TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » ned 06 srp, 2017 7:47 pm

milan ferdián píše:Strážní domky na modelových kolejištích se mají správně umísťovat u koleje,jak v reálu.Milan

Nejak mi uniká pointa. Pokud se jedná o to, že "práh domku dává většina s temenem kolenice", tak to výhradně tak není. Znám spousty řešení, atypických řešení a i následných úprav domků. Jedinné co bych snad bral je, že při otočení jaksi není okno s výhledem na trať - uváděl jsem, že to je jakási hypotetická možnost. Navíc na tento domek nejde čelně zas tak vidět, jak je uděláná fotka. Cíleně jsem jej chtěl udělat jinak.
U mne to bude otočeno takto a ještě to není definitivní, i terén a domek je zase trošku upraven, nějaké další úpravy ještě budou, asi největší u kamené "podezdívky". Není to také dobarveno, chybí zábradlí a další drobnosti okolo...
VechtrKleny2.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod sidlo » ned 06 srp, 2017 8:12 pm

Já bych řekl, že jde především o to otočení.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » ned 06 srp, 2017 9:48 pm

sidlo píše:Já bych řekl, že jde především o to otočení.

Já rozumím, ale strážní domky i této dispozice, takto natočené existují. Nevidím na tom nic, co by šlo za hranu. Jsem povznesen na to, že z existující stavby je jiná. Původní mám na jiném místě. Nic jiného mi ani nezbývá, podívám-li se co mám na výběr (a to jsem rád, že to není jak za dob BTTB), pokud jsem chtěl zachovat na trati podobný ráz stavby. Má i stěny proto jinak (třeba u původního domku není žádné okno u kolejí) a ten dřevěný přístavek, lze také občas někde vidět (kdyby mi to hodně vadilo, mohl by být zděný), takto umístěn... Tak jak stavba vypadá původně, lze vidět na mém příspěvku pár listů dozadu.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Střelec » pon 07 srp, 2017 5:29 pm

Strážních domků, do kterých se od trati vchází dřevěným přístavkem otočeným ke trati je třeba okolo Plzně docela dost, stejně jako domků na náspu nad úrovní tratě. U tratě na Budějovice je někde okolo Strakonic dokonce strážní domek (dnes se zahradou) v poli dost daleko (minimálně 100 m) od tratě - jeho umístění umožňuje optickou kontrolu dlouhého úseku kolejí.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Groß

Příspěvekod RSC » pon 14 srp, 2017 9:43 am

Měl jsem kdysi takovou veselou příhodu, kdy malý vykládal na celý autobus, jak si přeje být velký, aby mohl chytat na Barču. :lol: Jen jisté dámy se tak zvláštně nevěřícně dívaly... zůstalo bez vysvětlujícího komentáře z mé strany. :lol:

Přál si pak velké mašinky, na které může chytat a víc si s nimi hrát jiným způsobem... Takže jsem pořídil tuto velikost, na kterou se mnozí dívají přes prsty. Konstatuji, že jako technická hračka/model a ke snadnějšímu vysvětlování, co je model a co je třeba udělat, dobrý. Takovéto hračky bych také kdysi rád měl. 8)
Piko se s velikostí modelů G moc nepáře a to i s vozy. Přestože by měly být vozy stejného měřítka, určitě všechny nejsou a to mluvím o evropských předlohách. Také myslím není úplně dobré, že mnohé modely ještě zkracují (není to třeba-projely by oblouky, řešitelné to je), což vypadá mnohdy "divoce" a nejvíce mne "berou" zkrácené podvozky lokomotiv, přestože dávno mají řešení k tomu, aby je nemuseli zkracovat. Takže pro mne se nabídka trošku zužuje (i tak mu toho nechci pořídit), přeci jen se na to nechci dívat jako na hračku, na proporce modelu mám jistá kritéria. Trošku mne také překvapilo, že detaily lokomotiv a vozů nejsou z odolnějších plastů - lokomotivy mají sílu a hmotnost, takže mohou relativně snadno si třeba madla poškodit. Ojnice z odolného plastu jsou. Jezdí to vážně hezky a trafo FZ1 to utáhne a není třeba celý jeho rozsah. Dvoumotorové lokomotivy již chtějí jiný zdroj.
Nepředpokládám také, že bych upravoval zahradu na to, abych do ní zakomponoval železnici.
A na skladování to zrovna nejsou drobečci, tím myslím zejména vozidla, které jsou řádně obaleny a zvětšují tak dost velký objem. Krabičky TT vypadají v regálech jaksi "méněcenně" s tímto srovnáním a G potencionálním modelům TT u mne zabírají hodně místa.
IMG_4558.JPG

Pro srovnání velikosti G a TT. Dovolím si ještě jednu poznámku, líbí se mi, že lokomotivy mají strojvedoucí, takže by mne potěšilo, když by je dávali i do lokomotiv TT, nic by se výrobcům nestalo a vážně by to potěšilo.
IMG_4559.JPG
IMG_4559.JPG (45.45 KiB) Zobrazeno 7958 krát

Tady je to asi nejřetelnější srovnání velikostí. Zajímavost - G má u této lokomotivy lomený rám, tzn. u oblouků "za roh" se rám ohne, tím pádem nemusí tento model být zkrácený. Jde vidět i osa pohonu mezi oběma částmi podvozku -mezi nápravou a jalovou hřídelí.
IMG_4560.JPG

A závěrem mne trošku mrzí, že když jsem se před časem vracel z USA, neměl jsem místo, byly tam modely G za třetinové ceny.... :( já bych jistě něco přibalil, vzhledem k té ceně, kdyby to místo bylo....
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Černá 555.0

Příspěvekod RSC » pát 18 srp, 2017 2:34 pm

Jsem jeden z těch, kteří si pořídili nové provedení 555.0, tentokráte s černými nápravami a usměrňovacími plechy. Toto provedení bylo tak úspěšné, že bylo rozebráno a u Tilligu na skladě není žádný kus. To byla tedy nákupní rychlost. 8) Jak jsem to dříve sledoval, tak 555.0 se prodávala lépe než 555.1, ovšem nevím zda vyrobené počty obou řad byly stejné.

Tyto lokomotivy mi byly měřítkem pro tvorbu sklonů, oblouků a úpravy vyhybek, tak aby tyto pětispřežky patřičně jely a táhly soupravu příslušné délky. Na obrázku i předchozí verze s červenými nápravami a bez usměrňovacích plechů kouře. Ta druhá s červenými nápravami má plechy přidané, aby nebyly obě stejné a nějaká odlišnost byla - netušil jsem, že se objeví tak rychle tohle provedení. Takže škoda, že když je nová verze vyprodána, nebude teď dodělána stejná verze jen bez plechů. Všechny co já doma mám, mají plná kola v tendru a zde nevím, zda neexistovaly s paprskovými - stejně na to nejde moc vidět.

Dovolím si zde drobnou kritiku modelu. Je zajímavé, že podvozky tendru jsou vyrobeny jako celek, to znamená, že nejdou rozebrat na díly, takže nápravy z něj nejde vyjmout a zaměnit za bandážové - bohužel, je to tak nejspíše slisováno do celku přes nápravy (nepřišel jsem na možnost jak to dále rozebrat). Kdo by chtěl přidat bandážovou nápravu, musí nejspíše zaměnit celý přední podvozek tendru za ten s bandážovou nápravoou, což bude dost drahé. Podstatné, ale je, že převodovka, která je do podvozku nacvaklá nemá ideálně vyrobené poslední ozubené kolo z hlediska šířky, takže se někomu může stát, že když se posune na jednu stranu nepřenáší pochyb na ozubená kola podvozku ideálně, takže se sníží tažná síla, aniž by to bylo zřetelné, nejlépe ve stoupání. :roll: Takže je třeba si vyrobit např. plastovou podložku a vložit ji k ozubenému kolu na osku tak, aby se nemohlo ozubení posunout mimo záběr návazného ozubení od motoru.
555a.JPG

Zde s touto hezkou soupravou zástěráků. No co už, když k nim nemáme vyrazně lepší provedení čsd parních lokomotiv.
555b.JPG

A závěrem si dovolím malou kritiku restauračních zástěráků, protože může mnohé slušně pozlobit. Protože je restaurařní vůz delší než osobní provedení, chytá v obloucích podvozek o kinematiku a může vyskakovat z kolejí, takže je třeba to pilníčkem upravit, s tímhle konstruktéři nepočítali. Bohužel, je to trošku otravná práce, pokud má vůz jezdit jak má. Většinou se to rychleji projeví, pokud je řazen při čele delší soupravy... Úpravou postupně procházejí všechny, protože o problému vím a není to problém jednotlivého kusu.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

TT hrátky

Příspěvekod RSC » ned 20 srp, 2017 8:14 pm

Doplnil jsem dvě stěny policemi na modely a obrázky, aby nebyly tak bílé - je to teď více zabydlené. A mám to teď trochu více na kolejišti neuklizené než dříve, to už se mi nechtělo..., po namontování jak jsem věci shrnoval a chodil po kolejišti. Dlouho se mi do montování polic nechtělo...
Má to zase jedno malé plus, mohu teď dát některé lokomotivy na nějakou dobu za sklo, aby se na ně moc neprášilo - zejména parní. A nemusím je dávat do krabiček.
Horní části jsou určeny pro staré modely, které jsem si nechal z nostalgie a nechuti je dávat úplně zadarmo. A do horních pater se musí přes židli, takže to nevadí a místo je to pro ně adekvátní.
Ještě popustím kolejiště trochu níže (nohy to umožňují) a asi dám pod zasklené police ke kolejišti tapetu s krajinou, což jsem také původně neplánoval. Něco si někde půdu vyfotit, trochu zvlněné krajiny...
IMG_5956.JPG

A dnes jsem zahlédl na spěšáku ještě barču. 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Nástupiště a T3

Příspěvekod RSC » pon 25 zář, 2017 2:25 pm

Začínám tvořit nástupiště a v současnosti modeluji konstrukci střechy jinými prostředky než papírem a nejsem ještě u konce - nabízené zastřešení od JM detail mi prostě nevyhovuje, mám obavu ze zátěže, třeba i dětí a snadného poškození papírových konstrukcí a do toho se mi prostě nechce a jim se do jiné technologie konstrukce nástupiště také nechce, včetně možné jiné šíře nástupišť... takže je zatím bílé z hranolu, takže léta také nejsou vidět.
Přemýšlím a zatím nevím jak udělat a čím namodelovat nějaký šikovný povrch připomínající asfalt, či nějaký takový povrch vzhledem k velké délce nástupiště.... nevím jak na tuto větší souvislou plochu, aby to nevypadalo divně?
IMG_4772.JPG

Také kromě některých dalších věcí jsem si pořídil K.P.E.V. set. Trochu zklamání - lokomotiva svítí ostře bíle. Zase je hezké, že lokomotiva táhne více, než jsem čekal a u mne jezdí výborně.
IMG_6639.JPG
IMG_6639.JPG (49.13 KiB) Zobrazeno 7166 krát

Velké zklamání byly vozy. Nápravy šílené, na vyhození - všechny, šmajdají hrozným způsobem. Vozy žádného vylepšení nedosáhly, vybavení sedačkami není, zasklení všech oken rozhodně ne - a sejmout kastli dnes velký problém a komplikuje se dodělání zasklení zejména na představcích, zjemnění detailů se nekonalo. Jen popis je oproti vozům před 30 lety lepší a to je celkem málo. Čekal jsem rozhodně více, když se vozy objevily po dlouhé době...
IMG_6641.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Stavědlo č.5.

Příspěvekod RSC » ned 01 říj, 2017 9:10 am

Tahle stavba Stavědlo Brno č.5 se mi vždy hodně líbila, takže musí být i na mém kolejišti. Pravdou je, že je to trošku na hraně velikostí stavby ve vztahu k nádražní budově (Hronov) a velikosti stanice. Napočítal jsem podobné číslo výhybek, které obsluhuje toto stavědlo, vůči tomu co je na mém zhlaví, tak snad to úplně mimo nebude... Šikovná stavba od Igra model, dokázal bych si představit některé díly variantnější, pro určité změny. Druhé sestavím malinko jinak a doufám již s prosvětleným "pultem".
IMG_5171.JPG
IMG_5171.JPG (35.27 KiB) Zobrazeno 6958 krát

Malinko jsem upravil vzhled uvnitř stavědla, plně jsem si vědom toho, jak by to mělo být, ale ty páky se mi hrozně líbí... Ještě dobarvím rukojeti a přidám nádražáka, osvětlení... Škoda, že pult nemá propálené kolejové schéma skrz, mohl jsem tam dát ledku, abyto to hezky svítilo, tuhle věc bych si klidně dopřál....
IMG_5174.JPG
IMG_5174.JPG (26.86 KiB) Zobrazeno 6958 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 říj, 2017 9:11 am

Pěkná provedená práce,šikula :wink: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod cipisekmp » ned 01 říj, 2017 3:05 pm

Ahoj, modelarina je zabava a tu je videt ze jej to bavi. Takze jen tak dal. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » stř 18 říj, 2017 6:26 pm

cipisekmp píše:Ahoj, modelarina je zabava a tu je videt ze jej to bavi. Takze jen tak dal. Cipisekmp.

Mne to baví, to je pravda...
Takže tato zábava se stavědlem si opět vyžádala změny v kolejišti. Stavědlo je širší, než jsem původně očekával - spíše pohledově, takže plánování si vyžádalo úpravu stavu. Nechtěl jsem jej dávat na druhou stranu, tak aby do oken nebylo tolik vidět, když už jsem si dal tu práci s vylepšením vnitřku a dal tam i nádražáka, bylo třeba zvážit úpravu. Zde je vidět původní stav jakto nevychází:
IMG_7228.JPG

Musel jsem posunout vlečku, aby koleje zhlaví a vlečky nebyly nepřirozeně blízko stavědlu. Opět se mi do toho vůbec nechtělo, zejména do strhávaní vyhýbek, aby zbytečně neutrpěly (nebo případné sestavování jiné) a také jejich úprava, když se mění tvar. Zase je to výhoda moci měnit tvar u těchto vyhýbek dle potřeby.
Poznámka: Na obrázku to sice trošku zkresluje - hladkost oblouků, ale to zkreslují nejspíše jen různé barvy kolejnic, tohle jsem jako obvykle hodně překontrolovával. Skutečně je to čisté, s tím jsem si vyhrál a zlomy bych nepřipustil.
Takže v tomto místě již jen dodělat kolejový konec vlečky a to uvidím podle tvorby terénu...
IMG_7229.JPG

IMG_7230.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Zase kousek nástupišť

Příspěvekod RSC » pát 27 říj, 2017 9:38 pm

Pokročil jsem kousek v nástupištích a přemýšlím zda je doplnit i o výtahy?
Momentálně také čekám na mosazné I-profily ke konstrukci zastřešení nástupiště. Sloupy již jsou vymodelovány, takže již je jen vytisknout na 3D. Z leptaných profilů by byly sloupy hezčí, z plastu zase odolnější na nešetrné zacházení (oboje více než papírová možnost) - nezaregistroval jsem nikoho, kdo by dělal ten "Y"tvar, co má v nabídce JM detail a co mám samozřejmě doma a dle nich jsem udělal ony plastové. Z JM stavebnic jsem toho moc nepoužil, původně to záměr nebyl, ale nepřesvědčily mne o pevnosti. Řeším možná zbytečně onu pevnost - ale máme zkušenosti, když kolejiště není jen pro mne... Na této stavbě mi papír prostě nevyhovuje a poškození by mne naštvalo...
Takže můžu jít na nástupiště pod a u nádražní budovy a i budovu konečně po téměř dvou letech dodělat.
nastupiste1.JPG
IMG_7233.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

SAPSAN

Příspěvekod RSC » stř 29 lis, 2017 6:58 pm

Mimo modelařínu sem přidám dnes pár obrázků ze SAPSANu. Petrohrad - Moskva za 4.08.
V byznys plus mne to bavilo a dávali český film s ruskými titulky. :-)
sapsan1.JPG

sapsan3.JPG

A je to lepší a rychlejší svezení než v pendolinu, také se v tom nic netřepe.
sapsan4.JPG

Třeba bude v TT...
Naposledy upravil RSC dne stř 29 lis, 2017 7:11 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod milan ferdián » stř 29 lis, 2017 7:05 pm

Až teď jsem si všimnul staniční budovy.Stavebnice nebo rukodělná výroba?

Pro mladší: ckopoctb (čte se skorosť) - rychlost :mrgreen:

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků