazená již okna.
IMG_2667.JPG

Okna v požadované kvalitě nejsem sám schopen vytisknout, ani vyřezat. Takže Igramodel mne zachránila a kostel má okna, která si zaslouží. Pro lepší ukázku vypadaly takto, ve stavbě to tak zřetelné není - fotka je i tak rozmazaná a dost nic moc. Nejde skoro rozpoznat, že věžové jsou řízlé do překližky a vypadá to báječně, zejména průhledy do zvonice.
IMG_2668.JPG

A řešil jsem i osvětlení a vitráže. Původně jsem si myslel, že barevný tisk na průhlednou fólii bude stačit, ale nestačí, nic nejde vidět, takže nezbylo nic jiného, než to dát na průsvitnější papír a cca. 2mm od okna, tím jsem dosáhl uspokojivého provedení. Takže, když se to zkoumá detailněji, lze rozpoznat náboženské motivy - fotka dost neostrá, takže zde opět moc toho neuvidíte, ale svatí tam vážně jsou... (dnes se mi vážně dařilo fotit). A musím ještě udělat neprůsvitné světlovody, protože silné světlo způsobuje prosvítání. Aby to bylo přirozenější, je světlo taženo světlovody zespodu, které pak utváří přirozenější nasvícení vitráží.
IMG_2669.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod cipisekmp » pon 31 pro, 2018 1:23 pm

Ahoj, hezky cesky kostelik.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

PF 2019

Příspěvekod RSC » pon 31 pro, 2018 5:17 pm

U Silvestra jsem si vytáhl jeden restaurák OBB TTmodel, když nám soudruzi z NDR nepřejí. Pravda, výrobce je ve znamení dodělej si mnohé sám. Takže stav před a stav po malém vylepšení. Ještě doplním lidmi, když jich mám tolik, jen ve voze musí zaschnout sedačky. A také osvětlení, aby cestující byli lépe vidět...
IMG_2691.JPG
IMG_2700.JPG

A také přeji všem, ať co se rozdělá, dokončí se a zase složí zpět a nezbydou žádné díly a šroubečky navíc... 8)
Připojuji mé velké kolejové dítě, které se mi podařilo tento rok zrealizovat a dostat jej na koleje. Teď čeká ještě na to až bude brázdit koleje ve zmenšenině i u mne doma, lepty jsou i H0 ACME verze... a možná se třeba podaří přesvědčit ACME, aby byl zařazen do výroby, když je vše na stříbrném podnose.
PF2019.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Restauráky

Příspěvekod RSC » stř 02 led, 2019 7:33 pm

Tak jsem byl v restaurační mánii a dodělal jsem všechny rozdělané. TTmodel obyčejně má lepší barvy než Tillig, ale tento VRmz "najbrt 2" se tedy vůbec nepovedl a co s tím? Barva zelenomodrá, místo najbrt modré tato rvala oči (na fotce to nevypadá ještě tak hrozně) a v soupravě to vážně vypadalo blbě ještě více. Stejně tak si hoši v Rusku mysleli, že tomu Najbrt 1 jen nastříknou střechu do "modra" a tím je z toho provedení další, jenže ono ne - vynecháme to, že je to barevně jinak a to i s popisy, jiné dveře, stejně tak interiér, se kterým se mi toho extra hodně dělat nechtělo a zanechal jsem jej v provedení WRmz 815, ikdyž sedačky jsou zde jinak, ale to bych si skoro mohl dělat vše...
Takže pro srovnání barvy s tiligovou střechou a to stejně ten rozdíl mobil ještě zmenšuje a nevypadá to tak hrozně, jak ve skutečnosti...
IMG_2701.JPG

Takže tím, že vše je natištěno a vůz nelze vysklít a pak dostříkat, je třeba na plotru nejdříve vyřezat plochy všech oken, značek, proužků, které je třeba před stríkáním zakrýt, pak je možné odstín doladit. Stejně tak další chyba v Rusku, je sakra rozdíl stříkat ten stejný pigment na tmavý povrch a bílý povrch, vždy ta stejné barva na rozdílných podkladech bude vypadat jinak, takže i zde je to nutné udělat zvlášť, aby se odstín sešel... Jdou vidět níže v obrázku i použité nálepky - řízl jsem si to pro jistotu 3x, když se někdy zatoulá zase nějaké vypečená barva. Kdyby si to někdo potřeboval upravit, dám cdr soubor k dispozici.
Že bych časem podobně přestříkl i ZSSK vozy, tam se ta červená vážně nepovedla :shock: - to mají na Slovensku radost - LS model to udělal správně. Říha při tvorvě ČD ex OBB to zrovna také netrefil, ale zde tillig byl u OBB verze lepší, takže jsem nepochopil, proč vozy udělal jinak - jak těsně před tím, než z toho leze rez. Konec polemik. :lol:
IMG_2704.JPG

A takto to vypadá s lehátkem DSmodel Najbrt 2. Má také doplněny cestující a líbí se mi to víc, než před tím, byť to není dokonalé, což nikdy nebude. Dokonce i červenobílý Wr na druhé koleji dostal konečně správné vybavení vnitřku a také 30 strávníků. Takže všude již jen osvětlení, jen se musím podívat na to, či někdo poradí, kde sebrat "šváby s adresama", či jak tohle kde vzít, či naprogramovat. Zbytek udělám, prostě těch Y a Eurofim vozů mám hromadu, takže se mi vyplatí si něco jednoduchého a univerzálního navrhnout sám, tak aby se to dalo použít do více typů vozů. Mohu to přihodit do odřezků v deskách a přidávat tam tyto tišťáky a nebudou mne stát vpodstatě nic... tak flaštičku. Když SMD součástky jsou obrovsky levné, pokud to není pro koncového zákazníka, který zaplatí 50x až 100x víc. Nekecám. :roll: Stačí mi, když to bude správně svítit do prostoru, či kupé a bude se to dát zapnout. Ikdyž dnešní rozkošné věci, že se po čase mění osvětlení, počty kupé, poblikávají zářivky... lze si nějakou desku s touto elektronikou koupit, ale ne 100kusů, to si raději koupím jiné věci. 8)
IMG_2706.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků