TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Plecháč

Příspěvekod RSC » ned 17 pro, 2023 11:11 am

Před pár dny mi dorazil domů Plecháč TT. V H0 zatím nedorazil, asi se mrknu u koho to dře.
Každopádně jestli se mi něco líbí na PIKO, tak je to to, že model přijde v perfektním stavu a to i jizdně. Na to jsem velmi nekompromisní, protože lokomotiva má jezdi a to výborně. K tomu je přeci určená... Drtivá většina výrobců na výstupní kontrolu kašle. Proč to sem uvádím? Všiml jsem si v jednom videu https://www.youtube.com/watch?v=Kcj3nYTjdCo cca. v 20 minutě jak to dělají. V podstatě úplně stejně jak to dělám já. Tzn. při takovéto výstupní kontrole zjistí, že model má problém. Nejde zde jen o to, že se pohne a popojede 30 cm a pak skončí v krabičce. Škoda, že tohle nedělají standardně ostatní, odpustili by jsme si to peklo, zejména ve velikosti TT.
Jen u modelu G1206, to spíše konstrukčně nebylo ideální, vzhledem k rozšířenému debilnímu nápadu dávat všude bandáž jen na jedno kolo s argumentem klidné jízdy :oops: a to pro některé modely je problém z reálného hlediska klidné jízdy. A kalugu raději již nechám již být.
Plecháč se povedl dle očekávání, jen by soudruzi v NDR si mohli uvědomit, že cenovky na laminátkách a plecháčích již jsou trošku přes čáru ekonomických možností mnohých českých a slovenských modelářů. Myslím si, že již je to za hranou a asi by mne v této souvislosti mrzelo, kdyby výrobní zájem o české lokomotivy i z tohoto důvodu opadl, byť sleduji, že na mnohých německých kolejištích se naše klasické řady prohánějí, stejně tak jako u mne německé...
Lokomotivě nemám co jinak vytknout vzhledem k měřítku. Vlastně jsem rád, že jsem nemusel nic řešit.
Zato jsem se parnádně naštval u H0 ACME setu vozů Košičan s jídelákem. Modely jsou prohlé až o 2 mm na výšku, mají deformovaná i okna. Když byl model vyroben určitě to bylo ok, protože by to nebylo jinak správně potištěno. Evidentní je, že někde na to muselo pusobit hodně tepla. Takže si jdete koupit další model, tentokráte ZSSK, aby se to dalo přeskládat a to zásadní, co chcete, bylo "dokonalé". Již rozumím tomu, proč mají v H0 od tohoto výrobce prohlé lokomotivy, lokomotivy stojící nakřivo. Podotýkám, dostal jsem set, který z toho co měl prodejce byl asi nejlepší. Takže na slovenských vozech to zvládnu, ale na čsd ne. :evil: Jen cenovka dokonalého vozu vypadá pak jinak, protože slovenské jsem fakt v H0 nechtěl. A pokud je to v režimu, tohle prostě chci, přístu s vrácením modelu není řešením. :oops:
Zpět k plecháči, na kolejišti vypadá nádherně, chci jich víc, jen budu taktizovat, zda nám soudruzi z NDR neudělají časem nějaký výprodej, dalšího ve stejné mutaci tedy hned nekoupím. Stehně tak vyčkávám u nových laminátek, které nedostali mutace, které bych si přál, takže mne to případně tolik mrzet nebude... Chtěl jsem třeba Cargo verzi, kterou dostali H0káři, TT verze mne moc nebere, takže raději slovenskou variantu.
IMG_4104.jpg
IMG_4108.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Albatros

Příspěvekod RSC » ned 24 pro, 2023 6:08 pm

Samozřejmě jsem také podlehl novince v podobě Altatrosa v H0 a pořídil jej. To se musí. Takže přišly dva kousky. Konstatuji, že co kus, tak to originál. Jeden jezdí báječně, jeden se lehce vrtí, tak snad se to jízdou utřepe. Každopádně jsem u toho neměl nic extra prohlé, ale bylo třeba zase něco dosadit, při přepravě se trošku některé díly oddělily. Jestli mi něco vadí, tak jsou to skoro jak "železné traverzy", které drží usměrňovací plechy. Mému oku to moc nelahodí. To je možná věc, kterou bych snad předělal... Možná mohl být víc lesklý, na mne již velmi matná barva. Za model jsem velmi rád. škoda, že Trix nedělá TT.
P_20230906_103249.jpg
P_20230906_103237.jpg
P_20230906_103657.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Všudybylky

Příspěvekod RSC » stř 27 pro, 2023 9:45 pm

Ježíšek mi donesl všudybylku (žena :P ).
Má letitá od pana Kleina (hezky zaprášená jak stojí léta v poličce a to za sklem), byla zajímavým modelem. Něco má překvapivě hezčí, než ta současná od roca téměř o 20 let novější. Bohužel se jí ohýbá kovový rám nad předními běhouny, takže buď jej říznu a narovnám nebo tuto část udělám někdy novou. Podstatné je, že rám s hnacími dvojkolími není prohlý. Je připravena i na digitál. Ale co mi vadí je, že do plastů nepřidali pořádnou dávku stabilizátorů, aby plast nebyl po letech tak křehký, takže se s ní musí zacházet adekvátně. Jen jsem ji přidělal dřevěnou nadstavbu na větší dávku uhlí, aby mi vizuálně více ladila, kterou lze sejmout bez poškození lokomotivy. "Porovnám-li to s modely roco koupené ve stejném roce 555.1, 534.1 a hrbáčem, tak tam je plast v pořádku a nejeví stopy stárnutí. Všudybylka od Kleina je výrazně těžší. Kdyby nám ji udělalo roco i v TT, bylo by to super. Hmm, to se nestane, když nebudou dodávat hned ani celou produkci koupenou od Kuhen.
IMG_4256.jpg
IMG_4254.jpg
IMG_4255.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Všudybylky

Příspěvekod michal_n_cz » stř 27 pro, 2023 10:27 pm

RSC píše:Bohužel se jí ohýbá kovový rám nad předními běhouny, takže buď jej říznu a narovnám nebo tuto část udělám někdy novou. Podstatné je, že rám s hnacími dvojkolími není prohlý. Je připravena i na digitál. Ale co mi vadí je, že do plastů nepřidali pořádnou dávku stabilizátorů, aby plast nebyl po letech tak křehký, takže se s ní musí zacházet adekvátně.

K té všudybylce od KMB. Je tam rám ze zinkové slitiny, která je špatná - bude se to zhoršovat. Najdi si na netu "Zinkpest" nebo zinkový mor atd. Pokus nechceš ,aby ti to lokomotivu úplně roztrhalo tak to zavčasu rozeber. Rám se musí dát nový, svého času se dal koupit náhradní z mosazi frézovaný. Možná to má někdo zkreslené a je schopen vyrobit.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Saxonia

Příspěvekod RSC » ned 14 led, 2024 3:19 pm

Snad asi poprvé jsem něco objednané neodebral a to byly vozy Altenberg ČSD o Saxonie. Kuhen to měl uděláno lépe, ale co mi vadilo nejvíc byla skutečnost, že vozy byly z červeného plastu a na mne to působilo příliš plastově jak vozy BTTB. Tak jsem se na to vykašlal. Zakončil jsem to tím, že je lepší si koupit raději znovu Kuehen, pokud bych jich chtěl více. Modrobílé nakonec nebyly, to bych asi musel zkousnout. Bojím se, že plánované zelené dopadnou stejně, třeba to bude vypadat lépe, ale barva je barva. Uvidím...
Každopádně cisterny dopadly výrazně lépe, řekl bych nádherně a mně se vážně líbí, takže i sety od DS jsem bral dva a to skutečně jen díky fotkám. Tohle se vážně povedlo a vypadá to moc hezky, nakonec i ty sériové jsou fajn. Jedinnou výtku mám k zábralí, kde to dobře přilepeno není u některých, takže kontrolovat tento díl a případně přilepit lépe, než se to někde na kolejišti ztratí nebo poškodí, asi to nebude jen u mne... A když už udělali takovou krabici, měli to balit po čtyřech, vůbec by mi to nevadilo. Koupím si tyto kotle i v nějakých "exotických" nátěrech, třeba Aral vypadá dobře.
IMG_4616.jpg

Dorazila mi i vysoutěžená barča Kuhen a kotle z prvního ledna. Ještě k ní něco napíšu, protože s tím měl Kuhen problém.
IMG_4542.jpg

A barča, kde se jedná o stejný model, jen u jedné nenatiskly hvězdičky, takový Modrý Maurícius. Přes světlo to není moc vidět, přidám další fotky. A proto jsem šel k DS soutěžit, když je zřejmé, že opakování u Kuhena nedojde :lol: . Každopádně tato série tehdy měla problémy s kvalitou náprav, špatným lisováním, tzn. že nebyly kolmá kola na osu. Bohužel se to stalo i u této.Tajně jsem doufal, že třeba to nebude. Reklamovat nebylo co, případně si počkat na roco náhradní díly, kdyby to nedopadlo. Takže nejdříve zjistit, která náprava je vadná a díky ní se lokomotiva vrtí a pak s tím něco udělat. Obyčejně trošku to lze srovnat i bez přípravku. Ani vadné kolo nedrželo na osce tak, jak má, když je to dobře provedeno. Vím, že jsem to tehdy řešil tak, že jsem si lokomotivy jel osobně přebrat, abych se tomu vyvaroval. Takže lze kolo stáhnout a zkusit jej dát na osu znovu a kotoulením po koleji zjistit zda je to lepší a tolik to nehází. Nevím jak to sesazují, ale tímto problémem kromě Kuhen trpívá i roco a tillig - u pika jsem to zatím nezaznamenal. Druhým krokem je zjistit na které pozici se náprava bude v podvozku chovat nejlépe, také ve kterém a ještě platí, že je dobré, aby přítlak sběračů byl na obou stranách nápravy byl stejný, aby nepomáhaly rozhodit lokomotivu o to více. Stačí i malá nepřesnost na nápravě a jednostranný přítlak dokáže lokomotivu rozvrtět. Také mi pomáhá, dát pryč olej a dát tam vezelínu, kterou používám na řetězy na kola, řazení a pod. Náhodou jsem to zjistil u druhé lokomotivy se žlutými proužky, kdy jsem to tehdy kontroloval jen na házivost do vrchu, proto jsem byl přesvědčen, že nápravy měly být celkem OK. Srovnáním sběracích plíšků na stejný úhel vrtění naštěstí ustoupilo, protože jsem si říkal, to přeci není tak hrozné, aby se vrtěla. Tato metoda funguje pokud se to stane u jedné nebo dvou náprav v lokomotivě. Každopádně by tento díl měl být vždy dokonalý, jinak je na problém zaděláno. Těmito vadami bohužel trpělo i hodně brejlovců, nejhorší byli tehdy ty čd cargo...
IMG_4538.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Barča

Příspěvekod RSC » ned 14 led, 2024 3:34 pm

Snad naposled ke Kuhen. Kritiku pojezdů - náprav, v předešlém příspěvku. Zde již jen k mé zábavě, jak trošku poměnit stejné modely zaměněnými pluhy a čísly tabulek (na fotkách ještě nejsou přelepeny). Většinou jsem tyto modely brával po dvou (občas i 3) a dnes jsem za to celkem rád, takže jsem mezi některými tyto drobné úpravy prohozením dělal, ať se to trošku od sebe liší. Stejně tak jsem si dokupovával náhradní pluhy u roco sergejů, aby se trošku lišily. Jen reakce na to, jak rozšířit možnosti. Zde mé červené barči, kde je vidět, jak chybí jedné hvězdy, ještěže na obou čelech.
IMG_4540.jpg

A zde již po prohození pluhů, jestli někde se objevila lidová tvořivost, tak občas někdo namaloval pluhy reálně jinak... Mne osobně netrápí, zda u tohoto konkrétního čísla tomu tak bylo, je fajn, že je to trošku jiné.
IMG_4619a.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Zlámalík » pon 15 led, 2024 1:55 pm

Soudruhu soudruhu, taková lokomotiva bez hvězdy, to vypadá na kárné opatření... Kdoví, zda-li jsi vůbec soudruh? :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT hrátky

Příspěvekod Radek Strnad » pon 15 led, 2024 9:33 pm

Slovy jednoho klasika : "Celé pěkně vybavené depo je ti k prdu, když nemáš na mašinách hvězdičky."
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: TT hrátky

Příspěvekod Zlámalík » pon 15 led, 2024 9:42 pm

Jak já jsem rád za svoji VI. epochu bez ideologie.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » čtv 18 led, 2024 8:03 pm

Borci, já to mám tak, že asi nejvíc toho mám s hvězdičkami. A na kárná opatření jsem zvyklý a konstatuji, že na mne moc nefungovali a nefungují jak v minulém režimu, tak v současném. A jak říkal kolega všem okolo, mne lze potrestat jen funkcí... :lol: Což mnozí nepochopili a nechápou, protože já si cíleně pěstuji svou lenost a pohodu a to je pro mne zásadním způsobem důležité. 8)
DS by bezhvězdičkovou strašně chtěl vyměnit za ohvězděnou, tak jsem si dělal legraci, že se musí dívat na to, co posílá. Zříci se jí nechci a rád to budu tímto způsobem vyvažovat... 8)
Já jedu ve všech epochách (a to jsem si říkal, že pojedu jen IV a přechod k V), takže dle nálady to přeskládám...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Perspektiva zastávek

Příspěvekod RSC » ned 21 led, 2024 11:10 am

Řeším jeden pohledový problém z hlediska "hloubky kolejiště" a tím je velikost JM detail zastávky. Mé oko na tuto vzdálenost dráždí přesná velikost v TT. Přestože to na fotkách není tak vidět jak "je monumentální", v tomto vzdáleném údolí působí větším dojmem, než bych chtěl. Obyčejně na stavby v pozadí kolejiště používám měřítko 1:140 abych tomu dodal "zajímavější perspektivu". A vzhledem k tomu jak je to velké, jsem si říkal, že koupím verzi N 1:160...
IMG_4688.jpg

Tak jsem ji složil a zde srovnání při použití velikosti N. Teď zas dilema, zda to není moc, vůči budově na druhé straně. Na fotce působí menším dojmem, než to působí ve skutečnosti, ale i tak... Takže vedu další dilema, zda nekoupím ještě jednu TT a nezmenším ji na velikost 1:140.
IMG_4689.jpg

Velikostně N vypadá asi takto. Srovnání s M152 a plechovou zastávkovou boudou v TT. Aby velikost byla zřejmá z jiného pohledu.
IMG_4691.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod dfrolek » ned 21 led, 2024 6:34 pm

Ahoj, kdyby tam nebyl ten tunelový portál, tak mi ta "N" budka nevadí. Jinak mi ve vztahu k portálu připadne hodně malá. Mám takový dojem, že portál podle NEM je o hodně větší, než skutečnost. Řešil jsem tento vztah u Okolo "kolečka", taky mě napadlo boudu zmenšit. Ale hned vedle byl ten tunel a zmenšená budka vypadala legračně..
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

01

Příspěvekod RSC » ned 31 bře, 2024 5:58 pm

Nulajedničky a jak to s nimi mám?
Tuhle lokomotivu evidentně mám rád, má v sobě jistý druh elegance. Tak jsem se šel podívat, kolik jich mám. Vedlo mne k tomu to, co nabídl tillig v modré barvě do březnových objednávek. Stále marně čekám na modrou 03 se zlatými "obručemi" kolem kotle.
Jedinné co lokomotivě vytýkám jsou hloupě červená kola působící velmi plastově, která je třeba stříknout, pokud mne to nemá dráždit. Tuhle Tilligovu úchylku nechápu, když ostatní výrobci rajchových lokomotiv to dělají výrazně lépe. Škoda také, že příprava na zvuk zde není, jak bych očekával. Ale jízdní vlastnosti jsou slušné a model se chová na kolejích hezky a také dle mého vnímání vypadá velmi dobře.
Protože novinky tento rok u tilliga nestály za moc, tak jsem nakonec objednal tuhle reko modrou s tím, že čekám jak to barevně dopadne. Tedy jaká modrá to bude. Kdyby to mělo olejový tendr, přišlo by mi to zajímavější, ale co se dá dělat. Letošní katalog mne moc nenadchl, jen pruský nový osobní trojset a služebák vážně oceňuji. Měl jsem tyhle vozy v H0, tak je chci mít i v tomto měřítku. nakonec i ty DR zelené s mitropou se zařadí do mé stáje časem.
IMG_5202.jpg
IMG_5206.jpg
502275-HM-800x800.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků