TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

BR55 Haedl

Příspěvekod RSC » sob 29 črc, 2023 10:11 am

IMG_1554.jpg
Doplním ještě pár komentářů k BR55 (G8.1) od firmy Haedl. Vadilo mi zejména zvláštní chování spojení tendru a lokomotivy. Nedalo mi to a podíval jsem se dovnitř. Co s tím lze udělat a proč tomu tak je. Kde vznikla chybička...
Není dobře udělána kinematika v lokomotivě, protože dovolí posun cca 1mm dovnitř lokomotivy. Tzn. v oblouku se dokáže dotknout lokomotiva tendru a tím může vyskočit tendr nebo lokomotiva, tohle konstruktérům jaksi uniklo. Je očekávatelné, že u každého kusu se to může chovat jinak posun může být rozdílný. Škodou je, že čep kinematiky není lépe proveden, případně není na obou stranách, tak aby k posunu dovnitř nemohlo docházet. Řešit to lze vyrobením delší propojky tendru, což není problém a vyrobí to kdokoliv. Případně lze trošku ubrousit propojku uchycení v lokomotivě, přilepit ji pak posunutou k tomuto dílu a tím ji posunout kousek dopředu a odstranit tento problém.
Poslední možností je nemít na kolejišti pro jistotu ani poloměr 310. Sám potvrzuji, že to vždy nebylo OK a to jsem měl více než 310, takže v jednom místě u skryťáku jsem utrhl oblouk a zvýšil jej pro jistotu na 350. V tomto místě u mne špatně složené parní lokomotivy mívaly problém, který v nájezdu na vyhybku byl dokonán. Takže jsem tyto problémovější kusy po výrobci rozebral a složil a bylo vyřešeno. Celou dobu jsem si myslel, že mám všude minimálně poloměr 350, což u flexipodloží nakonec pravda nebyla. Tak jsem měřil až se doměřil, co tam je a proč jen v tomto místě, ještěže lze vlézt dovnitř kolejiště a hezky si na to posvítita relativně snadno vyřešit...
Mohu také potvrdit, že zde byla nejspíše u konstrukce tohoto modelu kooperace s Gutzoldem, lidmi kteří tvořili BR24. Ta schoda je hodně nápadná. On tendr je konstrukčně proveden skoro stejně. Jak rozebíráním, provedením závaží, jen je zde více kovových ozubení než u Gutzolda. Škoda, že neokopírovali provedení sběračů lokomotivy u Tilliga, model by sbíral lépe, ověřil jsem si, že ne vždy všechny kola berou tak jak by se očekávalo. Tím že motor má malé otáčky, občas to je znát, je to lokomotiva vhodná k doplnění o powerpacky. Což jsem již viděl na videích německých kolegů. U takto velké lokomotivy by se tohle neočekávalo, ale důvod tam skutečně je...
Uvedené nesnižuje mé cenění tohoto modelu. Propojky tendru si vyrobím, ikdyž u mne na kolejišti tomu již nejspíše nic nebrání.
Pro porovnání spodní pohled na pojezdy, kde je snad trošku zřejmá konstrukční podobnost dvou výrobců, kterou také potvrzuji.
IMG_1556.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

USA fotohrátky - Florida

Příspěvekod RSC » úte 01 srp, 2023 7:21 pm

Je okurková sezona, moc se toho neděje, tak jsem se rozhodl pobavit zdejší čitatele spíše obrázky, než sáhodlouhými vyprávěními o železnicích v Severní americe, spíš nějaký drobný komentář nebo vzpomínka. Nějakou dobu jsem tam prožil, tak snad to někoho zaujme...
Přemýšlím jak začít. Asi náhodně, budu se snažit vybírat po státech. Mám toho hodně nafoceno, o to hůř se vybírá, tak mnohdy náhodným výběrem, co na mne kde vypadne z různých archívů.
Padlo rozhodnutí začít Floridou, tu mám rád. Je to tam jiné a není to typická amerika, je to v mnoha ohledech jiné a mám ji asi nejraději.
Velko renesanci zde zažívají "mistní tratě" a investuje se do železniční osobní dopravy. Stejně tak se buduje vysokorychlostní trať. Tak třeba Orlando a fotky z něj, před X lety to vypadalo úplně jinak, stála zde parni lokomotiva z několika vozy. Dnes nová nástupiště a nový dopravce. Za projížďku to rozhodně stojí, pokud není třeba navštěvovat Disney, filmová studia, SeaWorldy... dá se jet třeba do muzea Tiffanyho vlakem a ne jak je obvyklé autem.
RSC_2969.jpg
RSC_2949.jpg
RSC_2972.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

USA fotohrátky - Florida II

Příspěvekod RSC » úte 01 srp, 2023 7:30 pm

RSC_2908.jpg
RSC_2919.jpg
RSC_3026.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Alabama

Příspěvekod RSC » úte 01 srp, 2023 7:34 pm

CSX jeden z velkých dopravců a zároveň majitelů infrastruktury. Amtrak osobní dopravce, celkem klasická souprava často viděltá po celých státech.
RSC_3058.jpg
RSC_3071.jpg
RSC_3077.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Colorado

Příspěvekod RSC » úte 01 srp, 2023 7:45 pm

Teď trošku z jiného soudku, trošku vypadající jako model. V této krásné soutěsce řeky Arkansas. Zajímavý je výstup v zastávce přes "plošinové osobní vozy".
DSC_0054.jpg
DSC_0057a.jpg
DSC_0059.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Colorado

Příspěvekod RSC » úte 01 srp, 2023 7:58 pm

Kolem řeky Colorado se trať krásně vlní a to skřípění a šílené hvízdání kol v obloucích je nezapomenutelné. Tyto těžké uhelné vlaky (lokomotivy v čele, uprostřed vlaku a také postrk, nejčastějí 5 až 7 v jedné soupravě) jsou zde klasikou, kdy vlak stoupá k tunelu Moffat. Zde jsem velebnosti prolil deci krve... :lol: , během chvíle mne sežralo minimálně sto komárů, fotky skutečně vykoupené krví. Zajímavým detailem na fotografii je ochrana proti padajícímu kamení/balvanů na trať.
DSC_9809.jpg
DSC_9803.jpg
DSC_0397.jpg
Naposledy upravil RSC dne úte 01 srp, 2023 8:19 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Mississippi a Louisiana

Příspěvekod RSC » úte 01 srp, 2023 8:09 pm

Missisippi - jeden z nejchudších států unie. Lousiana je na tom lépe, fascinovala mne zde železniční mapa, kterou mám a ukazuje koleje snad všude, přišlo mi to jak na každou farmu, přičemž to co se obyčejně vidí, neukazuje tak rozsáhlou síť. Všude hromada odstavených vozů pro přepravu zemědělských plodin čekajících na sezonu.
Teď záběry nekonečných železničních mostů nad vodou v délce mnoha kilometrů, zejména ty do New Orleans jsou až šokující. Celý vlak na tom vypadá skoro neznatelně, tak spíše detaily.
DSC_2695.jpg
DSC_2729.jpg
DSC_2730.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Mississippi a Louisiana II

Příspěvekod RSC » úte 01 srp, 2023 8:17 pm

DSC_2728.jpg
DSC_3753.jpg
První část série obrázků dnes končí a další série lze očekávat, pokud máte rádi i jiné končiny... Vysvětluje to i vztah a modely amerických lokomotiv, co mám.
Přišlo mi kdysi, že americké lokomotivy jsou všechny stejné, než mi byly vysvětleny detaily a zvlášnosti, že je zde hromada řad. Má to své kouzlo, úplně jiná filosofie a technologie. Lze k tomu získat vztah, stáči tam strávit nějakou dobu a začne se vám to i líbit...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Wyoming

Příspěvekod RSC » ned 13 srp, 2023 11:46 am

Wyoming - stát Yellowstone, stát kde pokud si dobře pamatuji, bylo zřízeno poprvé ve státech unie volební právo pro ženy, to měli tehdy cca 60 000 obyvatel. I zde se samozřejmě najdou železnice, takže pár fotografií z jihu Wyomingu.
DSC_0850.jpg
Postrk vlaku z předešlé fotografie.
DSC_0817.jpg
Zde trochu více na sever malá změna reliéfu krajiny.
DSC_2664.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Wyoming 2.

Příspěvekod RSC » ned 13 srp, 2023 11:51 am

Trošku ekologie při nahození před rozjezdem. :lol:
DSC_0668.jpg
DSC_0671.jpg
DSC_0770.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Utah

Příspěvekod RSC » ned 13 srp, 2023 12:13 pm

Kousek od Salt Lake City. Přešel jsem zde ráno parádní hnízdečka Chřestýšů aniž bych je v trávě zaregistroval, ani se nehli - když jsou podchlazení. Jak jsem se vracel, rozmrzli a ten výhružný zvuk a můj tanec stál jistě zato. Naživo je zvuk jiný, než z TV. Chřestýše jsem bohužel nevyfotil, z dálky pak šli špatně vidět, dokáží se vymrštit... nechtěl jsem shánět sérum.
DSC_2980.jpg
Takto někdy řeší postrk pro problémové partie.
DSC_2977.jpg
Portál tunelů této dvoukolejky.
DSC_2985.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Utah

Příspěvekod RSC » ned 13 srp, 2023 12:17 pm

Kousek od Moabu. Zajímavě řešené překladiště (vlečka) pro nakládání rudy.
DSC_7227.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Miloš Pavlát » stř 16 srp, 2023 10:36 am

Zajímavé fotky, ale spíše bych je očekával v tomto vlákně.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Montana

Příspěvekod RSC » sob 19 srp, 2023 7:17 pm

Miloš Pavlát píše:Zajímavé fotky, ale spíše bych je očekával v tomto vlákně.
To možná ano, může to tam klidně někdo nasdílet. Ale u mne to nikomu nemůže vadit a možná to sem pasuje lépe...

Dnes začnu Montanou - Země široké oblohy. Široké pláně, vysoké hory, ledovcová jezera. A samozřejmě vlaky... 8)
DSC_1849.jpg
DSC_1965.jpg
DSC_1966.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Montana - Cut Bank

Příspěvekod RSC » sob 19 srp, 2023 7:27 pm

Pro mne veselý zážitek, kdy v tomto městečku slavili 100 let jeho založení a zrovna jsem tam byl. Samozřejmě je super, že na vlajce a znaku města je tento železniční most. Ono tam toho moc není, takže most se nabízel. Polovina zastupitelstva měla tehdy česká příjmení, to mne také bavilo. A ta countryová tancovačka ohledně dvou chlapíků, kteří tam před sto lety přišly byla veselá. Jak na moravské zábavě, jen v USA podmínkách. :lol: Jak jsem se díval, tak to slaví každé léto...
DSC_1945.JPG
DSC_1958.JPG
Fascinovalo mne, že v nádražní budově měli čekárnu pro ženy a čekárnu pro muže. Nákladní část nádraží má podstatně více kolejí, což jde v pozadí trošku vidět.
DSC_1918.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků