TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » sob 02 pro, 2017 5:54 pm

milan ferdián píše:Až teď jsem si všimnul staniční budovy. Stavebnice nebo rukodělná výroba?
Milan

Je to něco mezi samovýrobou a stavebnicí. Budova je lehce inspirovaná staničními budovami na trati Přerov - Brno. Stavebnice této budovy neexistuje. Budova je postavena s využitím dílů Malé železnice a Igra model. Není to stále hotové. Chybí trámy krovů, zastřešení peronu u budovy, dodělání nástupiště pod budovou a další. Mám to teď v plánu více dokončit, když zde dělám na peronech. Potřeboval jsem tehdy prostorový základ budovy, když jsem vytvářel kolejové rozvětvení ve stanici.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod milan ferdián » sob 02 pro, 2017 7:17 pm

Dost mi tvoje staniční budova připomíná budovy na trati Přerov-Brno.U takových staveb chce to hodně trpělivosti,ale ty jsi šikovný,takže se určitě dočkáme konečného výsledku tvého snažení. :wink: Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Roubenky Atelier-Wepe

Příspěvekod RSC » úte 05 pro, 2017 8:40 pm

Koupil jsem si kdysi za pár korun Roubenky z Atelier-Wepe. Řikal jsem si, že za těch cca 140 Kč to zkusím a nemusí to být marné. Jenže při stavbě jsem si zase připomenul, že nízká cena odpovídá provedení a musel jsem to dohánět a zase si připomenul, že mne to stálo mnohem víc času, než jsem chtěl, takže bych si raději příště koupil dražší a rychlejší stavebnici s požadovaným výsledným efektem. 8)
Stavba disponuje dle mých nároků nepřesnostmi a chybami, které možná někomu nevadí, ale já bych to tak nemohl mít. První, co si člověk uvědomí je, že hrany budov úplně nesedí, což může být kvalitou papíru a vadí to u staby se zděným přístavkem, naopak u celoroubenné to je snad i vítáno. Takže první zdržení, než se to doladí...
Dále jsem byl zaskočen tím, že jaksi u roubenek nalepit rámy oken za cca 3mm silný karton je prostě nesmysl a to snad nikdo v realu nemůže mít. Nechápu, proč to někdo takto navrhl, snad pro jednoduchost a rychlost stavby, ale stavbě to výsledkem ublíží a vypadá to divně. A tady jsem se tedy navztekal, protože vyřazat okna tak, abych je vsadil do otvorů pro okna dalo své, včetně řezat fólie zasklení dovnitř... Maličkost, kterou mohla stavebnice hned mít a tento viditelný nesoulad by neměla (pokládám to za největší nezdar v této ceně).
Komíny snad někdo vzal z jiné stavby, úhel usazení komínu se sklonem střechy rozhodně nesouhlasí. To už je drobný detail, který zásadně nezdrží.
Aby mne výsledek trošku uspokojil, dal jsem tomu rozhodně více času, než bylo záhodno a stejně jak od IGRA model to prostě není.
Shrnuto a podtrženo, tam kde se času nedostává, se tyto stavebnice nemusí vyplatit, pokud jim chcete tyto "zvláštnosti" odstranit.
Přílohy
wepe2.JPG
wepe2.JPG (20.76 KiB) Zobrazeno 6602 krát
wepe.JPG
wepe.JPG (20.51 KiB) Zobrazeno 6602 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod MirekTT » stř 06 pro, 2017 10:44 am

Jménem klubu Moduly Brno chceme tímto uživateli RSC veřejně poděkovat za podporu a poskytnuté historické podklady k námi budované trati č.255. Jde o naprosto unikátní plánky, které nám velmi pomohou při realizaci klubového projektu. Jakmile utichne klubový jásot, pustíme se do jejich zpracování a vyhodnotíme je vzhledem k využití v naší činnosti. Později popřemýšlíme, zdali a jakou formou je představíme veřejnosti.
Takže ještě jednou velmi vřelé díky pane R.S.

PS: dík patří i firmě IGRAMODEL, bez níž by tento svazek spolupráce nevznikl a možná z toho bude i něco víc, tak uvidíme.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Rotunda Auhagen

Příspěvekod RSC » sob 16 pro, 2017 12:24 pm

Rozhodl jsem se zakoupit točnu roco - jen z důvodu funkčnosti a digitálu. Nejsem z ní vzhledově u vytržení a to nejen proto, že je to předělávka H0 točny bez nějakých vylepšení pro rozměr TT a pro čsd či rakouské provedení také ne. Pro výrobce to je nejjednodušší řešení, moc se s tím nepárat, TTčkáři jsou vděční za vše. Nač by měli své modely, ale v H0 to začíná také :lol: podívám-li se třeba na nesmyslně tvořený freelance model čsd jídelňáku, který by se v H0 určitě s novou formou pohodlně zaplatil. :idea: H0káří gratuluji. 8) Také něco z H0 mám, takže to mrzí i mne, že věrný český restaurák čsd o to déle nebude.
Z důvodu točny roco jsem pořídil rotundu Auhagen (stará má jiné úhly stání a použít nelze), kde ještě neznám konečný počet stání, uvidí se, zátím jich je 5 a doufám, že nějaká přidám, dovolí-li to poměry a i proto mne ty velké úhly štvou.
První jsem u stavby odstranil barvu kremelského zdiva (originální barva je uvnitř rotundy) a zelená okna, aby se to malinko přiblížilo naším zvyklostem. Docela mi vadí, že vrata nejsou dobře vylisována a to z venkovní strany, mají hezké propadliny na mnoha místech - budu to asi nějak tmelit (jak je zřejmé z obrázku). Šedá barva z nich také zmizela, když se tváří jako dřevěná.
Stavebnice měla mít přednost samozavíraní vrat, ale podívám-li se na provedení mechanismu, také se mi to hodně nelíbí (dětem to jistě udělá někde radost) a já se na tuto "výbavu" vykašlu. Prostě se mi to nelíbí z hlediska zavírání a také se mi to nelíbí ve vnitř a pokud se stavba uvnitř rosvítí, nebude to také hezké. To nemluvím o kloubu na dveřích, který by bylo možné předělat inteligentněji tak, aby to zřejmé nebylo. To bych si zase mohl udělat vše a na to nemám čas...
Místo této nepodařené záležitosti zavírání bych raději uvítal prohlížecí jámy ve stavebnici nejlépe provedené tak, aby do nich šlo přímo navléci kolejové pruty. Prohlížecí jámy tam samozřejmě nejsou, takže asi přijde na řadu 3D tiskárna, která mi zrychlí proces výroby, nechce se mi s tím dělat jinou metodou. Stejně tak mohla stavebnice disponovat minimálně vnitřní bočnicí zdiva, aby nebylo rušivě vidět na ty nevzhledné rámy oken, nebo konstrukce oken měla být provedena jinak. Takže již je nachystán tvdý potištěný papír (vidět je pod rotundou), který tohle zakryje, aby to vůči modelům v rotundě nepůsobilo příliš humpolácky.
Přílohy
rotunda2.JPG
rotunda1.JPG
rotunda1.JPG (38.41 KiB) Zobrazeno 6297 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod fulda » sob 16 pro, 2017 2:18 pm

Nechceš se inspirovat u mne ???
http://www.fucik.name/masinky/rotunda/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

H0 hrátky

Příspěvekod RSC » pát 22 pro, 2017 1:46 pm

Přiznal, jsem kdysi, že mám více rozměrů modelů.
Aby jsme se na "chalupě" nenudili, koupil jsem tam H0 (spíše výrazněji přikoupil). Výběr parních lokomotiv je prostě úžasný... Možná jsem to pořídil i proto, že až na vše nebudu dobře vidět, s tímto problém nebude. Zatím tedy kobercová mousová digitálně zvuková hrací varianta H0. Třeba jednou přijde na kdysi uvažované moduly. Až si jednou pořídím čela modulů, něco vymyslím...
Vše co jsem z H0 modelů vybalil, nemá chyby a šmejdstvo není (drobnosti neřeším). Jak bych toto chtěl říci o TT, koupím model, nechám si poslat a přijde to v pořádku, nic nemusím řešit... místo toho většinou jdu osobně na krám. Chtěl bych jednou, abych věci v TT byly prodávány v takovém stavu, v jakém je mám všechny doma já po různých peripetiích, opravách a výměnách vadných dílů.
Takže děti mohou s H0 řádit s motorovou a elektrickou trakcí. Přeci jen hrbáče a podobnou parní trakci, jim bez dozoru na koleje nepostavím. Svůj rozlet v tomto měřítku jsem omezil roky do koce čsd, což jsem se sice okradl o krásné modely 5 a 6 epochy, ale nějaké hranice to chce, aby se mi to nevymklo, přeci jen H0 není tak skladná. :lol: Zase koupit si krysu (ES499.0) v žsr červenobílém provedení s otočenými smetáky bych nedal, prostě mi to přijde úsměvné - tyhle "vylepšení" bratrů ze slovače, asi měla být tímto rychlejší a západnější. :lol: Takže ano, půjdu třeba do ní, když to bude klasické čsd červenobílé provedení, třeba to ACME také jednou vyrobí nebo si vzpomenou na tovární jedničkový nátěr.
Konec H0 hlášení. 8)
Přílohy
IMG_5802.JPG
IMG_5800.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Adam96 » pát 29 pro, 2017 4:26 pm

Je fakt, že když vidím současnou situaci, tak taky přemýšlím o návratu k "rodné" H0. Kamarád sbírající H0 nemá jediného problému, cokoliv koupí nebo objedná, tak vypadá jak má a jezdí jak má. Narozdíl od TT. Zde se situace sice hoodně zlepšila, je z čeho vybírat, ale taky se musí vybírat mezi stejnými kusy ten bezchybný. I můj prodejce tvrdí, že většinu reklamací tvoří modely TT. Což na druhou stranu může být způsobeno faktem, že TT je kupováno na modelaření a ježdění, oproti tomu H0 do vitríny nebo jen do šuplíku pro pocit " i já mám doma brejlovca", takže TT přijde častěji do ruky a pod oko a víc najezdí.

Koketuji s myšlenkou prodat své minikolejiště a postavit ještě menší, ala Kameničky, nebo Doubice. To by splnilo touhu po modelařině a na projetí velkých souprav bych si poskládal na koberci ovál. Otázkou je TT nebo H0? Startsetem H0 od Roca začalo moje "vláčkování" a je fakt, že požitek z jízdy je u 1:87 poněkud "reálnější".
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod milan ferdián » pát 29 pro, 2017 4:29 pm

Adam Buchal píše:Je fakt, že když vidím současnou situaci, tak taky přemýšlím o návratu k "rodné" H0. Kamarád sbírající H0 nemá jediného problému, cokoliv koupí nebo objedná, tak vypadá jak má a jezdí jak má. Narozdíl od TT. Zde se situace sice hoodně zlepšila, je z čeho vybírat, ale taky se musí vybírat mezi stejnými kusy ten bezchybný. I můj prodejce tvrdí, že většinu reklamací tvoří modely TT. Což na druhou stranu může být způsobeno faktem, že TT je kupováno na modelaření a ježdění, oproti tomu H0 do vitríny nebo jen do šuplíku pro pocit " i já mám doma brejlovca", takže TT přijde častěji do ruky a pod oko a víc najezdí.

Koketuji s myšlenkou prodat své minikolejiště a postavit ještě menší, ala Kameničky, nebo Doubice. To by splnilo touhu po modelařině a na projetí velkých souprav bych si poskládal na koberci ovál. Otázkou je TT nebo H0? Startsetem H0 od Roca začalo moje "vláčkování" a je fakt, že požitek z jízdy je u 1:87 poněkud "reálnější".

Tak na to vlítni,čas je neúprosný :wink: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » pát 29 pro, 2017 4:50 pm

Tak se mi zdá, že nastává čas založit Klub stavitelů a příznivců minikolejišť... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod Adam96 » pát 29 pro, 2017 4:54 pm

milan ferdián píše:Tak na to vlítni,čas je neúprosný :wink: .Milan


Co tím chtěl básník říct? :o
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod milan ferdián » pát 29 pro, 2017 5:21 pm

Adam Buchal píše:
milan ferdián píše:Tak na to vlítni,čas je neúprosný :wink: .Milan


Co tím chtěl básník říct? :o

Že nemáš na co čekat :wink: ,protože nevíš co bude zítra,pozítří (Silvestr),popozítří (Nový rok) nebo za týden :P .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » úte 02 led, 2018 3:08 pm

hank píše:Tak se mi zdá, že nastává čas založit Klub stavitelů a příznivců minikolejišť... :lol:

Já to u sebe vidím spíše na moduly - modulovou stanici či dvě, přemýšlím o námětu a k tomu obloukové minimoduly, abych se v prostoru otočil a využil to více. :-) Občas se pročítám vláknem modulů a mnohé je parádní, že to ve mně vrací myšlenku původního záměru modelařiny - něčeho zejména v epoše III a částečně IV. Tak nějak jsem začal zase dokupovat parní lokomotivy... Musím někde najít, kde nejlépe koupím čela modulů, abych si to ulehčil. 8)

Tím nechci říci, že TT umře. To rozhodně ne. Je třeba si zajezdit rozsáhlejším způsobem a předávat také dovednosti a znalosti dalším pokolením o čemže ten systém celkově je. 8)
Když už tu výše zazněla kritika na kvalitu TT, tak mé modely v TT jsou ve stavu, kdy jsou vychytané, vyřešené, tak jak by to vždy mělo být, ale bohužel to v TT není standard, kdybych to někdy dával pryč, tak u mne je záruka, že je vše jak má být. Ne že by jsem v H0 nic neřešil, ale nejsou to takové zmetky v dílech. Třeba na čmeláku jsem musel přehodit bandážovou nápravu na jiné místo v podvozku (na vyhybkách za roh má někdy problémm, je to klasická věc i z TT, lokomotivám bandáž vepředu někdy nesvědčí a lokomotiva má často sklon vyskočit zejména na obloukových vyhybkách, bandáž se na jazycích či srdcovce prostě nezklouzne a lokomotiva vyskočí, změna to definitivně odstraní...

Začal jsem si hrát s digitálem (začínám od 0) a řešit další problémy k vyladění některých vyhybek, aby citlivý digitál to zvládal, takže třeba na mých kolejových spojkách jsem netušil, že bandážové nápravy roco brejlovců mohou někdy udělat chvilkový zkrat - netušil jsem, že kolo je tak široké, že se může dotknout, tak jak jsem izolované místa v křížení navrhl...
Asi budu muset řešit vypínatelné jazyky, co jsem tajně doufal, že ne... Chci co nejjednodušší řešení, ale asi mám smůlu.

Je trošku ujeté, koupit si H0 model ES499.0 i z důvodu postavení TT modelu. Ne že bych tu lokomotivu neznal, ale lépe se věci budou stavět, kopírovat a dodělávat. 8) Takže tohle se trochu vymiká, mým H0 záměrům, ale tuhle lokomotivu jsem měl vždy rád. Jedna krysa zvuk jacek a jedna zvuk ACME. Zůstane jedna, ale může se stát, že obě, potom bych ji barevně trochu odlišil. :lol:
krysa2.JPG
krysa2.JPG (50.85 KiB) Zobrazeno 5567 krát

Přidám sem jednu svou popřevratovou fotografii, kdy dvojka vyjela v novém kabátu. Jednička tovární nátěr tou dobou měla. Hlavně sběrače má správně a vypadá tak pro mne elegantněji než dnes.
Krysa.jpg
Krysa.jpg (32.23 KiB) Zobrazeno 5567 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

H0 a G hrátky

Příspěvekod RSC » ned 21 led, 2018 11:19 pm

Ne, že by se u mne v TT nic nedělo, sice jde to rychlostí šneka na několika věcech souběžně. Něco se děje, ale zátím nic dokončeného nebo v nějakém zajímavém stavu co bych sem dal není...

Rozhodl jsem se mj. doplnit své H0 parní modely zvukem a musí říci, jak zde kritizuji kvalitu TT, tak tohle jsem v TT neviděl. H0káři to asi znají. Má všudybylka, které ujela možná metr při koupi, dopadla po letech takto. Nechápu, jak se kovový rám modelu může zkroutit - to je tedy výroba, ale když se mohou rozpadávat kovové tendry, i tohle jde... Takže super překvapení a to jsem si toho za celou dobu nevšiml, že se pomalu ohýbá. Při štěstí bude rám za 50 E, který by to již neměl udělat a při neštěstí jej budu muset nakreslit a nechat vyrobit, když to bude možné...
První je má a druhá řešitele problému, tam je to ještě zřetelnější.
vsudybylky.JPG
vsudybylky.JPG (161.46 KiB) Zobrazeno 5298 krát

Koupil jsem kdysi tuto výprodejovou budovu G a musím řici, že krabice obrovská a i stavba svou velikost má (snad to jde vidět podle toho reklamního letáku, jak je to obrovské - cca formát A2) - takže muselo se lepit, aby G mělo prý domeček. Vtipné jsou dvě přiložená lepidla, která rozhodně na tuto stavbu nestačí. Komu to vyjde, to snad pořádně nemůže držet pohromadě. :lol: Pro mne je to tak na dvojnásobek lepidel.
BG1.JPG
BG1.JPG (31.35 KiB) Zobrazeno 5298 krát

Druhou věcí je trohu počeštění stavby v mezích možností, abych se na to mohl relativně dívat, což u mne znamená - hlavně ne velkou prací, to bych to mohl udělat celé. Takže zde je stav využitelných dílů, kdy to ještě nemá komíny a všechny svody. Zbylé součásti jako trámy, zastřešení pro cestující si musím dovyrobit, takže nejspíše to vytisknu, aby to mělo svou odolnost pro dětské uživatele. Ty německé okrasy tam prostě nedám.
BG2.JPG
BG2.JPG (38.39 KiB) Zobrazeno 5298 krát

A prý mašinka potřebuje ještě svůj domeček a nákladiště. Tak to bude nějaká 3D rychlovka, jen toho materiálu to trochu více sežere. Cenovky staveb G jsou mi trochu proti srsti a samozřejmě v tom velkou roli hraje velká německost dostupných staveb. Takže proto to někdy udělám raději tímto způsobem a za mnohem méně a děti to jistě potěší i tak...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Námět H0 moduly

Příspěvekod RSC » čtv 25 led, 2018 6:36 pm

Nějakou dobu jsem přemýšlel nad tématem možných H0 modulů a námět je zde - nejlépe původní stav stanic zejména z hlediska kolejového rozvětvení. Pak již to bylo o tom vydat pokyn správným směrem...
Nejdříve jsem si řekl, udělal bych si Českou Metuji. Pak jsem přidal Teplice na Metují, Teplice n/M město a Adršpach, když již chci konkrétní podklady a budou se hledat, abych je do zásoby měl. Překvapilo mne, že některé stanice měly větší kolejové rozvětvení, než jsem si myslel a dnes je zřejmé. Teď si říkám, jestli Teplice n/M nejsou veliké? Zda to třeba nezaměnit za Nové Město nad Metují, ale tam není odbočka. Takhle by to někdy mohlo tvořit celkem zajímavý ucelený celek. 8)
A pro mne další zajímavý argument je, že existuje část staveb v nějakém stavebnicovém využitelném provedení, kdy je lze snadněji vytvořit případnou přestavbou. Poslední argument je asi ten, že tento kraj relativně dobře znám a mám jej rád...
Třeba mne někdo tady popíchne, že lze někde přijít rychleji k nařezanému materálu na rámy modulů.
Stanice vypadaly kdysi takto:
CeskaMetuje.JPG

TepliceNm.JPG

Adrspach.JPG
Adrspach.JPG (41.22 KiB) Zobrazeno 5085 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Zlámalík a 8 návštevníků